Troonrede koningin in het teken van Europa en jeugd Izetbegovic aan kop bij verkiezingen in Bosnië Scholieren registreren vervuiling van de kust Vanaf zondag staking bij fabriek van DE Op de valreep akkoord over cao bij Spoorwegen agenda Pluim sociale partners voor loonmatiging Mogelijk alsnog megaveiling Commissie Westerschelde ingesteld Videocamera in winkels mogelijk onwettig Gevreesde splitsing moslimkamp blijft uit 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Internationaal project Coast Watch AMSTERDAM (ANP) - Ruim 2000 scholieren van dertig scholen gaan vanaf volgende week de vervuiling van 120 kilometer kust in kaart brengen. Dat gebeurt elk jaar, maar voor het eerst gaat Rijkswaterstaat gebruik maken van de onderzoeksresultaten. DEN HAAG (ANP) - De toekomst van Neder land in Europa en de samenhang in de maat schappij en vooral de plaats van de jeugd daar in. Dat waren de belangrijkste peilers in de troonrede die koningin Beatrix op prinsjesdag heeft uitgesproken. De leerlingen noteren alles wat niet op het strand hoort, zoals plastic, blikjes, scheeps afval en andere rommel. Ze tel len het vuil niet alleen, maar wegen het ook op een aantal plaatsen. De Werkgroep Noordzee, die de actie coördi neert, noemt de samenwerking met Rijkswaterstaat uniek. ,,We slaan zo twee vliegen in één klap. Voor de leerlingen is het leerzaam en Rijkswater staat kan de gegevens goed ge bruiken voor het beleid", al dus M. Langendijk van de werkgroep. Rijkswaterstaat beaamt dit. Woordvoerder W. Verhagen: ,,Het project heeft een schat aan gegevens die wij graag zouden gebruiken". De dienst heeft dit voorjaar het vuil op de bodem van de Noordzee ge- De leden van de bond hebben maandag besloten tot dit ulti matum. De CNV Industrie- en Voedingsbond vergadert later deze week over een staking. Als de staking doorgaat, heeft dat grote gevolgen voor de hoe veelheid koffie in Nederland. Douwe Egberts produceert niet alleen koffie onder de ei gen naam, maar ook onder de namen Van Nelle en Kanis Gunnink. Deze merken maken ongeVèér 70 procent van de Ne derlandse koffiemarkt üït. De staking geldt voor alle ves tigingen van het bedrijf, waar in Nederland 4200 mensen wer ken. Vooral onder het produc tiepersoneel bevinden zich veel vakbondsleden: meer dan de helft is daar georganiseerd. Douwe Egberts zegt in een re- De directie van het bedrijfson derdeel NS Reizigers heeft de bonden afgelopen nacht een voorstel gedaan over korter werken in ruil voor meer flexi biliteit. De bonden hebben aangegeven eerst met de ach terban te willen overleggen. Op 11 oktober wordt verder ge praat. Het twistpunt is de invulling van de eerder afgesproken 36- urige werkweek. De bonden wilden herkenbare vrije tijd", dat wil zeggen hele vrije dagen. De bonden willen dat de aldus gewonnen vrije tijd volledig wordt herbezet met teld. Maar ze wil nu weten hoe veel van dit vuil op het strand terecht komt en wat toeristen allemaal op het strand achter laten. Rijkswaterstaat wil de gegevens gebruiken om het be leid te analyseren en zo nodig bij te stellen. Coast Watch De actie langs de Nederlandse kust maakt onderdeel uit van het internationale project Coast Watch, dat in 22 Europe se landen plaatsheeft. In totaal doen er 100.000 leerlingen en andere vrijwilligers aan mee. Zij onderzoeken in totaal 6000 kilometer Europese kust, van de Noorse fjorden tot de Spaanse stranden en Griekse eilandjes. actie het ultimatum te hebben ontvangen, maar nog niets te weten over de omvang van de acties. Een woordvoerder durft dan ook nog niet te voor spellen welke gevolgen de ac tie heeft voor de verkrijgbaar heid van koffie en thee. Evenmin wil hij zeggen over hoeveel voorraden Douwe Eg berts beschikt. Loonsverhoging; Bonden en di^éètie zijn het Öpr' verschillende punten niet met elkaar eens. Zo willen de bon den 3 procent loonsverhoging in het eerste jaar en 2,75 pro cent in het tweede. De directie biedt tweemaal 2,5 procent plus een half procent eenma lig. Verder wil de directie veel meer uitzendkrachten kunnen inzetten dan de bonden. nieuwe banen. In het oorspron kelijke voorstel van de direc tie echter werd elke dag een kwartiertje korter gewerkt. Geen vrije dagen dus, en min der nieuwe banen. Vannacht liet de directie dit idee echter varen en beloofde vrije dagen en volledige herbe zetting. De vrije dagen zouden echter niet alle van tevoren worden ingeroosterd, zoals de bonden willen. NS stellen voor 16 van de 26 extra atv-dagen in te roosteren en 10 dagen ad hoe in te vullen. In ruil willen de NS echter meer flexibiliteit van het per soneel. ,,De toekomst van Europa is onze toekomst", waren de eer ste woorden van de koningin. „Vrede en veiligheid, maar ook welvaart en stabiliteit vragen om het bredere kader dat Europa ons biedt." Nu de Economische en Mone taire Unie (EMU) en de toetre ding van nieuwe lidstaten voor de deur staan, vindt de rege ring verdere democratisering van de besluitvorming in EU- verband „vereist". Om een solide rol van Neder land in de Unie te garanderen is „een krachtige economische expansie" onontbeerlijk. Volgend jaar is een cruciaal jaar voor de Europese Unie. De financiële prestaties van de lidstaten in 1997 zijn bepalend voor toetreding tot de EMU. De regering heeft er alle ver trouwen in dat Nederland slaagt voor Het „examen" dat begin 1998 wordt afgenomen. Lag vorig jaar de nadruk van de sociale passages in de troon rede op de bestrijding van „stille armoede", dit jaar legt de regering het zwaartepunt op de sociale samenhang. Vooral de positie van de jeugd wordt benadrukt. Om te voor zien in hulp voor jongeren die opgroeien in probleemsitu aties, vergroot de regering de capaciteit van de jeugdhulp verlening. Ook de bestrijding en voorkoming van jeugdcri minaliteit krijgt voorrang. Tot slot verdient de bestrijding van, met name door jongeren gebruikte, drugs eveneens pri oriteit. Pluim In de aanzienlijk langere troonrede dan vorig jaar krij gen de sociale partners een pluim vanwege hun verant woordelijkheidsbesef op het gebied van de gematigde loon ontwikkeling. Dat heeft het economische herstel mede mo gelijk heeft gemaakt. Voor 1997 rekent de regering op „voortgezette matiging van de arbeidskosten", wat iets an ders is dan loonmatiging waar op tot vorig jaar werd aange drongen. De arbeidskosten omvatten aanzienlijk meer dan enkel de lonen. Wederopbouw Tot slot wordt in de troonrede een parallel getrokken met de situatie van 50 jaar geleden, toen Nederland voor de opgave van wederopbouw na de Twee de Wereldoorlog stond. Met de aankondiging van het Mars hallplan - een enorme financië le injectie door de Verenigde Staten - werd toen „de kiem gelegd voor Europese samen werking". „Laten we inspiratie putten uit de naoorlogse ervaring en opnieuw investeren in de toe komst", zo sprak koningin Beatrix. Integrale tekst Troonrede op pagina 6 Hoofdpunten Miljoenennota op pagina 7 ZWAAGDIJK (ANP) - De coö peratieve groente- en fruitvei ling WFO gaat mogelijk alsnog op in de Verenigde Tuinbouw veiling Nederland (VTN), de super-veiling die is ontstaan uit een fusie van de grootste veilingen van Nederland. Dat heeft WFO-voorzitter S. Ruiter maandag gezegd. De le den (tuinders) van de West- Friese veiling stemden eerder, tot tweemaal toe, tegen deel name aan de VTN-fusie. Een meerderheid van de telei% verenigd onder de naam „Sa men verder" vreesden dat hun producten in de super-veiling te weinig aandacht zouden krijgen. Nadere gesprekken tussen het WFO-bestuur, dat altijd voor de fusie is geweest, en de groep van VTN-critici hebben die vrees weggenomen, aldus Ruiter. WFO-tëlers krij gen een'stetn in'diverse VTN- organen. De komende tweeëneenhalve week zullen de WFO-leden de nieuwe fusie-plannen krijgen voorgeschoteld. Als zij tevre den zijn en alsnog heil zien in een fusie met VTN, zal er later dit jaar een herstemming ko men, aldus Ruiter. DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat heeft maandag de commissie Westerschelde inge steld. Ze moet binnen één jaar advies uitbrengen over eventuele maatregelen die nodig zijn om het verlies aan natuur te com penseren. Dit verlies treedt op als gevolg van de voorgeno men uitdieping en verruiming van de vaargeul. door Willy Vandersteen Woensdag 18 september Zierikzee PCOB themamiddag, De Veste, Manhuisstraat. 14.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vergadering raadscommis sie bestuurlijke zaken in de raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Serooskerke Zendingsavond. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. NeeltjeJans Excursie langs Noordzee. Start 14.00 uur bij info-bord parkeerplaats Delta Expo. Brouwershaven Modeshow NBvP in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Donderdag 19 september Zierikzee Uitstapje naar Rien Poort- vlietmuseum. Hervormde vrouwengroep Wees een Zegen. 14.00 uur. Lezing over meervoudig per soonlijkheidssyndroom. MFC. 19.30 uur. Lezing KMTP Groei en Bloei van topkweker C. W. Jansen uit Dalfsen over bijzondere vaste planten in het MFC. 19.30 uur. Vrijdag 20 september Brouwershaven Concert Glasgow Phoenix Choir in St. Nicolaaskerk. 19.30 uur. Zaterdag 21 september Zierikzee Informatiedag Zeeuwse Volksuniversiteit. Biblio theek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Busreis ANBO en PCOB naar de 50 beurs in Utrecht. KNF DruMa-festival. Sportcomplex Onderdak. Van 09.50 tot 18.00 uur. DruMa-festival in Sportcen trum Onderdak. 10.00 uur. Chr. Oratorium Vereniging Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage met Bas de Vroome, orgel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Perenverkoop Burghse Ring. Vanaf 09.30 uur. Brouwershaven Afsluiting buitenconcerten brassband Apollo met drumband Apollo. Markt. 19.30 uur. Dreischor Bruinisser Visserskoor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs ODW De Nachte gaal. Clubgebouw, Molen weg. 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 22 september Neeltje Jans Excursie langs Noordzee. Start 14.00 uur bij info-bord parkeerplaats Delta Expo. Maandag 23 september Burgh-Haamstede Start yoga-cursus. Dorps huis De Schutse. 19.15 uur. Maandag 23 september tot en met vrijdag 27 september Nieuwerkerk Nationale Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-fijn. 15.30 tot 21.00 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Start gitaarles in de Lichtboei. MFC. 19.00 uur. Begin cursus Thuis een zieke verzorgen. Wijkgebouw, Jannewekken 10. 19.30 uur. Neeltje Jans Excursie langs Oosterschel- de. Start 10.00 uur bij info bord parkeerplaats Delta Expo. Burgh-Haamstede NVvH. Openingsmiddag in De Schutse. 14.00 uur. Zonncmaire Start handwerkclub NBvP, afdeling Noordgouwe in het dorpshuis. 13.30 uur. Nieuwerkerk Startbijeenkomst ouderensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I8sept. 07.35 164 01.05 -142 19.35 163 13.15 -125 19scpt. 08.00 157 01.45 -141 20.15 160 13.55 -128 ROOMPOT BUITEN 18 sept. 05.50 186 11.55 -126 18.10 184 19 sepl. 06.30 173 00.25 -140 18.50 173 12.40 -126 BRUINISSE 18 sept. 07.05 175 01.10 -151 19.20 180 13.25 -133 I9scpt. 07.45 169 01.45 -150 20.05 174 14.05 -137 WEMELDINGE 18 sept. 07.20 171 01.10 -148 19.25 173 13.20 -131 19 sept. 07.55 165 01.45 -147 20.10 169 14.00 -134 Doodtij: 22 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het ge bruik van videocamera's door winkeliers, benzinestations, banken en politie is waar schijnlijk onwettig. De Registratiekamer, die de privacy van de burger be waakt, onderzoekt dit omdat een toenemend aantal mensen klaagt over inbreuk op hun persoonlijke levenssfeer. De wet Persoonsregistratie be- paalt dat methoden waarmee bedrijven en overheidsdien sten gegevens van burgers ver zamelen en bewaren, bij de Re gistratiekamer moeten worden aangemeld. Suské en Wiske "HET GROTE GAT'' 1- i iii' i i iiii i i Heren wetenschappers, de wereld be roemde 6rote Blauwe Diamant, de Blue dope, wordt rood II Allemachtig 1J t Hf "Btt/e hope "n Een van de neesr waaaDevouE Diananren ren wereld de ruwe sreen uerd onr- DEKTinma ineenmiviER van de coueoon na m hei bezit te z'jn 0eweesj vrh de vr0e6ere FaansE mon en vele siHaramn oen bobde, Kwan ho m mo in nanoen van de bekehde aneaiaaansE ouwelieb'naaao winsion dieslhobk de oiananr in issa aan het snmoman insrinnion in wbshmoron vanae oarjaaa hebbed hohdebd- DinzEnoEn bezoekers zich vebobapt aan deze schittebende ez! hostbflbe Dl a nam van 05,51 Kaaaai Dan kan hy met meer aan het publiek tentoon- pteld worden II IIII Daarom had ik hem reeds uit zun koeelvrize vitrine jehaatd i kt, f. "vl 1 W -I r *y\ \f( HUI 11 11 Ben blauwe diamant waarvan de gesle pen facellen rood worden "doe beslaat het1 Un kan ons de verklarmf pen Gebrek aan koffie verwacht UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV wil met een staking de eisen voor een nieuwe cao bij Douwe Egberts (koffie, thee, tabak, rijst en andere kruidenierswaren) kracht bijzetten. Als de directie niet uiterlijk zaterdagnacht aan de wensen van de bond tegemoet komt, wordt er vanaf zondagavond tien uur gestaakt. Stakingsdreiging ingetrokken UTRECHT (ANP) - Een dreigende staking bij de Nederlandse Spoorwegen is na een halve nacht onderhandelen voorlopig van de baan. SARAJEVO (RTR/AFP/ANP) - Moslimkan didaat Izetbegovic lijkt verreweg, de beste kans te maken om het voorzitterschap van het gezamenlijk presidentschap van Bosnië binnen te halen. *r. .v Hij lag dinsdagochtend ver voor óp de andere moslim kandidaat, de vroegere pre mier Haris Silajdzic, en nam volgens dë eerste cijfers ook steeds meer afstand van zijn Kroatische en Servische te genstanders. Die twee zijn de voorzitter van het Bos- nisch-Servische parlement Momcilo Krajisnik en de :K^oaat)Ktè'silmir Zubdk'.111 110 'Vólgelis diè cïjfèrè"'istohd Izetbegovic op ruim 170.000 stemmen tegen ruim'120.000 voor Krajisnik en ongeveer 100.000 voor Zubak. Gevreesd was voor een split sing binnen het moslim kamp als gevolg van de kan didatuur van zowel Izetbegovic als Silajdzic. Maar Izetbegovic blijkt evenals ;de nationalistische, leiders van de twee ethische groepen de oppositie binnen de eigen gemeenschap te ver pletteren, 'Izetbegovic, Kra- jiétiik ën-Zubak haalden elk ongeveer 80 procent van de stemmen. De negenhonderd internatio nale 'waarnemers hebben bij de verkiezingen*'5 Bosnië „geen wézenlijke on regelmatigheden"-geconsta teerd. De coordinator van deze waarnemers/de Neder lander Ed van- Thijn, be treurde dat thaar weinig moslim-vluchtelingén naar hun voormalig woongebied in huidig Servisch territori um waren gegaan om te stëhaiheh'. "Iv- iHfj^ïfidt 'déTbelangHjk-1 |ste; pairtij van 'dë Bosnisch Serviërs, de separatistische SDS, zich schriftelijk voor de Bosnische eenheid uit moet spreken voordat.de Eu ropese organisatie OVSE haar officiële ööfdeel over de verkiezingeö/ velt. De OVSE organiseerde de ver kiezingen in dë'fctnisch ver scheurde Balkanstaat en zij baseert haar mening over de geldigheid van de verkiezin gen mede op het verslag van Van Thijn. Trage verl<Jö|> Door het trage verloop van de telling zal de voorlopige uitslag pas op zijn vroegst vanavond bekend zijn. Van Thijn wil ook dat de cruciale gemeenteraadsverkiezingen zolang uitgesteld worden totdat de Serviërs hun eis voor onafhankelijkheid her roepen. De lokale verkiezin gen hadden eigenlijk afgelo pen zondag moeten plaats vinden, tegelijkertijd met de andere volksraadplegingen. Maar ze zijn verschoven we gens onregelmatigheden bij de registratie van kiezers, met name in Bosnisch-Ser- visch gebied. .'Fatale klap' Aanklager Richard Goldsto- ne in hèt Joegoslavië Tribu naal in Den Haag zei in een interview in The Indepen dent niet te kunnen'verkrop pen dat de Bosnisch Servi sche leiders Karadzic en Mladic zaterdag gewoon heb ben kunnen stemmen. Deze door het Tribunaal wegens oorlogsmisdaden gezochte figuren moeten volgens hem worden opgepakt, zei hij in het interview, twee weken voordat hij zijn post verlaat. Goldstone meent dat niet ar resteren „een fatale klap voor het hof en de toekomst van het internationale recht" betekent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2