Buitenspel Kees Kommer maakt van heel weinig iets bijzonders De Broekert heeft twee liefdes: WIK en Zierikzee Peter Bouterse: van schoffie tot een beschaafde voetballer 'Ik moet eens met m'n baas gaan praten' 'Een jongen voor de toekomst van Bru' 'Eens een Ouwerkerker, altijd een Ouwerkerker' Keeper Van der Wekken: 'Als ik eerste bal maar pak' 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duivelander Jeroen van der Maas: OOSTERLAND - Als Rini Verwest 11a de verlo ren bekerwedstrijd tegen Renesse tussen zijn spelers staat lijkt het weer wel of hij nog steeds A-junioren traint. Duiveland is op de verjon- gingstour. En goed ook. Een van de nieuwelin gen is Jeroen van der Maas. Geboren en getogen Oosterlander. Zijn kijk op zijn eerste seizoen bij de selectie. SCHARENDIJKE - „Toen ik hier kwam schrok ik me echt een hoedje. Waar ben ik aan begon nen," vroeg Kees Kommer, trainer van ZSC, zich af. „Nu is er een duidelijke verbetering. Het heeft even geduurd, maar er zit meer lijn in." Kortom, Kees Kommer is tevreden over de gang van de voetbalzaken in Scharendijke. Bezemer club ui achttien jaar trouiv ZIERIKZEE - Ouwerkerk is Peter Bezemer en Peter Bezemer is Ouwerkerk. Zelf vindt hij het niet bijzonder, maar zoveel voetballers zijn er toch niet die al achttien seizoenen haast onafge broken in een eerste elftal spelen. Dat hij nooit is verkast, ligt voornamelijk aan zijn mentale instelling. „Ik zat 's avonds in de kroeg als ik op zondag moest voetballen." Als het aan Jeroen van der Maas ligt kan Duiveland nog wel eens voor een verrassing gaan zorgen. ,,We zullen zeker geen kampioen worden, maar mee kunnen draaien bovenin moet kunnen. We zijn bijna al lemaal jonge jongens die zich voor tweehonderd procent wil len inzetten." Jeugdige over moed of een goede kijk op de mogelijkheden van de selectie? De 19-jarige Van der Maas is door Rini Verwest, samen met Hans Verhoek, Henri Capelle, Mark IJzelenberg en keeper Ruben van der Have een plaatsje binnen de selectie toe bedacht. Oosterlandse jon gens, dat is wat Duiveland no dig had en heeft. „Daar kun je als trainer op bouwen," vindt ook Jeroen van der Maas. In de voorbereiding scoorde Van der Maas, die zelf zegt de rechtshalf wel een geschikte positie voor zijn persoontje te vinden, al twee keer voor Dui veland. In de gewonnen beker wedstrijd tegen Zonnemaire en de verloren partij tegen Re nesse. Daarnaast liet hij zeker de tweede helft tegen Renesse zien dat hij de capaciteiten heeft om een duidelijke aan winst voor Duiveland te wor den. Vorig seizoen speelde Van der Maas al een aantal keer in het tweede van Duiveland. „Ik heb alles meegedaan in de voorbereiding. In het begin was het wel wennen, maar nu gaat het al beter. En ik geloof dat de trainer me wel in de se lectie wil houden," aldus Van der Maas. Hij heeft nog slechts één probleem. „Ik werk op za terdag bij een supermarkt hier, dus ik moet eens met mijn baas gaan praten." Amateuris me ten top dus. Selectie Duiveland: Ruben van der Have en René Zwart, Adrie de Jonge, Bert Verhoek, René van der Werf, Jacco de Bruine, Hans Verhoek, Remido Dusic, Daan Dooge, Jeroen van der Maas, Henri Capelle, Patrick Vroegop, Joop Wesdorp, Andrê van de Berge en Mark IJzelen- berg, Bart van de Bogaart, Martin Capelle, Hans Capelle, trainer: Rini Verwest. Buiten Scharendijke krijgt Kommer nogal eens de lof trompet toegespeeld. Collega's Ed van Lent (MEVO) en Nico Kind (Renesse) spraken in ver gelijkbare woorden dat 'Kom mer goed werk verricht bij ZSC'. Niet onterecht als je de uitslagen van vorig jaar erop na slaat. Echter, met een beetje meer mazzel had ZSC gewoon het kampioenschap gegrepen en niet op een onbetekende derde plaats gestaan. Volgens Kom mer hebben de schorsingen van' Erik-Jan Elenbaas, Remy Flohil en Jacco Heijboer ZSC de kop gekost. Niet alleen de schorsingen braken de ploeg op. Het pijnlijke deed zich bij na wekelijks voor dat als de koploper punten liet liggen, ZSC het voorbeeld naadloos volgde. De komende voetbaljaargang krijgt ZSC te maken met veel nieuwe, vooral Brabantse ploegen. „Daar heb je nooit van gewonnen totdat de scheidsrechter voor het laatst gefloten heeft. Dat heb ik bij Zierikzee (bij deze ploeg zit Kommer in de technische com missie, re<j.) al vaak meege maakt. Een Duitse eigen schap? Ja, daar kun je ver mee komen." Bekend voor hem zijn drie Schouwen-Duivelandse ploe gen: MEVO, Brouwershaven en Duiveland. „MEVO heb ik tegen ons zien voetballen. Die krijgen een moeilijk seizoen. Brouwershaven heeft verster king (hij doelt op Clement en Dick van Splunder en Ruud Dekker, red.) gekregen, maar of ze er mentaal wat aan heb ben. "Kommer beschouwt Brouwershaven als een goede middenmoter voor het seizoen 1996/1997. Van Duiveland weet Kommer weinig. „Ik heb ergens gelezen dat Verwest zes A-junioren wil aanpassen. Lijkt me een beetje veel, maar ik ben Rini Verwest niet. Ik denk dat ze het vooral fysiek moeilijk krijgen tegen de Bra bantse ploegen." Kommer ver wacht dat de Oosterlandse ploeg zich handhaaft. Niemand Over zijn eigen ploeg is hij dui delijk. „ZSC moet de eerste acht wedstrijden toeslaan. Dan kent niemand Elenbaas, Kiezenberg en ZSC nog. We hebben een goede voorhoede en middenveld. We gaan wel ergens voor spelen." Met 'er gens' duidt Kommer op een pe- riodetitel. En als je die hoop en doelstelling hebt, doe je in principe mee voor de bovenste drie plaatsen, vindt Kommer. „We spelen niet om mee te draaien." Als het aan Kommer ligt, doet hij gedurende het seizoen een beroep op al zijn selectiespe lers. Goede of slechte spelers kent Kommer niet. „Dat komt bij de beste spelers wel eens verkeerd aan, maar ik trek nie mand voor. Iedereen weet waar hij aan toe is." Is ZSC toe aan een kampioen schap? Een vraag die pas vol gende zomer beantwoord kan worden. Kommer heeft wel de naam een kampioenenmaker te zijn. Bij zijn twee vorige werkgevers, Brouwershaven en SKNWK, promoveerde hij maar liefst vier keer. De tijd dringt. Kommer laat weten dat het einde van zijn trainers loopbaan nadert... Selectie ZSC: Erik Smits, Jan Meganck, Jacco Heijboer, Luc Heijboer, Werner Klaassen, Erik-Jan Elenbaas, Barry Dor reman, Niels van de Moezel, Reinier Louwerse, Arnold van der Have, Peter Messemaker, Martin Kiesenberg, Edwin van Oeveren, Frank Hillebrand, John Elenbaas, Marco de Jon ge, Gerard de Voogd, Johnny Dorreman, Nico Herder, Remy Flohil, Michel van de Vaate, Henry de Voogd. Trainer: Kees Kommer. De 32-jarige Bezemer kwam rond zijn veertiende, hiervoor speelde hij bij VVGZ in zijn ge boorteplaats Zwijndrecht, al in het eerste van Ouwerkerk terecht. Logischerwijs maak je dan als speler veel trainers mee. Hij weet zich Piet Vreeke, Peter Goedegebure, Bertus Bleiji en zijn huidige coach Jaap Goud te herinneren. Dat hij zo vroeg tot de elf uit verkorenen behoorde had niet zo'zeer met zijn eigen voetbal kwaliteiten te maken als wel met het feit dat Ouwerkerk door de jaren nauwelijks door stroming vanuit het tweede en derde elftal kent.Volgens Be zemer was er elk seizoen wel 'belangstelling' van omringen de verenigingen, maar zegt hij: „Eens een Ouwerkerker, altijd een Ouwerkerker. Het is een hobby voor me. Gewoon voor de gein. Het is niet zo dat ik er alles voor laat staan. Heb ik nooit gedaan."Zijn instelling is misschien wel kenmerkend voor SV Ouwerkerk. Het is ge woon geen wereldploeg. „We gens gebrek aan beter moeten we het van inzet hebben. We zijn een werkploeg. Technische kwaliteit is niet aanwezig." Echt aanpoten moet Bezemer sinds een jaartje ook. Speelde hij heel zijn voetballeven in de spits, moest hij plotseling naar het middenveld, omdat er nie mand anders was. De zichzelf lui vindende Bezemer vond het niets. „Het is echt alleen maar lopen. Ik heb te weinig condi tie om van het middenveld naar de goal te rennen en het af te maken." Het geringe uithoudingsver mogen heeft vooral te maken met te weinig trainingsarbeid. Trainingsavonden worden bij Ouwerkerk maar matig be zocht. Selectie Ouwerkerk: Erik Be- gemann, Michel Begemann, Peter Bezemer, Jakkoo Brou wer, Bonno Brouwer, Pascal Dalebout, Michael Dalebout, Erik-Jan van Dongen, Jeroen Hage, Peter Hillebrand, Wou ter van Marie, L. van der Mey- den, Jouri Pankow, Michel Schoenmakers, Jacky Ren ters, Angelo van Vlies, J. Schoon. Trainer: Jaap Goud Plezier staat voorop voor laatste man ZIERIKZEE - De voetballoopbaan van Patrick de Broekert beweegt zich tussen twee vereni gingen: Zierikzee en WIK. Bij de eerste club be gon hij op negen-jarige leeftijd, bij de laatste sluit De Broekert zo goed als zeker zijn carrière af. Hij denkt zelf aan één of twee seizoenen. „Zolang ik er plezier in heb," benadrukt hij. De Broekert, vorig seizoen on terecht afgeschilderd als een reservespeler van Zierikzee, raakte in maart van dit jaar ge blesseerd. Hierdoor leek het alsof hij er niet meer bijhoor- de. Maar voor en na zijn bles sure was De Broekert gewoon basisspeler van Zierikzee. Zijn terugkeer bij WIK is zijn tweede. Tot zijn 25e speelde De Broekert bij Zierikzee, vier jaar Kerkwerve en een sei zoen, het vorige, Zierikzee volgden. En nu dus weer WIK. Dat hij hier een stapje, qua ni veau, terug moet doen, deert hem niet. De gezelligheid staat voorop. Zijn eerste periode bij WIK was er eentje van wisselende resultaten. De promotie van de eerste klasse afdeling KNVB naar de oude vierde klasse vormde het sportieve hoogte punt. Na vier jaar WIK zag De Broekert voldoende perspec tief om bij Zierikzee op een ho ger niveau te voetballen. Maar het voetballen op zondag was niet meer wat het was ge weest. Al die 'verre' reizen naar Zeeuws-Vlaanderen en Brabant had de 31-jarige wel gezien. „Ik heb het allemaal meegemaakt. Nu vind ik het heerlijk om elke zondag vrij te zijn en hebben we de hele dag voor ons tweeën. Natuurlijk ondervindt De Broekert dat WIK een 'minde re' ploeg is dan Zierikzee. „WIK heeft een minder brede selectie." Dat brak de ploeg in de voorbereiding enigszins op. Door vele blessures heeft Peter van Poortvliet, de trainer, niet één keer met zijn geplande ba sis kunnen spelen en zal hij dat in de eerste wedstrijd tegen Wemeldinge eveneens niet kunnen. Dat vergt voor De Broekert aanpassing. „Nog niet ieder een weet wat hij in welke posi tie moet doen. De automatis men ontbreken." WIK heeft het geluk in de eerste weken van de competitie op papier re latief makkelijke ploegen te treffen. Het zwaartepunt ligt aan het einde van de eerste ronde. De Broekert: „We hebr ben geen ploeg voor de eerste plaats. We zijn nog kwetsbaar. Als iedereen fit is, kunnen we meedraaien in de subtop." Selectie WIK: Krijn Hendrik- se, Han van de Sande, Erik de Vlieger, Edwin Ganzeman, Maurice de Vlieger, Marco Ganzeman, Elmar Verhage, Eric van de Sande, Gerrie van de Hoek, Erik-Jan Kort, Theo Wittenberg, Joost Rotte, Wilco Kooman, Arjan Berrevoets, Yvon van de Hoek, Richard Stouten, Arno Kloet, Kees Verwest, Patrick de Broeker. Trainer: Peter van Poortvliet. Omgeschakeld van spits naar laatste man bij Renesse ZONNEMAIRE - Hoe gaat een keeper van een vereniging als Zonnemaire een nieuw seizoen tegemoet? „Gemotiveerd en fanatiek," ant woordt de man in kwestie, Erwin van der Wek ken. Hij is zich bewust van zijn soms ondankba re taak als keeper van een mindere vereniging en is zich ook bewust van de zwaarte van het seizoen in de 6e klasse. RENESSE - De komende tweeënzeventig jaar is Peter Bouterse, als het aan hem ligt, de laatste man van Renesse. „Op die plek kan ik honderd worden," biecht Bouterse op. Van schoffie, schopper, bekvechter naar beschaafde voetbal ler. Peter Bouterse (28) is volwassen geworden. Althans, zo lijkt het. En dat geldt voor heel Re nesse. Nico Kinds aanpak voor schoon voetbal lijkt vruchten af te gaan werpen. Alex van Keulen over Boogaard: BRUINISSE - Bruse Boys komt het komend sei zoen louter bekende verenigingen tegen in de tweede klasse E. Maar voor één van de Bruse eerste elftalspelers, linkshalf Simon Boogaard (19), is alles nieuw. Boogaard, nieuw gezicht in de hoofdmacht, heeft de ambitie om het gehele seizoen in het eerste te gaan spelen. Alexander van Keulen, Bruse Boys' trainer, is resoluut. „Hij zit momenteel bij de eerste elf." Van der Wekken begint aan zijn vijfde seizoen bij Zonne maire en heeft in die periode weinig blessureperikelen ge kend. Onlangs in de voorberei ding op het nieuwe seizoen, miste Van der Wekken door een auto-ongeluk de eerste twee wedstrijden. Maar tegen Zierikzee 3 stond hij er weer en liet onderwijl ook nog even zien als veidspeler ook op dat niveau uit de voeten te kun nen. „Toch kan ik beter kee pen, vind ik zelf. Het komend seizoen zal pittig voor ons wor den, maar met Wim Kommer er bij zal het allemaal wel goedkomen. Hij zal er vast een vriendenploeg van weten te maken. Wij hebben geen ploeg om kampioen te worden, de middenmoot, dat is ons doel." En zelfs dat zou nog wel eens slechts een nobel streven kun nen blijken. De 21-jarige doelman kijkt al weer uit naar de wedstrijden tegen Dreischor. „Dan is ieder een op en top gemotiveerd. Ge beurt er weer wat, of niet? En tegen Ouwerkerk ga je met een andere instelling het veld in. Dan wil ik het onder de tien houden." Het niet kunnen de graderen zou nog wel eens in het voordeel van Zonnemaire kunnen werken. „Dat is voor ons een duwtje in de rug. Dan kunnen wij misschien wat vrij er en leuker gaan voetballen," spreekt de doelman zijn hoop en verwachting uit. Erwin van der Wekken, keeper tegen wil en dank bij Zonne maire, is blij met zijn stekje tussen de palen. „Ik krijg het komend seizoen veel te doen. Het is de leukste plek van alle maal." Voor Van der Wekken is één ding heel belangrijk. „Als ik de eerste bal maar pak. Dan ben ik in mijn element." Selectie Zonnemaire: Richard de Bilde, Erik Dogger, Rudger Eijskoot, Wim Geluk, Peter 't Hart, Piet van de Kasteele, Ar jan van Leersum, Sebastiaan van Leersum, Edward Schenk, Marcel Schouls, Erik Stoel, Pe ter Simons, Piet Stouten, Ed win de Vlieger, Marcel de Vlie ger, Matthijs van Vulpen, Erwin van der Wekken, Mi- moun Bazen. Trainer: Wim Kommer. Het afgelopen seizoen viel het wel mee, maar de seizoenen daarvoor bleek Renesse één van de hoofdsponsors van de KNVB, qua boete-afdrachten wegens gele en rode kaarten wel te verstaan. Die tijd, als het aan Peter Bouterse cs. ligt, is voorbij. Samen mét, maar vooral ook door, trainer Nico Kind streven ze er naar om het kaartenaantal te minimalise ren. Midweekje En Kind heeft een extra wapen in de strijd gegooid. Een extra sportiviteitscompetitie. „De winnaar krijgt een midweekje of lang weekend Centerparcs. Iedere speler begint met tien punten aan een wedstrijd. Ie dere keer als hij mauwt tegen de scheidsrechter, schopt of kaarten krijgt gaan daar pun ten af. Misschien red ik het hiermee, misschien niet," ver telt Nico Kind. Het 'mondje dicht' was dan ook een veel ge hoorde kreet in de afgelopen voorbereiding van Renesse. Tijdens de bekerwedstrijd te gen Zierikzee vervielen in ie der geval al vier mensen in ou de fouten. De scheidsrechter trok vier keer geel, waaronder eentje voor de libero. Voor Peter Bouterse, die be gint aan zijn tiende seizoen in het eerste elftal, heerst er een aardig verwachtingspatroon. De voormalige aanvaller, die zelf aangeeft liever laatste man te spelen, motiveert zijn voorkeur. „Op de laatste man plek kan ik het aardig aanlo pen. En ik heb de juiste men sen om me heen. Robert-Jan (Canters, red.), Arjan (van de Stolpe, red.) en Guido (Willem- se, red.). Ik hoef bijna niks te zeggen. Die voeren hun taak gewoon uit." Bouterse verwacht niet zo'n slecht seizoen te gaan draaien als het vorige. „Maar je weet het nooit. We moeten nu ook weer negen keer naar Zeeuws- Vlaanderen en daar speel je al tijd tegen twaalf man." Voor Bouterse komt Kinds sportiviteitscompetitie niet slecht uit. Samen met Leon Bakker en Arjan van de Stolpe grossierde hij in kaarten. Vol tooid verleden tijd als het aan Bouterse ligt. „En Van de Stol pe is ook rustiger geworden. En een veel betere voetballer daarbij." Verguisd Peter Bouterse, vaak verguisd, kan het komend seizoen een hele belangrijke speler gaan worden voor Renesse. Eén ding staat vast, de voetbalca paciteiten heeft hij. Maar dat geldt ook voor de meeste spe lers van Renesse eén. Selectie Renesse: Leon Bak ker, Peter Bouterse, Robert- Jan Canters, Jörg Frank, Peter Moerland, Clement Rijnberg, Jan Pleune, Michael Pleune, Arjan van de Stolpe, Jeroen Verboom, Remeo Canters, Gui do Willemse, Kees Verweel, Wilco Hoogerhuis. Richard Fennet, Lesly Wolters, Mischa van den Hoak, Remco Koo man. Trainer: Nico Kind. Boogaard speelde vorig sei zoen in het kampioenselftal onder Piet Roks. Hij speelde in het tweede afwisselend links half en -buiten en scoorde in to taal zes keer. In de voorberei ding heeft Simon Boogaard inmiddels ook twee treffers op zijn naam geschreven, tegen DFS en WIK. Hoe verliepen voor hem de eerste weken bij het eerste? „We spelen met een 4-4-2 systeem, dus moet je als middenvelder veel lopen. Ei genlijk moet ik zo'n beetje linkshalf en linksbuiten spe len. Dat kost veel conditie. In het begin was het echt wennen, maar nu gaat het voor mijn ge voel al veel beter. En ik moet zeggen, ik ben goed opgevan gen in de groep, vooral door Peter Willemse." Boogaard, als één van de weinige spelers bij Bruse Boys gezegend met een fluwelen linkervoet, heeft een duidelijke concurrent, Er win van der Maas. Boogaard is een echte Bruse boy. Hoe, denkt trainer Van Keulen over hem? „Het is een jongen waar Bruse Boys het in de toekomst van moet hebben. Simon Boo gaard is op het oog een jongen waar je op kunt bouwen. Als echte Bruenaar weet hij zeker dat hij bij 'Bru' zal blijven voetballen. En dat tot genoe gen van zijn vaste supporter, vader Cor. „Hij is trots op me," weet zoonlief te vertel len. En dat is heel wat waard. Selectie Bruse Boys: Johan Be nard, Tonnie van den Berge. Jacob van den Berge, Theunis- Henk van den Berge, Eric Beye, Eric Bleiji, Simon Boo gaard, Leo Burgers, John van Dijke, Wilko Hanzen, Bert La gendijk, Erwin van der Maas, Jacob Muller, Marco de Oude, Ralph van den Ouden, Wladi- mir van den Ouden. Willem Webers, Peter Willemse, Chris- tiaan Willemse, Jan Witte. Trainer: Alexander van Keu len.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 8