Goemanszorg demonstreert hergebruik cultureel erfgoed 'Hij zegt tegen ons dat we zuinig moeten zijn op vrede' 1 0 Ouwerkerk acht, De Valk vier doelpunten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i Pomp je nu bij hoogivater water het land in?' Verdachte moordzaak aangehouden Bloemen op graf van Onbekende Zeeman 3 MUZIEK 5 CAMPAGNES 7 VOETBAL 9 TENNIS "REUS OP ZANDIGE VOETEN HEEFT VERSTERKING NODIG" dé krant van schouwen-duiveland! J IKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 SEPTEMBER 1996 Caravan Canbum Dealer/importeur van toer-, stacaravans en paardentrailers Bouwmansweg 20 (parallel rijksweg Haamstede-Serooskerke) Telefoon 0111-652211 153e JAARGANG NR 26044 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Zuidhavenpoort in Zierikzee, één van de monumenten die opengesteld waren, krijgt een laatste veegbeurt. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Monumenten zijn er in het klein en in het groot. Dat bleek zaterdag tijdens de jaarlijkse Open Monumentendag eens te meer in Dreischor. Behalve dat daar de monumentale boerderij Goemanszorg opengesteld was voor het publiek, konden de bezoekers ook kennis maken met een 'nieuw' monument; een smeed ijzeren toegangshek bestaande uit de oude ge velankers van de voormalige plaatselijke basis school. Verantwoordelijk vooc dit her gebruik van ons cultureel erf goed is A. P. Kloet uit Drei schor. De gevelankers zaten vroeger in de trapgevel van de school. Bij de sloop van deze gevels zijn ze terecht gekomen op de zolder van het gebouw, dat gebruikt is door het muse um. Bij de verhuizing naar Goemanszorg verhuisden de ankers mee. Kloet maakte van de oude gevelankers een mooi hek, dat binnenkort voor de toegangsweg van Goemans zorg geplaatst wordt. Zaterdag had het hek een plaats gekre gen bij de ingang van de boer derij, waar het Streek- en Landbouwmuseum'Schouwen- Duiveland in gehuisvest is. Behalve van dit hek, de boer derij en de museumcollectie konden de bezoekers ook ken nis maken met de creativiteit van de Reisenaren. Onder de naam 'Dreischor Creatief' ex poseerden 29 inwoners hun kunstnijverheid en handenar beid. De 'eigen' wethouder G. J. van de Velde-de Wilde (cul tuur) opende 's ochtends de ex positie. Zij wees hierbij op de sterke verbondenheid met het museum, die de inwoners van Dreischor tonen. De expositie was wat dit betreft tekenend volgens haar. Prómmelsluis Het museum was een van de 44 monumenten die zaterdag opengesteld waren voor het publiek. Op Schouwen-Duive- land bezochten 9186 mensen één van de monumenten. Dit aantal is vrijwet.gelijk aan vo rig jaar Het landelijk thema was dit jaar het industrieel erfgoed. Gebouwen die bij dit thema aansluiten zijn er op Schou- wen-Duiveland weinig te vin den. Eigenlijk komt alleen het gemaal Prómmelsluis bij Kerkwerve hiervoor in aan merking. Al kan. er van een monument in strikte zin niet gesproken worden. Het ge maal werd immers pas in 1958 in gebruik gesteld. Een kleine honderd belangstel lenden maakte van de gelegen heid gebruik om een kijkje te nemen in het gemaal. Het meest in het oog springend zijn daar de twee grote dieselmoto ren. Deze worden echter niet meer gebruikt voor de bema ling. Sinds 1989 worden de pompen aangedreven door twee elektromotoren. De die selmotoren zijn echter nog wel direct inzetbaar, als de nood aan de man is. Het gemaal zorgt tegenwoor dig computergestuurd voor het juiste waterpeil in de polder. Daarnaast wordt iedere nacht het water dat de rioolzuivering aan de Verseputseweg loost op de watergang, in zee gepompt. „Pomp je nu bij hoog water het land in?" luidt een vraag van een bezoekster aan André Lems, beheerder van het ge maal. „Nee, juist andersom," luidt het antwoord, waarna hij de werking van het gemaal uit legt. Het is niet de eerste keer deze dag en het zal ook niet de laatste keer zijn. In Zierikzee demonstreerden Wim Jakobsen en Michel Ver- duijn van de Monumenten- wacht Zeeland hoe ze gebou wen aan de buitenkant controleren op gebreken. Met behulp van bergbeklimmers uitrustingen daalden ze enkele keren van de stadhuistoren af. Ze hebben deze manier tot vol le tevredenheid overgenomen van hun collega's in Gelder land. Het voordeel ervan is dat het onderzoek veel completer is en goedkoper dan met be hulp van een hoogwerker. „Pas van dichtbij krijg je een goed beeld van de schade. Deze blijkt dan altijd erger dan dat deze vanaf beneden lijkt," al dus Jakobsen. Dat blijkt ook zaterdag het ge val. Tijdens zijn afdaling ziet Jakobsen een kleine beschadi ging aan de dakgoot. Beneden vertelt hij dat dit niet gezien is tijdens de recentelijke controle van het stadhuis. „De goot heeft toch iets gelekt en vervolgens krijgt een klein schimmeltje zijn kans. Zo zijn het vrijwel altijd de kleine ge breken die op lange termijn grote schade veroorzaken, als ze niet op tijd worden ont dekt." ZIERIKZEE - De politie heeft vrijdag een negen tienjarige vrouw uit Spij- kenisse aangehouden, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij de verdwijning en gewelddadige dood van de achttienjarige Sa- brina Pelizzon uit dezelf de plaats. Dit meisje werd 18 augustus aange troffen op de Slikken van Viane bij Ouwerkerk. De aanhouding werd ver richt door het Recherche bijstandsteam, dat met het onderzoek naar de moord is belast. Dit team bestaat uit politiemen sen van de regio Zeeland en Rotterdam. De vrouw is ingesloten en verhoord en wordt vandaag voor geleid aan de officier van justitie. Het lichaam van Sabrina werd 18 augustus door voorbijgangers aange troffen op de Slikken van Viane, tussen Ouwer kerk en Oosterland. Over de doodsoorzaak wil de politie nog steeds geen mededelingen doen. Wel staat vast dat ze door een misdrijf om het leven is gekomen. Het onderzoek heeft nog niet tot meer aanhoudin gen geleid. Of deze naar aanleiding van de aan houding van de vrouw uit Spijkenisse worden verwacht, wil de politie in het belang van het on derzoek niet zeggen. ZONNEMAIRE - Even stil blijven staan en na denken over wat oorlog is en wat het met men sen doet. Die opdracht gaf P. Dekker, directeur van OBS De Zonnewijzer in Zonnemaire zijn leerlingen vrijdagmiddag. Door de kinderen werd ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Oorlogsgravenstichting een bloem gelegd op het graf van de Onbekende Zeeman. 'Only known to God' staat op de grafsteen van de Onbeken de Zeeman. „Alleen Hij weet zijn naam," vertaalde Dekker voor zijn leerlingen. Hij druk te hen op het hart om aardig voor elkaar te zijn. „Als kinde ren ruzie maken is het gewoon ruzie. Als landen ruzie maken noemen we het oorlog en oor log brengt veel verdriet en el lende. Deze man die hier be graven ligt zegt tegen jullie dat je zuinig moet zijn op de vre de." Dekker legde uit dat de Onbe kende Zeeman op de begraaf plaats in Zonnemaire gestor ven is in dienst van zijn land. „Laten we daar nu allemaal even over nadenken." Namens de leerlingen van de groepen 5, 6, 7 en 8 van De Zonnewijzer legde Bianca Dekker een bloem op het graf waarna een korte stilte in acht werd geno men. „We komen niet zo vaak op een begraafplaats, maar ik ben blij dat we het nu toch heb ben gedaan," aldus Dekker. Met de bloemlegging reageer de hij op een verzoek van de ge meente Brouwershaven die op haar beurt weer benaderd was door Oorlogsgravenstich ting. De man die op de algeme ne begraafplaats begraven ligt is een zeeman, een marinier. Hij sneuvelde tijdens de Eerste Wereldoorlog en zijn stoffelijk overschot spoelde aan bij Zon nemaire waar hij een laatste rustplaats kreeg. Zijn graf wordt onderhouden door de Oorlogsgravenstichting. De stichting werd 13 septem ber vijftig jaar geleden opge richt en verzorgt circa 55.000 Nederlandse oorlogsgraven, waar ter wereld deze zich ook bevinden. Met de zorg voor het Nederlandse oorlogsgraf geeft de stichting uitvoering aan het devies 'Opdat zij met Eere mo gen rusten'. De Oorlogsgraven stichting verzorgt daarnaast bijna 8000 in Nederland ver spreid liggende graven van mi litairen van de geallieerde strijdkrachten. Vervolg op pagina 2 Bianca Dekker legt een bloem op het graf van de Onbekende Zeeman. De andere kinderen van de groepen 5. 6, 7 en 8 van De Zonnewijzer kijken toe. (Foto: Marijke Folkertsma) Het echte nieuwe ontkiemt uit het oude; het verleden moet onze toekomst grondvesten. Eichendorff Kans op mistbanken HET WEER Vannacht enkele mistbanken. Min. temp. van 8 graden aan zee tot 3 in het binnenland en kans op vorst aan de grond. Overdag zonnig. Middagtemp. ongeveer 18 graden. Oostenwind, matig, kracht 3 tot 4. Muziek Monumentaal heeft de potentie uit te groeien naar 'iets mooi's. Vandaag beginnen de bietencampagne en de ver- keerscampagne 'Slik op de Weg'. Trots WIK komt onverwacht aan de leiding in com petitie na winst op VCK. Johnny Quaak en Jacco de Looff winnen beiden een eilandelijke titel. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Tweede verlies Zierikzee ZIERIKZEE - De eerste derby op Schouwen- Duiveland van dit seizoen is geëindigd in een monsterzege voor Ouwerkerk. De ploeg van Jaap Goud versloeg Dreischor met 8-2. Wilco de Valk van SKNWK maakte zijn naam als goal- getter waar iiflie wedstrijd tegen Bevelanders. Hij scoorde alle Nieuwerkerkse doelpunten, 3-4. De zege van SKNWK brengt de ploeg aan de leiding in de der de klasse A. Het moet deze po sitie onder andere delen met WIK, dat VCK op eigen veld met 3-0 kansloos liet. DFS her stelde zich van het eerste com- petitieverlies in dezelfde klas se. Het elftal uit Burgh- Haamstede won knap bij Meeuwen, de ploeg van oud- Zierikzee-trainer Jan Meul- meester, met 0-1. Ouwerkerk is als enige met Zeeland Sport ongeslagen in de zesde klasse A van het zon dagvoetbal. Zonnemaire, dat met 1-2 van Kwadendamme verloor, en Dreischor bungelen na twee speeldagen onderaan. Een gelijke positie bekleedt Zierikzee. De ploeg van Jan Englebert verloor het tweede duel van het seizoen. Het Ze- venbergse Virtus haalde in de ogen van Englebert een ver diende overwinning, 2-1. Bruse Boys deed het niet veel beter. In en tegen Arnemuiden moest het team uit Bruinisse met 4-2 het onderspit delven. Kaartenfestival Het duel in de vierde klasse B van het zaterdagvoetbal tus sen Duiveland en Chrislandia werd een regelrecht kaarten festival. De scheidsrechter trok negen gele en twee rode prenten in de door de Ooster- landers met 1-3 verloren partij. ZSC beleefde de tweede zeperd op rij. Thuis was Klundert met 1-4 te sterk voor de Scharendij- kenaars, de goede voorberei ding van Kommers ploeg ten spijt. Brouwershaven won in dezelfde poule in een doelpunt rijk duel van het Etten-Leurse DSE, 4-5. MEVO boekte een keurige overwinning op Hoe- dekenskerke, 2-0. Sport op pagina 7, 8 en 9. (Waarnemend dijkgraaf H. Eversdijk) Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving a 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw r~l I I I I J I I 1 I I 1 bank-/gironummervermelden: I 1 1-lI II II 1I II II II 2EI Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ray» Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1