Laatste bedrijf camping-klucht laat nog 'even' op zich wachten Nipte meerderheid voor meer winkels in Burgh RBOI -onderzoek: ruimte voor meer mini-campings in regio 'Zeeuwen moeten werken aan beter beeld van de provincie' Fracties PvdA en SGP/RPF tegen Van Gelder bij eerste steen NIOO Yerseke: Ook uitbreiding met zandbak Meer verlichting bij de speelplaats Scharendijke Studiedag in Utrecht Overleg Deltawateren Uiteindelijke beslissing aan nieuwe gemeenteraad Recronvoorzitter roept op tot 'goedgesprek' Te hard DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 NR 26042 5 BURGH-HAAMSTEDE - De meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening van de ge meente Westerschouwen sprak zich dinsdag uit voor meer winkels in Burgh. PvdA en SGP/RPF hadden de nodige bedenkingen tegen het plan. Alweer een paar maanden ge leden diende een aantal vers winkeliers onder aanvoering van D. Meulblok bij de ge meente een ambitieus plan in voor uitbreiding. Zij wilden schuin tegenover de AH-super- markt een 'verstheater'. AH op haar beurt kwam met het plan om een Etos-drogisterij en een thee-schenkerij aan de zaak te plakken. Ook wilde AH het parkeerterrein bij de winkel vergroten. der vastgesteld maximum- vloeroppervlak voor de win kels in Burgh. ,,Maar vierkante meters zijn niet de enige maatstaf," aldus Veerhoek desgevraagd. „Het gaat ook om kwaliteitsverbe tering." Al met al, zo constateert wet houder ir. C. W. Veerhoek, plannen die bij uitvoering een ware metamorfose voor Burgh betekenen en het zou boven- Hipn in strijd zijn mpt ppri ppr- Beroering In juli 2orgden de plannen al voor beroering onder de Burghse ondernemers en ver deeldheid in de poltiek. Tijdens de RO-vergadering de ze week werd het nog eens dun netjes over gedaan. WD en CDA hadden weinig moeite met Hp plannen, maar des tp meer weerwoord kwam van de zijde van met name de PvdA. De SGP/RPF maakte bezwaar tegen de vestiging van de dro gisterij en de theeschenkerij. De PvdA keerde zich bij mon de van commissielid J. C. Hen- drikse tegen het complete plan, en tegen de Etos-drogis terij in het bijzonder. Vertaald naar raadszetels zou het plan een nipte meerderheid binnen kunnen slepen. Het col lege beraadt zich nog op zijn standpunt. „Maar het is wel de bedoeling dat het in de eerst volgende gemeenteraadsver gadering aan de orde gesteld wordt." Geen problemen ont moette het plan voor de bouw van een supermarkt met bo venwoningen op het terrein van de voormalige garage Gi- lijamse aan de Hogezoom in Renesse. Het is de bedoeling dat daar de nieuwe super markt van Krijnse Locker - nu nog te vinden op de Lange Re- kp - komt. YERSEKE - Zeeuwen, hun bedrijven en hun be stuurders moeten zich veel meer bekommeren om het verkeerde beeld dat veel mensen van Zeeland hebben. „Een eenzijdig of vertekend beeld schaadt de ontwikkeling van Zeeland veel ernstiger dan vaak wordt verondersteld." Dat zei Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder dinsdag bij het leggen van de eerste steen voor de nieuwe huisvesting van het Neder lands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek (NIOO) in Yerseke. Volgens Van Gelder wordt Zeeland ten onrechte gezien als een regio waar landbouw en visserij de hoofdmiddelen van bestaan zijn. „Met een'flinter dun voorzieningenniveau voor cultuur, onderwijs en onder zoek. Zeeland ligt zo afgelegen en zou daarom nationaal en in ternationaal niet mee kunnen doen, maar juist daarom zou je er goed met vakantie kunnen zijn." Publiciteit Ook het NIOO - dat zich bezig houdt met internationaal eco logisch onderzoek van kustge bieden en estuaria - kan naar de mening van Van Gelder door meer publiciteit bijdra gen aan een positievere beeld vorming van de provincie. „Het product van wisselwer king tussen zee, land en mense lijk handelen. Die wisselwer king is een en al dynamiek. Wie weet dat buiten Zeeland? Hoeveel Zeeuwen zelf weten dat Zeeland nationale topon derzoeksinstellingen als het NIOO en het RIKZ rijk is? Daarom vraag ik u met klem uw instituut regelmatig en ge richt onder de aandacht te brengen." 'Zeeland bellen' Van Gelder wil meer erken ning voor de gebieden waarop hij Zeeland sterk acht: water, energie en ruimtelijke orde ning. Het NIOO is er daar één van; „Het zou zo moeten zijn dat als elders op deze terreinen informatie of hulp nodig is, ge zegd wordt: Even Zeeland bel len." SCHARENDIJKE - Als het aan het college van b en w van Middenschouwen ligt wordt de open bare verlichting bij de speelplaats bij de Kamil lestraat/Akkerbloemstraat uitgebreid. Het voorstel om daar 3000 gulden voor uit te trek ken prijkt op de agenda van de gemeenteraads vergadering van donderdag 26 september. Het speelplaatsje wordt inten- het college. Verder op de agen- sief gebruikt en is volgens het da van de gemeenteraadsver- Middenschouwse college aan gadering het voorstel van het een opknapbeurt toe. Daarom college om 6500 gulden uit te is besloten om de inrichting trekken voor een opknapbeurt van het terreintje te optimali- van het kantoortje van direc- seren. Op verzoek van de om- teur A. Smit van OBS 't Mêêtje wonenden wordt een zandbak in Ellemeet. aan het speelplaatsje toege- De bureaustoel moet vervan- voegd. De gemeente hoeft al- gen worden, het aantal tele- leen maar voor het materiaal foontoestellen moet worden te zorgen. Aanleg en onder- uitgebreid en er moet een ge- houd nemen de buurtbewoners aard stopcontact komen. Dit zelf voor hun rekening. laatste omdat het werken met De bestrating van het Achter- een computer in het kantoortje pad tussen de Akkerbloem- nu alleen mogelijk is met be straat en de Kamillestraat is hulp van verlengsnoeren en hier en daar wat verzakt en verdeeldozen. daarom wordt het pad herbe- straat. Daarnaast hebben de Verder wordt het kantoortje bewoners gevraag om uitbrei- voorzien van dubbele begla- ding van de openbare verlich- zing, isolatie en een aparte ver ting. „Hoewel ons beleid tot op warming. Als de directeur nu heden geweest is geen openba- 's avonds in zijn kantoor wil re verlichting in achterpaden werken en de verwarming aan- te plaatsen, vinden wij het in zet, wordt de hele school ver deze situatie wel wenselijk dat warmd. En dat vindt men een ter plaatse de openbare ver- beetje te veel van het goede, lichting wordt uitgebreid met De vergadering van de Mid- twee lichtmasten aangezien denschouwse gemeenteraad het niet zozeer gaat om een ach- wordt gehouden in het ge- terpad, maar om een parkeer- meentehuis in Scharendijke en en speelterrein ineen," schrijft begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Het Breed Overleg Deltawateren zal zijn mede werking verlenen aan de studiedag 'Samenwerking in de regio', van de Stichting Recreatie KIC die wordt gehouden op donder dag 10 oktober in Hoog Brabant in Utrecht. De studiedag wordt gehouden op initiatief van de Stichting Recreatie op verzoek van het Platform 'Ruimte voor Recreatie'. Op de onlangs gehouden verga- vereniging Duikondememend dering van het Breed Overleg Zeeland toegetreden. Het Deltawateren, regionaal sa- Breed Overleg Deltawateren, menwerkingsverband van be- waarin zowel consumenten- langenorganisaties op het ge- als bedrijfstakorganisaties op bied van waterrecreatie, zijn het gebied van de watersport de Vereniging van Beroeps aan tafel zitten, is zo'n regio- Sportvissers en de Belangen- naai samenwerkingsverband. Volgens de RBOI is op Schouwen-duiv eland ruimte voor in totaal 150 mini-campings, (archieffoto) BURGH-HAAMSTEDE - De beslissing is uit eindelijk aan de nieuwe gemeenteraad van Schouwen-Duiveland maar volgens onder zoeksbureau RBOI uit Middelburg is er op Schouwen-Duiveland in ieder geval de ruimte voor meer mini-campings. Het RBOI-rapport was dinsdag onderwerp van gesprek tijdens de vergadering van de commissie Ruimtelijke Or dening (RO) van de gemeente Westerschouwen. Al jaren wordt gepraat over het kamperen bij de boer en over een aantal dingen is men het eilandelijk eens. Alle ge meenten op Schouwen-Duive land hebben zich uitgesproken voor zonering en quotering. Ie dereen vindt dat mini-cam pings niet vlak bij natuurge bieden mogen ontstaan en men is het er ook over eens dat er een maximum aan het aantal mini-campings gesteld moet worden. Volgens het RBOI kan dat maximum vastgesteld worden op 150 mini-campings die in totaal plaats bieden aan 1950 kampeereenheden. Momenteel zijn er 104 mini- campings op Sphouwen-Duive- land. Volgens de RBOI zouden er ten noorden van de Delings- dijk nog 13 mini-campings bij kunnen terwijl aan de zuid kant van de dijk nog ruimte zou zijn voor 45 nieuwe mini- campings. Door zonering kan de plaats beïnvloed worden. Struikelblok is vooralsnog de vraag of er sprake moet zijn van een koppeling tussen het boerenbedrijf en het exploite ren van een mini-camping. Een koppeling heeft als voor deel dat die voorwaarde op zich al een grens betekent aan het aantal mini-campings. Wie in het buitengebied woont en op zich ruimte zou hebben voor een mini-camping, maar geen boerenbedrijf heeft wordt de pas afgesneden. Probleem bij de koppeling is dat het alleen werkt als er een sluitende de finitie komt van het begrip 'boerenbedrijf', i Stel dat een boerenbedrijf in die zin alleen een boerenbe drijf is als men beschikt over minstens 150 Standaard Be- drijfs Eenheden (SBE's) dan bestaat de kans dat juist klei nere boeren, die een bijver dienste als een mini-camping, vaak het hardste nodig heb ben, buiten de boot vallen. ,,In theorie zou het ook kunnen ge beuren dat een boer het ene jaar wel en het andere jaar niet aan die vereiste 150 SBE's komt," aldus wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschou wen. Zelf is Veerhoek altijd een voorstander geweest van het loslaten van de koppeling en het werken met zonering en quotering. Zijn fractie en die van het CDA spraken zich tij dens de vergadering van de commissie RO uit voor ontkop peling. PvdA 'en SGP/RPF toonden zich een stuk voor zichtiger. Zij waarschuwden voor het ontstaan van teveel mini-campings. zee de familie Kloet op alle mo gelijke manieren wil dwarsbo men. Handreiking Volgens wethouder L. J. van Gastel is daar geen sprake van. Met de bouw van woningen wilde de gemeente volgens hem Kloet een handreiking bieden. En omdat de familie niet op deze geste inging heeft de gemeente deze optie ge schrapt. Al speelt daarin ook het bezwaar van de Vereniging Stad en Lande een rol. Deze wil het gebied open houden. Dat dit de werkelijke redenen zijn, lijkt zeer onwaarschijn lijk. Van Gastel liet zich dins dagavond echter niet uit de tent lokken door de commis sieleden. Hij hield het erop dat mensen over bepaalde zaken toch gewoon een andere opvat ting mogen hebben. Dat mag natuurlijk altijd, maar als be stuurder wordt er vervolgens wel een beargumentering van je verwacht. Die bleef achter wege. Volgehs Van Gastel kan ook niemand de gemeente kwalijk nemen dat ze de familie Kloet niet op de hoogte heeft ge bracht van de mogelijkheid tot woningbouw. Het is toch geen taak van de overheid om bur gers achterna te lopen, luidde zijn redenatie. Lamers wierp daar op haar beurt tegenin dat, één telefoontje naar de familie Kloet toch niet zo bezwaarlijk kan zijn. Blaam Maar daarmee is de familie Kloet niet van alle blaam ge zuiverd. Tegen beter weten in houdt de familie vol, dat de ge meente het raadsbesluit na moet komen om het gebied een recreatieve bestemming te ge ven. Dat dit raadsbesluit door een ander (en later) besluit, om geen camping toe te staan op deze plek, werd ingetrokken. wordt eenvoudigweg buiten beschouwing gelaten. Daarbij beweren ze de moge lijkheid tot woningbouw nooit als een serieuze optie te heb ben beschouwd. Deze moge lijkheid is echter wel uitvoerig besproken in de vergadering van de commissie ruimtelijke ontwikkeling van 30 novem ber jongstleden. Toen was het J. J. Geleijnse (WD) die in aanwezigheid van mevrouw Kloet wees op de mogelijkheid om de grond aan de gemeente te verkopen, die deze vervol gens voor woningbouw zou kunnen gebruiken. ,,U zou er dan nog wel eens aardig uit kunnen springen," sprak Gele ijnse toen tot haar. Een schuldige aanwijzen in de ze zaak is moeilijk. Het gezeg de 'Waar twee vechten, hebben twee schuld' gaat ook hier op. Dan komen we weer terug bij Van Oost. Wellicht dat hij straks de spreekwoordelijke derde hond is die met het been wegloopt waar twee andere honden al jarenlang om vech ten. Figuurlijk gezien dan. Want de kans is groot dat hij straks de twee partijen bij el kaar aan tafel brengt en daar mee met de eer gaat strijken de al jaren slepende kwestie tot een oplossing te hebben ge bracht. ZIERIKZEE - Politiemensen van het district Oosterschelde- bekken hielden vorige week extra veel snelheidscontroles op de wegen in hun gebied waar regelmatig ongelukken gebeuren. In totaal werden 14.500 voer tuigen gecontroleerd op moge lijke overtreding van de maxi mumsnelheid. Daarbij bleek dat 1247 weggebruikers inder daad te hard reden. Zij kunnen een bekeuring in de brieven bus verwachten. vaststaat. Al kan daar met de komst van een nieuwe speler in de persoon van Recron-voor- zitter H. van Oost binnenkort verandering in komen. Hij roert sinds kort ook zijn mond je en gisteren drukte hij beide partijen op het hart dat ze wel licht eens een 'goed gesprek' moesten houden. Dat gesprek zou dan moeten gaan over de toekomstige func ties van de gronden van Kloet. Onderzoeken hebben uitgewe zen dat een agrarische of semi- agrarische functie economisch gezien niet haalbaar is. Blijft over een woonfunctie. Lamers liet deze in haar verweer bui ten beschouwing. Mevrouw G. Kloet deed dat niet. Volgens haar biedt de woonfunctie als enige soelaas. En dat deze dan volgens het college zomaar geschrapt wordt, geeft voeding aan de ge dachte dat de gemeente Zierik- (door Ad Hagesteijn) ZIERIKZEE - Veel woorden zijn er al vuil ge maakt over de grond van de familie Kloet aan het Eerste Weegje in Zierikzee. Al jarenlang leeft de familie in onmin met de gemeente Zie rikzee, omdat deze niet toestaat dat Kloet een camping op zijn grond gaat exploiteren. En als beide partijen geen water bij de wijn doen, ziet het er niet naar uit dat de lucht tussen de twee binnenkort opklaart. „Daar zitten we weer." Het was een wrange constatering van mr. H. A. M. Lamers, die de familie Kloet, namens de DAS Rechtsbijstand, al jaren lang bijstaat in het conflict met de gemeente. Volgens haar heeft de hele zaak veel weg van een toneelstuk. „Maar helaas. Het is bittere ernst," sprak ze dinsdagavond tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling. Lamers had echter wel dege lijk gelijk. Na zes jaar bakkel eien, mag er gerust van een klucht gesproken worden. Jammer is daarbij, dat het aan tal bedrijven nog steeds niet Door een vorig jaar genomen raadsbesluit mag de familie Kloet de tot een volwaardige camping. (Foto: Marijke Folkertsma) mini-camping niet uitbreiden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5