Uniek Grevelingenmeer bedreigd door vervuiling van havenbodems Carjo mag niet over de brug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZiZo - GSM-pakket Philips Fizz 49,95 p.m. fefefe® m,'199e 75 'aar licvonsQ 3 Q 4 O 3: 5 9 Woningen Eerste Weegje moeten mogelijk blijven VROEGER WAS HET GRAS GROENER IN DREISCHOR dé krant van schouwen - duiveland Weer benzine gestolen Verdachte 'horenslijpers' DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26042 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE met Libertel aansluiting, 10 min. gratis per maand bellen TECHNISCH INSTALLATIE BURO Nieuwerkerk 64 13 68 Brouwershaven 69 16 34 Wie te veel onderzoekt vindt vaak meer dan hem Hef is. Jean Bertaut KLEINSCHALIG Kleinschaligheid staat hoog in het vaandel van het CDA-Schouwen-Duiveland. DE WIEKEN Plan uitbreiding Zierikzees zorgcentrum De Wieken ondervindt veel tegenstand. MINI-CAMPINGS Volgens het RBOI is op Schouwen-Duiveland plaats voor uitbreiding aantal mini-campings. DUIVEN Duivenhouder Romijn uit Dreischor met zeven duiven bij de eerste tien. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - De mogelijkheid tot woning bouw aan het Eerste Weegje moet weer in het bestemmingsplan worden opgenomen. Dat ad vies kreeg het college van burgemeester en wet houders van Zierikzee dinsdagavond van de le den van de commissie ruimtelijke ontwik keling. Alleen het CDA is tegen deze optie. Er heerste bij de leden van de raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling met name onbe grip over de omslag die het col lege gemaakt had. In het voor ontwerp van het bestemmings plan werd de mogelijkheid tot woningbouw open gelaten. De raad kreeg hiervoor een zoge naamde wijzigingsbevoegd heid van het bestemmings plan. In het ontwerp-bestem- mingsplan dat gisteren aan de orde kwam, was deze woon functie er uitgehaald. Dat kon zelfs het CDA niet be grijpen. Ook al schaarde C. Le- gemaate zich namens deze frac tie vierkant achter het college. Het CDA is immers altijd te gen woningbouw op deze plaats geweest. Hij vond de an dere fracties tegenover zich. Zij waren van mening dat de mogelijkheid voor woning bouw aan het Eerste Weegje ge handhaafd moest blijven. De verdediging van wethouder L. J. van Gastel, dat dit was ge daan omdat de Vereniging Stad en Lande bezwaar had ge maakt tegen deze optie en dat de eigenaar van de grond, M. Kloet, niet op de mogelijkheid van woningbouw was inge gaan, schoot zowel bij R. W. A. M. Pessers (D66) als bij Kloet en zaakwaarnemers in het ver keerde keelgat. „Van Stad en Lande staat een bezwaar al van tevoren vast. Maar u keert daarnaast de zaak om. Omdat er geen reactie is geweest van de familie Kloet, neemt u deze mogelijkheid terug. Daar be grijp ik niets van," gooide Pes sers Van Gastel voor de voe ten. Mr. H. A. M. Lamers, raads vrouw van de familie Kloet verklaarde dat de familie Kloet geen enkel moment het idee heeft gehad dat de optie voor woningbouw een „serieu ze handreiking" was. Het erg ste vond ze echter dat Van Gas tel zei dat er met de familie Kloet niet constructief valt te praten. „We hebben nooit be zwaar gemaakt tegen woning bouw. Eén telefoontje had vol doende geweest, om te weten te komen hoe wij daarover dachten," aldus Lamers. Zie ook pagina 5. Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisI! Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: Geb.datum:.. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. zzn 1 BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede is weer ben zine uit een auto gestolen. Gis termorgen deed aan 59-jarige man uit Keulen hiervan aan gifte. Behalve dat de benzine uit zijn auto was gehaald heeft het voertuig aanzienlijke scha de opgelopen. De auto van de man stond op een parkeerterrein van Buiten plaats Schouwen aan de Haaij- manweg in Burgh-Haamstede. Uit de auto werd tussen de 25 en dertig liter benzine gesto len. Bij het verbreken van de tankdop werd ook de lak be schadigd. De totale schade be draagt ongeveer 1.500 gulden. Het stelen van benzine steekt de afgelopen dagen, na jaren, weer de kop op. Vooralsnog be perkt het zich voornamelijk tot de Westhoek. GOES - Op Zuid-Beveland zijn de afgelopen dagen twee man nen gesignaleerd die zich uit geven voor borenslijpers. Tij dens het bezoek aan een bedrijf geven ze hun ogen goed de kost en proberen in een onbewaakt ogenblik hun slag te slaan. De mannen zijn ouder meer ge signaleerd in Yerseke en 's- Gravenpolder. Ze zijn tussen de dertig en 35 jaar oud en ver plaatsten zich eerst in een bruin/beige Mazda en later in een zilvergrijze Opel Omega. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er verschillende reacties binnengekomen van bedrijven. Vooralsnog zaten daar geen meldingen bij van strafbare feiten. HET WEER Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een bui. Min. temp. van 7 7 graden aan zee tot 7 plaatselijk in het binnenland. Middagtemp. ongeveer 15 graden. Noordwesten wind, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7. Nader fijnregelen spui- en inlaatregime bepleit Het is geen brommer en 'f is geen autodat is het probleem Af en toe een bui langrijkste gebied voor vis- etende watervogels in de Del ta. Er zwemmen veel vissen die op het menu van vogels staan en het water is helder hetgeen de jacht vergemakkelijkt. Het aantal visetende vogels is de laatste jaren sterk toegeno men. Vooral het aantal futen is spectaculair toegenomen. Bij de plantenetende vogels ligt dat wat anders. Met het groten deels verdwijnen van het zee gras verdwenen ook knobbel zwaan en tafeleend. Zij verhuisden naar het Volkerak. Provincie Sinds de afsluiting van het Grevelingenmeer in 1971 is het aantal broedvogelsoorten toe genomen van vijftien tot bijna 100. De kustbroedvogels kre gen er daardoor wel veel con currenten bij, maar zij wisten zich te handhaven. Toch is het volgens de samenstellers van het rapport belangrijk voor het voortbestaan van de kolo nie grote sterns dat de eilanden Hompelvoet en Markenje ge durende de broedtijd perma nent bewaakt blijven. Commercieel gezien is het ge bied ook interessant. Voor wat betreft de visserij is de paling vangst het belangrijkst. In het meer wordt door zeven vissers op deze vissoort gevist. Naast de palingvisserij is het Greve lingenmeer belangrijk voor de oesterteelt. In het Grevelin genmeer zijn zestien oestervis sers actief op in totaal 116 oes terpercelen. In het Grevelingengebied zijn door Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen vijfen twintig locaties aangewezen voor dagrecreatie en de Greve- lingensluis bij Bruinisse staat al jaren bovenaan de lijst van drukst bezochte sluizen. Bij surfers is het Grevelingenmeer nog steeds zeer populair, even als bij duikers. Het is niét be kend hoeveel er in het Greve lingenmeer gedoken wordt, omdat de afgegeven vergun ningen gelden voor de hele Delta. Wel is bekend dat het aantal afgegeven vergunnin gen in twaalf jaar tijd steeg van 5000 naar 33.000. Het Gre velingenmeer wordt daarnaast jaarlijks bezocht door enkele tienduizenden sportvissers. Carjo schreef een brief naar de provincie met een verzoek tot ontheffing van het reglement Carjo van de Sande kan maar nauwelijks met zijn brommer/auto over het fietspad van de Zeeland- brug. (Foto Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het water is zout, schoon en hel der. Het Grevelingenmeer is een uniek, maar te vens kwetsbaar natuurgebied. Behalve door ex treme weersomstandigheden en overmatige recreatiedruk wordt de kwaliteit van het Gre- velingenwater bedreigd door vervuilde bodems van havens aan het Grevelingenmeer. Dat staat in het rapport 'Grevelingenmeer: Uniek maar kwetsbaar' van het Rijksinstituut voor Kust en Zee. De vervuiling van de waterbo dems in de havens van Bruinis se, Brouwershaven en Scha- rendijke wordt veroorzaakt door het gebruik van anti-fou- ling. Anti-fouling wordt ge bruikt om de huid van een schip te beschermen tegen on gewenste aangroei. Anti-fou ling op basis van, tributyl- tin-verbindingen veroorzaakt vervuiling met organotinver- bindingen. Het gebruik ervan is verboden, maar volgens de samenstellers van het rapport kan het nog wel jaren duren voordat de voorraden op zijn of de werkzame bestanddelen op de schepen zijn vervangen. Het gehalte organotinverbin- dingen in de waterbodems van de haven van Bruinisse, Brou wershaven en Scharendijke is hoog. Volgens de opstellers van het rapport zelfs de hoog ste van alle havens in heel Ne derland. In het rapport wordt daar wel meteen bij aangete kend dat de kans op versprei ding van de vervuiling niet erg groot is, omdat het Grevelin genmeer geen getijden kent, waardoor de uitwisseling van water veel minder is dan in ge tijgebonden havens. In het rapport wordt de aanbe veling gedaan om het spui- en inlaatregime van de Brouwers- sluizen aan te passen. Tot nu toe wordt in de winterperiode alleen zeewater ingelaten met een chloridege'^alte van zes tien gram per liter. Volgens de opstellers van het rapport is het raadzaam het chloridege halte op te schroeven naar ze ventien gram per liter. Ook wordt aanbevolen om een an der peilregime in te stellen. Door het instellen van een ho ger winterpeil en een lager zo- merpeil wordt het Grevelin genmeer nog aantrekkelijker voor vogels. Helder Het Grevelingenmeer is overi gens al bijzonder populair bij vogels. Het wordt in het rap port omschreven als het be- ZIERIKZEE - De dertigjarige Carjo van de San- de uit Zierikzee is met de overheid in een ge vecht gewikkeld over zijn auto met een 50-cc- motor. Hij mag van de provincie niet op de weg van de Zeelandbrug rijden. Zijn voertuig hoort niet bij de brommers en het hoort niet bij de au to's, dat is het probleem. „Een vierwielige bromfiets, dat is het," omschrijft Carjo zijn ver voermiddel. Op een fietspad is de één meter veertig brede auto met 45 km- bord veelal een obstakel, vindt Carjo, daarom wil hij het liefst op de grote weg rijden. Hij mag op wegen, waar geen blauw autobord staat wel op de grote weg rijden. „Ik heb geen rijbewijs en dat wil ik voorlopig zo houden," vertelt Carjo, die plaatwerker is bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Bin nenkort moet hij naar een bij scholingscursus in Goes, waar hij een tekencursus moet vol gen. Hij is al een paar keer naar Goes geweest en wat blijkt, zijn auto is één meter veertig breed en het fietspad van de brug is één meter tachtig breed. „Zo heb je maar 40 cen timeter over om elkaar te pas seren. Met een fietser gaat dat nog wel, maar met een brom mer. die met een flinke vaart aankomt, heb je zo een hoop schade." verkeersregels. Doel is, om met zijn langzaam rijdend ver voermiddel over de hoofdrij baan van de Zeelandbrug te kunnen rijden. „Zo gauw. ik over de brug ben, ga ik de pa rallelweg op, dat doe ik overal. Het gaat me erom, dat ik bij voorbeeld in het donker, als ik van de cursus terugkom, niet op dat smalle fietspad hoef te rijden. Ik heb aan iedere kant maar twintig centimeter over. Ik moet echt op het midden van het fietspad rijden, wil ik de reling niet raken. Vaak zijn ze dan ook nog met wat onder houd bezig op de brug en dan is het fietspad soms ook nog voor een deel geblokkeerd." De provincie is het echter niet eens met de reislustige Zierik- zeeënaar. Het rijden met een vierwielige brommer, waarvoor geen rij bewijs is vereist, is sinds 1 ja nuari 1995 toegestaan op alle fietspaden en wegen, tenzij an ders aangegeven. Autowegen in de zin van het Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens 1990, zoals de hoofdrij baan van de Zeelandbrug, zijn echter verboden te berijden. Vervolg pagina 2 Het Grevelingenmeer is-voor vogels een belangrijk broed- en fourageergebied. Het meer is uniek, maar ook kwetsbaar. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1