Gemeenten nog voor kerst over naar de tijdelijke huisvesting Afgeslankt plan voor Markt Brouw krijgt voldoende steun Trouwen in een bijna leeg gemeentehuis 'Kleinschalig kamperen moet bij boer blijven' Krantje bij jubileum Delta Nuts Wel verhoogd voetpad Havenzijde Noord Start Vakbondsschool om cursist mondiger te maken Financiering ouderenbeleid gaat ten koste van de zorg Oratoriumvereniging in Nieuwe Kerk Zierikzee a DINSDAG 17 SEPTEMBER 1996 NR 26045 Onlangs werd de eerste paal geslagen van het gebouw waarin de nieuwe gemeente tijdelijk wordt kertsma) Brouwershaven houdt poot stijf BROUWERSHAVEN - De Bróuwse gemeente raad houdt de poot stijf: kleinschalig kamperen moet gekoppeld blijven aan het boerenbedrijf. Een besluit hierover is terecht op het bordje van de nieuwe gemeenteraad gelegd. NÏEUWERKERK - De verhuizing van de zes huidige gemeenten naar de tijdelijke huisves ting in Zierikzee, vindt plaats voor de kerst. In principe gaan daarbij alle spullen over. „Maar we zijn flexibel. Er is rekening gehouden met afspraken die gebonden zijn aan de bestaande huisvesting," aldus voorzitter van de stuur groep herindeling drs C. Dietvorst. Het gaat in dit verband voornamelijk om trouwerijen die na de kerst nog op het programma staan om in de eilandelijke gemeentehuizen te worden vol trokken. Na afloop van een vergadering van de stuurgroep maandag in Nieuwerkerk, deelde Diet vorst verder mee dat binnen een aantal weken een adver tentie wordt geplaatst voor een architect die het nieuwe ge meentehuis moet gaan ontwer pen. Zijn de reacties binnen, dan zal de stuurgroep bekijken wie aan de formele eisen vol doet. De gezochte architect raad' te krijgen. Tot die conclusie kwam waar nemend burgemeester, me vrouw A. P. de Haan gister avond in de vergadering van de adviescommissie. In het nieuwe plan van Centra le Dienst Gemeentewerken (CDG) wordt niets gedaan aan de Haven Zuidzijde, wordt geen zitkuil aangelegd, blijft het middendeel van het plein moet bijvoorbeeld een 'echte' architect zijn en over genoeg fi-.. nanciële middelen beschikken om het karwei ook te klaren. Het is volgens Dietvorst aan de nieuwe gemeenteraad om de dan geselecteerde aanmelders te beoordelen op onder andere inzicht in functionaliteit en het 'gezicht' van het gebouw ten opzichte van de omgeving. Ook is een beslissing gevallen zoals het is en worden geen bo men geplant. De uitvoering van het plan gaat 6,5 ton kosten en dat is drie ton minder dan het oor spronkelijke voorstel. ,,Wij zijn niet voor een grote herin richting, want we willen eigenv lijk alleen verkeersmaatrege len en verder willen we de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland niet met te hoge las- over de presentiegelden voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 13 november. In alle gemeenten wordt dat tweehon derd gulden per stembureau lid, een bedrag dat de gemeen te Zierikzee altijd hanteert. Zierikzee neemt ook de organi satie op zich van alle prakti sche zaken die de verkiezingen met zich mee brengen. Wat betreft eventuele gemeen telijke service-punten in enke le plaatsen op het eiland, loopt nu een enquête. De reacties die binnenkomen, zullen volgens beoogd gemeentesecretaris M. Sas, uit moeten wijzen of, waar en in welke vorm er der gelijke service-puntèn nodig zijn. ,,Als we het gevoel heb ben dat het zinnig is zo'n punt op te zetten, doen we dat. Het lijkt ons dan logisch om zo'n voorziening met een al be staand stukje dienstverlening te combineren," aldus Sas. Hij denkt daarbij onder meer aan een postkantoor of een ander centraal punt. ,,Er heeft zich ten opzadelen," verwoordde PvdA-woordvoerster E. M*. Overbosch-De Reyger de ge voelens. Ook de bevolking - met name de actiegroep Vader Cats - heeft zich verzet tegen de grootschalige ingreep. De WD en de SGP/RPF/GPV- fractie gingen gisteravond overstag om tenminste nog iets gedaan te krijgen op de Markt. Zoniet D66 die zich bij monde van M. M. Weezepoel bleef ver zetten tegen versimpeling van de plannen. ,,Een volledige herinrichting levert op termijn het meest rendement op. Hoe wel we ook wel vinden dat we uit deze impasse moeten ko men, vinden we onze mening toch het meest terug in de. va riant twee A," aldus Weeze- gehuisvest. (Foto: Marijke Fol- bijvoorbeeld al. een bank ge meld die over.deze aangelegen heid graag Wil meedenken," vertelde Sas: Service-punt Maar ook de optie van een ser vice-punt in een verzorgings huis, noemt hij' een mogelijk heid. „De meeste burgers lijken niet zoveel problemen te hebben met het feit dat het nieuwe gemeentehuis in Zie rikzee komtte staan. Veel mensen komen toch al vaak in Zierikzee voor allerlei zaken. Het gaat ons er nu om, te bekij ken voor wie een service-punt wel goed van,pas zou komen. Aan de hand van de enquête resultaten kijken we verder," meldt hij Gehandicapten en ouderen noemt hij een groep die baat zou hebben bij, een extra voor ziening. Sas vindt dat daarom dat de mogelijkheid van een service-punt in een verzor gingshuis, tevens kans maakt.. poel. In die variant wordt ook het midden van het plein op nieuw ingericht. Later in de discussie zou Weezepoel ook de toegankelijkheid voor gehan dicapten nog gebruiken om zijn variant te verdedigen. Haven Noordzijde Burgemeester De Haan - hoe wel ook voorstander van volle dige herinrichting - zag tot haar genoegen een meerder heid ontstaan voor de op één na goedkoopste variant van de vier die de CDG had aangedra gen. Met die kennis op zak stel de ze voor om met eén bedrag van 66.000 gulden de Haven Noordzijde te voorzien van een verhoogd voetpad. „Dat ver sterkt het geheel. We kunnen het maar beter in één keer doen." Haar voorstel kreeg instem ming evenals de suggestie om parkeren op het midden van het plein technisch onmogelijk te maken, ten koste van negen van de.63 parkeerplaatsen. De Haan waarschuwde nog dat een voetpad op de Noordzijde waarschijnlijk tot parkeer overlast aan de Zuidzijde zal leiden, maar daar ging de com missie niet meer op in. Terrassen Het idee van Vader Cats, verte genwoordigd door P. de Koey- er. om de terrassen tegen de ho recabedrijven aan te leggen en niet op het plein, kreeg even min de handen op elkaar. Eens gezind vonden de commissiele den dat dit idee te veel overlast geeft voor de omwonenden. „Gezien het aantal vierkante meters waar we over praten, kunnen wie die moeilijk voor iemands deur projecteren," verklaarde ambtenaar Wisse van de CDG. De huidige zes gemeenten op Schouwen-Duiveland kunnen het niet eens worden over nieu we regels voor het kleinschalig kamperen, het voormalig 'kamperen bij de boer.' Punt waar het voornamelijk op blijft steken - zoals deze krant gisteren meldde - is de koppeling met het agrarisch bedrijfsleven. Duiveland en Brouwershaven houiden hier aan vast, terwijl de overige vier de koppeling los willen la ten. Gisteravond tijdens de ge combineerde commissieverga dering in Brouwershaven bleek opnieuw dat de Brouwse politiek op dit punt de poot stijf houdt. Alle fracties waren het erover eens dat die nieuwe gemeenteraad bij dit heikele „Uit het feit dat het Zeeuwse plan ouderenzorg aangeeft dat geen tehuizen hoeven te wor den gesloten, mag niet de con clusie worden getrokken dat het wel goed komt met de vernieuwing van het totale beleid," stelt De Kok. Volgens hem vervalt de finan ciële basis voor de alom ge wenste zorgvernieuwing. De brief is een reactie op een circulaire van het ministerie van volksgezondheid gericht aan de provincies en de vier grote gemeenten. Hierin werd het financieringskader voor de ouderenzorg aangegeven, „Dat kader liét ruimte voor vernieu- Ieder die wat meer wil weten over de Vakbondsschool is van harte welkom, ook niet-leden van de bonden. Er is geen spra ke van een school in de letter lijke zin van het woord. Zowel werkenden als niet-werken- den krijgen met veel vragen te maken op het gebied van: auto matisering, werkloosheid, ar beidsomstandigheden, WAO, ziektewet, bezuinigingen, so ciale zekerheid, het milieu. De ze en andere thema's kunnen op de Vakbondsschool in cur susverband worden behan deld. Het accent ligt op uiteenlopen de manieren van werken en le ren. De ene keer zoeken de De uitvoerenden hebben in re latie met de accommodatie van de Nieuwe Kerk bewust geko zen voor een programma met werken uit de Engelse, Duitse en Franse Romantiek. Bij de samenstelling is gestreefd naar een evenwichtige op bouw. Zo begint en sluit het concert met een compositie over psalm 150. Vrij onbekend is de zetting van de Engelse Stanford aan het begin, maar groots en veel bekender is psalm 150 van Cesar Franck aan het einde. Verder biedt dit concert uit de Engelse cathedrale traditie 'O pray for the peace of Jerusa lem' van Sir John Goss en 'Blessed be the God and Fa ther' van Samuel Sebastian Wesley. De Duitse vroeg-Ro- mantiek wordt in het program- ma vertegenwoordigd met een onderwerp de knoop maar moet doorhakken. Reeks aanvragen Volgens waarnemend burge meester A. P. de Haan waren er in het intergemeentelijk overleg meer zaken waarover men het niet eens kon worden. „Een verdeling in aantal be drijven boven en onder de De- lingsdijk en een gefaseerde in voering, hebben we al geschrapt. Maar we konden het niet eens worden over de koppeling. Dat vind ik wel jammer, want in andere ge meenten ligt een reeks van aanvragen, waarvan sommige al meer dan een jaar oud." wingen en verbeteringen, vooral om zorg op maat te kun nen bieden. In juli van dit jaar werden de touwtjes plotseling strakker aangehaald. Het al lerwegen aangekondigde ver nieuwingsbeleid wordt hier door geheel op losse schroeven gezet," aldus De Kok. De Statencommissie Welzijn van de provincie Zeeland le verde maandag forse kritiek op de financiële politiek van staatssecretaris Terpstra. Een afschrift van de brief van de Zeeuwse gedeputeerde is ver zonden aan de vaste commis sies voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport van de Eerste en d? Tweede Kaïpqr. .j:Ü i i deelnemers zelf een thema uit en een andere keer moet een gedeelte uit een boek worden bestudeerd. In het programma komen ook vaardigheden aan bod, waar de cursisten nader in getraind willen worden, bij voorbeeld: een verslagje schrijven, het spreken in een groep1, het voorbereiden van een vergadering en leren argu menteren. De cursus bestaat uit. twintig avonden op een vaste avond per week en start in de tweede week van oktober. Voor meer informatie kan men ook te recht bij Dirk Jeroense: 420303 of bij Maureen Scheltema: 417069. verrassende Engelstalige ver sie van 'Te Deum' van Men delssohn. Van dezelfde compo nist wordt ook het 'Verleih uns Frieden' gezongen en uit Frankrijk komt het 'Cantique de Jean Racine' van Fauré. Ge tracht wordt de orgelsoli fraai te laten aansluiten bij de koor muziek. Vanuit de Engelse invalshoek komt verder nog: 'Chorale Pre lude I' van H. Howels; uit Duitsland: twee koraalbewer kingen van J. S. Bach en tussen de Franse koormuziek klinkt het Moderato uit de Sympho- nie Gothique van C. M. Widor. De COV vierde onlangs haar 35-jarig bestaan en telt ruim vijftig leden. In de loop der ja ren werden een flink aantal oratoria en veel kleinere kerk- muzikale composities uitge voerd. Verwachting t/m zaterdag 21 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp.6 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht oost 5 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht oost 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 sept. Zon op 07.20, onder 19.46 Maan op 13.12, onder 22.33 19 sept. Zon op 07.22, onder 19.43 Maan op 14.17, onder 23.20 Eerste Kwartier: 20 sept. (13.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het komende etmaal blijft het helder en zo goed als onbewolkt. Dat levert komende nacht een mini mumtemperatuur op van omstreeks 6 graden. Veel kouder wordt het echter niet omdat het stevig waait. De oostenwind is matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig, ook overdag. De wind maakt het enigszins schraal maar verder wordt het opnieuw een fraaie dag met veel zonneschijn. De temperatuur loopt op tot ongeveer, 17 graden. Het droge zonnige weer! hangt samen met een hogedrukge- bied waarvan het centrum boven' Scandinavië ligt. Maar het hoge- drukgebied wordt na morgen minder belangrijk voor onze omgeving. Van het zuiden uit nadert dan een sto ring. Die brengt zachtere en ook vochtigere lucht met zich mee. Dat betekent dat de bewolking toe neemt, net als de kans op een bui. Hoewel de zon dus minder schijnt, kan de temperatuur zich overdag op hetzelfde niveau handhaven. De nachten worden een minder fris. ZIERIKZEE - Delta Nutsbe drijven geeft bij gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een speciaal krantje uit. In de uitgave wordt een beeld geschetst van het nutsbedrijf anno 1996. Het bedrijf heeft de klant centraal gesteld en han delt vanuit een betrokkenheid met het milieu. Ook valt te le zen hoe Delta Nuts omgaat met het geld dat haar cliënten beta:. len voor gas, licht en water. Ook de invloed van de rijks overheid hierin komt aan bod. De voormalige PZEM viert het jubileum verder met een prijs vraag voor de lezers van het blad. De jubiletfmkrant wordt deze week huis-aan-huis ver spreid. ZIERIKZEESCHE^Ï NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) DeZierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per; Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 1 Th% B.T.W. De Brouwse Markt wordt niet voor 950.000, maar voor 650.000 gulden opnieuw ingericht. Voor een vereenvoudigd plan is zo goed als zeker een meerderheid in de gemeenteraad te vinden. (Foto: Ma rijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN -. Het CDA was er gister avond niet en D66 blijft dwars liggen. Maar voor het afgeslankte plan voor herinrichting van de Markt in Brouwershaven bestaat vol doende steun om het over twee weken 'door de Info-avond donderdag 3 oktober ZIERIKZEE - De FNV afdeling Schouwen-Dui veland houdt donderdag 3 oktober in het MFC in Zierikzee een info-avond ten behoeve van de start van de Vakbondsschool in het komend sei zoen, aanvang 19.30 uur. Brief gedeputeerde aan Terpstra MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Kok is zeer bezorgd over de financiering van het oude renbeleid. De wijze waarop staatssecretaris Terpstra dit wil gaan financieren gaat in Zee land ten koste van,,handen aan het bed". Dat heeft De Kok de staatssecretaris maandag in een brief laten weten. ZIERIKZEE - De Christelijke Oratorium Ver eniging (COV) Middelharnis geeft zaterdag 21 september een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Het koor staat on der leiding van Rinus Verhage en Wim Diepen horst verleent medewerking aan het orgel. Vrijdag Zaterdag 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3