Geen geld voor renovatie Borrendamme en Duinoord Zomerstorm raast over eiland zierikzeesche! nieuwsbode r 192M996 75 jaar 0 1 p lavartsa Wel verbouwing van In 't Opper Bruinisse /w Vanmiddag en vannacht 'voor-alarm' op Oosterscheldekering *68 2 9 3 o 3: 5 7 W. A. Gosselaar de nieuwe dijkgraaf Zeeuwse Eilanden Brommer op auto EEN STORM MAAKT NOG GEEN HERFST i dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwerkerk 64 13 68 technisch installatie buro Brouwershaven 69 16 34 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 153e JAARGANG NR 26034 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verzorgingshuis Borrendamme zou eigenlijk gerenoveerd moeten wordenmaar de provincie heeft daar voor het jaar 2001 in ieder ge val geen geld voor. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Eigenlijk zou verzorgingshuis Borrendamme in Zierikzee gerenoveerd moe ten worden en is ook verzorgingshuis Duinoord in Haamstede aan een opknapbeurt toe, maar voor het jaar 2001 hoeven beide niet op financië le steun van de provincie Zeeland te rekenen. Dat staat in het ontwerp-plan Ouderenzorg 1997 tot en met 2000 van de provincie. Voor wat betreft Borrendam me zijn er volgens de provincie misschien nog mogelijkheden om geldbronnen buiten de ou derenzorg aan te boren. „In dat geval kan het aantal plaatsen in het huis verminderd worden om nog wat meer financiële ruimte te krijgen," schrijft de provincie. Daar wordt wel meteen bij aangetekend dat het daarbij vrijkomende geld dan niet aan thuiszorg kan worden besteed. Voor verzorgingshuis Duin oord in Haamstede ziet de pro vincie voor het jaar 2001 hele maal geen mogelijkheden. Wel staat een verbouwing van ver zorgingshuis In 't Opper in Bruinisse op de planning. Die verbouwing gaat dan wel ten koste van negentien verzor gingsplaatsen in het Bruse ver zorgingshuis. Het daarbij vrij gekomen geld wordt aan zorg aan huis besteed. Op Schouwen-Duiveland ko men geen extra verpleegunits. „Het verpleeghuis Cornelia- stichting voorziet in de behoef te aan verpleeghuiszorg. Bo vendien is het in een goede bouwkundige staat." Ook de dagbehandeling blijft op Schouwen-Duiveland gelijk in omvang. Wel is het de bedoe ling dat de ruimte voor dagbe handeling in zorgcentrum De Wieken in Zierikzee aangepast wordt. Voor uitbreiding van de dagverzorging krijgt De Wieken géén toe2'.emming. Mogelijkheden Er komen steeds meer loten aan de stam van de ouderen zorg en wat de provincie be treft kan er nog wel eentje bij: de transmurale zorg. De laat ste jaren wordt meer en meer ingespeeld op de wens van ou deren om zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen. Zorg aan huis of zo dicht mogelijk bij huis is het credo. Ouderen kunnen tijdelijk opgenomen worden in verzorgingshuizen na bijvoorbeeld ziekenhuisop name. In het verzorgingshuis kunnen zij dan op verhaal ko men voordat ze weer in hun ei gen huis gaan wonen. Mensen met lichamelijke klachten of ziekten kunnen in verpleeghuizen ook terecht voor dagbehandeling en voor licht dementerende ouderen is er de dagopvang. Voor noodge vallen is er nachtopvang. Transmurale zorg is een vorm van thuiszorg. Het houdt in dat ouderen die voor een plaatsje in een verzorgingshuis in aan merking komen, maar er nog niet wonen wèl aan huis zorg vanuit het verzorgingshuis krijgen. Ook wil de provincie dat van uit de verzorgingshuizen meer zorg geboden wordt aan bewo ners van aanleunwoningen en andere geconcentreerde woon vormen voor ouderen zoals bij voorbeeld woonzorgcentra. Een ander nieuw fenomeen dat zijn intrede doet is de ver- pleegunit. Verpleegunits zijn plaatsen in een verzorgings huis die bezet worden door ou deren die eigenlijk verpleeg huiszorg nodig hebben. Het is de bedoeling dat in de toe komst in alle verzorgingshui zen plaatsen voor verpleeg huiszorg worden vrijgemaakt. Ouderen die in een verzor gingshuis wonen en van liever lee aan verpleeghuiszorg toe zijn hoeven niet meer te ver huizen. Zij kunnen gewoon in het verzorgingshuis blijven wonen. Dat heeft als bijko mend voordeel dat echtparen samen onder één dak kunnen blijven wonen, ook als de één verpleeghuiszorg nodig heeft en de ander niet. De verpleeg huiszorg-kamers zijn eenper soons en het zaaltjesidee van het traditionele verpleeghuis speelt niet meer. Tegelijkertijd wil de provincie dat die persoonlijke vrijheid ook in de verpleeghuizen gro ter wordt. Men wil af van de 'ziekenzaaltjes' en dat kan vol gens de provincie door be staande zaaltjes op te splitsen in een- of tweepersoonska- 'mers. ZIERIKZEE - De zomerstorm die vannacht over Schouwen-Duiveland raasde heeft vooral in de Westhoek schade veroorzaakt. Brandweer en politie kwamen in actie om bomen en afgewaai de takken op te ruimen. Een strandpaviljoen waaide om. Op zee raakten schepen in moeilijk heden. Op de Oosterscheldekering is ook voor vanmiddag en vannacht voor-alarm afgekon digd voor hoog water. windkracht 7. Op land werd windkracht tien gemeten. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat, directie Zee land stond afgelopen nacht op zee bij vlagen windkracht twaalf uit het Noordwesten. Gewaarschuwd was voor Op de kering geldt vanmiddag en komende nacht voor-alarm. Er wordt rekening gehouden met het sluiten yan de sluizen bij hoog water. Strandpaviljoen De Schaar in Westenschouwen liep van nacht zware schade op. Exploi tant K. van der Wekken: „De zaak is voor driekwart wegge waaid. Er is veel hout kapot en weggespoeld. Schotten en meubilair zijn vernield. Het hele strand ligt ermee bezaaid. We zijn met man en macht be zig te redden wat er nog te red den valt, want het is spring tij." Een schatting van de schade kon Van der Wekken vanoch tend nog niet geven, „maar dat wordt een flink postje." Voor wat nog rest van het seizoen Medewerkers van de gemeente Westerschouwen waren vanochtend aan de Hogezoom in Renesse druk doende met het opruimen van afgewaaide takken. (Foto: Joop van Houdt) bouwt de gedupeerde onderne mer zijn paviljoen niet meer op. „Dat heeft geen zin meer. Binnenkort moet ik toch weg, omdat hier zand wordt opges poten." Schadémeldingen kwamen vanochtend ook uit Nieuw- Haamstede. Bij een huis in aanbouw aan de Strandweg viel een boom op het hek rond de bouw. Bij de Schouwse Boer aan de Torenweg kwam de brandweer te hulp bij het in stukken zagen van enkele gro te takken. Wilgenweg en Hoge- weg waren eveneens geblok keerd door vallend hout. Volgens brandweercomman dant S. de Feiter is het bij zo merstorm extra opletten ge blazen: „De boomkruinen staan nog in het blad en zijn daarom gevoelig voor de wind. Verder is in de hoge takken de vochtspanning laag, waardoor ze makkelijk breken." De bemanning van het KNRM- schip de Graaf van Bylandt heeft vannacht een Duits zeil schip in veiligheid gebracht. Het 7,5 meter lange jacht Bounty had dertig centimeter water binnen staan. De red dingmaatschappij rukte om 22.15 uur uit en vond het schip enkele uren later voor de kust van Domburg, waar het op het strand dreigde te lopen. In de storm bij golfhoogten van vier meter lukte het tegen 3.00 uur het jacht af te meren bij de Roompotsluis. De twee jonge mannen uit Düsseldorf zijn met verschijnselen van onder koeling en oververmoeidheid naar het ziekenhuis gebracht. De KNRM Ouddorp heeft van nacht de Wieringer Eurokotter WR 189 de haven van Stellen dam binnen gesleept. De schip per durfde vanwege de harde wind en onbekendheid met het Goereese Gat niet op eigen kracht binnen te lopen. De politie Zeeland heeft het af gelopen nacht druk gehad met schademeldingen. In de Goese Zuidvlietstraat viel een grote tak op drie geparkeerd staan de auto's. Aan de Veerdam in Kortgene viel een boom dwars over de weg. De grootste scha de werd gemeld uit Zeeuwsch- Vlaanderen, Rijkswaterstaat zette groot materieel in om de weg tussen Schoondijke en Breskens vrij te maken van omgewaaide bomen. maandag 10.00-17.00 uur dinsdag t/m vrijdag 9.00-17.00 uur donderdagavond 19.00-20.00 uur havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Eigen haard is goud waard. Spreekwoord Regen HET WEER Veel bewolking en perioden met regen of motregen. Vannacht minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Wind uit westelijke richtingen, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5. ILLEGALEN Franse regering zet uitgeprocedeerde asielzoe kers op het vliegtuig. VERGANKELIJKHEID Vergankelijkheid staat centraal bij expositiepro ject in De Bewaerschole. TUINFEEST Tuinfeest in Zierikzees zorgcentrum De Wieken een sfeervol gebeuren. VOETBAL SKNWK verliest op Den Hogen Blok met 7-2 van Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Benoeming per 1 januari 1997 GOES - De vertrouwenscommissie die de be noeming van een nieuwe dijkgraaf voor Water schap Zeeuwse Eilanden heeft voorbereid draagt unaniem W. A. Gosselaar uit Terneuzen voor. Gosselaar is nu nog dijkgraaf van Waterschap De Drie Am bachten. Als hij gekozen wordt volgt hij dijkgraaf ad interim H. Evers dijk op en wordt de eerste dijkgraaf van het na de fusie ontstane nieuwe Water schap Zeeuwse Eilanden. Op de tweede plaats is door een meerderheid van de commissie J. M. Schouwenaar geplaatst. Schouwenaar is nu nog burge meester van Castricum De stemming die voor de aan beveling is vereist geschiedt schriftelijk. Daarbij onthoudt de dijkgraaf zich van stem ming. Gestemd wordt door de gezworenen en de hoofdinge landen. Er hebben zoveel stem mingen plaats als personen op de aanbeveling moeten wor den geplaatst. Dat betekent dat er minimaal twee stem mingen nódig zijn. In bijzonde re gevallen kan het nodig zijn dat meer stemrondes gehouden moeten worden. Het voorstel tot benoeming van een nieuwe dijkgraaf voor Waterschap Zeeuwse Eilanden komt aan de orde tijdens de waterschapsvergadering van 13 september. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt het algemeen bestuur voor de voordracht over te ne men. De vertrouwenscommis sie gaat ervan uit dat de benoe ming uiterlijk per 1 januari 1997 een feit kan zijn. MORÏAANSHOOFD - Een 75- jarige automobilist uit Elle- meet verleende gistermiddag bij Moriaanshoofd geen voor rang aan een 16-jarige brom fietser uit Noord welle. Er volgde een botsing, waarbij al leen, materiële schade het ge volg was. De man uit Ellemeet reed over de N 59 richting Haamstede de Oude Hoofdweg in. Daarbij zag hij de bromfietser over het hoofd. Bij de botsing die daar op volgde, kwam de bromfiet ser te vallen. Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw IjII I I I I I I I I bank-/gironummervermelden: ll lI II II II II I—J II LI Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ~~l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1