COMHEHTflflB Kleinschaligheid staat voorop in programma CDA Angel uit groen Dreischor Bloemlezing bij graf Onbekende Vliegenier Politie zoekt drietal voor schietincident Politie houdt inbreker van sportzaak aan Katalysator Padmos door eigen mensen teruggefloten Miljoenen voor sanering campings Westerschouwen Oud papier Postzegels Regioteam schizofrenie DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 NR 26042 3 Politiek - en trouwens ook journalistiek - kan soms een hard vak zijn. Op het verkeer de moment, op de verkeerde plaats je oprechte mening ver kondigen kan je duur komen te staan. Dat overkwam het Wester- schouwse CDA-raadslid Adrie Padmos toen hij kort voor de ledenvergadering en ook nog eens via de EO-radio vertelde dat in Renesse de winkels op zondag open moeten zijn. Om de simpele reden dat dan de toeristenindustrie op volle toe ren draait. Vanwege die uitspraak heeft de partij Padmos hard laten vallen. Onder aanvoering van de afdeling Bruinisse werd hem pootje gelicht, waarbij Padmos zo diep duikelde dat hem geen andere keus bleef dan de eer aan zichzelf te hou den. Waarschijnlijk is Adrie Pad mos daarmee de katalysator geweest voor het nieuwe elan van het CDA op Schouwen- Duiveland en mogelijk daar buiten. ,,Het CDA wil weer een conservatieve, confessionele partij wordenconcludeert Padmos, die na twintig jaar actief lidmaatschap toch be zwaarlijk een outsider ge noemd mag worden. Op landelijk niveau zagen we een weinig overtuigende frac tieleider Heerma en een zo mo gelijk nog onzekerder partij voorzitter Helgers. Nu echter manifesteert zich in onze eigen regio een CDA dat absoluut geen vaagheden verweten kan worden. Nee, het Woord is het uitgangspunt, de jongeren moeten van de straatde poli tie dp straat, niks geen coffee shops, iedereen aan het werk en de zondag is des Heeren. Punt, uit. Het CDA Schouw en-Duive- land lonkt daarmee onverho len naar de kiezers van SGP en RPR. Boeren en vissers moeten terug naar groen en weg bij blauw. Daar kun je het wel of niet mee eens zijn. Maar het is in elk geval klare taal en daar heeft het bij het CDA lang aan ontbroken. Is Padmos' val toch niet hele maal voor niets geweest.- Alleenstaanden GOES - In wijkgebouw de Spinne in Goes wordt zaterdag 14 september een dansavond gehouden voor alleenstaan den. Het evenement begint om 20.30 uur en wordt opgeluisterd door live muziek van het Riverside Trio. Nadére informatie: 0113- 230616. Een aantal kandidaten en bestuurders van het CDA Schouwen-Duiveland: staand v.l.n.r. Mevrouw L. W. D. Geluk-Poortvliet provincie- en beoogd afdelingsvoorzitter, W. Okkerse, mevr. M. J. L. Hack-Engel, F. H. Cats, campagneleider Schot, C. F. Boogerd, mevr. J. L. Bil-Roskam, J. W. Heinen en N. P. de Danschutter. Zittend: R. J. van der Wekken, P. W. Berrevoets-Ringelberg lijsttrekker en C. Legemaate. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Kleinschaligheid, decentralisa tie en pluriformiteit zijn de steekwoorden in het verkiezingsprogramma van het CDA op Schouwen-Duiveland. Wat de affaire Padmos betreft, zegt de afdeling Bruinisse dat deze ver moedelijk ook door zijn eigen achterban is te ruggefloten. In veel zaken huldigt het eilan- delijke Christen Democratisch Appèl het standpunt dat het kleine in deze tijd van schaal vergroting nog zo slecht niet is. Zo moet in de kleine kernen niet nog uitsluitend voor de ei gen aanwas worden gebouwd. Eveneens in tegenstelling tot het streekplan vindt het CDA dat er ook in de dorpen nog ruimte moet zijn voor bedrijfs vestiging. ,,Als bedrijven daar weg moeten, kijken ze mis schien wel verder dan Zierik- zee. Nee, wonen en werken moet dicht bij de kernen blij ven," vatte lijsttrekker me vrouw P. W. Berrevoets-Rin gelberg het standpunt kernachtig samen. Ook op het gebied van toeris me en recreatie heeft de partij aandacht voor het kleine. Bun galowparken zijn er genoeg. Wel moet er ruimte blijven voor bijzondere initiatieven en kwalitatief hoogwaardige pro jecten. Fiets- en wandelpaden hebben de hoogste prioriteit. Kleine scholen hebben hun bestaansrecht bewezen," zo staat in het programma te le zen. Berrevoets: .Sluiting van de school,is slecht voor de leef baarheid van een kleine ge meenschap. Fusieprocessen zijn al in gang gezet. Het maakt daarbij niet uit waar de directie zit, als in het dorp maar een dependance blijft." Opvallend is dat het CDA in Den Haag gaat lobbyen voor verbetering van de verkeerssi tuatie bij de Grevelingensluis in Bruinisse, voor de verbin ding Bruinisse-Zierikzee en de Dammenroute. Verder pleit het CDA voor verplaatsing van de Bruse vissersvloot naar de ^luchthaven aan het Zijpe. Verder moet 'de republiek' zich verder kunnen ontwikke len op het gebied van aan het water verbonden economische activiteiten. Op de affaire Padmos werd gistermiddag in Zierikzee tij dens de presentatie van de kandidaten niet in gegaan. Desgevraagd zei voorzitter J. I. M. Luyben dat er hooguit sprake is van „belevingsver- schillen" tussen het CDA Wes- terschouwen en de afdeling Bruinisse. Eilandelijk houdt de partij vast aan respectering van de zondagsrust. Het Wes- terschouwse raadslid Padmos heeft voor de EO-radio zijn persoonlijk, afwijkend stand punt verkondigd. Volgens het Bruse bestuurslid N. P. de Danschutter is het ech ter wel zo dat op een afdelings vergadering voorafgaand aan de ledenvergadering is beslo ten Padmos weg te stemmen. ,,Dat kwam vanuit de achter ban. Op straat hoorde ik van mensen die ik als potentiële stemmers beschouw, dat een CDA-er het niet kan maken om te pleiten voor winkelopen stelling op zondag. "Maar de afdeling Bruinisse was," aldus De Danschutter, ,,met een man of tien vertegen woordigd op de ledenvergade ring. Uit Westerschouwen wa ren er ongeveer vijfentwintig. Padmos is dus vermoedelijk ook door zijn eigen achterban teruggefloten.": Zie commentaar DREISCHOR - „Ook wij willen een verzorgd dorp en als er klachten zijn moeten mensen met ons bellen zodat wij er iets aan kunnen doen." Met die woorden haalde wethouder M. P. Ket ting-Koopman dinsdagavond tijdens de verga dering van de dorpsraad Dreischor de angel uit de discussie over het onderhoud van het open baar groen in Dreischor. Waar het in het geval van Drei schor aan ontbroken heeft is communicatie tussen inwoners en gemeente. Tijdens verschil lende dorpsraadsvergaderin gen werd steen en been ge klaagd, maar rechtstreeks kreeg de gemeente slechts drie klachten binnen. De klachten van de inwoners van Dreischor waren bij de gemeente wel be kend, maar te vaag. Wie klach ten heeft moet gewoon bellen met de gemeente, maar dan ook precies de locatie noemen waar het met het groenonder houd niet in de haak is, zo werd de inwoners van Drei schor op het hart gedrukt. Sinds de invoering van het gif- vrij groenonderhoud in Drei schor werd in het ringdorp steen en been geklaagd. Men was gewend aan de inzet van een vaste ploeg die bijzonder nauwgezet het openbaar groen bijhield en waar alle Reise- naars dik tevreden over wa ren. Met de invoering van het gifvrij groenonderhoud werd overgeschakeld op het werken met een beeldbestek. Een an dere manier van werken. In een beeldbestek, zo legde bedrijfsleider R. Smit van Bra- ber Groenvoorziening uit Re- nesse uit, wordt uitgegaan van bepaalde grenzen waarbinnen het groen moet blijven. On kruid tussen bodembedekkers mag niet meer dan tien centi meter boven de bodembedek ker uitsteken, in bestrating mag twintig procent van de voegen begroeid zijn, de be groeiing langs een pad mag niet meer dan vijftig centime ter oversteken en zo zijn er nog veel meer regels. Grenzen Smit haastte zich te zeggen dat niet de aannemer, maar de ge meente de grenzen bepaalt. ,,Wij hebben alleen het sys teem ontwikkeld." Volgens hem hebben de klachten in Dreischor eigenlijk niet zoveel te maken met de vraag of er al dan niet sprake is van gifvrij groenbeheer, maar meer de re gels zoals die door de gemeente in het beeldbestek voor Drei schor zijn vastgesteld. Maatgevend voor hoe iemand het onderhoud van het groen waardeert is vaak de verhar ding. „Als dat er te groen uit ziet wordt al snel gezegd dat het hele groenonderhoud niet deugt," aldus Smit. „Maar wat voor de één acceptabel is, is het voor de ander niet en dan kan één stukje onkruid soms een hele straat verpesten." Natuurlijk kan het gemeente lijk groen een nettere aanblik krijgen. Het enige dat nodig is, is het aanscherpen van de re gels. „Maar dat betekent dat er meer geld voor uitgetrokken moet worden." Als een stukje gemeentelijk groen als 'slecht onderhouden' wordt ervaren, levert dat een gevaar op: zwerfvuil. En, zo is de ervaring van Smit, als een maal ergens een hoopje vuil ligt, dan kun je er zeker van zijn dat er binnen de kortste keren meer komt te liggen. Hij voegde daar aan toe dat als bij voorbeeld in een wandelpad veel groen tussen de tegels zit je daaruit kunt concluderen dat het pad niet vaak gebruikt wordt en dat je dan zou kunnen overwegen om het pad in kwestie op te doeken, omdat het kennelijk geen functie heeft. Asfalteren „Op een straat die druk ge bruikt wordt groeit geen on kruid, maar tussen de stenen op een parkeerplaats wel. Fei telijk zou je daarom beter de parkeerplaatsen kunnen asfal teren." Op sommige plaatsen in Dreischor beneemt het groen het uitzicht. (Foto. Marijke Folkertsma) Champagne koud, maar nog niet open BURGH-HAAMSTEDE - Voor sanering en kwaliteitsverbetering van kampeerbedrijven krijgt de gemeente Westerschouwen een bedrag van 7,5 miljoen gulden. Zowel Westerschouwen als Axel waren in de race om een bijdrage uit de Stimulerings Regeling voor Economische Activiteit (Stirea) van het mi nisterie van economische za ken. Het dagelijks provinciebe stuur had beideprojecten in Den Haag met een vrijwel ge lijk puntenaantal aanbevolen. Tot grote vreugde van zowel lokale als provinciale bestuur ders heeft staatssecretaris A. van Dok gisteren besloten bei de projecten te honoreren met elk 7,5 miljoen gulden. Van de 50 miljoen die Van Dok be schikbaar stelt, komt dus 15 miljoen richting Zeeland. Vooralsnog gaat het om een ambtelijk voorstel dat nog be krachtigd moet worden door de minister. „We zetten de champagnefles koud, maar we trekken hem nog niet open," is dan ook de reactie van wethou der ir. C. W. Veerhoek van Wes terschouwen. Hij zet een veer op de hoed van gedeputeerde J. G. van Zwieten. „Die verdient echt een lintje. Dat is dé grote animator geweest." Veerhoek verwacht dat begin oktober de kurk definitief van de fles kan. Wanneer Wester schouwen daadwerkelijk de beschikking krijgt over de gel den is hem nog niet bekend. Borsele Ook de gemeente Borsele heeft een aanvraag ingediend voor Stirea-gelden, maar werd door gedeputeerde staten lager op de prioriteitenlijst gezet. Bor sele wil de Westhofhaven op nieuw inrichten en verder ont wikkelen. In kader vijftig jaar Oorlogsgravenstichting ZONNEMAIRE - Kinderen van de groepen 5 tot en met 8 van de christelijke basisschool De Zon newijzer uit Zonnemaire leggen vrijdag 13 sep tember bloemen bij het graf van de Onbekende Vliegenier op de algemene begraafplaats in Zonnemaire. Dit in het kader van Vijftig jaar Oorlogsgravenstichting. Ter gelegenheid van het jubi leum van de stichting wordt zaterdag 14 september in de Grote- of Sint Laurenskerk in Rotterdam een plechtige her denking gehouden. De stich ting werd 13 september 1946 in het leven geroepen en verzorgt circa 55.000 Nederlandse oor logsgraven, waar ter wereld deze zich ook bevinden. Met de zorg voor het Neder landse oorlogsgraf, wat de stichting ziet als een ereplicht jegens Nederlandse militairen en burgers, geeft de stichting uiting aan het devies 'Opdat zij met Eere mogen, rusten'. Be halve de verzorging van oor logsgraven worden door de stichting ten behoeve van na bestaanden ook bloemleggin- gen uitgevoerd en pelgrimsrei zen georganiseerd naar de Nederlandse Erevelden in het Verre Oosten. ZIERIKZEE/GOES - Naar aanleiding- van het schietincident in Zierikzee en Goes, in de nacht van zaterdag op zondag, is de politie op zoek naar drie personen. Getuigen hebben kort na het schietincident in Goes een bruine Opel Kadett coupé ge zien in Goes Zuid, met daarin drie personen. Het vermoede lijke bouwjaar van de auto is 1983 of 1984. De auto reed met grote snelheid weg. Behalve mensen die de auto hebben gezien hebben nog meer mensen zich bij de politie gemeld. „Sommige verklarin gen passen in de puzzel, waar onder de verklaringen over de auto. We zijn er nog niet uit, maar gezien de ernst van de ge pleegde feiten gaan we door met het onderzoek," aldus po litie voorlichter M. Verkerke. In Goes en Zierikzee werden in de nacht van zaterdag op zon dag schoten gelost op panden en een autobus. In Zierikzee was dit het geval met een wo ning aan de Lammermarkt en Jeugdsoos de Pit in het MFC aan de De Huybertstraat. De munitie die hierbij werd ge bruikt was in alle gevallen van een zwaar kaliber. Deze muni tie is in Nederland verboden om zijn desastreuze uitwer king. De politie verzoekt iedereen die iets kan verklaren over de personen of de auto waarin zij reden, of die iets verdachts hebben gezien in de nacht van zaterdag op zondag, contact op te nemen met het bureau in Goes (0113-245000). ZIERIKZEE - Een 26-jarige man uit Hoogvliet is in de nacht van dinsdag op woensdag aange houden in Zierikzee. De man stond op het punt weg te rijden in een auto, volgeladen met sport- kleding. Deze had hij kort daarvoor gestolen bij Sporthuis Zierikzee aan de Visstraat. De politie werd omstreeks 4.15 uur gealarmeerd, dat er werd ingebroken in de kledingzaak. Toen de politie ter plekke arri veerde maakten twee mannen aanstalten weg te rijden in een personenauto. De politie slaag de er in het voertuig tot stop pen te dwingen en de bestuur der aan te houden. De passagier wist te ontsnappen en werd niet meer gevonden. Ook een speurhond slaagde daar niet in. De verdachten zijn door het inslaan van de ruit van de voordeur de winkel binnenge drongen. In de winkel hebben de twee mannen een grote par tij kleding uitgezocht en deze vervolgens in de auto geladen. De man uit Hoogvliet is aange houden en voor verhoor inge sloten in het bureau in Goes. De 55-jarige eigenaar van de zaak heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. KERKWERVE - Sportvereni ging WIK uit Kerkwerve houdt zaterdag 14 september een oud papier-actie. Er wordt papier opgehaald in de kernen Kerkwerve. Schuddebeurs en Noordgouwe. De ophalers gaan om 09.30 uur uit de start blokken. ZIERIKZEE - Postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland ver gadert maandag 16 september in het Scoutinggebouw aan de Van Veenlaan. Op de agenda onder meer een veiling en een verloting. i De vergadering begint om 20.00 uur. Verwachting t/m maandag 16 sept.. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noord 5 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 0712onder 19.57 Maan op 07.38, onder 20.02 Nieuwe M aan: 13 sept. (01.08) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er tekent zich ander weer af. In de loop van het weekeinde ver liest het Nederlandse weer haar herfsttrekken; het wordt dan rusti ger, droger en ook zonniger. Uiter aard heeft dit een positieve invloed op de temperatuur. Begin volgende week wordt het 's middags onge veer 18 graden. Voor het zover is, staat eerst nog een gure vrijdag op het programma. Net als vandaag vallen er morgen talrijke buien en er waait een stevige noordenwind. Aan de kust bereikt de wind kracht 7 of 8. Boven land is vooral het vlagerige karakter van de wind dat opvalt. Soms schijnt de zon even, maar haar aandeel blijft beperkt. Het wordt morgenmiddag ongeveer 15 gra den. Zaterdag is een overgangsdag. Her en der in het land vallen nog en kele buien, maar de wind zwakt ge leidelijk af. De ruimte voor de zon blijft beperkt. Zodra begin volgende week een hogedrukgebied meer in vloed uitoefent, komt hierin verande ring. De balans slaat dan door naar de zonnige kant en de buien verdwij nen van het toneel. MIDDELBURG - In de pro vincie Zeeland is, in het kader van Het Jaar van de Schizof renie, een regioteam samenge steld. Naar aanleiding van een dis cussie tussen de minister van volksgezondheid, welzijn en sport, mevrouw dr. E. Borst en de Stichting Schizofrenie Nederland, de belangenver eniging van ouders en ver wanten van Schizofreniep- atiënten Ypsilon en de vereniging lotgenotencontac ten r Schizofreniepatrënten-,""*k Anaksis kwam dit regioteam tot' stand. .Dpel van het regio- 'iteamis Verbetering van de po-* sitie van de Schizofreniep- atiënt, waarbij herkenning en erkenning in een breder maat schappelijk draagvlak cen traal staat. Voorzitter is A. J. Dijkwel, statenlid van pro vinciale staten. ZIERIKZEESCHE l|3jj NIEUWSBODE UI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddehs. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18,00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maartd, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3