Hevige regenval verstoort negende editie Havendag GOED KOOP Identiteit dood meisje bekend •75 Vissersverenigingen maken samen vuist richting nieuwe gemeente Open dag van COC Schade bij botsing Autotelefoon gestolen Diefstal Onder invloed VERSE ZACHTE WITTE BOLLETJES In de sloot Diefstal MAANDAG 26 AUGUSTUS 1996 NR 26032 3 Bezoekers keren 's middags al huiswaarts De paraplu's moesten zaterdag keer op keer te voorschijn worden gehaald om Mosselprinses Herda Heikamp-Schot droog te houden. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Wat Neptunus precies gedaan heeft, zal nooit duidelijk worden. In ieder geval heeft de zeegod de weergoden behoorlijk ge- tard. En deze toonden zich zaterdag opper machtig. Nog voor de opening van de Havendag in Zierikzee lieten zij een flinke hoeveelheid water op de bezoekers vallen. Het bleek slechts een voorproefje van hetgeen er allemaal nog ko men zou. Het gesprek van de Havendag was het weer. De eerste drup pels deden van zich gevoelen nog voordat burgemeester J. J. P. M. Asselbergs zijn openings toespraak had afgerond. De mosselkotters waren op dat moment al druk bezet door mensen die het tochtje over de Oosterschelde wilden meema ken. De boten stroomden ech ter net zo snel leeg als ze vol ge stroomd waren, toen de regen echt van zich deed spreken. Er waren er onder de bezoe kers die na de bui weer een plekje aan boord opzochten. Zij wilden blijkbaar koste wat kost getuige zijn van het aan boord halen van Neptunus. Dat was niet het geval met de Koninklijke harmonie Kunst en Eer. In tegenstelling tot de eerdere edities, verkoos voorzitter Pim van Lint dit jaar op de wal te blijven. ,,We lopen met zo'n 2,5 ton op straat. Ik neem het risico niet. We hebben al een nat pak ge haald. Dat is genoeg," zo ver klaarde hij zijn besluit niet mee te varen op het vlaggen schip De Vier Gebroeders. Een wijs besluit, zo zou later duide lijk worden. Op De Vier Gebroeders scheep ten. wel Asselbergs en de Mos selprinses Herda Heikamp- Schot in. Zij hadden echter een dak boven het hoofd. Dat kon het merendeel van de passa giers op de meevarende sche pen niet zeggen. En ze hebben het geweten. Op de Ooster schelde werden zij overvallen door een hevige onweersbui, die gepaard ging met hevige re genval en wind „Er waren mensen bij in een korte broek en T-shirt. Die waren echt tot op de botten nat," aldus spreekstalmeester T. Sim mers. Het was de eerste keer in de ne gen edities van de Havendag dat de weersomstandigheden roet in het eten gooiden van de organisatie. Maar ondanks het feit, dat veel mensen 's mid dags huiswaarts keerden en zich niet meer lieten zien aan de Nieuwe Haven, gingen de activiteiten gewoon door. Zij het dat het programma op som mige onderdelen enigszins werd aangepast. Even bestond er de vrees dat de organisatoren met de mos selen bleven zitten. Die vrees bleek echter ongegrond. De tweeduizend kilo verse mosse len die klaar stonden om ge kookt te worden vonden gretig aftrek onder de bezoekers. En aan het eind van de middag was er dan ook geen mossel meer te verkrijgen. Boegsprietlopen Voor het boegsprietlopen was het niet nodig het programma aan te passen. Zij waren im mers verzekerd van een nat pak. 's Middags werd er voor de jeugd een wedstrijd gehou den. 's Avonds was het de beurt aan de vissers en brand weerlieden. Behalve dat zij voor de persoonlijke eer stre den, stond er ook een wisselbe ker voor het winnende team klaar. Dit keer ging deze naar de vissers. De individuele hoofdprijs werd gewonnen door Serge Schot. Hij wist als enige deel nemer het einde van de boeg spriet te halen. Tweede was Wim Schot. De derde prijs werd gewonnen door Marcel Lagendijk. Jaap Schot kreeg de prijs voor de meest origine le verkleedpartij. Hij ging als Kerstman over de boegspriet en te water. Bij de jeugdwedstrijd werd de eerste prijs gewonnen door Harm de Waaij. Tweede en der de wei-den respectievelijk Wouter Martinelli en Steef Hendriks. Behalve prijzen voor het boeg sprietlopen waren er dit jaar ook weer prijzen voor het best versierde huis en de best ver sierde mosselkotter. Bij de huizen sleepte L. Praet (Nieu we Haven 119) de eerste prijs in de wacht. J. Heikamp en M. de Jonge (Nieuwe Haven 55 en 57) wonnen gezamenlijk de tweede prijs. De derde prijs ging naar H. Speelman (Kapel- lestraat 7). De best versierde mosselkotter was volgens de jury de ZZ 8 van Jaap Schot. De ZZ 6 én ZZ 10 waren respectievelijk goed voor een tweede en derde prijs. Lach Het huldigen van de prijswin naars kwam voor rekening van Mosselprinses Herda. Zij wist ook na alle somberheid van zaterdag, ogenschijnlijk zonder moeite, nog een stralen de lach op haar gezicht te tove ren. „Je kunt hier treurig over gaan doen, maar daar schiet je niets mee op," zegt ze monter. Haar woorden worden onder streept door Simmers, die be halve als spreekstalmeester ook optreedt als chaperonne van de Mosselprinses. Je hebt alles in de hand behal ve het weer. Het is te hopen dat het vanavond droog blijft en er nog veel mensen komen kijken en luisteren naar de bands die optreden," aldus Simmers. Zijn wens werd slechts ten dele verhoord. De regen bleef uit, maar The Jack Street Band en Remake speelden slechts voor een handjevol toeschouwers. Recherchebijstandsteam uitgebreid MIDDELBURG/VIANE - De identiteit van het vorige week zondag op de schorren van het Keeten bij Viane gevonden do de meisje is vastgesteld. Het betreft de 18-jarige Sabrina Pe- lizzon uit Spijkenisse. Het meisje was zondagavond als vermist opgegeven. De po litie heeft in de buurt van haar ouderlijk huis in Spijkenisse een buurtonderzoek gedaan. Over de doodsoorzaak wil de politie om recherche-tactische redenen verder geen medede lingen doen. Ook over het tijdstip van over lijden wil de politie niets kwijt, en evenmin over de uitkomsten van het buurton derzoek. Het recherche-bij standsteam is uitgebreid met politiemensen uit de regio Rot terdam-Rijnmond en bestaat nu uit twintig mensen. MIDDELBURG - COC Café Goudwaard aan de Lange Noordstraat 52 in Middelburg houdt een open dag op zater dag 28 september van 12.00 uur 's middags tot 02.00 uur 's nachts. Bij het café staat een kraam met informatie over de activi teiten van het COC. Er wordt gratis koffie met roze lekkers aangeboden. Ouders van ho moseksuele kinderen worden uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in het café. Het kantoor van het COC is open maandag en woensdag van 20.00 tot 21.00 uur en te berei ken onder telefoonnummer 0118-612280 of internet ht- tp://www.zebi.nl/ nvih. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding zondagmiddag op de kruising Kraaijenstein- weg/Weelweg bij Burgh- Haamstede raakten twee au to's beschadigd. Er vielen geen gewonden. Het ongeluk gebeurde toen een 60-jarige inwoner van Kerk- werve over de Weelweg reed, komende uit de richting Haamstede. Op de kruising met de Kraaijensteinweg ver zuimde de man voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts komende auto bestuurd door een 60-jarige inwoner van Dordrecht. Die kon een bot sing niet meer voorkomen. BURGH - Een 37-jarige inwo ner van Rijen deed bij de poli tie aangifte van diefstal van een autotelefoon. Het apparaat werd gestolen uit de auto van de man uit Rij en. Deze stond geparkeerd aan de Hogeweg in Burgh. De dief stal werd zaterdag tussen 02.00 en 09.30 uur gepleegd. Uit de auto van een 22-jarige inwoner van Esbeek werden diverse waardepapieren en een radio gestolen. De auto stond even eens geparkeerd aan de Hoge weg. RENESSE - Een 26-jarige in woner van Middelburg deed bij de politie aangifte van dief stal uit een snackbar. Uit de snackbar op een cam ping aan de Hoogenboomlaan in Renesse werd een onbekend geldbedrag gestolen. BROUWERSHAVEN - Een 30- jarige inwoonster van Brou wershaven werd in de nacht van zaterdag op zondag door de politie betrapt op rijden on der invloed. De vrouw blies 655 microgram per liter terwijl 220 microgram per liter is toe gestaan. Haar rijbewijs werd ingevorderd. Advertentie zak 6 stuks van °.89 GOLDBERG VISSTICKS 10 stuks van J& WESERGOLD APPEL- OF SINAASAPPEL LIMONADE 259 10 pakjes 0,20 liter NU Handig om mee te nemen naar schoot ELKE DAG GOED NIEUWS ZIERIKZEE - Met het oog op de herindeling van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland doen de mosselvissers uit Zierikzee en Bruinis- se er goed aan om samen een gemeenschappelij ke strategie uit te stippelen. „Denk aan een koppelbestuur waarin de verenigingen zelf standig blijven, maar naar buiten toe toch een gezamenlijke vuist kunnen maken." D^t zei burgemeester mr. J. Asselbergs zaterdag tij dens de jaarlijkse reünie van de mosselsectie van Zevibel in restaurant De Drie Morianen. Aan de vooravond van de her indeling zag de burgemeester zijn kans schoon om de mossel kwekers op hun verantwoor delijkheid in de richting van het nieuwe gemeentebestuur te wijzen. Genegenheid tot sa menwerking, waakzaam zijn en de belangenorganisaties trouw blijven waren de sleu telwoorden die Asselbergs de aanwezige kwekers uit Zierik zee, Bruinisse, Yerseke enTho- len op het hart drukte. Solo-ac ties en elkaar bekogelen en bekladderen wees hij met klem van de hand. „Als het in de visserij altijd goed zou gaan zou het slecht gaan met Zevi bel. Houdt kritiek binnenska mers want het verzwakt uw positie. Herindeling of niet. De inwoners bepalen de cultuur, alleen de omgeving veran dert." In zijn betoog memoreerde As- De mosselvissers kwamen bijeen in De Drie Morianen in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt) selbergs ook de deining rond de opening van het mosselsei zoen. Volgens zijn zeggen lie pen de Belgische smulpapen deze zomer nijdig door de mo- numentenstad omdat de zwar te juwelen niet of nauwelijks verkrijgbaar waren. Met name de handel in Yerseke kreeg een veeg uit de pan. „Probeer dit soort amateuristische toestan den te voorkomen, want het is voor de sector publicitair erg slecht wat er is gebeurd." Bijval kreeg Asselbergs van voorzitter B. W. Schot van de plaatselijke vissersvereniging Helpt Elkander die de late start van het seizoen een 'mis ser van formaat' noemde. Schot sprak de wens uit dat het komende jaar alles zal worden gedaan om dergelijke misstan den te voorkomen. „Voor mij is een gemiste week in juli al meer waard dan heel de maand april. Als de handel niet wenst te beginnen, en ze voerden daar nog al wat argumenten voor aan die niets meer met de kwaliteit te maken hadden, dan blijft het voor ons als kwe kers een moeilijk verhaal. We hebben nu een jaar de tijd om betere afspraken te beden ken", sprak Schot. Binge vermoedens Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd greep de drukbezochte reünie aan om de regionale kwekers op de nieuwe ontwik- kelingen voor te bereiden. De ervaringen hebben geleerd dat de gemeentebesturen van Bruinisse en Zierikzee de vis sers tot op heden een warm hart toedragen. In de toekomst zal het wat afstandelijker gaan worden en zullen er andere communicatielijnen ontstaan. Nu de oprichting van een grote uitgestrekte gemeente („de langste in Zeeland en mis schien wel in Nederland") in de startblokken staat, waar schuwde De Voogd voor ver snippering. Tevens plaatste hij diverse vraagtekens. „Want", zei hij? „Er leven bange vermoedens. Hoe zal de nieuwe gemeente raad zich ten opzichte van de visserij opstellen? Hoe zal de belangenafweging van de vis serijsector in de breedste zin des woords tegen die van ande re sectoren uitvallen? Zullen reeds lang bestaande vanzelf sprekendheden als bijvoor beeld havenlocaties geweld worden aangedaan? Zullen ge rechtvaardigde verlangens van de vissers gerespecteerd worden?" In dit licht adviseerde de Zeeuwse visserijvoorman de eilandelijke kwekers in fede ratief verband op te trekken onder het motto: Eendracht maakt macht. De gedreven bestuurder had nog meer noten op zijn zang. Organisatorisch kan Zevibel er niet langer omheen dat er het een en ander gaat verande ren. Verschillende omstandig heden zoals het verschuiven van verantwoordelijkheden door de rijksoverheid naar het bedrijfsleven maken een be zinning op de huidige situatie noodzakelijk. Als gevolg van de gewijzigde omstandigheden zal Zevibel in de cocktail van bezigheden niet aan een 'up grading' ontkomen. De Voogd lichtte in grote lij nen toe op welke wijze de kot ter-, de mossel-, de kokkel-, en de oestersector onder de para plu van Zevibel toch bestuur lijk kunnen samenwerken, zonder dat zij hun zelfstandig heid verliezen. „Binnenkort bespreken wij een voorstel dat moet leiden tot een zodanige hergroepering van belangen behartiging en belangenbevor- dering van het bedrijfsleven dat een gecoördineerd optre den mogelijk wordt. Ik denk dat we moeten aankoerste op de totstandkoming van een grote Zeeuwse Visserijfedera tie waarbinnen de aangeslote nen de zelfstandigheid behou den en activiteiten kunnen worden gebundeld", aldus De Voogd, die verwacht dat een en ander binnen anderhalf jaar afgewikkeld kan zijn. Eidereenden Tenslotte haakte De Voogd ook in op de permanente aan wezigheid van de enorme kolo niën eidereenden op de Wad denzee. Het eendenbestand groeit schrikbarend en dat ten koste van de kwekersgroep die met lede ogen aanziet hoe de ei ders dagelijks gemiddeld zo'n drie kilo zwarte schelpdieren verorberen. „Door deze vraat zal de opbrengst uit de Wad denzee dit seizoen minimaal zijn. Op dit terrein zal de vinger aan de pols moeten worden gehou den." Of er voor de vogelbe schermers een oplossing ge vonden kan worden (waarmee je hen te vriend kunt houden) waagde De Voogd te betwij felen. „Hun streven is duide lijk maar wel aanvechtbaar. Alle vogels'moeten koste wat kost in leven worden gehouden zonder dat natuurlijke proces sen zoals afwisselende vette en magere jaren worden gerespec teerd." Verwachting t/m vrijdag 30 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht n.west 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 27 aug. Zon op 06.44, onder 20.36 Maan op 19.39, onder 04.55 Volle Maan: 28 augustus (19.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer van morgen lijkt erg veel op dat van de afgelopen da gen. Na een vrij heldere nacht met plaatselijk een mistbank, begint de ochtend met zonnige perioden. Al leen langs de westkust en op de westelijke Wadden vallen er enkele regen- en onweersbuien.In de loop van de dag loopt de temperatuur op naar een graad of 19. Hierdoor ont staan er ook boven land grote sta pelwolken die steeds vaker uitgroei en tot een regenbui. Plaatselijk kan het ook onweren. In de avond neemt de buiigheid weer langzaam af en woensdag begint het verhaal weer opnieuw. Toch verandert er woens dag later op de dag iets. Over Duits land trekt er dan namelijk een storing richting het noorden. Hierdoor kan het met name in het oosten van Ne derland enige tijd regenen. Donder dag trekt de storing recht over ons land heen. Mogelijk regent het die dag zeer lang en op sommige plaat sen ook nog heel hard. SCHARENDIJKE - De auto van een 35-jarige inwoonster van Ridderkerk raakte zon dagmiddag beschadigd bij een eenzijdig ongeluk. De vrouw uit Ridderkerk reed met haar auto over de Weel- weg, komende uit de richting Seharendijke. Als gevolg van los grind op de weg raakte zij op gegeven moment de macht over het stuur kwijt en beland de met haar auto in de sloot rechts naast de weg. De auto raakte daarbij beschadigd, maar de Ridderkerkse bleef ongedeerd. RENESSE - In het afgelopen weekend werd door zes men sen aangifte gedaan van dief stal van fietsen. Vrijdag werden in Renesse drie fietsen gestolen. Een dag later verdwenen er uit de bad plaats nog twee en werd ook in Zierikzee een fiets gestolen. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE HÜI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111 -416551 Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) f 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Infevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3