Vliegtuigkapers uit Irak laten 140 passagiers gaan i Belgische vrouwen huilen het meest, Nigeriaanse het minst FNV fuseert naar bond van ruim 650.000 leden Sudanees toestel op vliegveld Stansed bij Londen agenda Feest voor Erasmusbrug Bedorven rookworst Internationaal onderzoek stress en emoties Vlissingen en Terneuzen overloop haven Rotterdam Zeker 2 miljoen kinderen worden seksueel misbruikt 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opheffing van vijf huidige bonden AMSTERDAM (ANP) - Binnen de FNV is een megabond van 650.000 leden in de maak. De be sturen van de Industriebond en Dienstenbond willen al samen. De Voedingsbond en de Ver- voersbond is verzocht aan te sluiten. Die staan welwillend tegenpver dat verzoek. STANSTED (AFP/EFE/RTR/ANP) De kapers van een Sudanees vliegtuig hebben dinsdagoch tend in Londen 140 van de 199 inzittenden vrij gelaten. Daarmee neemt de hoop op een spoedig vreedzaam einde van het kapingsdrama toe, ruim vier uur nadat het toestel op het vliegveld Stansted bij Londen was geland. Dinsdag 27 augustus Ook het bestuur van de Bouw en Houtbond zal aan de achter ban vragen mee te mogen doen met de fusie. Dit bleek maan dag na afloop van de FNV-Fe- deratieraad, het college van vakbondsvoorzitters. Zoals de plannen nu liggen zul len alle vijf bonden zich ophef fen, waarna er één grote vak bond ontstaat met ongeveer 650.000 leden. Dat is meer dan de helft van het totaal aantal FNV-leden. Het is niet uitge sloten dat zich nog meer bon den bij dit fusiecircus zullen aansluiten. De federatie, onder leiding van Johan Stekelenburg stemt in met de machtsvorming. ,,Het zijn autonome bonden die zich tot elkaar bekennen. Daar heeft de FNV niets over te zeg gen. De FNV zal zich inzetten om te zorgen dat de onderlinge Deze discussie, georganiseerd door vier ministeries, vormt de aanzet voor kabinetsbeslis singen over het ruimtegebrek waarmee de Rotterdamse ha ven te kampen heeft. De vier betrokken ministeries, Verkeer en Waterstaat, VROM, Economische Zaken en Natuurbeheer en Visserij, heb ben lering getrokken uit de be leidsfouten die gemaakt zijn in de procedures rond de aanleg van de Betuwelijn. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) adviseerde vorig jaar om publiek en belanghebben den eerder te betrekken bij grote beleidsbeslissingen, zo dat zij vooraf in plaats van achteraf kunnen aangeven wat de bezwaren tegen voorgeno- Vertegenwoordigers uit 126 landen bespreken de komende dagen maatregelen om de com merciële exploitatie van soms zeer jonge kinderen tegen te gaan. Volgens UNICEF, die sa men met de Zweedse regering het congres organiseert, zijn er over de hele wereld naar schat ting twee miljoen kinderen het slachtoffer van seksueel mis bruik. Het kinderfonds van de Ver enigde Naties mikt vooral op betere internationale samen werking bij de bestrijding van kinderprostitutie. Minister Sorgdrager van Justitie, die namens Nederland aan de con ferentie deelneemt, kondigde maandag aan met eigen voor stellen te komen. Bij de handel in kinderporno gaat het vaak om internationaal opererende organisaties. Om tot een effec tievere bestrijding te komen is een betere gegevensuitwisse ling en nauwere samenwer- verhoudingen bij het fusiepro ces niet verstoord raken en er geen bonden verongelijkt langs de kant blijven staan", aldus een woordvoerder. De grafische bond Druk en pa pier (43.000 leden) zoekt ook nog steeds samenwerking. Een eerdere fusiepoging met de Dienstenbond mislukte. Nu vraagt het bestuur aan het aan staande congres de ruimte op nieuw op zoek te gaan naar partners. Gebrek aan geld De wens samen te gaan is inge geven door combinatie van ge brek aan geld, krimpende werkterreinen, verouderde vakbondsindelingen en de angst van individuele bonden als kleintje aan de kant te blij ven staan. men plannen zijn. Het is bekend dat de haven van Rotterdam met een nijpend ruimtegebrek kampt. Oplos singen voor het goederenver voer moeten buiten het Rotter damse havengebied gezocht worden. Behalve Arnhem/Nij megen, dat is aangewezen als overslaghaven voor goederen van en naar Oost-Europa, denkt het Rijk oplossingen te vinden in de regio's IJmond, Vlissingen/Terneuzen/Moer- dijk, Eemshaven/Delfzijl en Venlo. In de komende maanden vindt daarom in elke regio een breed opgezette landelijke discussie plaats tussen belangengroepe ringen, bedrijfsleven, deskun digen en bestuurders over Mainport Rotterdam. king nodig meent zij. Carol Bellamy, directeur van UNI CEF zei dinsdag dat opsporing en vervolging van dergelijke organisaties een essentieel on derdeel uitmaakt van de be strijding, maar dat er meer no dig is om misbruik van kinderen terug te dringen. Seksuele discriminatie, snelle verstedelijking, toenemende armoede en de teloorgang van traditionele familiebanden in landen als Thailand en India, creëren gunstige omstandighe den voor exploitatie van kin deren. Op het congres zal ook geke ken worden naar mogelijkhe den buitenlandse toeristen ef fectiever te vervolgen als zij zich schuldig hebben gemaakt aan sex-toerisme met jonge kinderen. In Duitsland is het sinds 1993 mogelijk vervolging in te stellen, zelfs al is de dader in het land waar hij zijn lusten botvierde, niet strafbaar. De vliegtuigkapers hebben de Irakese nationaliteit. Dit heeft een woordvoerder van de Brit se politie vanochtend ver klaard. Zij hoopt dat de evacu atie van de passagiers dinsdagochtend nog zal wor den voltooid. Dan zouden al leen nog de dertien beman- ningsledën en de kapers aan boord blijven. Aan boord van de Airbus 310 van Sudan Airways zijn zes, mogelijk zeven kapers, van wie sommigen gemaskerd zijn. Niet bevestigd zijn speculaties dat het om tegenstanders van het Sudanese fundamentalisti sche regime in Khartum gaat. Wel word aangenomen dat de kapers hun families bij zich hebben. De kapers hebben politiek ROTTERDAM - In Rotterdam is het aftellen begonnen voor de opening van de Erasmus brug op woensdag 4 septem ber. Het feest op die dag en de dagen 'erna kost drie miljoen gulden. Dat mag ook wel, gezien het belang dat vastzit aan de pre stigieuze oeververbinding. De „zwaan", zoals de brug wordt genoemd, moet de grote sprong maken naar Rotterdam-Zuid, de stadshelft die sinds mensen heugenis ondergeschoven kindje is gebleven. Koningin Beatrix opent de brug op 4 sep tember om 16 uur. Dat gebeurt met 300 schoolkinderen die van beide zijden een lang lint uitrollen eri elkaar halverwege de brug ontmoeten. De bascu- leklep van de brug aan de zuid zijde, de grootste klep ter we reld, gaat daarna dicht. AMSTERDAM (ANP) - De He- ma haalt 13.000 a 14.000 ver pakte rookworsten terug om dat ze mogelijk bedorven zijn. De winkelketen heeft hiertoe besloten nadat een klant maandag klaagde over de geur van het door hem gekochte vleesproduct. Hoeveel de te- rughaalactie de Hema gaat kosten, is nog niet bekend. De worsten kosten tussen de 2,25 en 3,50 gulden per stuk, waar door de Hema ongeveer 50.000 gulden moet terugbetalen aan de klanten. De totale schade kan hoger uitvallen, omdat klanten de komende tijd moge lijk Hema-worsten gaan mij den. De oorzaak van de proble men bij de rookworst is niet bekend. Hema heeft TNO op dracht gegeven de oorzaak te achterhalen. asiel in Groot-Brittannië ge vraagd. De Britse regering heeft in het verleden echter al tijd duidelijk gezegd geen asiel te verlenen aan kapers, omdat kapingen worden gezien als een ernstige misdaad. De kapers hebben bij de Britse autoriteiten meerdere verzoe ken neergelegd. Een regeringsr woordvoerder kwam echter te rug van eerdere uitspraken dat zij contact willen met een Ira kees, genaamd Sadiki, die werkt voor een niet-politieke organisatie in Londen die Irak ese asielzoekers helpt. Het toestel kwam uit Cyprus. Daar hadden de kapers gezegd niet van plan te zijn de passa giers lang vast te willen hou den. De politie, die de opera ties rond het toestel feidt en de onderhandelingen met de ka pers voert, houdt er wel reke ning mee dat zij gewapend zijn met handgranaten en andere explosieven. De vrijgelaten passagiers zijn voornamelijk vrouwen, kinde ren en ouderen. Sommigen kwamen met de handen boven hun hoofd de vliegtuigtrap af, duidelijk geschokt door wat zij hadden meegemaakt. Twee van hen zijn ziek, maar dat heeft volgens de politie niets te maken met de behandeling door de kapers, die geen ge weld hebben gebruikt. De meeste passagiers zijn Suda nees, maar er zijn ook Iraki's en Jordaniërs aan boord. Een politiewoordvoerder zei dat de zes a zeven kapers nog aan boord zijn. „Maar voorlo pig moeten we iedere man in het vliegtuig beschouwen als een mogelijke kaper", ver klaarde hij. De kapingsactie begon maan- dag kort nadat het vliegtuig was opgestegen uit Khartum met bestemming Amman, in Jordanië. Het toestel vloog toen naar de Cypriotische luchthaven van Larnaca, waar het werd bijgetankt. Een van de kapers zei toen naar Londen te willen en dreigde het toestel met 186 passagiers en dertien bemanningsleden op te blazen. De Airbus landde dinsdagoch tend vroeg in Stansted. Kort daarop lieten zij al een tiental inzittenden vrij, waarop snel al de andere vrijlatingen in groepjes van tien volgden. Het vliegveld Stansted ligt 48 kilometer ten noordoosten van Londen. De autoriteiten heb ben het gekaapte toestel er la ten landen omdat het er min der druk is dan op de luchthavens Heathrow of Gat- wick. Stansted is inmiddels weer open voor het luchtver keer. Het gekaapte toestel staat op een geïsoleerde plaats op de luchthaven. Waarschuwing Medewerkers op het vliegveld van Khartum zeiden dat twee dagen geleden een waarschu wing was binnengekomen over een incident tijdens de vlucht van Sudan naar Amman. Een woordvoerder zei dat alle pas sagiers waren gefouilleerd, maar dat niets was gevonden. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwengroep. Verenigings gebouw Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 28 augustus Zierikzee Familiemiddag zorgcentrum De Wieken, Hogemolen- straat 13. Van 14.00 tot 16.30 uur. Appèldienst voor betrokkenen van het christe lijk onderwijs in de Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Bruinisse Zang- en muziekavond. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 29 augustus Zierikzee Orgelconcert door Kees van Eersel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 31 augustus Zierikzee Boeken- en snuffelmarkt Dierenbescherming. Onder de Beuze. 09.00-16.00 uur. Zeilwedstrijden op Ooster- schelde. Vanuit haven Zierikzee. 10.00 uur. Open huis. Multifunctioneel Centrum (MFC). 11.00 tot 16.00 uur. Stichting Brogum optredens vanaf 22.00 uur. Dreischor Viering 200-jarig bestaan pand Ring 22 met artiesten. Ring. Van 17.00 tot 23.30 uur. Toten met31 augustus: Burgh-Haamstede Saga-project in De Bewaerschole aan de Weststraat met werken van Simon Woudwijk en Ton Lamper. Open: maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Zondag 1 september Bruinisse Caraudio-meeting, Cara vanterrein Onze Hoeve, 11.00-17.15 uur. Maandag 2 september Brouwershaven Start repetities Christelijk Jeugdkoor in Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Woensdag 4 september Zierikzee Gratis spreekuur FNV. Van 10.00 tot 11.30 uur in het MFC, Huybertstraat 35. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij WV-kantoor. 13.00 uur. Zaterdag 7 september Zierikzee Boekenmarkt onder de Beuze. Van 10.00 tot 15.00 uur. Gemengd Koor in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dagen van de Natuur in en rond Slot Haamstede van 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Concert De Witte van Haemstede met drumband De Witte van Haemstede en drumband Apollo. 14.30 uur. Zondag 8 september Burgh-H aamstedc Dagen van de Natuur in en rond Slot Haamstede van 10.00 tot 17.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 aug. 03.50 177 09.40 -124 16.15 163 22.10 -152 29 aug. 04.45 183 10.25 -120 17.05 169 23.00 -154 ROOMPOT BUITEN 28 aug. 01.55 192 08.15 -127 14.20 179 20.45 -159 29 aug. 02.40 205 08.55 -128 15.00 190 21.30 -165 BRUINISSE 28 aug. 04.20 183 09.45 -133 16.50 171 22.10 -162 29 aug. 05.15 196 10.35 -130 17.40 184 22.55 -164 WEMELDINGE 28 aug. 03.55 181 09.40 -130 16.25 167 22.10 -158 29 aug. 04.55 189 10.30 -127 17.20 175 23.00 -161 Springtij: 30 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske robotkop door Willy Vandersteen TILBURG (ANP) - Belgische vrouwen huilen het meest en Nigeriaanse vrouwen laten het minst vaak hun tranen de vrije loop. Bij de mannen staan de Italianen aan de top en de Bulgaren onderaan. Nederlanders zijn mid denmoters; vrouwen staan op de 7e en man nen op de 19e plaats. Dit blijkt uit een inter nationaal onderzoek naar huilen. Tijdens een congres in Til burg worden zaterdag de eer ste resultaten gepresen teerd. A. Vingerhoets, -als psycholoog verbonden aan de Katholieke Universiteit Brabant, is initiator van het onderzoek. Hij is gespeciali seerd in stress en emoties en publiceerde al eerder over huilen. „Huilen is een typisch men selijke emotionele gedrags uiting. Verrassend is dat er evenwel tot op heden weinig aandacht voor dit fenomeen is van de kant van weten schappers. Voor de hand lig gende vragen over de func ties van huilen en de effecten op geestelijk en lichamelijk welbevinden zijn nog onbe antwoord. De paar theorieën hierover zijn nog niet syste matisch onderzocht", zegt Vingerhoets. Inmiddels doen meer dan 35 onderzoekers uit de gehele wereld mee aan de door hem opgezette internationale stu die naar huilen door volwas senen, in het Engels afgekort tot ISAC.'Vragenlijsten zijn inmiddels vertaald in onder andere het Maleis, Arabisch, Spaans, Roemeens, Grieks en Engels. Een proefonder zoek is gedaan in Zuid-Afri- ka, Kenya, India en Nepal. Uit de gegevens die Vinger hoets al bekeken heeft, blijkt dat Belgische vrou wen gemiddeld vier keer per vier weken huilen. Ook bij Belgische mannen komen de waterlanders bovengemid deld tevoorschijn. Zij staan op de tweede plaats, achter de Italiaanse heren (2,5 keer per vier weken). Hoe het komt dat Belgen veel vaker hun tranen de vrije loop laten dan Nigeri aanse vrouwen of Bulgaarse mannen, weet Vingerhoets niet. „Daar willen we graag achterkomen. Ik ben zeer be nieuwd naar de oorzaken. Ik hoop dan ook dat collega's dat zaterdag kunnen vertel len", zegt de onderzoeker. Globaal kan hij wel iets zeg gen over oorzaken van hui len. „Conflicten zijn voor vrouwen een reden om in snikken uit te barsten ter wijl voor mannen verlies en anderen zien lijden een re den is te gaan huilen", aldus Vingerhoets. Tussen zes en twaalf uur 's avonds vloeien de meeste trahen. Vooral de slaapka mer is daarvoor dé plaats. „Mensen zijn 's avonds ver moeider en hebben tijd en ruimte om hun emoties de vrije loop te laten. Overdag op het werk houdt men zich nu eenmaal meer in. 's Avonds komen de conflicten aan het oppervlak", zo ver klaart Vingerhoets de avondhuilbuien. Maar ook boeken en films dragen hun steentje bij. Tranentrekker De psycholoog wil de ko mende jaren nog meer onder zoek doen. Hij deed onlangs een proef met studenten. De proefpersonen kregen een film, „een echte tranentrek ker", te zien. Hij mat vervol gens de stemming van de stu denten en de hoeveelheid stresshormoon. „Mensen die huilden hadden uiteindelijk minder stresshormonen. Het lijkt of je die dus van je af- huilt. Het zou kunnen bete kenen dat mensen die huilen zich eerder herstellen door dat ze minder stresshormo nen overhouden", zegt Vin gerhoets. Zwangerschap Ook wil hij onderzoek doen naar de reden waarom som mige mensen nooit huilen en waarom vrouwen die zwan ger geweest zijn eerder in tranen uitbarsten dan voor hun zwangerschap. ARNHEM - In de regio Arnhem/Nijmegen wordt op 16 september het startschot gegeven voor de „nationale nut- en noodzaakdiscussie ruimteprobleem Rotterdam". Als uitwijkre- gio's worden Vlissingen en Terneuzen genoemd. Wereldcongres Zweden geopend STOCKHOLM (DPA/AFP/EFE/ANP) - In de Zweedse hoofdstad Stockholm is dinsdag het eerste wereldcongres tegen kinderprostitutie en de handel in kinderporno van start gegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2