Verenigde Staten bestoken Irak met kruisraketten Marihuana nog niet als medicijn Geen jacht in natuurgebieden Opstappen Linschoten was wellicht onnodig waterstanden Onderzoek naar beweiding van kudde schapen Emmadorp Rookverbod Militaire doelen bij Bagdad beschoten PvdA'er Van Zijl: Foutjes in rapport Laatste kans voor de hamster agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schadelijke bijwerkingen HILVERSUM (ANP) - De kans dat marihuana kan worden aangemerkt als medicijn lijkt op korte termijn niet reëel. De balans zal alles af wegende vooralsnog eerder doorslaan naar schadelijke bijwerkingen dan naar de effectivi teit als pijnbestrijder. Deskundige Geelings, verbon den aan de Jellinek-kliniek en lid van de commissie van de Gezondheidsraad die minister Borst moet adviseren, zei dat dinsdag in het Radio-1 Jour naal. Minister Borst van Volksge zondheid heeft de gezondheids raad gevraagd haar zo spoedig mogelijk te adviseren over het gebruik van marihuana als medicijn. Na dat advies komt Borst met een oordeel of artsen het mogen voorschrijven ter bestrijding van pijn bij bij voorbeeld aids- en kankerpa tiënten. Geerlings wijst erop dat marihuana weliswaar een pijnverzachtende werking heeft, maar dat over de schade lijkheid van de softdrug ook het nodige valt op te merken. Bovendien zijn er andere ge neesmiddelen om pijn te be strijden. Hetzal volgens hem nog wel een tijdje duren voor dat de commissie van de Ge zondheidsraad met een advies komt. ,,Het kan nogal wat tijd vragen voordat je alles op een rijtje hebt. Zoals het nu staat zie ik het nog niet als medi cijn". Raad van State: DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen (Landbouw, Natuurbeheer) moet een nieuw be sluit nemen over de jacht op Walcheren. Het ja gen in natuurgebieden op Ameland is verbo den. Dat heeft de Raad van State, via twee afzonderlijke besluiten, bekendgemaakt. De jagers op Ameland willen in het natuurmonument Neer- lands Reid en in beschermde gebieden langs de Waddenzee vooral op wilde katten, hazen en konijnen jagen. Er zou an ders te veel schade voor de landbouw ontstaan. Het ministerie, ook verant woordelijk voor het beheer van natuurgebieden, wil in het gebied geen jacht toestaan. Het zou teveel verstoring voor de natuur geven. De Raad van State steunt deze aanpak. Voor Walcheren heeft het mi nisterie de jacht wel toege staan in het natuurgebied Manteling. Het gaat om de jacht op fazant, konijn, ree, damhert, wilde katten en een den. Als er te veel dieren ko men, betekent dat schade voor de natuur en de landbouw, zo luidt de verdediging van het departement. Tegenstanders v§n de jacht, waaronder de stichting Duin behoud, dienden bij de Raad van State bezwaren in over de kwestie Manteling. De raad heeft hen in het gelijk gesteld. De jacht in natuurgebieden moet volgens de raad tot de grote uitzondering te behoren. De jachtvergunning voor het gebied is vernietigd en er moet een nieuw besluit komen. Vorige week 59 schapen verdronken EMMADORP (ANP) - De Stichting- Het Zeeuws Landschap onderzoekt of beweiding door scha pen op het Verdronken Land van Saeftinge nog wel verantwoord is. Tijdens een storm vorige week verdronken daar 59 schapen van een kud de van ongeveer driehonderd dieren. Eerder kwam op dit stuk land incidenteel ook al eens een schaap om in het water. Volgens directeur R. Willems van Het Zeeuwse Landschap had de verantwoordelijke her der de schapen niet op dit stuk land moeten laten staan. Wil lems: ,,Het was duidelijk dat het springtij was. Bovendien was er storm voorspeld, al was die zwaarder dan verwacht." Ook buurtbewoners zijn woe dend op de schaapsherder, om dat het volgens hen niet de eer ste keer is dat er schapen verdrinken. De beheerder van het Zeeuwse Landschap, J. Neve, zegt dat de schaapsherder niets valt te verwijten. Toen de waarschu wing voor de storm kwam, was er te weinig tijd om alle scha pen op tijd in veiligheid te kunnen brengen, aldus Neve. Het Zeeuwse Landschap be kijkt nu samen met het her- dersbedrijf van Van Crimpen of de risico's voor de schapen die buitendijks grazen, nog wel aanvaardbaar zijn. Hij verwacht het besluit pas over enkele maanden. DEN HAAG - Horeca, tentoon stellingen, bioscopen, recre- atiebedrijven en sportstadions moeten aan een rookverbod ge loven. De aanscherpingen die het kabinet in de nota tabaks ontmoedigingsbeleid in petto heeft zijn ontoereikend. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 sept. 08.50 152 02.35 -140 21.05 156 14.45 -121 5 sept. 09.35 136 03.15 -131 21.55 139 15.40 -119 ROOMPOTBUITEN 4 sept. 07.15 153 01.10 -138 19.45 154 13.40 -117 5 sept. 08.20 131 02.05 -125 20.45 132 14.45 -111 BRUINISSE 4 sept. 09.05 (61 02.35 -148 21.15 165 14.50 -130 5 sept. 09.40 147 03.20 -139 22.00 149 15.45 -126 WEMELDINGE 4 sept. 09.00 159 02.35 -145 21.10 163 14.50 -127 5 sept. 09.40 144 03.15- -136 22.05 146 15.40 -124 Doodtij: 6 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BAGDAD/WASHINGTON/LONDEN (RTR/ AFP/ANP) - De Verenigde Staten hebben dins dagochtend een kortstondige luchtaanval uit gevoerd op militaire doelen rond de Iraakse hoofdstad Bagdad en ten zuiden daarvan. Van af vliegdekschepen en met een B-52 bommen werper zijn twintig tot dertig kruisraketten af gevuurd. De VS hebben de zone waar een vliegverbod geldt voor de Iraakse luchtmacht in het zuiden van Irak uitgebreid. De Amerikaanse aanval op Iraakse luchtafweer- en radar installaties duurde drie kwar tier. De Iraakse televisie meld de dat enkele doelen in Bagdad zijn getroffen. Het Pentagon sluit niet uit dat er nieuwe aan vallen volgen. De aanval was een vergelding voor het offensief van Iraakse troepen afgelopen dagen in Noord-Irak. Bagdad probeerde op die manier, in strijd met de bestandsafspraken van na de Golfoorlog, weer het noorden van het land in handen te krij gen. De afgelopen weken ont stond in het Koerdische kamp een machtsstrijd tussen Koer dische facties waarvan Sad dam dacht te kunnen profite ren. In 1991 stelden de Geallieerden een vliegverbod in ten noorden van de 36e breedtegraad om de Koerden te beschermen tegen aanvallen van de Iraakse luchtmacht. Ook ten zuiden van de 32e breedtegraad werd toen een no-fly-zone van kracht om de sjiieten te be schermen. Aan het einde van de Golfoorlog kwamen de Koerden en de sjiieten in op stand. Deze opstanden werden door het regime van Hussein in bloed gesmoord. Steun De NAVO steunt de aanval volledig. Ook Londen, dat lo gistieke steun aan de Amerika nen heeft geleverd, en Den Haag spraken hun steun uit. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daarbij met instemming ken nis genomen van het feit dat de gewapende actie gericht was op militaire doelen en dat bur gerdoelen zijn ontzien. Minis ter Van Mierlo komt in de loop van de dag met een uitgebrei dere reactie. Moskou reageerde minder en thousiast. De Russische rege ring beschouwt de situatie in de Golf als .uiterst gevaar lijk". Volgens Interfax waar schuwt Moskou ervoor dat de situatie uit de hand kan lopen na de Amerikaanse luchtaan vallen tegen Irak. Ook China riep de VS op tot terughou dendheid. NAVO-bondgenoot Spanje zei begrip te hebben voor de actie, maar graag had gezien dat die op zijn minst was uitgesteld. Israël toonde zich bezorgd en de Russische regering noemt de situatie in de Golf „uiterst gevaarlijk". De aanval op de regio rond Bagdad en het zui den van het land, duurde dins dagochtend 45 minuten. De Amerikanen wilden niet uit sluiten dat verdere aanvallen zullen volgen. Een woordvoerder van de NAVO noemde de operatie ,,een gepast antwoord op de wrede acties van de Iraki's die aanvallen lanceren tegen bur gers". De bondgenoten hopen dat de Iraakse president Saddam Hussein de waarschuwing seri eus zal nemen en zijn troepen zal terugtrekken uit de be schermde zone in het noorden van Irak. Ook moet hij zich onthouden van verdere mili taire operaties en moet hij de resoluties van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties naleven, aldus de NAVO. NAVO-lid Spanje stelde zich wat terughoudender op. „Wij hebben begrip voor de opera tie, maar hadden graag gezien dat de gewapende interventie op zijn minst zou zijn uitge steld", zo verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Abel Matutes voor de Spaanse ra dio. Hij wees erop dat Was hington tot actie was overge gaan na overleg met Saudi-Arabië, Frankrijk en Groot-Brittannië. In Jeruzalem worden de ont wikkelingen op de voet ge volgd, aldus de woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. „Er is bezorgd heid over de oplopende span ning", aldus de woordvoerder. In de Golfóorlog werd het land aangevallen door Iraakse scud- raketten. Ook Peking liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. De Chinezen riepen de VS op tot terughoudendheid. „We hopen dat van beide kanten geen actie wordt ondernomen die de situatie nog meer ver slechtert", aldus het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. DEN HAAG (ANP) - De voormalige staatsse cretaris Linschoten van Sociale Zaken (VVD) had wellicht nog op zijn post kunnen zitten. De PvdA'er Van Zijl, voorzitter van de Tweede-Kamercommissie die de crisis bij het College van Toezicht Sociale Verzekerin gen (CTSV) heeft onderzocht, heeft maan dagavond in het tv-programma Nova gezegd dat zijn commissie in haar eindrapportage twee „foutjes" heeft gemaakt. Die twee „foutjes" betroffen nu net de passages in het CTSV-rapport die de Kamer Linschoten het zwaarst heeft aangerekend. Het gaat om de kwalificatie voor de be noemingsprocedure van de voormalige bestuurders van het College, Van Leeuwen, Van Otter loo en Van Rooij- en. Die zou van „een ont hutsende" eenvoud zijn ge weest. Bovendien noemde de commissie de inwerkproce- dure van het op 1 januari 1995 benoemde bestuur „een ongeloofwaardig" proces. De crisis bij het CTSV kostte overigens ook de bestuursle den de kop. Van Zijl zei in Nova: „Wij gingen als commissie voor een tien, maar we hebben twee foutjes gemaakt. Eén is het woordje onthutsend. Als ik had geweten dat u die vraag na twee maanden nog zou stellen, dan hadden we het woord niet opgenomen. Twee: Als ik had begre pen dat we een taalkundige discussie zouden krijgen over zoiets als: kan een pro cesgang ongeloofwaardig zijn, dan zou ik daarvoor een andere formulering hebben gekozen." Linschoten zelf zei in Nova „verbijsterd" te zijn over de woorden van Van Zijl. „Het neemt op twee wezenlijke punten afstand van het rap port", aldus de ex-staatsse- cretaris, die na het Kamerde bat over de CTSV-affaire in juni opstapte. „Juist op het punt van de on geloofwaardigheid van het proces, waar ik verantwoor delijk voor zou zijn, heb ik de Kamer gezegd: als er een milimeter twijfel blijft, dan dien ik mijn ontslag in." De twijfel bij de coalitiege noten bleef echter wel en ook Linschotens eigen WD acht te het niet nodig een crisis te veroorzaken ter wille van haar eigen bewindsman. Steun Linschoten verklaarde ver der dat PvdA-fractievoorzit- ter Wallage hem op de dag van het Kamerdebat tot twee keer toe steun heeft aangeboden „als ik maar diep genoeg door het stof zou gaan". „Maar dat was een boodschap waar ik niet zo veel mee kon", aldus Lin schoten. Verdedigen Van Zijl bleef er bij dat het vertrek van Linschoten on vermijdelijk was. „Hij moest zich verdedigen en dat is hem niet gelukt", aldus de sociaal-democraat. Volgens Van Zijl was het geen Linschoten werd ver weten „te ernstig" om aan te kunnen blijven. BEEK-UBBERGEN (ANP) - Minister Van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij kan de Nederlandse hamster nog voor uitsterving behoeden. Hij moet dan wel binnen een jaar speciale ham sterreservaten verwerven en inrichten. Dat stelt de stich ting Das en Boom in een dins dag gepubliceerde brief aan de bewindsman. De Nederlandse hamster komt nog maar sporadisch voor in enkele gebieden in Limburg. De maatregelen die in het on langs Verschenen hamsterbe- schermingsplan zijn aange kondigd, zijn niet bindend en schieten tekort om de voort gaande achteruitgang van het diertje tot stilstand te bren gen. „Als er op zeer korte termijn geen actie wordt ondernomen zal de laatste Nederlandse hamster zijn verdwenen voor dat de uitvoering van het plan goed en wel op gang is geko men", waarschuwt de stich ting. De minister moet bereid zijn om vier hamsterreservaten van elk circa 25 hectare groot aan te kopen en in te richten. Anders, zo vreest Das en Boom, staat ons land een her haling te wachten van de ge schiedenis van de visotter. Ter wijl de discussies over de ernst van de situatie en de manier waarop de otter het best kon worden gaande waren, stierf het dier uit. Suske en Wiske "ROBOTKOP' door Willy Vandersteen [Deerhebje de cawltrietoets steeds te teel J "III I I II I.TTTT ]n het ttpennijnenóorpje tescice di ttdule is de bende eren eens opferotê Het ues de meest beruchte cheffin ben de die in Itdhe opereerde Het het jetd m hun criminele ectiviteiten ut de schedetoe- eebrocht een home en Venehe, be taald uorden 1 X ln eh, schiet ervoor ons mets overt beid mr leed en bloed <ssn kleeft jou jy [toch met uitten, hè lambMe' Dinsdag 3 september Nieuwerkerk Start teken- en schildersclub DeTekenaers. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 4 september Zierikzee Gratis spreekuur FNV. Van 10.00 tot 11.30 uur in het MFC, Huybertstraat 35. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij VW-kantoor. 13.00 uur. Donderdag 5 september Zierikzee Hervormde vrouwengroep start winterseizoen. Kerk centrum. 19.30 uur. Zaterdag 7 september Zierikzee Boekenmarkt onder de Beuze. Van 10.00 tot 15.00 uur. Gemengd Koor in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Open dagen van de Natuur excursies in en rond Slot Haamstede. Doorlopend van 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Concert De Witte van Haemstede met drumband De Witte van Haemstede en drumband Apojlo. 14.30 uur. Zondag 8 september Burgh-Haamstede Open dagen van de Natuur excursies in en rond Slot Haamstede. Doorlopend van 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Jazzmiddag met The Hot Revival Stompers. 't Swarte Schaep. Vanaf 15.00 uur. Maandag 9 september Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeen tehuis Haamstede. 19.30 uur. Dinsdag 10 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede NVvH fietstocht met pick nick. Verzamelen 9.30 uur Westerenban 40. Donderdag 12 september Zierikzee Muziek Monumentaal, straatmuzikanten van 16.00 tot 17.00 uur vanaf muziek school. Burgh-Haamstede Begin cursus natuur en foto grafie. De Schutse. 13.30 uur. Zaterdag 14 september Renesse Rodeo-party Manege Grol. Vanaf 17,00 uur, om 20.00 uur avondfeest. Tot en met 17 september Renesse Speelgoed uit grootmoeders tijd (1880 -1950) in Blik museum de Blikvanger aan de Kapelweg. Open: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 8 september van 11.00 tot 15.00 uur. Woensdag 18 september Zierikzee PCOB themamiddag, De Veste, Manhuisstraat. 14.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 21 september Zierikzee KNF DruMa-festival. Sportcomplex Onderdak. Van 09.50 tot 18.00 uur. Chr. Oratorium Vereniging Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage met Bas de Vroome, orgel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Afsluiting buitenconcerten brassband Apollo met drumband Apollo. Markt. 19.30 uur. Dreischor Bruinisser Visserskoor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Start gitaarles in de Lichtboei. MFC. 19.00 uur. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2