Tienduizenden Koerden op vlucht na val van het verzet Sociale premies kunnen geleidelijk lager worden waterstanden Regering in Suriname houdt het voor gezien Margriet opent gebouw van Hogeschool Zeeland Politiemensen opgepakt in Belgische zedenzaak Iran wil buitenlandse steun voor opvang Ontevreden over politie Visser omgekomen Laag belastingtarief over groter deel inkomen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Na verkiezing Jules Wijdenbosch PARAMARIBO (ANP) - Alle zestien ministers van de Surinaamse regering hebben hun porte feuille ter beschikking gesteld van de schei dende president Ronald Venetiaan. Het presi dentiële kabinet in Paramaribo heeft dit maan dagavond bevestigd. De stap vloeit voort uit de stemming vorige week donder dag in de Verenigde Volksver gadering (VW). Die wees uit dat Jules Wijdenbosch het roer van staat in handen moet krij gen. De ministers zullen „lopende zaken" afhandelen totdat Wij denbosch, die op basis van de grondwet ministers moet be noemen, een nieuw regeerteam heeft samengesteld. Hij wordt zelf zaterdag beëdigd in de VW. Na zijn verkiezing zei de toekomstige president dat de nieuwe regering niet langer dan een week na zijn inaugura tie zou aantreden. Wijdenbosch zal bij de keuze van de ministers in elk geval terugvallen op de Nationale Democratische Partij (NDP), de Javaanse Partij voor Natio nale Eenheid en Saamhorig heid van de Hoogste Orde (KT- PI) en de Beweging voor Vrij heid en Democratie (BVD), een voornamelijk door handelaren geleide afsplitsing van de Hin- doestaanse Verenigde Hervor- mings Partij (VHP). Deze co alitie, die steunt op 26 van de 51 zetels in het parlement, be kijkt nog steeds de mogelijk heid tot verbreding van haar basis. llO-dagenplan Wijdenbosch en aankomend vi ce-president Pretaap Radha- kishun beginnen woensdag met het horen van maatschap pelijke groeperingen over het uit te voeren regeringsbeleid. Dit beleid zal gebaseerd zijn op het ,,100-dagenplan" waarmee de NDP van Desi Bouterse campagne voerde in de algeme ne verkiezingen van 23 mei. Op vrijdag 11 oktober VLISSINGEN (ANP) - Prinses Margriet ver richt op vrijdag. 11 oktober in Vlissingen de ope ning van het nieuwe gebouw van de Hogeschool Zeeland. Deze hogeschool is de enige in stelling voor hoger beroepson derwijs in Zeeland. Het insti tuut heeft ongeveer 3000 studenten. De school telt zestien opleidin gen, die zijn ondergebracht in drie faculteiten: de faculteit hoger economisch onderwijs, de technische en maritieme fa culteit De Ruyter en de facul teit onderwijs en gezondheids zorg. Een bijzondere opleiding aan de Hogeschool Zeeland is Aquatische Ecotechnologie. In deze opleiding staat de zorg voor en het beheer van water milieus (integraal waterbe heer) centraal. Kenniscentrum Samen met de Chemische La boratorium-opleiding en de op leiding Civiele Techniek be schikt de Hogeschool Zeeland over een kenniscentrum van internationale betekenis voor ecologie en watermilieus. Via Europese samenwerkingsver banden wordt deze kennis geëxporteerd?^ Verdacht van beschermen Dutroux NEUFCHATEAU (ANP) - De Justitie van de Belgische plaats Neufchateau heeft maandag avond en -nacht tal van huiszoekingen gehou den bij leden van de gerechtelijke politie van Charleroi. Daarbij werden 23 mensen opge pakt. Justitie van Neufchateau hoopt te achterhalen van wie Mare Dutroux, hoofdverdach te in de zedenzaak, bescher ming genoot. De actie duurde van zeven uur maandagavond tot zeven uur dinsdagochtend, zo heeft het parket van Neufchateau be kendgemaakt. De verhoren van de 23 aangehouden mensen duren nog voort. Enkele weken geleden beval onderzoeksrechter Connerotte al de arrestatie van Georges Zi- cot, inspecteur van de gerech telijke politie in Charleroi. Verdacht Zicot wordt ervan verdacht .be trokken te zijn bij autodief stallen van de bende-Dutroux. De huiszoekingen houden ver band met Bernard Weinstein, de handlanger van Dutroux. Weinstein, in wiens tuin de lij ken van An en Eefje werden gevonden, werd door Dutroux vermoord. In totaal worden acht leden van de gerechtelijke politie, drie rijkswachters, zes familie leden en zes mensen uit de au to-branche verhoord. Toedracht Justitie van Neufchateau hoopt op die manier de precie ze toedracht te achterhalen van de moord op Weinstein, de moord op schroothandelaar Bruno Tagliafero, de diefstal van een vrachtwagen en de tij delijke gijzeling van drie jon geren. Tijden en standen volgens getijdetabcf Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagw ater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 sept. 03.45 160 09.40 -115 15.55 154 22.00 -136 12 sept. 04.15 166 10.10 -116 16.30 161 22.25 -139 ROOMPOT BUITEN 11 sept. 02.15 160 08.15 -III 14.30 152 20.40 -134 12 sept. 02.40 171 08.45 -115 14.55 163 21.05 -139 BRUINISSE 11 sept. 03.50 170 09.40 -122 16.05 163, 21.55 -144 12 sept. 04.30 178 10.05 -125 16.45 170 22.25 -148 WEMELDINGE 11 sept. 03.45 168 09.40 -120 16.00 161 22.00 -141 12 sept. 04.20 175 10.10 -122 16.35 168 22.25 -145 Springtij: 15 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 ISTANBUL (DPA?RTR) - Zeker zeventig- tot vijfenzeventigduizend Koerden zijn óp de vlucht naar Iran nu de laatste bolwerken van de Patriottische Unie Koerdistan (PUK) in handen zijn gevallen van de door Irak gesteunde Demo cratische Partij Koerdistan (DPK). Dit hebben functionarissen van de VN en bronnen in Iran gemeld. De VN gaat dinsdag de situatie in het grensgebied tus sen Irak en Iran inventarise ren. Na een aanvankelijk weige ring de Koerdische vluchtelin gen op te nemen, heeft Iran dinsdag meegedeeld dat het de grenzen toch openstelt. Maar een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken zei dat zijn land daarvoor wel financiële steun yit het buitenland nodig heeft. Het land heeft al anderhalf miljoen vluchtelingen binnen zijn grenzen en de middelen zijn uitgeput. Volgens Iran is een half miljoen Koerden dak loos geraakt of op de vlucht ge slagen. Na een heftige strijd, die eind augustus begon, zijn de troe pen van de PUK maandag hun laatste bolwerk Sulaimaniya kwijtgeraakt. Om de stad is niet meer gevochten, omdat de PU K-aanhangers al waren ge vlucht voor de DPK in de buurt was. De opmars van de DPK begon met de strijd om Irbil, dat op 31 augustus in handen van de DPK-troepen viel,' die werden gesteund door Iraakse militai ren. De DPK liet maandag we ten heel Noord-Irak in handen te hebben. Rivalen Dinsdagochtend zegde DPK- leider Barzani zijn rivalen een algehele amnestie toe. Hij be nadrukte tijdens zijn bezoek aan Sulaimaniya dat dat die amnestie ook geldt vpor PUK- leider Talabani, die volgens de VN met zijn troepen zijn toe vlucht heeft gezocht in het buurland Iran. De snelle op mars van de DPK roept de situ atie van 1991 in herinnering. Toen sloegen meer dan twee miljoen Koerden op de vlucht nadat Irak een Koerdische op stand had neergeslagen. De vluchtelingen probeerden toen via de bergen naar Iran en Tur kije te vluchten. Velen verbleven toen geduren de lange tijd in onherbergzaam gebied. Dat leidde tot een noodtoestand. Volgens een DPK-woordvoer- der kwamen ongeveer 250 PUK-soldaten in de recente ge vechten om het leven. Executies Irak heeft meer dan honderd Iraakse dissidenten en militai ren geëxecuteerd die door de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA werden betaald om president Saddam Hussein ten val te brengen. Iraakse veilig heidstroepen zouden de execu ties in juni hebben uitgevoerd, zo meldt de Washington Post van dinsdag. De krant baseert zich op uit spraken van leden van de Iraakse oppositiegroepering Nationaal Akkoord. Na de val van de stad Irbil op 31 augus tus zouden ook nog eens ruim honderd leden van een andere oppositiegroepering, het Iraaks Nationaal Congres, zijn geëxecuteerd. Officieren Begin augustus zijn, zo werd eerder bekend, 122 Iraakse of ficieren geëxecuteerd, omdat ze betrokken zouden zijn ge weest bij een complot tegen Saddam Hussein. Ze zouden van plan zijn geweest een bom bardement uit te voeren op het presidentiële paleis in Bagdad. Bij de samenzwering zouden ook leden van de familie van Saddam zijn betrokken. Geworven De in juni doodgeschoten dissi denten en militairen zouden de afgelopen winter door de CIA zijn geworven onder de aan hang van Het Iraaks Nationaal Ak koord, omdat die de beste mo gelijkheden zou hebben om een einde te maken aan het regime van Saddam. DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de Nederlandse bevolking is slecht te spreken over het contact met de politie in de buurt. De politie heeft te weinig tijd voor allerlei zaken, vindt 57 procent van de burgers, en 55 procent is van mening dat de politie zich te weinig vertoont in de buurt. Dat meldt het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn rapport over 1996. Slachtoffers van misdrijven die met de politie te maken krijgen, zijn in meerderheid (61 procent) wel tevreden over dit contact. Bijna een kwart van deze groep is dat niet het geval en de overigen oordelen neutraal. De klagers zijn voor al niet te spreken over het re sultaat van de aangifte en over de houding van de politie, waarbij de sterke arm onder andere onverschilligheid en een weinig actieve houding wordt aangewreven. DEN HELDER (ANP) - Een 50- jarige opvarende van het vis sersschip Texel 29 is maandag middag om het leven gekomen. Dar gebeurde bij een ongeval op de Noordzee op ongeveer 90 kilometer ten westen van Texel. Bij het overboord zetten van het vistuig werd de man ge raakt door de boom en over boord geslagen. Het slachtoffer was vermoede lijk op slag dood, aldus de poli tie. DEN HAAG (ANP) - De belastingbetaler zal in de toekomst over een groter deel van zijn inkomen het lage belastingtarief betalen. De sociale premies kunnen daardoor geleidelijk omlaag. Dat staat in een nota over de toe komst van de sociale zekerheid op langere termijn, die het kabinet op Prinsjesdag pre senteert. als uitganigspunt nemen. Die ligt doorgaans boven de in- flatiegrens. Daardoor zal over en steeds groter deel van het inkomen het lage be lastingtarief verschuldigd zijn. Deze maatregel heeft twee voordelen. In de eerste plaats kunnen de percenta ges van de sociale premies omlaag, omdat immers over een hoger bedrag premie wordt geheven. Omdat premies drukken op de arbeidskosten, is deze maatregel goed voor de werkgelegenheid. Een twee de voordeel is dat er mmin- der belastingtegenvallers zullen optreden. Of deze aan pak de schatkist per saldo extra geld kost en hoe die kosten worden opgevangen, is niet bekend. Het tarief in de eerste belas tingschijf, dat nu 37,5 pro cent bedraagt, wordt gehe ven over de eerste 45.000 gulden van het inkomen. Vervolgens treedt de tweede schijf in werking, met een ta rief van 50 procent. Bij circa 90.000 gulden begint de der de schijf, met een tarief van 60 procent. Met de eerste schijf bestaan al langer problemen, die in vakjargon als de uitholling van de belastinggrondslag worden aangemerkt. Alle so ciale premies worden name lijk over de eerste schijf ge heven. Door de toenemende premiedruk en ook doordat er steeds meer belastingvrij stellingen komen, worden de belastinginkomsten over de eerste schijf steeds kleiner. Het kabinet wil die ontwik keling tegengaan door de grens van de eerste schijf sneller op te trekken. Die grens wordt nu jaarlijks aan de inflatie aangepast. Het kabinet wil in de toekomst de gemiddelde loonstijging Pensioen Maar liefst 69 procent van de bevolking vindt het een goed idee om de huidige pensioen norm (70 procent van het laatstverdiende loon) in te ruilen voor een pensioen dat uitgaat van het gemiddeld verdiende inkomen (middel loonsysteem). Dat staat in het Sociaal en Cultureel Rapport 1996 van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Het SCP signaleert dat de vergrijzing niet hoeft te leiden tot een onbetaalbare aow. Een deel van de kosten kan opgevan gen worden door aan promo ties gerelateerde loonstijgin gen. In dat geval ontstaan er wel grotere inkomensverschillen tussen werkenden en gepen sioneerden. Volgens het SCP zal het niet eenvoudig zijn om tegelijk de aow intact te houden, de inkomensonge lijkheid niet verder te doen toenemen en goede pensioe nen te waarborgen. Weinig heil De sociaal-culturele tegen hanger van het Centraal Planbureau verwacht wei nig heil van de voorgenomen premiedifferentiatie in de wao. Het kabinet wil na 1 ja nuari volgend jaar de wao- premie van bedrijf tot be drijf laten verschillen. Hierdoor zouden werkge vers, van wie veel perso neelsleden arbeidsonge schikt worden, meer premie moeten betalen. Suske en Wiske "R0B0TK0P" door Willy Vandersteen IP I too Ve heb- ben éi chip onder plaat- seltjke verdomf ver wijderd Hihi.mafikmijn vrienden eins een poets bekken, dokter Jk u/eet met o/ ze zulke propjes kun nen waarderen, mijnheer Ismbiki t 0jewel1 't ïyn echte. ~W Dinsdag 10 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Vergadering raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling in het stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH fietstocht met pick nick. Verzamelen 9.30 uur Westerenban 40. Zonnemaire Ophalen oud papier door Nut en Uitspanning vanaf 18.30 uur. Bijeenkomst NBvP in het dorpshuis met lezing BVM Groepsvoorlichting. 20.00 uur. Woensdag 11 september Zierikzee Voorlichting borstvoeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Donderdag 12 september Zierikzee Muziek Monumentaal, straatmuzikanten van 16.00 tot 17.00 uur vanaf muziek school. Brass band Brandaris, straatoptreden binnenstad (Muziek Monumentaal). 18.30-21.00 uur. Vergadering adviescommis sie financiën en economische zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Orkest Oxala. (Muziek Mo numentaal) Nieuwe Kerk. 21.30 uur. Burgh-Haamstede Begin cursus natuur en fotografie. De Schutse. 13.30 uur. Renesse Vereniging erfpachters. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommis sie bestuurszaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 september Zierikzee Orkest Peter Ypma Ele ven. Concertzaal. 20.00 uur. Na afloop Héinken Jazz bluesband in foyer (Muziek Monumentaal). Zaterdag 14 september Zierikzee Musicall Banquet in Luther se kerk. (Muziek Monumen taal). 12.30-13.30 uur. Optredens Alteklein. 13.30 uur Onder de Beuze en 14.30 uur Schuithaven. (Muziek Monumentaal). Betty Borstlap Band in de Vismarkt, bij slecht weer in foyer Concertzaal. (Muziek Monumentaal). 16.00 uur. Concert Klezmokum. Bro- gum. (Muziek Monumen taal). 21.00 uur. Renesse Rodeo-party Manege Grol. Vanaf 17.00 uur, om 20.00 uur avondfeest. Bruinisse Rommelmarkt. Kijk-en koophal Industrieweg. Ochtenduren. Maandag 16 september Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken en ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Tot en met 17 september Renesse Sueelgoed uit grootmoeders tijd (1880- 1950) in Blik museum de Blikvanger aan de Kapelweg. Open: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 8 september van 11.00 tot 15.00 uur. Woensdag 18 september Zierikzee PCOB themamiddag, De Veste, Manhuisstraat. 14.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Brouwershaven Modeshow NBvP in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Donderdag 19 september Zierikzee Lezing over meervoudig per- soonlijkheidssyndroom. MFC. 19.30 uur. Lezing KMTP Groei en Bloei van topkweker C. W. Jansen uit Dalfsen over bijzondere vaste planten in het MFC. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2