'Secretaris zit op snijvlak van politiek en ambtenarij' dichters 'Aanwinst voor zowel recreatie als bevolking Brouwershaven' Winkels en kantoor op plek kerk Noordstraat 0) Q SU Gemeentesecretaris Van der Sluijs van Brouwershaven vertrekt: Actie Burghse Bol succesvol Tijdschrift 'Vlaanderen' zet Zeeuwse musea in voetlicht Bijval voor plan restauratie molen Aeolus DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 NR 26033 5 Vertrekkend, gemeentesecretaris van Brouwershaven, A. P. G. van der Sluijs: „Een hele fijne tijd waarin ik veel geleerd heb.(Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - „Ik heb hier veel geleerd en Zeeland is een heerlijke plaats om te wo nen," aldus gemeentesecretaris van Brouwers haven, A. P. G. van der Sluijs. Op 1 september, na exact vijf dienstjaren, vertrekt de 44-jarige Westlander om andere terreinen te gaan ver kennen in de Albrandswaard. Ook daar zal hij zich, als hoofd gemeentewerken, in ambtelij ke kringen gaan begeven. Van der Sluijs: ,,Als gemeentese cretaris bevind je je eigenlijk op het snijvlak van politiek en het ambtelijk apparaat. Dan moet je uitkijken dat je niet vermalen wordt en bij mij is dat duidelijk niet gebeurd. Ik heb het werk altijd met veel TIELT - In het themagedeelte van het nieuwe nummer van het tijdschrift 'Vlaanderen' staan tien Zeeuwse musea cen traal. Daaronder bevinden zich ook het Stadhuismuseum in Zierikzee, het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland in Dreischor en de Delta Expo op Neeltje Jans. Wim Scholten, museumconsu lent van Zeeland, geeft de lezer in zijn inleiding van het num mer een beknopt overzicht van de verschillende musea in Zee land. Behalve dat hierin de P. van der Meide: „Molen met half gereefde zeilen blijft een mooi gezicht SGP/RPF/GPV-vertegen- woordiger P. van der Meide toonde zich ingenomen met het voorstel. In zijn visie past de restauratie van de Dreister molen prima in de reeks van reeds eerder uitgevoerde res tauraties als die aan boerderij Goemanszorg en molen De Ko piezier gedaan. In die vijf jaren dat ik hier werkte ben ik één week ziek geweest. Dat zegt wel iets over lol hebben in je werk." Van der Sluijs werd geboren in Naaldwijk als zoon van een zaadhandelaar. Hij studeerde bouwkunde aan de HTS in Til burg en ging daarna werken. verscheidenheid in het aanbod duidelijk naar voren komt, krijgt men een historisch beeld over het ontstaan van de mu sea en de verdere ontwikke ling ervan. Bij de tien musea die vervolgens aan de orde ko men zit een artikel van Hugo Doeleman over het Streek- en Landbouwmuseum in Drei schor. Doeleman geeft achter eenvolgens een korte schets van het ontstaan van het muse um, de boerderij Goemanszorg waarin het museum is geves tigd en de geschiedenis van de landbouw en van het transport renbloem aan de Veerdijk bij Zonnemaire. CD A-gemeente- raadslid R. J. van der Wekken sloot zich daarbij aan. ,,Het zal zeker een grote trekpleister zijn." M. C. J. Mol (VVD) noemde het restauratieplan een 'plezierig' plan. ,,Het completeert het rij tje monumenten in Drei schor," aldus de liberaal. Hij wilde van het college weten of er al ideeën zijn uitgebroed omtrent de exploitatie van de molen na de restauratie. Ook van PvdA-zijde werd positief gereageerd op de plannen. Wel wilde A. de Vlieger weten hoe het verder moet als de gemeen te onverhoopt geen subsidie krijgt van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de pro vincie Zeeland. Goemanszorg Dat laatste wilde ook D66-ver- tegenwoordiger Th. van Dijk weten. Hij liet weten blij te zijn dat de restauratie van de molen niet tén koste gaat van particulieren die bij de ge- Zijn eerste kennismaking met het ambtenarenleven was in 1973 toen hij als schrijver op het bureau belastingen, van de afdeling financiën en belastin gen, op de gemeentesecretarie in Breda ging werken. Na een reeks bedrijfsopleidingen kreeg hij voor het eerst een be stuurlijke functie op de afde ling Stadsontwikkeling. In die periode begon de wens om ge meentesecretaris te worden vorm te krijgen. Herindeling Van der Sluijs: „Toen ik hier kwam had ik alleen ervaring als beleidsambtenaar. Ik werd gelijk in het diepe gesmeten en op Schouwen-Duiveland. Zo wel het plattelandsleven van weleer als het transport wor den tot leven gebracht in het museum in Dreischor. In de bijdrage van Theo Rigter, over het Stadhuismuseum in Zie rikzee, maakt de lezer een wandeling door het eeuwenou de stadhuis. Het museum heeft een plaats op de bovenverdie ping van dit monumentale ge bouw. Tijdens deze wandeling krijgt de lezer een beeld van de collectie. Van recenter datum is de Delta Expo op Neeltje Jans. Het ontstaan en de verde- meente steun hebben aange vraagd voor restauratie van hun onroerend goed. Voor wat betreft de toekomstige exploi tatie van de molen liet burge meester De Haan weten dat de molen - qua exploitatie - wel licht ondergebracht kan wor den bij de Stichting Goemans zorg. „Dat zou kunnen. Wellicht dat wij nog dit jaar met een voorstel komen." De burgemeester liet in ant woord op de vragen van De Vlieger en Van Dijk weten dat mocht genoemde subsidie uit blijven er zeker een nieuw voorstel richting raad gaat. De huidige eigenaar van de mo len, een particulier, mag in de molen blijven wonen tot uiter lijk 1 januari 1997. Als de ver wachte subsidies afkomen blijft er voor de gemeente een investering van 260.000 gulden over. Met algemene stemmen ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel van het college om 3599 gulden uit te trekken voor subsidie aan Kinderboerderij De Punt in Zierikzee. De kin derboerderij heeft in totaal bijna 30.000 gulden nodig voor het vervangen van de binnen- hekken van de kinderboerde rij. De huidige hekken zijn niet langer geschikt om de dieren binnen te houden. Jammer De gemeenten Duiveland en Bruinisse hebben het subsidie verzoek van de Zierikzeese kreeg onmiddellijk verant woordelijkheid in de schoehen geschoven. Dat was niet altijd even makkelijk, maar aan de andere kant heb ik er veel van geleerd." Hoewel de secretaris vanaf het begin gezegd heeft dat hij een periode van vijf a zes jaar zou blijven, heeft de komende her indeling ook.invloed gehad op zijn keuze: „Je weet dat het ko men gaat en dat er mensen weg moeten. Ik wil niet dat mijn lot in handen van anderen komt te liggen. Ik hou het liever in ei gen hand. Ik had hier nog wel dingen willen doen, maar ik vind het ook leuk om weer an dere terreinen te gaan verken nen." re groei van deze 'onbedoelde publiekstrekker' wordt be licht door Ted Sluijter. Daar naast worden in het tijdschrift het Gemeentelijk Archeolo gisch Museum in Aardenburg, Visserijmuseum Breskens, het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland in Goes, Streekmu seum de Vier Ambachten in Hulst, Het Zeeuws Museum in Middelburg, De meestoof in Sint-Annaland en Ramschip De Schorpioen in Middelburg besproken. Het themagedeelte wordt afgesloten met een over zicht van alle Zeeuwse musea. kinderboerderij afgewezen. Jammer, zo oordeelde de ge meenteraad gisteren. Door de afwijzing van de twee gemeen ten moeten de overgebleven vier gemeenten meer geld op tafel leggen. „De gemeente Zierikzee heeft laten weten dat zij het verschil bij wil passen. Wij betreuren dat het op deze manier moet," aldus WD-wet- houder G. J. van de Velde-de Wilde. Zonder discussie of hoofdelij ke stemming schaarde de ge meenteraad zich achter het voorstel van het college om het gebouw op de Loswal in Brou wershaven om niet in bruik leen te geven aan de Stichting Divem et Emergo. De stichting wil het gebouw gebruiken voor de opslag van materiaal voor onderwaterarcheologie. Burgemeester A. P. de Haan: „Ook aanwinst voor eigen be volking." ZIERIKZEE Appèldienst In de Christelijke Gerefor meerde kerk wordt woensdag 28 augustus de jaarlijkse Ap pèldienst gehouden voor ou ders, leerlingen, onderwijsge venden en alle anderen die zich betrokken voelen bij het chris telijk onderwijs. De dienst wordt geleid door ds. J. A. Ros se. Daarnaast verlenen de or ganist Cees Groenleer, het schoolkoor Jom-Jom en leer lingen van De Zonnewijzer en Onder de Wieken medewer king aan de dienst. De aanvang is 19.30 uur. Geslaagden In restaurant De Zeelandbrug werden op 23 augustus de di ploma's uitgereikt aan de ge slaagden van de AOV-oplei- ding. Directeur de heer P. van der Sneppen overhandigde de diploma's aan de volgende leerlingen: Zierikzee: M. van Aken-Blaas, M. Berrevoets, M. Capelle, W. de Jong, S. Kleppe, M. Dekker-Staal, W. Vis, F. van Aken, I. Geschiere, C. Ver- kerke, M. van Crasbeek, A. Al- tena, C. Snijders en M. Hoger- heijde. Nieuwerkerk: W. Bouwman. Dreischor: C. Rog geband en A. Erhald-Pedersen. Bruinisse: K. van Kempen-van der Have en J. van der Linde van der Weijde. Kerkwerve: J. Meijer. Brouwershaven: L. Lampert. Oosterland: J. van der Dorpel en J. de Bruine. Scharendijke: H. Landman. Boekenbeurs De Zeeuwse Stichting Steun aan Israël houdt op zaterdag 7 september een grote markt van tweedehands boeken. De markt wordt gehouden onder de Beuze aan het Havenplein van 10.00 tot 15.00 uur. Er wor den romans en studieboeken aangeboden. De opbrengst is bestemd voor een project ter ontginning van- de Negev- woestijn en de verdere ontwik keling van de Kibbutz Paran. BURGH - De verkoop van de Burghse Bollen verloopt zeer succesvol. Burgh kan de aan plant van 500 kilo bollen tege moet zien. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Capelle aan den IJssel (wijk West): G. D. Kamphuis te Apeldoorn (b.w.); te Hollandscheveld (b.w.): L. Groenenberg te Oud-Beijer- land; te Oostwold (Old) (toez.): J. Mulderij te Eethen en Dron- gelen; te Yerseke: M. J. G. Smith te Zeewolde; te Kralin gen: P. van Veldhuizen te Wil lemstad. Bedankt voor Haulerwijk: ing. W. J. van Dijk te Vollenhove. Geref. Kerken Benoemd tot predikant te Nes Ammim (Israël) (part-time): mw. drs. J. W. van der Zaag te Hilversum die deze benoeming heeft aangenomen (ze zal hier samen met haar echtgenoot de theoloog N. de Wilde werk zaam zijn). Beroepen te Hillegom als gees telijk verzorger Academisch Ziekenhuis te Leiden: mw. drs. A. C. Houtkoop-Faber, geeste lijk verzorger Psych. Zieken huis Vogelenzang te Benne- broek (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelharnis: W. Visscher te Amersfoort. HAAMSTEDE Open dagen Galerie Josefine in Haamstede houdt op 3, 4, en 5 september open dagen. Dit in verband met de cursussen die half sep tember weer van start gaan. Nieuw in het pakket is de cur sus fantasiepoppen maken. De openingstijden van de galerie aan de Weststraat zijn dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur. SCHARENDIJKE Rejoice Gospelgroep Rejoice uit Scha rendijke is weer begonnen met de repetities. De ene week zijn die in de Bethlehemkerk, de andere week in de Hoeksteen aan het Zwarte Plein. Repeti tie-avond is zondagavond om 20.00 uur. Het koor staat onder leiding van Wim Timmermans uit Ouwerkerk. Jongelui en mensen die jong zijn van hart kunnen zich aansluiten bij de groep, want er kunnen nog steeds enthousiaste zangers en zangeressen bij. Rejoice treedt van tijd tot tijd op in kerkdien sten. BROUWERSHAVEN Collecte Van 2 tot en met 7 september wordt er gecollecteerd voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT). De opbrengst is voor zorg en opvang van jon geren in de krijgsmacht en voor morele steun aan alle uit gezonden militairen. Vrijwilli gers die willen collecteren kunnen zich opgeven bij J. Been, telefoonnummer 692093. NIEUWERKERK Gospelkoor Together' Gospelkoor Together start zondag 1 september weer met de repetities. Deze worden el ke zondag van 11.30 tot 13.00 uur gehouden in gebouw De Schakel naast de Gereformeer de kerk in Nieuwerkerk. BRUINISSE Seniorengymnastiek De gymnastieklessen voor 55- plussers in sportzaal De Van ger in Bruinisse beginnen weer op donderdag 5 september. De lestijden zijn van 16.00 tot 17.00 uur. Mosselen koken In de tuin van de Oudheidka mer worden morgen, woens dag, weer mosselen gekookt. Mensen die meer willen weten over de culinaire mogelijkhe den van dit schelpdiertje zijn welkom van 14.00 tot 16.30 uur. Bij de entreeprijs woens dag is een bakje gekookte mos selen inbegrepen. Fancy -fair Peuterspeelzaal De Krukels houdt zaterdag 21 september een fancy-fair met een grote lo terij. Voor de kinderen zijn er verschillende spelletjes en ac tiviteiten als een grabbelton, schminken, ritjes met een po nywagen en poppenkastvoor stellingen. Verder is er een koffiehoek en kan worden ge noten van oliebollen, gebak-* ken vis en pannenkoeken. Dat alles tussen 9.30 en 12.30 uur in het Nederlands Hervormd ver enigingsgebouw aan de Dee- straat. achterhoofd, werd aangeno men dat de commissievergade ring ruimtelijke ordening van Westerschouwen doelde op de RK-kerk om ruimte te maken voor nieuwbouw. Daarbij is de oude kerk bij de Noordstraat over het hoofd gezien. Bestemmingsplan Hagesteijns plan is in strijd met het bestemmingsplan. Hij omschreef zijn plan gisteren in een hoorzitting als „vriende lijk, maatschappelijk en klein schalig." Voor de bouw moet een artikel 19-procedure, een vrijstelling van het bestemingsplan wor den gevolgd. Wethouder C. W. Veerhoek: „De wereld is dyna misch. Het gewijzigde bestem mingsplan is nog niet vastge steld of er volgt alweer een nieuwe wijziging." Tijdens de opening van de Burghse Dag gaf burgemeester H. Tees van Westerschouwen het officiële startsein voor de actie De Burghse Bol. Doel van deze actie is om Burgh een blij vende herinnering te geven aan de komende gemeentelijke herindeling door middel van de aanplant van narcissenbol- len. De bollen worden in het najaar tijdens een zogenaamde plant- dag geplant en komen - als al les goed gaat - in bloei als de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland een feit is. De ge meente Westerschouwen on dersteunt deze actie door van elke bestelling het aantal bol len te verdubbelen. Wie nog niet heeft besteld kan dat alsnog doen en wel tot za terdag 31 augustus bij Peter Verstraeten (652729). RK-kerk Haamstede blijft bestaan BURGH-HAAMSTEDE - Voor nieuwbouw van winkels en een kantoor van Hagesteijn Verze keringen in Haamstede moet een oude kerk bij de Noordstraat wijken, die niet meer in ge bruik is. DeRooms-Katholieke kerk Onze Lie ve Vrouwe op Zee blijft gewoon bestaan en in gebruik en hoeft niet te wijken, zoals donder dag abusievelijk in deze krant werd vermeld. De verwarring ontstond, om dat enige tijd geleden in het Kaski-rapport de Rooms-Ka- tholieke kerk in Haamstede aangewezen werd tot op heffing. De kerk Onze Lieve Vrouwe op Zee leek daarmee gedoemd zijn te verdwijnen. Pastoor A. Verdaasdonk uit Zierikzee meldt echter, dat hij en zijn parochianen hebben kunnen aantonen, dat de kerk in Haamstede zeker nog le vensvatbaar is. „In het Kaski- rapport is namelijk geen reke ning gehouden met het toeristenaanbod in de zomer. In de vakantietijd bezoeken ze ker zo'n tweehonderd mensen iedere zondag de mis, dat bete kent dat de kerk dan vol zit." Door het toeristenbezoek is het voortbestaan van de kerk voorlopig gegarandeerd. Echter nog met de gegevens van het Kaski-rapport in het Seizoen Eens ons rustige eigen strand, daar loopt 't nu wel danig uit de hand. Veel recreanten komen naar de kust, maar vernielen vinden ze wel een lust. Van september tot juni is iedereen in de weer, maar helaas de tuinen zijn er niet meer. Wat niet branden wil, slaan ze stuk, zo beproeven ze zeker d'r geluk. Velen moeten er in de Westhoek wel van eten, praten over het dorp doen we maar vergeten. Banken, bomen, bermpalen, alles rukken ze er uit, dat kost na 't seizoen de burgerij weer een flinke duit C. J. Dalebout-van Zalm Noordwelle Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zcrikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zerikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te ploatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naom von de schrijver of schrijfster stoat onder het gedicht BROUWERSHAVEN - Een aanwinst voor de re creatie, maar ook voor de eigen bevolking. Zo omschreef waarnemend burgemeester A. P. de Haan van Brouwershaven molen Aeolus in Dreischor na de - nog uit te voeren - restauratie. De gemeenteraad van Brouwershaven ging gis teren met algemene stemmen akkoord met het collegevoorstel om 603.000 gulden beschikbaar te stellen voor die restauratie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5