'Hamster leesvoer, de winter kan lang, bar en bitter worden' dichters QJ 'Bewoners verdraaien feiten en verkondigen onwaarheden' Mooie weer drukt bezoekersaantal Boerenboeldag Para Norma uitgesteld Makelaar in geweer tegen bezwaren woningbouw Duinwegje DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 NR 26041 7 De Volksdansgroep Nehalennia danste tijdens de Boerenboeldag samen met leerlingen van de christelijke basisschool De Schouw. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - „Moet je nog een doos flutjes?" Niet voor alle bezoekers van de Boe renboeldag in Brouwershaven was deze vraag even begrijpelijk als voor leerkracht H. Keste- loo van christelijke basisschool De Schouw. Uitgedost in hoerendracht bracht hij in het 'oud-Hollandse' boekenkraam flutjes en flod ders aan de man. Stuiverromannen en ander 'leesvoer', dat volgens de wervende tekst in de kraam gehamsterd diende te worden. 'De win ter kan lang, bar en bitter worden.' Buiten de botenloods bij de Nieuwe Jachthaven, waarin de Boerenboeldag werd gehou den, was van die sombere weersverwachting nog niet veel te merken. Onder een stra lende zon stapten bezoekers van het evenement in een Jan Plezier met deftig geklede he ren met hoge hoeden, voor een rit door Brouwershaven. Het prachtige weer was er volgens organisator Rinus Hanse te vens de oorzaak van dat de Boerenboeldag minder goed werd bezocht dan de afgelopen jaren. Vooral zaterdagmorgen kwa men belangstellenden een kijkje nemen bij het nostalgi sche evenement, dat door de medewerkers werd gepresen teerd in Zeeuwse kleder dracht. Zij boden het publiek Saint Remy peren en Alkmene appelen aan, die in enorme houten bakken lagen en papri ka's, uien, bonen, witlof en kroten in wat meer bescheiden opstelling. Er was een bloe- Volgens plan worden er op het terrein van het huidige bouw bedrijf Bom vier twee-onder- één-kapwoningen gebouwd en op het terrein van het schoolge bouw een blok van vijf een gezinswoningen. Het bouwbe drijf verhuist naar het bedrij venterrein de Roterij. De bewoners hebben bezwaar gemaakt tegen de plannen om op het weilandje tussen het bouwbedrijf en de tennisbaan woningen te bouwen. In hun ogen moet hiervoor de groen- wal op minimaal vier plekken doorbroken worden en een wa terloop gedempt. Daarnaast vrezen ze dat er nog meer groen moet wijken bij de kruising van het Duinwegje met de ont- sluitingsweg van deze wonin gen. Dit omdat deze wegen niet haaks op elkaar staan. Boven dien leent volgens de bewoners het smalle Duinwegje zich niet menkraam, een speelgoed- kraam, een curiosakraam en een kraam waar het gedenk boek van de honderd jaar oude schoolvereniging voor een 'zacht prijsje' werd aangebo den. In de kraam van H. J. Hilgen uit Brouwershaven stonden niet alledaagse voorwerpen als een derde hand, een kneeppers en een leerdunner. Instrumen ten die worden gebruikt bij het ambachtelijke boekbinden. Hilgen demonstreerde aan be zoekers hoe dat in zijp werk gaat. „Het is een geduld werk. Je moet heel precies en schoon werken, anders komt lijm op de pagina's." De Brouwenaar leerde de ambachtelijke boek- bindtechniek aan om zijn mo delspoortijdschriften te kun nen inbinden. Inmiddels is hij de kunst zo goed meester dat hij ook oude boeken restau reert. „Meestal bijbels waar van de rug los is geraakt." Zoals gebruikelijk werd ook voor een toename van de ver keersdruk. Het steekt Bij de Vaate dat het verdwijnen van het weitje tus sen het bouwbedrijf en de ten nisbaan als argument tegen de woningbouw wordt gebruikt. „De mensen vergeten dan wel dat er een gribus van een schoolgebouw staat. Waarvoor iets nieuws gebouwd wordt dat in omvang weinig groter is," aldus Bij de Vaate. Hij wijst er ook op dat de groenwal niet op minimaal vier plekken doorstoken hoeft te worden, maar slechts op twee. „Op de plaats van het be drijf leggen we bovendien een nieuwe groenwal aan, als af scheiding tussen de nieuwe woningen en de weg. En het zelfde doen we met de tennis baan en de woningen." Bram dit jaar tijdens de Boerenboel dag een grote rommelmarkt gehouden. Keurig uitgesor teerd werden de tweedehands spullen aangeboden in kra men, die waren gegroepeerd rond een plein waarop de meu belen en grotere artikelen wa ren uitgestald. De boeken kraam van groepsleidster B. Quant en A. Rottier was, van wege de bordjes met ludieke teksten, een ware publieks trekker. 'Last vanslapeloos heid? Hier veel saaie boeken te koop' en 'Vraag naar onze ro man-aanbiedingen' „Sommige mensen komen spe ciaal om te kijken welke tek sten we dit jaar hebben," lacht B. Quant. Maar uit de 'boeken- kastwand' opgebouwd uit tientallen groentenkistjes en uit de kraam werden ook tien tallen boeken verkocht. „Er is vooral vraag naar literatuur en boeken over specifieke on derwerpen, zoals tuinen en hobby's. De mensen vragen naar boeken van schrijvers als Van der Hulst, Konsalik, Lan- dell en Gerda van Wageningen. De goede boeken vliegen weg." Bij een groot terras was een po dium opgesteld waarop 's mor gens het Rad van Avontuur draaide en 's middags een gro te veiling werd gehouden van antieke en nostalgische artike len. Aan het begin van het eve nement had het decor achter veilingmeester M. Biesma nog veel weg van een huiskamer uit de jaren dertig met een hou ten bureau, gestoffeerde stoe len, een oude radio, spiegels Verton, een van de architecten van het project, wijst er daar naast nog op, dat de bestaande groenwal door slecht onder houd niet meer in de oorspron kelijke staat verkeert. „Deze wordt door ons teruggebracht naar een goed profiel. Zoals met houten lijsten en zelfs een ouderwetse wieg en'naaima chine. Aan het eind van de middag was het interieur een stuk uitgedund door 'notaris' J. Heinen die met zijn echtge note toezicht hield op de vei ling en de geveilde stukken ter plekke afrekende en overhan digde aan de nieuwe eigenaar. De Boerenboeldag bracht ruim 12.000 gulden op. Een deel van dit geld is bestemd voor de ac tie van de christelijke jeugdso- sen Minitas en Libertas. De jongeren proberen 50.000 gul den bijeen te brengen voor het Zierikzeese zendingsechtpaar Maaike en Rien de Bel. Zij wer-, ken in Thailand en hebben dringend een nieuwe landro ver nodig. „Ik denk dat het gaat lukken. We hebben al 30.000 gulden," aldus de veer tienjarige Jan Leen de Bel uit Zierikzee. Hij toonde de bezoe kers van de Boerenboeldag vi deobeelden van de werkzaam heden van het zendingsecht paar en bood artikelen uit Thailand te koop aan. De opbrengst van de Boeren boeldag wordt verder besteed aan de twee kinderen uit India die De Schouw heeft geadop teerd. „Eerst betaalden we al leen hun opleiding, maar in middels ook hun huisvesting, kleding en voeding", aldus M. A. Hanse. De christelijke school doet ook een beroep op de post ontwikkelingssamen werking van de gemeente Brouwershaven voor een extra financiële bijdrage voor beide projecten. ook in het oorspronkelijke plan al het geval was." Dat er door de plannen een wa tergang verloren gaat geeft hij toe. Maar de mensen moeten dat volgens hem wel in de juis te proporties zién. „We praten over een slootje van niet meer ZIERIKZEE PCOB De PCOB Schouwen-Duive- land opent het winterseizoen met een gewestelijke vergade ring op maandag 16 september om 13.30 uur in kerkcentrum De Morgenster in Goes met een middag- en avondprogramma. Op woensdag 18 september is er om 14.15 uur een themamid dag in De Veste in de Manhuis straat. Opgeven voor de activi teiten op telefoonnummer 0111-413576. Zieke verzorgen Thuis een zieke verzorgen. Dat is het thema van de cursus die vanaf dinsdag 24 september .wordt gehouden in het Wijkge- bouw aan het Jannewekken in Zierikzee. De cursus is een ini tiatief van Oosterschelde Thuiszorg. Ze is bedoeld voor mensen die in de praktijk te maken hebben met het verzor gen van een zieke thuis. Ze kunnen tijdens de cursus leren hoe ze een patiënt goed kunnen tillen, waarop ze moeten letten bij de verzorging van een zie ke, hoe ze de voeding het beste kunnen aanpassen aan een zie ke, waarop ze moeten letten bij de inrichting van de ziekenka mer en wat het betekent om ziek te zijn. De cursus bestaat uit zes wekelijkse bijeenkom sten en wordt gepresenteerd door wijkziekenverzorgende T. van Duren. Belangstellen den kunnen voor nadere infor matie of aanmelding telefo nisch contact opnemen via 0113-249200. Bingo De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) begint haar serie themamiddagen van het na jaarsseizoen met een bingo middag. Op donderdag 26 sep tember kan iedere oudere van 55 jaar of ouder vanaf 14.00 uur terecht in het ANBO-gebouw aan de Paternosterstraat in Zierikzee. Lezing Groei en Bloei De bekende topkweker C. W. Jansen uit Dalfsen geeft don derdag 19 september een lezing voor de KMTP Groei en Bloei Schouwen-Duiveland in MFC GOES - Op het laatste moment hebben de organisatoren van de consumentenbeurs Para Norma besloten om het evene ment uit te stellen tot het voor jaar van 1997. Para Norma zou van 13 tot en met 15 september worden ge houden in de Zeelandhallen in Goes. Omdat een aantal deel nemers vanwege vakantie was verhinderd om in Goes aanwe zig te zijn besloot de organisa tie het evenement te verplaat sen. Op die manier wil zij de kwaliteit van de deelnemers en de lezingen waarborgen. Aan de Para Norma werken paragnosten. dan dertig of veertig centime ter. Dat er bovendien smerig uitziet en vol ligt met puin, omdat er al jaren niets meer aan is gedaan. Daar zitten geen eenden of meerkoeten in, zoals wordt beweerd." Hekel punt Het bevreemdt hem dat dit nu door omwonenden als argu ment wordt gebruikt tegen de plannen. „Bij ons eerste plan heeft er niemand bezwaar gemaakt te gen het dempen van de water gang. En dan zou het nu ineens een hekel punt zijn? Dat snap ik niet." Zierikzee. Het onderwerp van deze lezing is bijzondere vaste planten. Ook wordt informatie gegeven over de cursus 'Plan ten benoemen'. De aanvang is 19.30 uur. Busreis ANBO en PCOB De ANBO en PCOB verzorgen gezamenlijk een busreis naar de 50+ beurs in Utrecht. Deze beurs wordt zaterdag 21 sep tember gehouden en staat in het teken van de Internationa le dag van de Ouderen op 1 ok tober. Op de beurs staan zo'n driehonderd informatieve stands en er worden optredens gegeven. De reis wordt alleen bij voldoende deelname onder nomen. Voor deelname en in formatie kan men tot 15 sep tember contact opnemen met C. van de Maas (telefoon: 413643). Geslaagd Oud-Zierikzeeënaar Marco Vermeirssen is aan de Hoge school Zeeland geslaagd voor het HEAO-diploma. Hij stu deerde af in de studierichting management, economie en recht. Vakbondsschool De Vakbondsschool Zeeland van de FNV houdt introductie- avonden in Middelburg, Zie rikzee en Goes om mensen te attenderen op een nieuwe cur sus. Daarbij komen vragen aan de orde over inspraak op het werk, het aanpakken van slechte arbeidsomstandighe den, de CAO en sociale zeker heid. De introductie-avonden zijn op dinsdag 24 september in Middelburg, woensdag 25 september in Goes en donder dag 3 oktober in Zierikzee. DUIVELAND Tuin-uitstapje Ruim twintig leden van de af deling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) namen deel aan een uitstapje naar de tuin Berkenhof in Kwaden- damme, waarmee het nieuwe seizoen begon. In de ruim tien duizend vierkante meter grote tuin werden ze rondgeleid door de heer Antes. Zijn liefde voor tuinieren toverde in veertien jaar tijd het braakliggende ter rein in de zak van Zuid-Beve land om tot een oase van groen. De plattelandsvrouwen wer dén door een parktuin met vij vers geleid en langs borders die op kleur waren beplant. Door een klimplantenpoortje kwamen ze in een rotstuin waarin verschillende soorten cactussen groeiden. Ze zagen een Japanse tuin, een varen- tuin, watervallen, een rotstuin met vijvers, grote potten met orangerieplanten en bougain villea's en een tuin met onge veer duizend fuchsias. Na een koffiepauze keerden de dames huiswaarts met veel ideeën voor de eigen tuin. BRUINISSE Rommelmarkt In de Kijk- en Koophal aan de Industrieweg 7 in Bruinisse wordt zaterdag 14 september weer een rommelmarktoch tend gehouden. Het is een ini tiatief van de Bazarcommissie van de Hervormde Gemeente Bruinisse. De opbrengst van het evenement is bestemd voor restauratie van het orgel. Zeepkistenrace De Stichting Festiviteiten Bruinisse houdt op vrijdag 13 september een zeepkistenrace op het havenplateau. Deelna me is mogelijk voor jongens en meisjes van de basisscholen. De wedstrijd wordt gehouden met voertuigen met of zonder luchtbanden. De kunst is om zonder voortbewegingsmecha nisme een zo groot mogelijk af stand te overbruggen. Degenen die het beste presteren wordt een medaille in het vooruit zicht gesteld. Het startschot valt om 19.00 uur. Inschrijven kan vanaf 18.30 uur op de ha ven. Ook kan men zich aanmel den bij het VW-kantoor aan de Oudestraat in Bruinisse, te lefoon 481412. KERKWERVE Geslaagd Marco Rentier uit Kerkwerve is aan de Technische Universi teit (TU) Eindhoven afgestu deerd in de studierichtingen wiskunde en informatica. Hij behaalde daarmee de titel in genieur (ir.). ZIERIKZEE - De bezwaren van de bewoners van het Duinwegje tegen het plan om dertien nieuwe woningen aan het wegje te bouwen, zijn bij Marco Bij de Vaate, van Delta Makelaardij uit Zierikzee in het verkeerde keelgat gescho ten. Behalve dat de bewoners bepaalde feiten in hun voordeel verdraaien verkondigen ze vol gens hem eenvoudigweg pertinente onwaarhe den. Het bouwbedrijf moet volgens plan plaats tnaken voor woningbouw. (Foto: Marijke Folkertsma) Duiken in Zeeland Water dat het land omringt, het belaagt en binnen dringt met haar keur van blauwen als het kabbelt, klotst in rust langs de kilometers kust van Walcheren en Schouwen. Water dat een schat bewaart, hem verbergt, behoedt en spaart in haar schoot vol leven: waar de vis, het schelpdier woont, kreeft of krab z'n scharen toont aan wie in die dreven zich begeeft in duikerspak - overwon eerst 't ongemak van de hoge dijken. Oosterschelde autochtonen: brokkelsterren, anemonen, kun je daar bekijken als je weet: ik ben te gast, elke plant en dier tot last - het zijn hun contreien. Kreeften, sepia's en schol, anjelieren - velden vol, oesters: kluiten, rijen. Grevelingen: grondel stek, zakpijpen op elke plek, die zich daar voor leent. Broodspons, wier in groen en rood: slippertjes van klein tot groot, innig saSm vereend. 't Water geeft haar schatten prijs vaak in wazig, groenig grijs aan wie zich laat neer in haar wereld: zich bewust van verstoorder van haar rust, die daar pas keert weer als j'haar vol ontzag verlaat; zwaar-nat op de dijk loopt, staat, kijkend naar benee. Water dat het land omgeeft, waarin 't wonderschoonste leeft: geheimenis der zee! M. A. Karten-Pels, Krommenie Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zicrikzcesche Nieuwsbode, Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redoctie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te ploatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht 1 t 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7