Professionele kracht stelt orde op zaken bij 't Duupje Bruse brandweerkazerne nieuwe onderkomen CJV Mosselaanbod en prijs stabiliseren op veiling GroenLinks kritisch over regionale tv s De Pit vanaf 1 september weer s avonds open Vijfendertig mille voor gebruiksklaar maken Hollestelle noteert hoogste prijs VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1996 NR 26031 ZIERIKZEE - Jaap Elenbaas van de Stichting' Jeugd Schouwen-Duiveland is door het bestuur van Stichting 't Duupje aangetrokken om orde op zaken te stellen in jeugdsoos de Pit in Zierik- zee. Zijn belangrijkste taak is een goede (nieu we) beheersstructuur op te zetten voor de jeugd soos. De gemeente zorgt voor de financiële middelen. krijgt is volgens Van der Wek ken om samen met de jongeren een nieuwe structuur op te zet ten. ,,Er wordt gewoon weer bij nul begonnen. En al wer kend wordt er een beheers structuur ontwikkeld," aldus Van der Wekken. Dat daarvoor een professione le kracht wordt aangetrokken heeft volgens Van der Wekken te maken met de complexe si tuatie van de Pit. Door deze complexe situatie vindt hij het ook niet echt verwonderlijk, dat de jongeren het beheer van de accommodatie zelf niet aan kunnen. „Het is een hele opga ven om de Pit zeven dagen per week open te houden. Dat vergt heel veel van de vrijwil ligers. Elenbaas is een profes sional. Laat hij het maar eens van binnenuit bekijken en met oplossingen komen." Beheerder Waar het uiteindelijk op uit komt is voor alle betrokkenen nog een vraag. Het is volgens Van der Wekken niet de bedoe ling dat er 's avonds, net als 's middags, een vaste beheerder komt. „De jongeren die 's avonds komen zijn in het alge meen ouder. Die moeten de verantwoordelijkheid ook zelf kunnen dragen. Maar mocht blijken dat dit niet het geval is, dan moet er iets anders ge- D. van der Wekken: „Geen sprake van drugsgebruik Dat is het resultaat van de ge sprekken die er zijn gevoerd tussen het bestuur van 't Duup je, beheerder van Jeugdsoos de Pit in MFC Zierikzee, en wet houder D. van der Wekken (welzijn). Elenbaas is aange- troken voor vijf uur in de week. Hij begint op 1 septem ber en heeft tot en met 31 de cember de tijd om orde op za ken te stellen. Omdat de problemen zich vooral 's avonds voordoen, zal hij alleen dan in de Pit zijn. De opdracht die Elenbaas mee- beuren. Het is aan Elenbaas om dat uit te zoeken." Elenbaas start zijn werkzaam heden op 1 september. Met in gang van deze datum zal de Pit ook weer 's avonds open zijn. Op dit moment is dat in ver band met de problemen niet het geval. De eerste tijd zal Elenbaas zich intensief met de Pit bezig houden. Dat houdt in dat de jeugdsoos maar twee avonden in de week open is. „En als het goed gaat, dan treedt hij steeds meer terug en doen de jongeren het zelf weer," aldus Van der Wekken. Geruchten, als zou de proble matiek iets te maken hebben met drugsgebuik en -handel, spreekt hij tegen. „Ik heb die geruchten ook gehoord. Maar deskundigen, waaronder de ei- landelijke drugscoördinator en politiemensen, hebben mij verzekerd dat daar geen spra ke van is." Het bestuur van 't Duupje trok bij de gemeente aan de bel, om dat de situatie in de Pit uit de hand dreigde te lopen. De jon geren die 's middags de Pit be zoeken kunnen niet opschieten met de (oudere) groep van 's avonds. Dat léidde 's avonds vaak tot problemen. De voorzitter van het bestuur, Frans Babijn, verklaarde aan het begin van de week in deze krant, dat de jongeren over en weer met modder naar elkaar gooien. Aan deze situatie moest volgens hem snel een eind komen, omdat anders het gevaar van sluiting om de hoek kwam kijken. Bij het zoeken naar een oplos sing was volgens hem de hulp van de gemeente Zierikzee ge boden, omdat 't Duupje zelf niet over voldoende (geld)mid- delen beschikt. De gemeente biedt de helpende hand. Giste- J. J. Geleijnse: Groep heeft begeleiding hard nodig. ren, tijdens de vergadering van de raadscommissie finan ciën en economische zaken, toonden alle fracties zich posi tief over het beschikbaar stel len van 3.200 gulden voor het aantrekken van de professio nele hulp. De commissieleden zagen de noodzaak van snel handelen in. „Het is zaak dat er snel hulp geboden wordt. Je kunt de deskundigheid niet ver wachten van een banenpooler. Dat daarvoor Jaap Elenbaas aangetrokken wordt vind ik een goede zaak," aldus C. J^P. M. Kal wij-Snel. J. J. Geleijnse (WD) wees daarnaast ook op het geringe bedrag dat met het aantrekken van Elenbaas is gemoeid. „We moeten daar zeer snel ja op zeggen. Deze groep jongeren heeft begelei ding hard nodig. Als ze op straat komen, kost het de ge meente straks veel meer en kunnen we een nulletje achter het bedrag zetten." MIDDELBURG - Volgens de fractie van Groen Links bestaat het gevaar d^it de burgers in Zee land straks moeten gaan betalen voor een pro duct waar ze niet om gevraagd hebben: regionale televisie. GroenLinks heeft al eerder haar ongerustheid uitgespro ken over de komst van regio nale TV in Zeeland. Volgens de fractie ontbreekt het nog aan een duidelijk financieel draag vlak voor regio-televisie. „GroenLinks is van mening dat in Zeeland alleen regionale TV kan worden gemaakt als door alle organisaties ,- dag bladpers, regionale en lokale omroepen, AVS/ZVT en het provinciaal en lokaal bestuur - samengewerkt wordt," schrijft de fractie in vragen aan gs van Zeeland. „Indien deze samenwerking op korte termijn niet ontstaat is het gevaar niet denkbeeldig dat er door de Zeeuwse burgers (opnieuw) te diep in de buidel moet worden getast. Wellicht veel meer dan in de rest van het land,"-aldus GroenLinks. „Het gevaar bestaat zelfs dat zoals in Brabant een puur com merciële zender de mogelijkhe den van een deels publieke zender verder zal ondergra ven." GroenLinks roept gs op om te proberen samen met alle be trokken organisaties de regio nale TV Zeeland op te starten en vraagt het college daar ook een financiële bijdrage aan te koppelen. Volgens Groen Links zou die bijdrage het pu blieke karakter van de regio nale TV kunnen versterken. BRUINISSE - Mits de gemeenteraad van Brui- nisse akkoord gaat wordt de huidige brand weergarage aan de Molenstraat in Bruinisse het nieuwe onderkomen voor de CJV-Bruinisse. Het college wil bovendien 35.000 gulden be schikbaar stellen aan de CJV voor het ge bruiksklaar maken van het gebouw. De Stichting CJV-Bruinisse huurde tot 1991 een semi-per- manent gebouw aan de Dreef in Bruinisse. Het pand in kwestie verkeerde echter in slechte staat van onderhoud en dat was in 1991 reden om te verhuizen en wel naar het voormalige Rode Kruisge- bouw aan de Molenstraat. Dit gebouw, in eigendom van de gemeente, heeft anno 1996 ech ter ook weer groot onderhoud nodig en dat was de reden om uit te zien naar een meer per manente huisvesting. Dat stond ook al hoog op het verlanglijstje van de CJV. Nu er druk gebouwd wordt aan het nieuwe onderkomen van de Bruse brandweer doet zich de kans voor om aan die wens tegemoet te komen. Het colle ge van b en w van Bruinisse heeft inmiddels overeenstem ming bereikt met de Stichting CJV-Bruinisse omtrent de overdracht van de huidige brandweerkazerne aan de Mo lenstraat. Pad Havendijk Het college wil de CJV niet al leen nieuwe 'woonruimte' aan bieden, maar ook een finan cieel steuntje in de rug geven. Aan de raad wordt voorgesteld aan de CJV een bedrag van 35.000 gulden beschikbaar te stellen voor het gebruiksklaar maken van het pand. Verder op de agenda van de gemeente raadsvergadering het voorstel van het college om extra geld uit te trekken voor de recon structie van het bovendijks voetpad op de Havendijk. Nadat het werk afgerond werd constateerde het college echter dat het pad op sommige punten toch wat aan de smalle kant was. Daarom wil men alsnog een ge deelte van het voetpad verbre den en daar is extra geld voor nodig. T. A. Hoogerheide diende bij de gemeente een verzoek om toestemming voor uitbreiding van zijn mosselverkoopruimte in. Hoogerheide drijft zijn ne ring op de Havenkade 18 en binnen het voor dat gebied gel dende bestemmingsplan kan wat hij wil eigenlijk niet. Het college is echter toch bereid groen licht te geven voor de plannen van de mosselhande laar. Dat kan alleen als vooruitlo pend op wijziging van het be stemmingsplan een artikel 19- procedure wordt opgestart. Het college stelt de raad voor dat te doen. Ook aan de orde komt tijdens de gemeente raadsvergadering een verzoek van PTT Telecom om 36 vier kante meter grond aan de Mo lenweg te mogen kopen. Dit in verband met de uitbreiding van het telefoongebouw. De transactie levert de gemeente 3.240 gulden op. De Bruse gemeenteraad verga dert donderdag 29 augustus. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur. Het CJV krijgt straks de beschikking over de ruimte die nu nog bij de brandweer in gebruik is: Mo lenstraat 22. (Foto: Joop van Houdt) BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 12 tot en met 17 augustus werden 125 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangeboden met een totaal gewicht van 47.708 ton netto. Dat is ongeveer 500 ton meer dan in de vorige week. Alle partijen verhuisden naar de handel. De ge middelde prijs bedroeg 138,21 per ton, krap een tientje minder dan een week eerder. De ver zending was volgens opgave van het Mosselkan toor: België 15.343 ton, Frankrijk 1.214 ton, binnenlandse handel 5.229 ton en diverse lan den 25 ton. Op maandag 12 augustus ga ven vijftien vaartuigen op de veiling acte de présence met evenveel ladingen van een Zeeuwse kavel. De handel maakte in totaal keuze uit 5.637 tonnen netto. De prijzen die die dag werden betaald va rieerden tussen 70 gulden en 171 gulden per ton. Een dag later gingen-33 partij en onder de hamer, waarvan het merendeel uit het noorden. De grootste vrachten werden gelost door de YE 16 (1.090 ton), YE 56 (921 ton) en BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos, 908 ton). De meeste ladingen schommel den tussen 300 en 500 nettoton- nen. De mosselen van het Wad brachten vanaf 98 gulden tot maximaal 212,50 gulden per ton op. De hoogste prijs voor Zeeuwtjes 166,69) betaalde Prins Dingemanse voor een lading van een stukstal van 133 en een vleesgewicht van 27,6 kilo. Het aangeboden netto tonnage bleef die dag net onder de 13.000 tonnen steken. Vlaamse Op woensdag gingen in twee veilingen ruim 18.500 nettoton- nen in andere handen over. De ZZ 6 (Fa. Kouijzer) deed onder meer 517 ton van de hand met stukstallen van 138 en 147. De vleesgewichten hiervan kwa men respectievelijk uit op 30,4 en 25,8 kilo. Barbé en Krijn Verwijs sleepten elk een par tijtje in de wacht. De YE 30 bleek op woensdag verantwoordelijk voor de grootste lading, bestaande uit 923 nettoton in twee partijen. Zeelands Roem en Delta Mos sel tastten hiervoor het diepst in de buidel. Delta Mossel en Prins Dingemanse toondeA de meeste belangstelling voor een interessant aanbod van de HON 14. Deze enige Zeeuws- vlaamse aanvoerder viste twee partijen met stukstallen van 118 en 123 bij vleesgewichten van 31,2 en 28,6 kilo. Murre schreef het hoogst in voor 222 nettoton van de YE 87 met een stukstal van 91 en een vleesge wicht van 26,2 kilo. Donderdag 15 augustus wer den 27 ladingen aangeboden, waarbij zes schepen uit het noorden. Vanaf de Waddenzee arriveerden de vaartuigen YE 19 (597 ton), YE 56 (1.224 ton), YE 69 (579 ton), BRU 2 (Fa. De Koning, 539 ton), YE 157 (473 ton) en YE 50 (816 ton). Het net totonnage bedroeg die dag 10.507 ton. Hollestelle betaal de in week 33 de hoogste prijs van 255,12 per ton aan een Bruse kweker. ZIERIKZEE Repetities Het gemengde 'Zierikzee-koor' start maandag 30 september met de repetities voor de af- scheidsmanifestatie, die ge houden wordt ter gelegenheid van het afscheid van Zierikzee als zelfstandige gemeente. Doel van het eenmalige koor is met een speciaal Zeeuws en Zierikzees programma op te treden in de Concertzaal. De repetities worden gehouden in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat. De eerste repetitie begint om 20.00 uur, de overige om 19.30 uur. De re petitiedata zijn: 14 en 28 'okto ber en 11,18 en 25 november. La Leche League De borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt zater dag 24 augustus een picknick in en om hét scoutinggebouw aan de Van Veenlaan. De pick nick wordt gehouden in het ka der van de Wereldborstvoe- dingsdag. De picknick grijpt terug op het ontstaan van de organisatie, veertig jaar gele den in Amerika. Dat gebeurde tijdens een picknick. De pick nick begint om 11.00 uur. Be langstellenden kunnen zich op geven bij Kitty Bin (417776). Kerstmusical Het Leger des Heils start vol gende week met de repetities voor de kerstmusical 'Dat moet iets wonderlijks zijn'. Ie dereen tussen de zes en twaalf jaar kan hieraan meedoen. De deelname is gratis. De repeti ties zijn iedere dinsdag om 15.30 uur in het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat. Informatie kan verkregen worden via het tele foonnummer 417483. Tuinfeest De Wieken Zorgcentrum De Wieken in Zierikzee houdt op woensdag 28 augustus een familiemid dag, bestemd voor bewoners en hun familie, de bewoners van de aanleunwoningen en het personeel. Het feest is van 14.00 tot 16.30 uur en wordt in de tuin gevierd. In de hal en in het dagverblijf wordt een ten toonstelling ingericht van zelf gemaakte spullenvan perso neel en vrijwilligers. Muzikale omlijsting wordt gegeven met accordeonmuziek en een draai orgel. In de 'Franse hoek' kan men onder het genot van stok brood met Franse kaas jeu de boules spelen. Om 15.00 uur is er een optreden van de Mini- stars. RENESSE Rodeo-party Ruitervereiging Renesse houdt in samenwerking met Manege Grol op zaterdag 14 september de traditionele Ro deo-party. De aanvang van het evenement is 17.00 uur. Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse zamelt za terdag 24 augustus oud papier in. Twee leden van de vereni ging zijn op die dag van 10.00 tot 11.00 uur aanwezig bij de papiercontainer op de Dreef te Renesse om het oud papier in ontvangst te nemen. NIEUWERKERK Programma NBvP De afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen start donderdag 5 september het nieuwe sei zoen met een uitstapje naar Heemtuin Berkenhoef in Kwa- dendapime. JHet verbek steat; gepland om 13.00 uur vanaf het plein voor het dorpshuis in Nieuwerkerk. Dinsdag 24 sep tember wordt in het dorpshuis in Nieuwerkerk een informa tieavond over thuiszorg gehou den. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 9 oktober verzorgt de culturele commissie van de afdeling een korenmiddag in het dorpshuis. Als gastkoor komt de afdeling Rockanje. De korenmiddag wordt geleid door Mar van der Veer en be gint om 14.00 uur. Donderdag 10 oktober wordt een uitstapje gemaakt naar de kunstenaars Omer Gielliet en Carla Polz. Dinsdag 15 oktober wordt in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven een gezamenlijke middag gehouden voor alle NBvP-afdelingen van Schou wen-Duiveland. Aanvang 13.00 uur. P. Modijefsky laat woensdag 23 oktober in Ou- werkerk zien hoe zijn honden te werk gaan bij het opsporen van mensen. Aanvang 19.30 uur. OOSTERLAND Zangvereniging VZOS Zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) uit Oosterland start maandag 26 augustus weer met repeteren. De repetities worden in ver band met de verbouwing van Dorpshuis Oosterhof gehou den in de Voorkerk. De repeti ties beginnen om 19.45 uur. BRUINISSE Ondernemersvereniging De heer J. Huizer is de man die de voorzittershamer van de Bruse ondernemersvereniging gaat hanteren. De ondernemer volgt mevrouw I. Kostense- van der Walle op, die overigens wel als bestuurslid aanblijft. Kostense is namens Bruinisse als afgevaardigde naar de Fe deratie van Ondernemersver enigingen op Schouwen-Dui veland (FOS) benoemd. In de vacature A. Brinkman werd op de jongste ledenvergadering de heer D. Ooms gekozen. Ooms vertegenwoordigt de on dernemersvereniging tevens in de plaatselijke marktcom- missie. De overige bestuursle den zijn secretaresse A. Bal- Bal en penningmeester J. W. Braber. Zij blijven op hun post. Bejaardensoos De bejaardensoos 'Huize Ge zelligheid' van mevrouw IJze- lenberg-Olree gaat op woens dag 28 augustus van start. Vanaf half drie gaan de deuren van het verenigingsgebouw aan de Deestraat open. Onder de slogan 'De een helpt de an der, zo krijgt u vriendschap met elkander' is iedereen van af 55 jaar welkom op de soos. EHBO-cursus Bij voldoende deelname start in september een cursus eerste hulp bij ongelukken. De EH- BO-opleiding wordt volgens planning in het plaatselijke Rode Kruisgebouw gegeven. Voor inlichtingen kan men te recht bij J. van den Berg-Kik, 481721. Helpt Elkander Na de vakantieperiode hopen de dames van de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkan der in Bruinisse weer bijeen te komen op dinsdag 27 augustus. De invulling van de eerste bij eenkomst staat in het teken van vrije bijdragen. Aanvang half acht in het verenigingsge bouw aan de Deestraat. Tot 31 augustus Nieuw-Haamstede Expositie aquarellen van Mariëtte Groot-van Hoboken uit Doorwerth. Hotel de Torenhoe ve, Torenweg 38. Toten met31 augustus Ouddorp Expositie schilderijen van Joop Olthuis. Be zoekerscentrum De Grevelingen. Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 31 augustus Burgh-Haamstede Tentoonstelling Saga. Werken van Simon Woudwijk en Ton Lamper. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. 26 augustus tot en met 24 september Brouwershaven Gemeentehuis. Werken op papier en op lin nen van Elly Mes. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5