dichters Veere het best voor de arme kant van Zeeland Onderzoek bevolkingsverloop levert aardige vondsten op Kasper, Jesper en Jonathan heet het uilendrietal uit Noordgouwe Naschoolse opvang geopend Zeeuwse dijken verzwakt 1 Schouwen-Duiveland komt ongunstig uit rapport Deelnemers gezocht voor project Prijswinnaar namenwedstrijd uilskuikens TV-Brabant DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 NR 26037 MIDDELBURG (ANP) - Een flink deel van de Zeeuwse dijken is ernstig verzwakt. Sommige dijk vakken zijn er zo slecht aan toe dat ze een storm als in 1953 niet zouden kunnen weerstaan. Her stel vraagt, afhankelijk van de te kiezen oplos sing, 250 tot 500 miljoen gulden. Dat blijkt uit een bijna afgerond onderzoek dat de afgelopen jaren is uit gevoerd door Rijkswa terstaat, de Zeeuwse wa terschappen en de provincie Zeeland. Ongeveer drie jaar gele den bleek al dat de klei tussen basaltblokken op de dijkglooiingen weg spoelt. Uit nader onderzoek bleek dat ook bij blok ken die zijn geplaatst op stortsteen, de onder grond uitspoelt. Wanneer de kleilaag is verdwenen, rest alleen een kern van zand, die nauwelijks nog wat kan hebben. Volgens ing. B. Veldhuis, sector- hoofd waterkeringen van waterschap De Zeeuwse Eilanden, zijn enkele tientallen procenten van het totale dijkoppervlak slecht. Over enkele weken be kijken de onderzoekende instanties wat er met de technische gegevens ge daan wordt. Dan moet duidelijk worden wan neer en hoe de dijken worden opgeknapt en wie voor de kosten op draait. Impressie Renesse Nooit heeft een dorpje zo chaotisch geleken. Zelfs Salou en Llorett zouden hierbij verbleken. Mensen, hoe verwaarloosd ook, lopen te pronken. Anderen nog erger, reageren met lonken. Meisjes van dertien als hoer verkleed moeders erachter, het interesseert ze geen reet vrouwen vergeten hun slechte permanent billen als pudding met hotpants verwend truien te kort en buiken te vet lopend in groepen soms gewaagd in 't kwartet mannen zo geil. ontkennen hun kwaal mensen zo anders, zo zonder moraal. Duitsers die bewust een bierbuik kweken terwijl hun vrouwen rustig op straat een shaggie opsteken waar gabbers per dozijn het straatbeeld verkloten als ze zonder pardon bejaarden omstoten. Mensen zo dom je leest het in hun ogen allemaal naïef en vol overgave hierheen gezogen. Ik weet niet hoe en op wat voor manier maar op hun wij^e hebben ze plezier. Wat is hun code? Hoe gelukkig zijn zij? Vol afschuw denk ik: hier hoor ik niet bij!!! Jet de Koning, Amstelveen Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zic- rikzeeschc Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigihgen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam von de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE - De FNV district Zeeland heeft een onderzoek gehouden onder 27 gemeenten in Zeeland over hoe het is gesteld met het kwijt- scheldingsbeleid voor de minima. De onderzoe kers concluderen dat Schouwen-Duiveland be paald niet voorop loopt in het kwijt- scheldingsbeleid ten aanzien van de arme kant van Zeeland. Volgens onderzoeker Bert Jaasma van de FNV hanteren Zierikzee, Middenschouwen, Duiveland en Bruinisse slechts een deel van de mogelijkheid om tot kwijtschelding over te gaan. ,,Die gemeenten zoeken elke keer weer een ander ex cuus om tot een goed beleid te komen, waarin de minima worden gespaard." Wester- schouwen steekt het gunstigst af op Schouwen-Duiveland. De gemeente Veere blijkt zich het meest te bekommeren om de arme kant van Zeeland. Ze scoort het hoogst op het punt van mogelijkheid tot kwijt schelding. Bruinisse scoort zeer laag, met alleen kwijt schelding van OZB. De enquête onder de 27 ge meenten werd telefonisch ge houden. In het onderzoek werd bekeken of er optimaal ge bruik werd gemaakt van de be leidsruimte ten gunste van de minima, wat betreft kwijt schelding. De gemeentelijke kwijtschelding wordt door de FNV als een belangrijk instru ment gezien om mensen met een laag inkomen, zonder ver mogen, financieel tegemoet te komen. Directe aanleiding voor de enquête vormt het kar binetsbesluit van februari 1995 om de kwijtscheldingsnorm met vijf procent te verruimen van 90 procent naar 95 procent van de bijstandsnorm. Conclusie is, dat één derde van de Zeeuwse gemeenten zich on voldoende inspant voor hun in woners, die van een minimaal inkomen moeten rondkomen. actie. Per dagdeel verwerkt men per persoon gemiddeld 35 aktes. Vier deelnemers aan het project Bevolking Schouwen-Duiveland in (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Een burgemeester die niet kon schrijven en een meisje dat op haar achttiende een oproep kreeg voor het vervullen van de mi litaire dienst. Zomaar een greep uit de zaken waar je op kunt stuiten bij onderzoek van iets dat op het eerste gezicht gortdroge kost lijkt: onderzoek van de gegevens van de burgerlijke stand. Het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland en de Stichting Regionale Geschiedbeoefening zijn op zoek naar deelnemers aan een project dat tot doel heeft het bevolkingspatroon van Schouwen-Duiveland tus sen 1811 en 1940 in kaart te brengen. De burgemeester die niet kon schrijven was geen analfabeet. De man was blind en dat ver hinderde hem de pen ter hand te nemen. Later werd een wet uitgevaardigd waarin stond dat een burgemeester eigen handig stukken moest onderte kenen. Het meisje dat een op roep kreeg voor militaire dienst was het slachtoffer van een foutje van de ambtenaar die haar geboorte-aangifte op tekende. Hij noteerde Dinge- man in plaats van Dingena. En er zijn meer aardige zaken die boven water komen als ge boorte-, huwelijks- en overlij densaktes worden bestudeerd. H. Dalebout was eerder deel nemer aan het burgemeesters- onderzoek en samen met ande ren daar zo enthousiast over dat besloten werd een nieuw project op te starten. Hij nam het leven, werken en sterven in Noordwelle onder de loep en liep tegen opmerkelijke zaken op. Geboorteplanning Uit onderzoek bleek dat er in Noordwelle en Haamstede in vroeger tijden opmerkelijk weinig geboortes waren in de maand juli. „Heel voorzichtig zou je kunnen zeggen dat men aan geboorteplanning deed," stelt Dalebout. Noordwelle en Haamstede waren agrarische gemeenschappen en men wilde tijdens de oogst niet belast zijn met de geboorte van een kind. De vrouwen werkten immers vaak mee op het land. De oogst speelde een heel be langrijke rol. Zo bleek dat in de periode 1845-1850 mensen in datzelfde Noordwelle later trouwden dan -in de periode daarvoor. Misoogsten De reden daarvoor zou volgens Dalebout wel eens kunnen zijn dat er in die tijd misoogsten waren geweest. „De sociale omstandigheden verslechter den en men stelde het huwelijk uit." Van enig drama is soms ook sprake zoals in het geval van het kind dat in de jaren '70 van de 19e eeuw geboren werd. Als plaats van geboorte staat vermeld 'onder den blooten he mel'. De geboorte vond plaats in december. In de ogen van Dalebout, en de streekarchivaris H. Uil en his torisch consulent A. P. de Klerk van de Stichting Regio nale Geschiedbeoefening, is het onderzoek een enorme ver rijking van de Schouwen-Dui- velandse geschiedenis. „In principe kan iedere demografi sche vraag beantwoord wor den als men genoeg gegevens heeft. Daarom is dit onderzoek zo belangrijk. Vooral nu Schouwen-Duiveland één ge meente wordt zal de eigen identiteit van de dorpen be houden moeten blijven, iets waar dit onderzoek zijn steen tje aan kan bijdragen," aldus Dalebout. Computer Het is de bedoeling dat op ter mijn alle gegevens uit de door Napoleon in 1811 ingevoerde burgerlijke stand in de compu ter ingevoerd worden. Eerst moeten echter alle gegeven overgeschreven worden uit de oude boeken op speciaal ont worpen formulieren. „Dat is in feite een tussenstap," legt streekarchivaris H. Uil uit. Wie mee wil doen aan het pro ject heeft geen speciale oplei ding nodig. Warme belangstel ling voor de geschiedenis en de bereidheid in dienst daarvan een paar uurtjes per week te spenderen zijn voldoende. Wie meer wil weten kan bellen met het streekarchivariaat (454454) en/of streekarchivaris H. Uil (414562). Belangstellenden kunnen maandag 30 september vanaf 19.00 uur een kijkje ko men nemen achter de scher men. B Villa Kakelbont van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland is gisteren van start ge gaan met naschoolse opvang. Antoinette Wisse, rechts op de foto, is de nieuwe leidster. Directeur van de Stichting, Ronald Lutz vertelde, dat de feestelijke opening pas later zal plaats vinden, tege lijkertijd met de lustrumviering van Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland. In Villa Ka kelbont, gelegen 'aan de Steenbank 10 in Zierikzee kunnen maximaal acht kinderen opgevangen worden van 15.30 tot 18.00 uur. De .opvang is bedoeld voorkinderen tussen vieren dertien jaar. In de vakantietijd is de opvang de heie dag geopend.' Telefoonnummer van de stichting is 416729. (Foto: Joop van Houdt). TILBURG - TV8-Brabant, een regionale televisiezender van uitgeversconcern VNU, is maandag in Tilburg gestart met uitzendingen voor de Bra bantse kabelabonnees. Het is het eerste commerciële televisiestation in Nederland. Het ringen is een belangrijk onderdeel van studie naar het verloop van broedpopulatie van uilen. ZIERIKZEE - De prijs voor de origineelste na men voor de uilendrieling van de famlie Prager in Noordgouwe gaat naarTr. Slabbekoorn-Rijn, Voorburglaan 21, 4318 BL Brouwershaven. Er kwamen negentien inzendingen binnen, met speciale, leuke en originele namen. Na ampel overleg viel de keus echter op de namen Kasper, Jesper en Jonathan. Mevrouw Slabbekoorn moti veerde de naamgeving aldus: „Met plezier volg ik het relaas in de krant over de uilen van Prager. In Kristiaansand in Noorwegen is een kinderpark Kardemommestad, daar leven drie aardige rovers. Aangezien uilen ook rovers zijn, is mijn voorstel hen te noemen naar de drie rovers uit Noorwegen: Kasper, Jesper en Jonathan." De prijs bestaat uit een gratis lidmaatschap voor twee jaar van de Roofvogel- en Uilen werkgroep Schouwen-Duive land. Gekoppeld aan het lid maatschap ontvangt de winnares het blad Zêêlieven (scholekster) van de Vogel werkgroep. Begin juli meldde Rudy Prager dat hij een nest had gesignal eerd in de uilenkast in zijn schuur. Bijzonder was, dat hij op het idee kwam, om het nest te observeren met een minus cule bewakingscamera. De beelden van het broedende ui- lenpaar konden naar de televi sie in de huiskamer worden doorgezonden. Na verloop van tijd kwamen er drie kuikens uit het nest. Voor de drie uils kuikens heeft de Zierikzeesche Nieuwsbode toen de wedstrijd 'Verzin namen voor uilskui kens Noordgouwe' uitgeschre ven. Nachtdier De uil is een nachtdier. De ogen zijn omgeven door een krans van veren, een zoge naamde sluier. Uilen zijn nachtdieren, die overdag zeer slecht zien. Ze eten kleine vo gels, muizen en ratten. De on verteerbare delen worden als 'uilenballen' uitgebraakt. De oehoe-roep is alom bekend. Ted Sluyter, coördinator van de Vogelwerkgroep Schou wen-Duiveland is blij met de publiciteit rondom de uilen, want uilen hebben jarenlang een moeilijke tijd gehad. Zon der de vrijwilligers, die de nestkasten ophangen zou het een schamele bedoening ge weest zijn. „De kerkuil is de indicator van het landschap. Als het stapelvoedsel niet meer voldoende aanwezig is, wordt de uil met uitsterven be dreigd." Hij vindt dat Rinus van 't Hof uit Nieuwerkerk een extra pluim op zijn hoed verdient. „Hij is de drijvende kracht achter de Roofvogel- en Uilenwerkgroep. Hij hangt met vrijwilligers die kasten van zo'n 20 kilo per stuk boven in de schuren, brengt de popu latie in kaart en ringt de uilen, zodat ook nagegaan kan wor den, hoe het de vogels verder vergaat. Hij heeft bovendien veel bijgeloof over de uil weg genomen." De uil, die in de nacht zijn oe hoe-roep laat horen, kan een onheilspellende sfeer om zich^ heen oproepen. Hij wordt niet alleen gezien als een symbool van wijsheid, maar in vroeger tijd zeker ook als een brenger van onheil. Sluyter: „Vroeger werden alle dingén die 's nachts gebeurden gezien als za ken die het daglicht niet kon den verdragen en dus ver keerd, daardoor werd het bijgeloof versterkt. Gelukkig is de mening over uilen ten goede gekeerd. We zien de uil nu als een nuttig dier. Mensen zijn tegenwoordig hartstikke blij als ze een uil in een nest hebben." Advertentie 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6