Open huis gebruikers MFC trekt veel bekijks GOED KOOP co Deeltje spaakbeen neushoorn duikt op uit de Oosterschelde Twee gewonden bij botsing Nieuwerkerk Viskotter gezonken in Bruse reparatiehaven Er kan geen nieuwe vereniging meer bij Opmerkelijke vangst tijdens Kor en Bottocht Beschonken Bungee- jumper losgeschoten MAANDAG 2 SEPTEMBER 1996 NR 26036 3 In het MFC vonden ook demonstraties bloembinden plaats. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - In het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee was het zaterdag een komen en gaan van bezoekers. Aanleiding vormde de open dag die in het centrum plaats had. De meeste vaste gebruikers hadden vertier voor de gasten van die dag op stapel staan en zetten hun aanbod voor komend seizoen uiteen. Ook was er muziek en theater in de aula, onder meer in de vorm van een optreden van gitaarleraar Dik de Koning en het theatergezelschap Kiekieres. De gemeente Zierikzee koc'ht het voormalig schoolgebouw aan de De Huybertstraat aan in 1992. Een forse verbouwing volgde, waarna in september de eerste verenigingen en orga nisaties hun intrede in het ge bouw konden doen De ver schillende lokalen van het MFC zitten nu zo goed als vol. „Er kan geen nieuwe vereni ging meer bij. Alleen voor inci dentele gebruikers is er nog wat plaats," vertelt F. Babijn, voorzitter van de Stichting Multifunctionele Gebouwen. Hij voorziet in de toekomst zelfs een wachtlijst van poten tiële gebruikers voor een ruim te in het centrum. „In elk geval overtreft de belangstelling voor dit gebouw onze verwach ting," voegt hij toe. Volgens Babijn zijn de diverse verenigingen en organisaties erg tevreden met het gebouw. „Ze vinden bijvoorbeeld dat het personeel van het MFC goed op zijn mensen inspeelt, terwijl ook de ruimtes op zich, iedereen bijzonder aanspre ken. Je ziet trouwens dat, doordat de verenigingeneen eigen, vaste locatie hebben, ze -ook meer leden krijgen. Men sen maken toch eerder kennis met zo'n vereniging, omdat de ze in een relatief toch druk ge bouw is gehuisvest," zegt hij. Vorig jaar vond ook een open dag plaats in het MFC. Dit in het kader van de officiële ope ning. Afgelopen zaterdag ging het meer om de gebruikers dan het gebouw zelf. De meeste verenigingen en organisaties presenteerden zich in de gang of hun ruimte. „Deze dag is echt bedoeld om onze activitei ten naar buiten te brengen," aldus Babijn. Voor het lokaal van Technika 10 bijvoorbeeld, konden kinde ren zelf een boor maken. Tech nika 10 is eigenlijk alleen voor meisjes bedoeld, maar deze keer mochten ook jongens knutselen. Technika 10 is een landelijk project dat onderdeel vormt van de~Stichting Impuls en is bedoeld om meisjes ver trouwd te maken met tech niek. „En dat is nog steeds no dig. Je hoort nog maar al te vaak dat alleen jongens thuis technische karweitjes krijgen opgedragen. Hier willen we de meisjes laten zien dat ze die net zo goed aankunnen," zegt be geleidster van Technika 10, Liesbeth Giltay. Het project is bedoeldvoor méisjes van tien tot twaalf jaar. Eén keer in de week is er een les. Over belangstelling heeft Technika 10 trouwens niet te klagen. „We kunnen twaalf meisjes hebben. Over dat aantal zijn we nu al heen," aldus Giltay. Of die vele be langstelling nu met de locatie te maken heeft, durft ze niet te zeggen. „Er komen in elk geval veel mensen langs, dus je hebt automatisch meer publici teit," meent ze. Aan het eind van de gang huist jeugdsoos The Pit. De jeugd soos was de eerste bewoner van het gebouw, nadat het als schoolonderkomen had afge daan. Zo'n drieëneenhalf jaar geleden deed The Pit intrede in het pand. Volgens beheerder van de soos, Peter Roskam doet The Pit het goed. Zijn vier Argentijnse doggen zijn er uitgebreid voor gaan liggen op de bank tegen de muur, terwijl Roskam ver telt dat er dagelijks zo'n twin tig tot dertig jongeren ver schijnen in de soos. „Vanuit heel Zierikzee, maar ook uit de dorpen in de buurt," meldt hij. De jongeren kunnen er terecht om bijvoorbeeld pool te spe len, piuziek te draaien of ge woon wat bij te kletsen. In goed overleg ,met dé boven buurvrouw in het gebouw, een therapeute, is volgens Ros kam, de muzieksterkte in het lokaal van The Pit geregeld. Roskam: „Als ze het te hard vindt staan, dan kan ze meteen naar ons bellen en zetten we de muziek zachter." Dat gebeurt volgens hem zo eens in de maand. Zaterdag werd verder onder meer uitleg gegeven over de CESAR-therapie, een speciale therapie tegen pijnbestrijding, en over yoga. Ook waren enke le karatedemonstraties te zien. NIEUWERKERK - Bij een aanrijding zaterdag op de kruising van de zuidelijke parallelweg van de N59 met de Oude Nieuwlandseweg in Nieuwerkerk, hebben twee bestuurders snij- wonden opgelopen. Een 22-jarige man uit Nieuwer kerk reed over de Oude Nieuw landseweg de parallelweg op naar links, richting Zierikzee. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende 20-jarige auto mobilist uit Brouwershaven. De auto van de man uit Nieu werkerk werd door de bestuur der uit Brouwershaven van achteren aangereden. Beide betrokkenen liepen bij de bot sing enkele snijwonden op en werden voor nader onderzoek per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Zierik zee. De auto's raakten zwaar beschadigd. Ook op de Delingsdijk vond een aanrijding plaats en wel op vrijdag. Het ongeval gebeurde op het kruisingsvlak van de Ringdijk en de Delingsdijk tussen Serooskerke en Brou wershaven. Een 27-jarige bestuurder uit Oud-Vossemeer reed komende uit de richting Kerkwerve, de voorrangskruising met de De lingsdijk op en verleende daar bij geen voorrang aan de voor hem van links komende 43-ja- rige bestuurder uit Roosen daal. Een botsing volgde, waarbij beide voertuigen zwaar werden beschadigd en moesten worden weggesleept. Bij de verkeerslichten van Nieuwerkerk op de strook richting Bruinisse, vond vrij dag een kop/staartaanrijding plaats. Een 47-jarige inwoon ster van Zierikzee zag te laat dat de auto voor haar bestuurd door een 75-jarige inwoner van Epe, voor het verkeerslicht stopte. De Zierilczeese reed achterop die auto. Ook bij deze aanrijding raakten de betrok ken wagens zodanig bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. BRUINISSE - In de reparatiehaven van Brui nisse is zondag-morgen de gesaneerde viskotter Z 35 Vili uit Zeebrugge gezonken. Een motor jacht dat naast het deels onttakelde vissers schip lag afgemeerd kon tijdig in veiligheid worden gebracht. 's Morgens rond kwart over ze ven ontdekte de Bruenaar N. L. de Keijser dat het complete achterschip van de 27 meter lange kotter onder de waterop pervlakte was verdwenen. De te hulp geroepen Bruse brand weer richtte zich in eerste in stantie op een aangrenzend motorjacht en de watervervui ling. Bij de poging het jacht, eigen dom van een inwoner van Kerkwerve, veilig te stellen, ontstond lichte schade boven deks. Ook bleek de machine kamer gedeeltelijk onder wa ter £<^open als gevolg van, instromend water ,vi'a .de. 'u'iU laat. Met het q<pg op enkelq mosselpercelen in de buurt van de haven werd in samenwer king met functionarissen van Rijkswaterstaat zowel rond het vaartuig als in de haven mond een óliekraag aangelegd. De brandweer zette bij de hulpactie twee pompen in. Te vens werd het vissersschip Z 79 naast het gekapseisde vaartuig vastgeknoopt. Vanaf 's mid dags half een (tijdens laag wa ter) lukte het de hulpverleners, bijgestaan door personeel van Padmos, om de kotter met be- ZIERIKZEE - Dr J. de Vos, conservator van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden, is beslist in zijn nopjes met de vangst die de 46ste Kor en Bottocht zaterdag heeft opgele verd. „Een schitterende vangst. Er zijn meer dan vijftig Pleistocene stukken naar boven ge komen, met als opmerkelijkste een deel van een spaakbeen van een neushoorn," aldus De Vos. Met aan boord een fiks aantal paleontologen De Vos en dr P. wetenschappers waaronder Sondaar van de Rijksuniversi teit in Leiden, vertrok zater dagmorgen de ZZ8 van schip per Jaap Schot voor de jaar lijkse zoektocht naar resten van het Pleistoceen. Met behulp van de korren, net ten met een scherpe onderkant dat over de zeebodem wordt gesleept, werden de geulen in de Oosterschelde, grofweg in het gebied tussen de Schelp- hoek en Flaauwersinlaag, on der de loep genomen. Het betrekkelijk slechte weer gooide geen roet in het eten. „We zaten de meeste tijd in de luwte van de dijk. Verder heb ben we één buitje gehad. Dat is alles," vertelt burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. In zijn hoedanigheid van voorzit ter van Kor en Bot, was ook hij van de partij. Asselbergs denkt dat ook de storm van vo rige week heeft bijgedragen aan de goede vangst. Door de extra stroming, mede door de wind en het springtij, is er vol gens hem waarschijnlijk veel zand uit de geulen gespoeld, die Kor en-Bot heeft 'afgevist'. Vondsten Zo'n twee miljoen jaar geleden was het zuidelijk deel van de Noordzee land. Afgaande op de vondsten die in de afgelopen jaren zijn opgevist, denkt De Vos dat de huidige zeearmen en het gebied voor onze huidi ge kust, gekenmerkt werden door licht bos en grasland, waar onder meer paarden, her ten en verschillende olifanten soorten leefden. Ook hyena's moeten er hebben rondgelopen. „We hebben al veel keutels van deze dieren gevonden, maar wat skeletres- ten betreft is er nog nooit iets opgevist," zegt De Vos. Derge lijke resten staan dan ook hoog op De Vos' verlanglijstje van meest begeerde vondsten. Tijger De deelnemers aan de 46ste Kor en Bottocht praten na over de gedane vondsten die dag. (Foto: Ma- Bovenaan zij* lijst staat overi- rijke folkertsma) gens nog steeds een schedel van een sabeltandtijger. Een eerdere Kor en Bottocht lever de al eens een stuk onderkaak van een sabeltandtijger op. „Eigenlijk de mooiste vondst tot nu toe," aldus De Vos. Mensen ontbraken trouwens in het Pleistocene landschap van weleer. „De mens zoals we die nu kennen, is pas zo'n 40.000 jaar geleden ontstaan," meent De Vos. Spaakbeen Van de meer dan vijftig skelet- resten die zaterdag opdoken, was het grootste deel afkom stig van paarden, verschillen de soorten olifanten en herten. Het stukje spaakbeen van een neushoorn, vormde de meest bijzondere vondst, volgens De Vos. Ooit viste de ZZ8 ook al een kies van een neushoorn op. Het dier zoals dat in het Pleisto ceen rondliep, moet er, zegt de wetenschapper, ongeveer zo uit hebben gezien als de tegen woordig voorkomende neus hoorn. „Alleen was de soort wat kleiner en had slankere poten," voegt hij toe. Maritiem Op één na, gaan de opgeviste stukken met De Vos mee naar het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden. Daar worden ze verder bestudeerd. Traditiegetrouw blijft één vondst van de tocht, in Zierik zee om aangeboden te worden aan het Maritiem Museum. De Vos is er nog niet uit welk stuk van deze Kor en Bottocht ach ter zal blijven. Het deel neus hoornspaakbeen maakt wei nig kans. De wetenschapper is niet van zins zijn bijzondere vondst af te staan, blijkt wel. In elk ge val niet voordat hij het stuk zorgvuldig heeft kunnen on derzoeken. hulp van een kraan en takels stukje bij beetje te lichten. Na de geslaagde bergingsoperatie heeft een team van het Korps Landelijke Politiediensten (groep Wemeldinge) een onder zoek ingesteld naar de toe dracht van het zinken. Van daag (maandag) kreeg het onderzoek een vervolg omdat de oorzaak nog niet duidelijk was. De brandweerlieden keerden omstreeks zes uur te rug in de kazerne. De aan de visserij onttrokken Z 35 is eigendom van Machine fabriek en Dokmij Padmos. Vorige week hebben werkne mers van Padmos het schip grotendeels leeggehaald. Als de scheepsbouwer geen nieuwe bestemming voor het casco (buiten de visserij) weet te vin den verdwijnt het onder de slo pershamer. SCHARENDIJKE - In de be bouwde kom van Scharendijke is zaterdag een Duitse automo bilist aangehouden. De man reed rond met een lekke band, maar had zoveel gedronken dat hij dit niet in de gaten had. Tegen de tijd dat de politie de 29-jarige man uit Düsseldorf aanhield, was het voorwiel van de wagen waarin de Duit ser reed, al helemaal vernield. Bij een controle op alcohol blies de man 1040 ug/1, zo'n vijf keer de toegestane hoeveel heid. De man zei te weten dat hij een lekke band had, maar dacht dat hij die al had verwisseld. Advertentie O HOUDBARE HALFVOLLE MELK VERSE SPINAZIE kilo HAMBURGERS GEPANEERD 5 stuks ELKE DAG GOED NIEUWS 8 Verwachting t/m vrijdag 6 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min. temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht n.oost 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.oost 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 sept. Zon op 06.56, onder 20.21 Maan op 23.18, onder 13.49 Laatste Kwartier: 4 sept. (21.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het belooft een fraaie week te worden. De neerslagkans is klein en de zon schijnt veel. 's Mid dags schommelt de temperatuur rond 20 graden. Komende nacht is het vrij fris. Onder een heldere hemel daalt de temperatuur in het binnen land tot omstreeks een graad of 6. Aan zee blijft het warmer. Hier en daar ontstaat een mistbank die be lemmerend kan zijn voor het verkeer. De wind is veranderlijk en zwak. Ook overdag waait het niet veel maar de wind komt dan overwegend uit het noordoosten. Daarmee stroomt vrij droge lucht naar ons land zodat de zon morgen opnieuw flink schijnt. Met name in het noordwesten kun nen ook wolkenvelden voorkomen. De wolkenvelden horen bij een oude frontale storing die ons land echter niet bereikt. Het belangrijkste weer systeem blijft voorlopig een hoge- drukgebied waarvan het centrum de komende dagen bij Noorwegen ligt. Boven onze omgeving staat daar door een noordoostelijke stroming die geleidelijk nog in kracht toe neemt. De aangevoerde lucht is droog maar wordt geleidelijk ook wat kouder. KAPELLE - Een 20-jarige in woner van Biezelinge maakte afgelopen zaterdag tijdens de Kapelse dag in Kapelle een on fortuinlijke sprong tijdens het bungee-jumpen. Het elastiek aan de onderzijde van het bak je schoot los tijdens de sprong. Dat gebeurde tijdens een sprong van een hoogte van 55 meter. De man kwam met een enorme vaart op het beveili gingskussen terecht. Daarop werd hij weer zo'n vijf meter de hoogte ingelanceerd en kwam. daarna op een naast het kus'seh gelegen trottoir- te-' recht. H}j is met verschillende rt fracturen overgebracht naar het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. Het elastiek en de be- vestigingshaak zijn door de po litie in beslag genomen. ZIERFKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee.j Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties i— Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Konfrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3