Carpoolplaats Serooskerke in modern jasje gestoken Stichting houdt het licht brandend in de Concertzaal Eiland moet beter gepromoot worden CDA boos over duurder tijdelijk gemeentehuis Portemonnee gestolen uit kleedkamer Auto gestolen CDA-kring Zeeland vergadert DINSDAG 3 SEPTEMBER 1996 NR 26037 3 Van zestien naar 32 plaatsen De carpoolplaats bij Serooskerke is door Rijkswaterstaat aangepast aan de eisen van de tijd. (Foto: Joop van Houdt) SEROOSKERKE - De carpoolplaats aan Rijks weg 57 bij Serooskerke heeft een intensieve op knapbeurt ondergaan en is in een modern jasje gestoken. De carpoolplaats, die eigendom is van Rijkswaterstaat is voor vijftigduizend gul den opnieuw ingericht en uitgebreid van zes tien naar 32 parkeerplaatsen. „De parkeerplaats is aange past aan de eisen van deze tijd," aldus ing. N. C. Poort vliet, hoofd technisch beheer van de dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat. „Het geheel heeft nu een pro fessioneler aanzien gekregen, aanvankelijk was het maar een provisorisch in elkaar ge zet parkeerplaats je." Rijkswa terstaat heeft tot de ingreep besloten, omdat er vrij inten sief gebruik wordt gemaakt van de carpoolplaats. „Er is nu een officieel bord ge plaatst, waarop men een bood schap kan achterlaten ten aan zien van de reisdoelen, eenvoudig maar doeltref fend." Poortvliet concludeert, dat de carpoolplaats vooral gebruikt wordt door inwoners van de Westhoek, die richting Euro poort reizen voor hun werk zaamheden. Groenstenen Voor het herbestraten zijn de zogenaamde groenstenen of doorgroeistenen gebruikt. Vol gens het hoofd technisch be heer is het beleid bij Rijkswa terstaat, om niet langer voor grote asfaltvlakken te kiezen bij bestrating. Tegenwoordig worden nogal eens doorgroei stenen gebruikt om het geheel een natuurlijker aanzien te ge ven. „Het ziet er wat natuurlij ker uit, terwijl de ondergrond toch stevig is. Voor het onder houd kan men er gewoon met de grasmaaier overheen gaan." Bij Rijkswaterstaat be staat de trend om bij uitvoe ring van projecten meer de na tuur zijn gang te laten gaan. Of er steeds meer carpool plaatsen nodig zullen zijn, als de benzineprijzen zullen stij gen, vindt Poortvliet nog maar zeer de vraag. „Zolang werknemers hun reis kosten vergoed krijgen door hun bedrijf, zal de prikkel om samen met anderen in de auto te stappen achterwege blijven. Als je voor eigen kosten rijdt, ben je eerder bereid een poging te doen om de kosten te druk ken." Bestuursleden uit kring van vaste gebruikers ZIERIKZEE - Een nog op te richten beheer- stichting moet van december dit jaar tot ergens in 1997 het licht brandend houden in de Con certzaal in Zierikzee. De toekomst van de Zie rikzeese cultuurtempel is te onzeker om daar een pachtovereenkomst voor aan te gaan. De stichting krijgt een bestuur met daarin een afgevaardigde van burgemeester en wethou ders, één bestuurslid namens de stichting Uit op Schouwen- Duiveland, twee afgevaardig den uit de kring van vaste ge bruikers van de Concertzaal en maximaal twee bestuursleden die zijn geselecteerd op basis van hun vakkennis van bij voorbeeld horeca of belastin gen. Dat bleek gisteravond in de Zierikzeese gemeenteraad. Zo als bekend neemt de gemeente het niet renderende restaurant Mondragon voor 1,1 miljoen gulden over van N. J, W. van der Zwan. Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs benadrukte gisteravond nog eens dat de ge meente geen restaurant gaat exploiteren, maar tot aankoop is over gegaan om de podium kunst voor Schouwen-Duive- land veilig te stellen. „Het beste kan daarvoor een stichting worden opgericht. Dan hebben we geen last met verpachting, waar je toch voor lange tijd aan vastzit. Die be- heerstichting krijgt tot taak het podiumaanbod minimaal te geranderen en er verder voor te zorgen dat vaste ge bruikers als harmonie en dans school daar kunnen blijven," aldus Asselbergs. Volgens Asselbergs hebben zich uit de horeca al verschil lende mensen gemeld die het voormalige restaurant willen runnen. Op termijn wil het ge meentebestuur naar een grand café als ondersteuning van de Concertzaal. „Er zijn ook be sprekingen gaande met een derde partij die ons wil advise ren over de wijze van exploite ren," hield Asselbergs de raad voor. Het college wil echter op afstand blijven en heeft liever dat de ondernemers zaken doen met de nog op te richten stichting. De gemeenteraad ging overi gens akkoord met de inmid dels veelbesproken aankoop. De verbouwing van het pand moet beperkt blijven tot het hoogstnoodzakelijke. Ver schillende partijen drongen er op aan om het budget van 150.000 gulden dat daarvoor staat als taakstellend te be schouwen. Wethouder L. J. van Gastel van financiën zei toe te zullen waken voor al te gekke budgetoverschrijdingen. Maar mocht het zo'n twintig mille duurder uitvallen, dan ligt Van Gastel daar niet wakker De raad werd gisteravond ver der gekenmerkt door twee con frontaties van de SGP/RPF- fractie met het college. Dat begon met het verzet van de fractie tegen extra subsidie voor Brogum. „Er ligt geen De Zierikzeese gemeenteraad nam gisteravond afscheid van PvdA-raadslid P. A. M. Wezenberg die vanwege zijn werk als directeur van het opvangcentrum voor asielzoekers Gilzc-Rijen is verhuisd naar Tilburg. Van zijn fractievoorzitter, mevrouw M. R. de Jong-van Loo kreeg Wezenberg een bos rode rozen. (Foto: Joop van Houdt) duidelijke toekomstvisie aan ten grondslag," zei raadslid J. de Bruijne. „De een zegt dat Brogum een jeugdhonk is, de ander dat het een opvangcen trum voor zwerfjongeren moet zijn en de derde dat het een cul tuurboerderij moet worden." „Dat kunt u toch niet met dro ge ogen vertellen," begon wet houder D. van'der Wekken zijn betoog. „De Stichting Brogum wil niets meer en niets minder dan een podium voor muziek en theater zijn. Maar het ge bouw Brogum krijgt mogelijk meer functies, bijvoorbeeld die van jeugdhonk. En daar heeft de gemeente belang bij." Sportkampioenen Sportwethouder L. J. van Gas tel onderging een dergelijk lot. „Geen bevordering sport, geen gemeentetaak, geen gemeente belang mee gediend en ook niet onvoorzien," oordeelde De Bruijne over een bijdrage van 3100 gulden voor de jaar lijkse huldiging van de Zierik zeese sportkampioenen. „De gemeente heeft hier wel degelijk een opvoedende taak. en verder wil Zierikzee, omdat het de laatste keer zal zijn op waardige manier afscheid ne men van haar sporters," aldus de wethouder. De laatste sportprijzen worden op 11 ja nuari uitgereikt. Ook de laatste keer was het voor PvdA-raadslid P. A. M. Wezenberg. Vanwege zijn werk als directeur van het op vangcentrum voor asielzoe kers in Gilze-Rijen en persoon lijke omstandigheden van zijn vrouw is hij vorige 'maand naar Tilburg verhuisd. Burge meester Asselbergs roemde zijn trouw, betrokkenheid en zijn duidelijke mening. „Dankzij jouw drammen is aan de voorlichting richting burgers over de herindeling toch enige invulling gegeven. Je hebt alleen vrienden ge maakt, geen vijanden," zei As selbergs, terwijl hij het tradi tionele gebrandschilderde gemeentewapen overhandig de. Van zijn fractievoorzitter, mevrouw M. R. de Jong-van Loo kreeg Wezenberg een ^el- haast even traditionele bos ro de rozen. Heipalen vergeten jammerlijke zaak ZIERIKZEE - Net als in Bruinisse heeft ook de Zierikzeese CDA-fractie ernstige kritiek op de budgetoverschrijding voor de bouw van het tij delijk gemeentehuis in Zierikzee. Dat is verge ten rekening te houden met de noodzaak tot heien, noemt het CDA een „jammerlijke zaak." Zoals eerder gemeld wordt het tijdelijke onderkomen van de gemeente Schouwen-Duive- land aan de Haringvlietstraat in Zierikzee 1,8 miljoen gulden duurder dan begroot. Het gaat nu ongeveer acht miljoen kos ten. Volgens wethouder L. J. van Gastel worden de extra kosten veroorzaakt door het feit dat er meer werkplekken nodig zijn dan aanvankelijk gedacht. Verder is er meer geld nodig om aan alle eisen van de ar beidsomstandighedenwet te voldoen en is het systeem van de luchtbeheersing duurder uitgevallen. CDA-fractievoorzitter C. Lege- maate nam met deze uitleg geen genoegen. „Dat we de noodzaak tot het slaan van hei palen missen in de begroting, vind ik toch een jammerlijke zaak." De tegenvallers worden vol gens Van Gastel verzacht door het gegeven dat de nieuwe ge meente niet drie jaar, zoals ge pland, maar vier jaar gebruik gaat maken van de tijdelijke huisvesting. Boetekleed „We dachten ze niet nodig te hebben," verklaarde Van Gas tel „maar nu blijkt dat de leve rancier van de kantoorunits geen garantie geeft als er niet wordt geheid. Lekkages of an dere storingen sluit hij niet uit." Van Gastel - tevens lid van de stuurgroep herindeling - trok het boetekleed aan. „We zijn te snel geweest met dit besluit. Het was natte vingerwerk. We hadden meer onderzoek moe ten doen én dat breekt ons nu op." D66 bezorgd ZIERIKZEE - Promotie van Schouwen-Duive- land als vestigingsplaats voor bedrijven en in stellingen en infrastructurele maatregelen moeten met kracht ter hand worden genomen. Gebeurt dit niet dan wordt het eiland een soci aal-economisch probleemgebied. teren. Volgens D66 moet de nieuwe gemeente een gunstig klimaat scheppen voor de ont wikkeling van bedrijven in het midden- en kleinbedrijf. Deze vormen een belangrijke econo mische factor. „Een teruggang in deze sector zal desastreuze gevolgen hebben voor de werk gelegenheid," aldus het pro gramma. De partij realiseert zich dat deze sector voor, een groot deel steunt op het toeris me. De ontwikkeling van de recreatie in het hoogseizoen heeft, volgens de partij echter zijn grenzen bereikt. D66 zoekt de ontwikkeling ervan dan ook in seizoensverlenging, pro- ductvérbetering en kwaliteits verbetering. Een verdere ontwikkeling van de recreatie mag volgens D66 niet ten koste gaan van natuur, het milieu en de bevolking. Met name de belangen van de natuur en het milieu moeten volgens de democraten zwaar wegen. Het milieu moet zelfs bij alle beleidshandelingen van de gemeente worden be trokken als het aan D66 ligt. De partij kent hierbij een be langrijke rol toe aan de in spraak van de burgers. Tot deze conclusie komt D66 in haar verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkie zingen, die in november gehou den worden. Het verkiezings programma wordt vanavond gepresenteerd in de Vismarkt in Zierikzee. Volgens D66 is er op dit mo ment sprake van een te eenzij dige ontwikkeling van de ei- landelijke economie. De werkgelegenheid steunt te veel op het toerisme, met veel tijdelijke banen. En verder neemt in de toekomst met na me het aantal banen in de zorg sectortoe. Een ander gevaar voor de eco nomie ziet D66 in de toenemen de vergrijzing van het eiland. Hiermee komt volgens de de mocraten het in stand houden van diverse voorzieningen, waaronder onderwijs, in ge vaar. De vergrijzing wordt aan de ene kant veroorzaakt door de toename van de vesti ging van ouderen in de regio. Aan de andere kant door het vertrek van jongeren met een opleiding. Volgens D66 wor den zij tot dit vertrek gedwon gen, door een gebrek aan moge lijkheden om een passende baan in de regio te vinden. Oplossingen ziet D66 met na me in de promotie van Schou- wen-Duiveland als vestigings plaats voor overheidsdiensten, bedrijven uit de dienstensector en kleinschalige industrieën. Dit kan bijvoorbeeld door het ontwikkelen van een subsidie regeling voor bedrijfsvesti ging en een actief grondprij- zenbeleid te voeren. Daarnaast moeten er infrastructurele maatregelen worden genomen om de bereikbaarheid van Schouwen-Duiveland te verbe- Volgens het verkiezings programma moeten de proce dures die gevolgd worden bij de verdeling van de schaarse ruimte, „duidelijk, openbaar en controleerbaar" zijn. Om de burgers meer bij de politiek te betrekken is D66 voor de in voering van een raadplegend referendum en een discussie- recht voor burgers tijdens com missievergaderingen van de gemeente en het stimuleren en instandhouden van dorpsra den. ZIERIKZEE - Van een zeven tienjarige jongen uit Zierikzee is zaterdag een portemonnee met geld en pasjes gestolen op het sportpark Bannink in zijn woonplaats. De portemonnee zat in de ach terzak van de broek van de jon gen. De diefstal is tussen 10.00 en 23.00 uur gepleegd. WESTENSCHOUWEN - In YVestenschouwcn is gisteren een Blauwe Golf diesel gesto len. De auto, met het Duitse kente ken BM-DU-635, stond op een parkeerterrein aan de Kamp weg. De eigenaar is een dertigjarige man uit het Duitse Erfstadt. Hij meldde zich gisteren om streeks 13.00 uur bij de politie. Advertentie maandag 10.00-17.00 uur dinsdag t/m vrijdag 9.00-17.00 uur donderdagavond 19.00-20.00 uur havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Verwachting t/m zaterdag 7 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp.9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht n.oost 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp.8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.oost 4 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 sept. Zon op 06.57, onder 20.18 Maan op 23.58, onder 14.50 5 sept. Zon op 06.59, onder 20.16 Maan op onder 15.45 Laatste Kwartier: 4 sept. (21.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft ook de komende dagen droog is ons land. Aan zonne schijn is geen gebrek en de tempera tuur komt op uit op een normale waarde voor de tijd van het jaar; eerst iets net boven 20 graden en la ter in de week daar net onder. Het zonnige nazomerweer hangt samen met een hogedrukgebied dat het noordwestelijke deel van Europa stevig in zijn greep heeft. Op de Noordzee ligt nog wel een oude fron tale storing maar die is nauwelijks actief meer. Ook de bewolking die erbij hoort lost geleidelijk op. Het centrum van het hogedrukgebied trekt nu via de Noordzee naar Scan dinavië. Boven onze omgeving wordt de noordoostelijke stroming de komende dagen daardoor wat sterker. In de tweede helft van de week stroomt dan iets minder war me lucht naar onze omgeving. Van nacht en morgen overdag hebben we te maken met een zwakke tot matige noordoostenwind. De tem peratuur daalt vannacht tot om streeks 10 graden. Van het noorden uit drijven wolkenvelden het land binnen maar het blijft droog. Morgen overdag maakt de bewolking weer plaats voor de zon. GOES - De CDA-Kamerkring Zeeland start op woensdag 25 september het politieke sei zoen met een bijeenkomst in De Prins van Oranje aan de Nieuwstraat in Goes. De opening wordt verzorgd door de voorzitter van de CDA- Kamerkring Zeeland, me vrouw L. W. D. Geluk-Poort- vliet. Daarna volgt een debat onder leiding van mr A. J. G. Poppelaars, lid van de CDA- statenfractie. De sluiting van de bijeenkomst komt voor re kening van drs S. Buijs, voor zitter van de CDA- statenfrac tie. De vergadering begint om 19.15 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per. Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52.50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180.00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3