Onbekenden vernielen model van Bruse molen Traditionele perenverkoop in Burgh Glasservies cadeau voor toevallige passant glasbak, mevrouw Wendrich Kamer wil extra geld voor effecten klimaatverandering Eigenaar Alike Wiebrens biedt dader etentje aan In kader actie Glas voor glas' Energiebeleid dient zeker aangescherpt Buisjes op strand Texel Onderzoek naar gokken Uitslag wedstrijden ploegen Regio Rotterdam krijgt inzet traumahelikopter stukken Heipalen DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 NR 26042 7 kondigde Wiebrens gister morgen nog. Het wiekje BRUINISSE - Auke Wiebrens uit Bruinisse had er zelfs een etentje voor over om de wiek van zijn modelmolen terug te krijgen. Deze werd in de nacht van zondag op maandag ver nield. Hij kan zijn knip echter dichthouden. Gistermiddag bracht een jeugdige dorpsge noot de afgerukte wiek terug. Hij had deze gevonden bij de, eveneens vernielde, molen op het grasveld van verzorgingshuis In 't Op per. Wiebrens ontdekte maandag morgen dat onbekenden een wiek van zijn modelmolen hadden afgebroken. Deze molen staat in de voortuin van zijn woning aan de Mos selstraat. Het is een schaal model van de Bruse koren molen van Jan van Rhee, die tot in de Tweede Wereldoor log de Molenstraat sierde. Wiebrens maakte het model twaalf jaar geleden samen met zijn neef Johan Heuze- veldt. Gedurende tien maan den trokken ze zich iedere za terdag terug in de schuur. Het resultaat was een twee meter hoge getrouwe kopie van de molen. Deze kreeg een plaatsje in de tuin van Wie brens aan de Molenstraat. Twee jaar geleden verhuisde de familie naar de Mossel- straat. En de molen verhuis de mee. Onbegrijpelijk De normaliter goedgemutste Bruenaar vindt het onbegrij pelijk dat hij, vanaf het mo ment dat hij naar een 'rusti ge' omgeving verhuisde, nu en dan wordt geplaagd door vandalen. Reeds eerder moesten een uit de kluiten gewassen tuinkabouter en een jagersbeeld het ontgel den. En dit weekend was het dus de beurt aan de molen. Wiebrens is daar ontzettend kwaad over. Maar het blijkt dat hij ook mild kan zijn. „Als de dader zich aanmeldt, krijgt hij van mij een etentje. Maar dan moet hij wel het wiekje meebrengen," ver kreeg hij diezelfde middag inderdaad terug. Het was al leen niet de dader die zich meldde, maar een jeugdige dorpsgenoot. Deze had de kapotte wiek ge vonden op het grasveld van In 't Opper. Op dit grasveld staat ook een modelmolen. „Deze molen was in dezelfde nacht vernield. Dat gebeurt regelmatig en de mensen kij ken daar niet eens meer van op." Wiebrens kan het geld voor het etentje dus in zijn zak houden. Al hoopt hij, zeer waarschijnlijk tegen beter weten in, dat de dader zich alsnog meldt. „En als hij kan bewijzen dat hij inderdaad mijn molen heeft vernield, dan krijgt hij dat etentje toch." De schade wordt door hem geschat op zo'n duizend gul den. Gelukkig is het model zelf overeind gebleven. „Daar ga je niet zomaar mee drussen," zegt Wiebrens. 'Kwarrelig' om het feit dat hij die nacht niets verdachts heeft gehoord. Auke Wiebrens bij de vernielde molen in de voortuin van zijn woning. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - De folkloristische veiling, waar bij de traditionele perenver koop aan de Burghse Ring plaats vindt, is dit keer vastge steld op zaterdag 21 september om 9.30 uur. De veiling vindt plaats onder het toeziend oog van burgemeester H. Tees van Westerschouwen. De aan de straat groeiende pe ren worden per boom verkocht door, veilingmeester H. A. van Felius, 'Contant, terstond en tegen kwijting te voldoen'. De peren hangen al rijp en zoet te wachten aan perenbomen, die de Burghsering, de Kerk straat en 't Lage Burgh sieren. De Gieser Wildeman en de Sint Remy zijn de twee stoofperen- soorten, die te koop zijn. Vol gens kenners zijn dat roodko- kende peren. De peren worden volgens een oude traditie aan de boom geveild. BURGH-HAAMSTEDE - De achtenzestigjarige mevrouw W. E. J. Wendrich uit Haamstede was woensdagmiddag de gelukkige willekeurige voorbijgangster, die in het kader van de actie 'Glas voor glas' bij de glasbak in Burgh door de wethouder van milieuzaken van Westerschou wen, ir. C. W. Veerhoek, een achttiendelig glas servies van Royal Leerdam kreeg uitgereikt. Tot haar grote verrassing werd mevrouw W. E. J. Wendrich woensdagmiddag bij het op ruimen van haar lege flessen bij de glasbak in Burgh opge wacht door een delegatie keu rig in pak gestoken heren. Bij de uitroep: „Ja, deze is het!" keek ze zelfs even wantrou wend om zich heen. Toen daar op de felicitaties volgden en de uitleg waarom deze delegatie zich om 14.00 uur bij de glas bak had verzameld, klaarde het vertrouwen in haar omge ving zienderogen op. Een vertegenwoordiger van de glasbranchevereniging ver klaarde zijn aanwezigheid met de woorden: „U valt in de prij zen vandaag. Het is mijn taak om een trouwe bezoeker van de glasbak te belonen, die zich hier om 14.00 uur aan zou die- Daarop nam de gelukkige stra lend haar cadeau in ontvangst. Prijwinnares W. E. J. Wend rich: „Ik heb nog nooit iets ge wonnen en nu dit. Ik ben er echt heel blij mee. Ik vind het inzamelen van glas trouwens Mevrouw W. E. J. Wendrich kreeg van de wethouder milieuzaken ir. C. W. Veerhoek van Wester schouwen een achttiendelig glasservice uitgereikt. (Foto: Joop van Houdt) een van de beste acties, die in de laatste jaren zijn bedacht." A. Mieremet van de Stichting Promotie Glasbak vertelde dat er 52 maal per jaar een acht tiendelig glasservies uitgeloot wordt en is bedoeld als een symbolisch gebaar van dank richting alle trouwe glasbak gebruikers in Nederland. De winnaar gooit het glas in de glasbak en krijgt er een servies voor terug. De actie heeft het karakter van een loterij: sinds 1992 worden jaarlijks door een notaris 52 willekeurige ge meenten geloot waar weke lijks het servies gaat 'vallen'. Voor deze week kwam Burgh- Haamstede uit de koker. In overleg werden datum, tijd stip en plaats van de uitreiking bepaald. Grondstof Wethouder ir. C. W. Veerhoek vertelde dat Westerschouwen bij de top van Nederland be hoort, wat betreft glasinzame ling. Landelijk gaat per inwo ner gemiddeld 28 kilo aan flessen en potten langs de kas sa, waarvan 22,5 kilo wordt te ruggebracht en gerecycled. Op die manier is er weer kostbare grondstof voor nieuw glas. Op dit moment staan in Neder land 21.100 glasbakken, waar van meer dan de helft geschikt is voor kleurscheiding. Inza meling op kleur is noodzake lijk om het glas te kunnen re cyclen. Van bonte scherven kan geen wit glas worden ge maakt. In 1995 werd bijna 53 procent op kleur ingezameld en het streven voor het jaar 2000 is een totale inzameling van 90 procent en handhaving van minimaal 50 procent kleurscheiding. DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van D66, PvdA, CDA en GroenLinks wil dat het kabinet met extra geld en forse maatregelen komt om de oorzaken en gevolgen van het broeikaseffect tegen te gaan. Zeker het energiebeleid dient te worden aangescherpt. Vrijwel alle fracties vinden bo vendien dat Nederland als aan komend voorzitter van de EU initiatieven moet nemen om tot nadere internationale af spraken te komen tegen kli maatveranderingen. De fracties reageerden woens dag op het eindrapport van een speciale onderzoekscommissie van de Kamer naar klimaat veranderingen. De zeskoppige commissie stond onder leiding van de GPV'er Van Middel koop. Klimaatverandering als ge volg van de uitstoot van broei kasgassen verdient politiek zeer serieuze aandacht, zo stelt ze. De gevolgen kunnen moge lijk ingrijpend en gevaarlijk zijn. De industrielanden, inclu sief Nederland, moeten in de volgende eeuw de uitstoot van de gassen met vele tientallen procenten terugbrengen. De commissie meent dat de be schikbare wetenschappelijke gegevens, ondanks alle onze kerheden, niet kunnen worden genegeerd. De mogelijke toe name van de gemiddelde tem peratuur op aarde van 1 tot 4,5 graden tussen 1990 en 2100, als mede de mogelijke stijging van de zeespiegel van tien cen timeter tot een meter illustre ren volgens de commissie de ernst van het probleem. Hoe wel de bijdrage van Nederland aan de mondiale uitstoot van broeikasgassen gering is (min der dan 1 procent), kan oolj ons land niet achterblijven in maatregelen. De commissie stelt dat een re ductie van de uitstoot in Ne derland van 30 tot 40 procent in 2020 ten opzichte van 1990 haalbaar is. Ze geeft echter niet aan hoe dat moet. Het ka binet heeft voor de volgende eeuw al gekozen voor een re ductie van 1 tot 2 procent per jaar. Deze doelstelling moet wel in internationaal verband worden gehaald, anders kiest Nederland voor een stabilise ring van de uitstoot. Minister De Boer (Milieubeheer) stelde in een korte reactie dat opstel ling van de commissie en het kabinetsvoornemen nauwe lijks van elkaar afwijken. Ze sprak dan ook van ondersteu ning van beleid. De commissie verwacht veel van energiebesparing in hui zen en bedrijven en van zonne- en windenergie. Nadrukkelijk doet ze geen uitspraak over kernenergie, een optie die vooral CDA en WD in de com missie niet uitsloten. Het kabi net heeft de kernoptie overi gens eerder al verworpen. Knopen door hakken Voorzitter Van Middelkoop kreeg onder meer kritiek van GroenLinks en de voltallige Nederlandse milieubeweging op het uitblijven van beleids keuzen in het eindrapport. Volgens de voorzitter is het echter nu aan de Kamer om knopen door te hakken. De commissie zelf blijkt verdeeld over kernenergie, regulerende heffingen op het energiege bruik en over de aanpak van het verkeer. „Zonder deze knelpunten aan te pakken, wat grote politieke investerin gen vergt, is het oplossen van de klimaatproblematiek schier onmogelijk." Regeringspartij D66 heeft het wensenlijstje al klaar. De frac tie wil extra geld voor duurza me energie en extra geld als blijkt dat de economische groei de gewenste daling van het belangrijkste broeikasgas C02 nog verder frustreert. Volgens de jongste cijfers stijgt de uitstoot momenteel fors. Het kabinet trok onlangs 750 miljoen gulden extra uit om die trend om te buigen. Onzekerheden Volgens de WD toont de com missie realiteitszin door ook te wijzen op de wetenschappelij ke onzekerheden. Ze steunt echter de opvatting dat het goed is het zekere voor het on zekere te nemen. Vooral maat regelen buiten Nederland zijn in de ogen van de liberalen het effectiefst. De PvdA wil dat er snel beslissingen worden geno men om het klimaatbeleid ver der inhoud te geven. De werk gevers verenigd in VNO/NCW op hun beurt waarschuwden alvast voor onhaalbare doel stellingen. Stabilisering van - de uitstoot van de gassen is het maximaal haalbare, vinden ze. TERSCHELLING (ANP) - Op het strand van Terschelling zijn de afgelopen dagen onge veer vijftig mysterieuze alumi nium buisjes aangespoeld. Het gerechtelijk laboratorium on derzoekt de inhoud ervan. Die bestaat volgens de politie uit korrels die op lavasteen lij ken. „De geur ervan beneemt je de adem, het doet je aan car bid denken", meldde een woordvoerder. Het gaat ver moedelijk om mollengif. Als de stof in aanraking komt met water, kan een dodelijk gas ontstaan. De buisjes zijn zestien centime ter lang en hebben een dorrs- nee van zes centimeter. Ze zijn voorzien van een grijze plastic schroefdop. Op een enkel buis je was nog een sticker geplakt met de tekst: „only used by ex perts" (mag alleen worden ge bruikt door deskundigen). Ver moedelijk zijn de buisjes overboord zijn gezet door een passerend schip. ROTTERDAM (ANP) - Het mi nisterie van Justitie start nog dit jaar een onderzoek naar de mogelijkheden om het elektro nisch gokken via bijvoorbeeld Internet en 06-nummers aan te pakken. Dat kondigde staatssecretaris Schmitz vandaag, donderdag, aan in Rotterdam op een con gres over kansspelen. Om een dergelijk onderzoek is uitdrukkelijk gevraagd door de Tweede Kamer. Vooral op Internet zijn de mogelijkheden om illegale gokspelen aan te bieden onbegrensd. Ook bona fide ondernemers tonen steeds meer interesse om op Internet gokspelen te exploiteren. GOES - Bij de Zeeuwse ploeg- wedstrijden op 7 september hebben zich bij de eerste tien twee Sehouwse deelnemers ge plaatst. De wedstrijden von den plaats in de Wilhelinina- polder bij Goes. Er werd in drie categorieën ge ploegd, namelijk rondgaande ploegen, twee-scharige wentel- ploegen en drie- en meer-scha- rige wentelploegen. Bij de twee-schaar wentel klasseerde J. Goense uit Noordwelle zich als derde en K. Hanse uit Zie- rikzee als zesde. Bij de algemene klassering plaatste J. Goense zich als vijf de en K. Hanse zich als negen de. Ook actief in Zeeland ROTTERDAM (ANP) - De regio Rotterdam krijgt begin 1997 in navolging van de regio Am sterdam de beschikking over een traumaheli kopter voor de inzet bij levensbedreigende on gevallen. ANWB-dochter Medical Air As sistance (MAA) gaat de vluchten coördineren, zo heeft MAA-directeur W. Botman woensdag bekendgemaakt. De diverse betrokken partijen bereikten dinsdag overeen stemming over de financiering van het project. In beginsel is een bedrag van 4,2 miljoen gul den nodig om een tweejarig ex periment op te starten. Het da gelijks bestuur van het ROM-Rijnmondproject heeft evenwel besloten de proef voorlopig voor een jaar op te starten. Netwerk Volgens Botman verschijnt eind 1998 een evaluatierapport voor Ziekenfondsraad en de minister van Volksgezond heid. „Wij willen graag een landelijk netwerk van trauma- vluchten opzetten, zoals dat in Duitsland goed functioneert." Het Rotterdamse initiatief gaat volgens Botman 1 januari of anders uiterlijk in maart van start. „Het is de opzet om bij een ziekenhuis in de regio een traumateam paraat te heb ben. Zeeland De helikopter heeft een verzor gingsgebied in een straal van vijftig kilometer rond Rotter dam. Grofweg gaat het om de Rijnmond, Drechtsteden, West-Brabant en Zeeland." Ongeval Borman benadrukt dat het traumateam ervoor is om pa tiënten op de plaats van het on geval te behandelen. „Het is dus niet de bedoeling de pa tiënt op te halen en naar een ziekenhuis te vervoeren". De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de Inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn bulten verantwoordeli|khoid van de redactie en uitsluitond voor rekening van de brtetschnjver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Met stijgende verbazing heb ik in de Zierikzeesche Nieuwsbo de van 30 augustus en 6 sep tember over de voorbereidin gen voor de bouw van een tijdelijk gemeentehuis gele zen. Een stuurgroep gaat een tijde lijke opstal bouwen, ingericht en wel, voor circa 8 miljoen gulden voor een gemeente die nog niet bestaat en waarover de gemeenteraad nog gekozen moet worden. De raden van de "omliggende" gemeenten van Zierikzee heb ben voor deze behuizing 5,2 miljoen ter beschikking ge steld. Waarom dit onderkomen beslist vóór 1 januari 1997 klaar moet zijn is niet duide lijk geworden. De opmerking van wethouder W. W. Jumelet dat dit anders ten koste zou gaan van de burger is nietszeg gend. Nee van enig improvisa tietalent in deze zaak valt bij deze stuurgroep niets te be speuren. De gewone burger wil graag weten of ten minste 3 offertes zijn aangevraagd bij specialische firma's voor de bouw van zo'n tijdelijk „kant en klaar" kantoorgebouw. Volgens de krant is het voor de bouwer de eerste keer dat hij een tijdelijk gebouw aan deze omvang neerzet. Waren de werkelijke specialisten dan duurder of zijn ze niet ge vraagd? De haast waarmee de stuur groep deze tijdelijke burelen uit de grond probeert te stam pen heeft er toe geleid dat de stuurgroep het met de demo cratische spelregels niet meer zou nauw neemt en geen toe stemming heeft gevraagd voor de zeer hoge budgetoverschrij ding. Dit is een uiterst kwalij ke zaak en terecht heeft de CDA-Bruinisse felle kritiek geleverd. Het geeft te denken dat andere fracties (ook uit andere ge meente) geen afkeurende ge luiden hebben laten horen. Ja de toekomstige gemeente Schouwen-Duiveland werpt zijn schaduwen vooruit! Ik vind dat deze gemeente Schou wen-Duiveland minstens 15 jaar in dit tijdelijke gemeente huis moet blijven om de toe komstige lasten voor zijn in woners te beperken. Met dit gebouw kan niets gebeuren; het staat immers op heipalen. ir. A. LAFEBER, Burgh-Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7