Geslaagde viering 200-jarig bestaan Ring 22 Dreischor Af Lezingen en hulpgroepen Artemis gaan van start Feestelijk onthaal 5000ste bezoeker Landbouwmuseum Studiedag Zeeuwse Sportraad Polderhuis niet oud genoeg Internationale dag ouderen POGOËN Twee mannen bekennen groot aantal inbraken MAANDAG 2 SEPTEMBER 1996 NR 26036 5 Met muziek en goocheltoeren Straattheater tijdens de viering van het tweehonderdjarig bestaan van Ring 22. Foto: Marijke Folkertsma) DREISCHOR - Het was een komen en gaan van artiesten. Jazzy zangeressen, gitaristen, instru mentalisten, een goochelaar, kortom de stem ming kon niet stuk zaterdag jl. op de Ring in Dreischor. Zij traden op ter gelegenheid van de feestelijke viering van de tweehonderdste ver jaardag van het pand Ring 22 in Dreischor. MIDDELBURG - Het buro voor vrouwenhulp verlening Artemis in Middelburg, start volgen de week een aantal hulpgroepen en verzorgt en kele lezingen. Artemis zet onder meer een hulpgroep op voor vrouwen met eetstoornissen en een voor vrouwen die kampen met woede en Anneke en Wim Klippel zijn hier sinds kort de uitbaters van het dorpscafé dat voor heen door wijlen Frans Kok gerund werd. Over die eerbied waardige leeftijd van 200 jaar is nauwelijks discussie: de muurankers, in cijfers uitge voerd, tonen deze datering. Bekende namen bij de vroeger bewoners zoals Herman Doele- Omdat ze als vijfduizendste bezoeker binnentrad, ontving ze uit handen van voorzitter van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland, W. P. de Vrieze een kaasplateau en een bos zonne bloemen. „Producten van het Schouwse land, gericht op een zonnige toekomst. Ik hoop dat u tegen uw vrienden zult zeg gen 'Ga ook eens in het muse um kijken'," sprak de voorzit ter. Mevrouw Heijboer toonde zich blij verrast met de blijk van waardering van het museum. „Erg leuk dat u van Dreischor komt. Iedereen zal wel denken 'Dat is doorgestoken kaart', maar ik verzeker u, dat is be slist niet waar," aldus De Vrie ze. Mevrouw Heijboer kwam om eens rustig rond te kijken en te man, Thoma Goemans, M'ari- nus van der Linde en Thoma Pompoene, om er enkele te noemen. Frans Kok herstelde destijds de oorspronkelijke ge vel van wat daarvoor een schil dersbedrijf was geweest. Straatfestival De Reissense Ring voor Café zien waar in het museum, ze haar fuchsia's tijdens de open dag neer kan zetten. „Een tijd je terug ben ik hier voor het eerst geweest. Het ziet er alle maal even mooi uit. Het vorige onderkomen van het museum, de oude school, haalt het niet bij dit," meent ze. De Vrieze vindt dat het aantal van vijfduizend bezoekers ei genlijk best snel is gehaald. „Het overtreft onze verwach ting. We zitten immers toch in een uithoek. Betrekkelijk ver weg van de zomerse drukte," zegt hij. De voorspoedige gang van zaken is volgens hem niet in de laatste plaats te danken aan de, zoals hij het noemt, 'ge weldige' publiciteit die aan het bestaan van het museum wordt gegeven. Zo is er deze zo mer een aantal forse reclame borden langs verschillende ei- de Ring was, voor deze gele genheid voorzien van een groot podium en uitgebreid terras. Het weer werkte mee, kortom niets stond een levensecht straatfestival in de weg. Dat werd het dan ook. Ook de jong- sten waren niet vergeten. Magic Mario (Martijn Priemis uit Zierikzee) is een van die ar tiesten die de ongrijpbare kunst verstaan om onmiddel lijk contact te maken met zijn jeugdig publiek. Hij betrekt hen bij zijn goocheltoeren en beloont ze met vrolijke figuren die hij razend snel van ballon nen in elkaar tovert.Kortom hij had niet alleen troefkaar ten in handen, hij was er zelf een. Jeugdige Pascal onder steunde hem muzikaal op de synthesizer. landelijke wegen neergezet. „Die borden staan dan mis schien wel niet zo mooi, maar ze brengen wel mensen," aldus de voorzitter. Wissel Volgens bestuurslid van de stichting, mevrouw L. Neder- hoed-Zijlstra is het de be doeling dat vanaf nu in Goe- manszorg, in het naseizoen wisselexposities worden ge houden die voornamelijk op de eigen bevolking zijn gericht, terwijl 's zomers juist 'voer' aan de toeristen wordt gebo den. „Goemanszorg moet ten slotte verrassend blijven", zegt ze. Op zaterdag 14 en zondag 15 september vindt bij voorbeeld een tweedaagse ex positie plaats met kunstnijver heid en handvaardigheid, gemaakt door 28 inwoners van het dorp. Daarna volgt een weer andere expositie, waarbij de familie Nobel uit Goes, Zeeuwse klederdrachtpoppen tentoon stelt. Op vrijdag 20 september geeft de familie in het museum een lezing over dit onderwerp. Na zaterdagavond kan er in Dreischor geen twijfel meer zijn over het bestaan van Café de Ring. Tot in de kleine uur tjes waren er allerlei optre dens waarbij muziek de boven toon voerde. Ten tonele verschenen onder meer Koos en Kees, met hun romantische gitaren. Het feest werd afgesloten met een optreden van de Jacks- treetband met overduidelijke, eigentijdse pop. Maar liefst twee zangeressen ondersteun den niet alleen muzikaal maar ook visueel het gevarieerde re pertoire van de opgewekte mu zikanten. Die kennelijk zo in de smaak vielen dat ze de vele toeschouwers tot laat wisten te boeien. MIDDELBURG - Voor ieder een die zich bezighoudt met be leid en beleidsadvisering op het gebied van welzijn, ge zondheid en sport voor oude ren, houdt de Zeeuwse Sport raad op donderdag 10 oktober, een studiedag. Het thema van de dag vormt de vraag 'Is er een sportieve toe komst voor ouderen in Zee land?'. Centraal tijdens de dag staat de presentatie van een viertal regionale informatie gidsen met sport- en bewe gingsaanbod voor 50-plussers. De gidsen zijn samengesteld en uitgegeven door de Zeeuwse Sportraad. De presentatie van de gidsen heeft 's middags plaats, terwijl 's morgens sprekers aan het woord komen van de Stichting Welzijn Ouderen uit Middel burg (SWO), de landelijke stichting Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO), en het NOC/NSF, het Nederlands Olypisch Comité/de Neder landse Sport Federatie, 's Middags wordt onder meer ingegaan op het provinciaal beleid ten aanzien van sporten voor ouderen en is er een fo rumdiscussie. De studiedag begint om 9.30 uur en duurt tot 15.30 uur. MIDDELBURG - De procedure om het Polderhuis aan de Groenmarkt in Middelburg aangewezen te krijgen als be schermd monument moet wor den stop gezet. Het gebouw blijkt niet oud genoeg te zijn. De Stichting Vrienden van Middelburg had een aanvraag ingediend bij staatssecretaris A. Nuis van onderwijs, cultuur en wetenschappen. Nu is afde ling welzijn van de provincie echter tot de ontdekking geko men, dat het gebouw van 1950 dateert en daarom te jong om aan het gevraagde criterium voor de aanwijzing tot monu ment te voldoen. De provincie adviseert het gemeentebestuur nu dit feit met spoed onder de aandacht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg te bren gen, zodat de procedure voor de aanvraag kan worden stop- I gezet. agressie. Locatie voor bovenstaande ac tiviteiten vormt het gebouw van Artemis aan de Koude- kerkseweg 133 in Middelburg. Op maandag 9 september van 19.30 tot 22.00 uur start een groep voor vrouwen met eet problemen. De groep wordt be geleid door ervaringsdeskun digen. Vrouwen die op een ongezonde manier bezig zijn niet eten of niet eten, kunnen zich inschrijven voor deze groep. Op dezelfde datum maar dan van 19.30 uur tot 21.00 uur, spreekt directeur van Artemis, Jeanette Poorter over de moge lijkheden voor elke vrouw om onderneemster binnen de coö peratie te worden. Ook gaat zij in op de mogelijkheden binnen het opleidings- en begelei- ZIERIKZEE - Een busreisje, exposities en koffieconcerten. Daarmee wil de Stichting wel zijn Ouderen samen met AN- BO, PCOB en CNV/FNV Seni oren de Internationale dag van de Ouderen vieren. De Internationale dag van de ouderen staat gepland voor dinsdag 1 oktober en wordt ge vierd in de Jaarbeurs in Utrecht. Het is de bedoeling dat een busreis naar die vie ring wordt georganiseerd. In samenwerking met openba re bibliotheek De Stolpe, ver pleeghuis Corneliastichting en het radio-programma Mozaïek worden in oktober tentoonstel lingen gehouden in openbare bibliotheken, verzorgingshui zen, verpleeghuizen en woon- centra voor ouderen. Verder wordt in oktober een aantal koffieconcerten voor ouderen gehouden. dingstraject van het buro 'Op sporen', dat naar het zelfstan dig ondernemerschap leidt. Op dinsdag 10 september be gint een groep voor vrouwen die moeite hebben met het om gaan met woede en agressie. Volgens Artemis kan het uiten van woede een depressie voor komen. Deze bijeenkomst be gint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. Aan de hand van een lezing op woensdag 11 september om 19.30 uur gaat Jeanette Poorter in óp het werken met vrouwen die een Meervoudige Persoon lijkheidsstoornis (MPS) heb ben. Ze vertelt verhalen uit de dagelijkse praktijk. De lezin gen vormen onderdeel van een cyclus van lezingen die Poorter De zaak kwam aan het rollen, toen de inwoner van Hans- weert op heterdaad betrapt werd bij een inbraak in het dorpshuis van Hansweert. In de loop van het onderzoek be kende hij de dertien inbraken. Hij had onder andere vier keer ingebroken in het zwembad in Kruiningen, vier keer in het dorpshuis in Hansweert en twee keer in de voetbalkantine in Kruiningen. Hij bekende de buit van ongeveer acht inbra ken te hebben verkocht. De man is in bewaring gesteld. dit jaar zal houden. De lezing is volgens Artemis vooral be doeld voor vrouwen met MPS, hun partners, familie en vrien den. Michele Six Dijkstra, thera peute verbonden aan Artemis, geeft op die woensdag van 14.00 uur tot' 16.00 uur een workshop met als thema over dracht en tegenoverdracht. Het gaat hierbij om een korte onderzoekingstocht naar over dracht- en tegenoverdrachtme- chanismen met gemakkelijk herkenbare voorbeelden, meldt Artemis. De workshop is bedoeld voor hulpverleners en vrouwen die daar zijdelings mee te maken hebben. Vanuit de Gestalt-therapie geeft Rijna de Visser op don derdag 12 september van 19.30 uur tot 22.30 uur een cursus die bedoeld is voor iedereen die onderzoek wil doen naar zijn of haar eigen gedrag. Voor informatie en opgave kunnen belangstellenden te recht bij Artemis, telefoon nummer 0118-642979. Tijdens het onderzoek is de tweede verdachte, de man uit Yerseke aangehouden. Hij be kende verantwoordelijk te zijn voor elf inbraken, die waren gepleegd in scholen en kerken in Schore, Kruiningen en We- meldinge. De verdachte is voorgeleid bij de rechtercom missaris in Middelburg en in bewaring gesteld. In deze zaak werd nog een 18- jarige inwoner van Hansweert aangehouden. Hij wordt ver dacht van heling. Voorzitter van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schouwen W. P. de Vrieze, verrast me vrouw Wenda Heijboer. (Foto: Marijke Folkertsma) Weet u soms wat pogoën is? Het stond don derdag in de Nieuwsbode: 'Het is mooi om te zien. vooraan zo'n pogoënde massa'Po goën?' riep ik toen ik het stukje over het ope ningsconcert in Brogum las. Ik ging gelijk op zoek. De woordenboeken zwegen en neer landici haalden hun schouders op. De hele vrijdag heb ik het aan jan en alleman ge vraagd. Zelfs aan mijn collega wiskunde. 'Weet jij wat pogoën is?' Maar iedereen keek me zielig aan. De aftakeling gaat nu wel heel snelzag i k ze den ken Het was donderdag een rare krant. Op de lin kerbladzijde het optreden van de hardcore, reggae, punk en house groep 'Belgian Aso- ciality' en op de rechterzijde Jikke Troost en Trudy Dorst die bij een tuinfeest liedjes op de accordeon spelen. Het ene vond plaats in Brogum en het andere in De Wieken. Haal ze niet door elkaar want bejaardenhouse krijgen we pas over vijftig jaar. Het is natuurlijk wel een verschil: rustig vanuit je luie stoel een advocaatje likken of bij een klereherrie een fles pils aan je mond zetten. Dolgraag zou ik daarmee de groep Belgian Asociality en het Brogumbestuur beledigen, maar dat lukt me helaas niet. De groep is er namelijk nog trots op ook. 'De jonge gastjes vinden ons tof omdat we zoveel herrij maken'. Muziek maken komt voor de groep op de tweede plaats. 'Het doel van de vier- mansformatie', staat er vetgedrukt, 'is maar één motto: feesten en beesten'. Op deze ma nier moet dus de Zierikzeese jeugd naar Bro gum gelokt worden: feesten en beesten. Moeilijk is het niet, je hebt er in het geheel geen opleiding voor nodig en een powerknop op oneindig zetten kun je zelfs als je je luier nog om hebt. Het enige nadeel is dat het een beetje tegen de richting van de opvoeding en het onder wijs ingaat. Immers daar proberen we om van het beest een geest en van een flens een mens te maken. Het optreden 'Belgian Aso ciality' wil echter het tegenovergestelde be werkstelligen. Zo zien we dat het gemeen schapsgeld aan alle kanten goed besteed wordt. Het resultaat van de feest- en beestmuziek is blijkbaar dat er een pogoënde massa ont staat. Het antwoord op de vraag 'wat-dat- nou-is' had ik helaas nog niet gevonden. De encyclopedie bracht me op het spoor van een Amerikaanse strip 'Pogo' uit de vijftiger jaren, maar verder kwam ik niet. Totdat ik het artikel nog eens ging lezen en tot mijn verrassing was de verklaring elders in het stukje te vinden. De groep Belgian Asociality komt aan het woord: 'Die mannen en vrouwen staan dan meestal vooraan op mekaar te springen en te duiken'. En dat is, naar ik be grijp, dus pogoën. Springen en duiken, maar dan op mekaar. Ik wilde dat eens proefonder vindelijk onderzoeken. In de klas ging ik op mijn bureau staan en schreeuwde naar een groep HAVO 5 leerlingen: 'Let's pogo!' Maar het voorstel vond geen gehoor. Men zei me ronduit dat ze met een gek niets te maken wilde hebben. Blijkbaar miste ik de inspiratie van 'Belgian Asociality', een naam overigens die in deze weken wat wrang aandoet. Wat ik me wel heb afgevraagd is hoe de po- goër als beestende medemens later zijn uren in De Wieken zal doorbrengen. Zullen vier oude opa's bij een rotherrie waar de kermis- klanken nog zoet gevooisd bij zijn nog een maal de beest uithangen? Zullen de ouwetjes de stoelen aan de kant zetten om nog even naar hartelust op elkaar te springen en te dui ken? Zullen ze de powerknop op oneindig zetten als ze op een oude cd-speler nog een maal Belgian Asociality horen? Ik zal u een voorspelling doen. Ze zullen in het geheel niet meer naar muziek luisteren. Om de eenvoudige reden dat hun gehoor in de vernieling is geraakt. Niet door slijtage, maar als gevolg van de klereherrie van Belgian Asociality. Van popmuziek krijg je niks. Een goeie groep zal altijd zijn grenzen weten. Zij maken mu ziek. Maar wie mensen laat flippen op de ter reur van een volumeknop maakt mensen kapot. En dat is nu pas echt: Dutch Asociality. Maar wie er wat van zegt vindt altijd dove mansoren. Aantal overtreft onze verwachting DREISCHOR - In Streek- en Landbouwmuse um Goemanszorg in Dreischor werd zaterdag een klein feestje gevierd. De vijfduizendste be zoeker sinds de officiële opening van het muse um op 8'juni jongstleden, was een feit. De for tuinlijke bezoeker bleek trouwens een inwoonster van Dreischor te zijn, namelijk me vrouw Wenda Heijboer. GOES - De politie Oosterscheldebekken heeft vrijdag een groot aantal inbraken opgelost, die gepleegd zijn in de periode tussen begin april en begin augustus van dit jaar. Een 35-jarige man uit Hansweert bekende na aanhouding dertien inbraken en een 28-jarige man uit Yerse ke elf inbraken. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5