Kees Stam toert vooral rond Alkmaar, maar maakt voor Zierikzee uitzondering 'Ik heb de gave dingen aan elkaar te praten' Krokettencomité blijft voortleven wielerronde zierikzee 3 Viervoudig wereldkampioen trekpleister Wieleromnium Zierikzee ZIERIKZEE - Eigenlijk kon het niet uitblijven. Een logisch ver volg van zijn sportcarrière, zo kun je het ook noemen. Kees Stam fietste in de jaren zeventig zelf achter een derny, nu zit hij, getooid metzo'n koddig helmpje, erop. Met recht kan het wielercomité trots zijn op het binnenhalen van de viervoudig wereldkampioen. Stam: gang- en smaakmaker. De vijftigjarige Alkmaarder groeide in het demywereldje. Na zijn actieve loopbaan als wielrenner stelde Arie Si mons, demyrijder en -bouwer, aan Stam voor het ook eens op die motor fietsen te proberen. „Is het niets voor jou?," vroeg Simons aan Stam. Zo ge zegd, zo gedaan. Van het een kwam het ander, mede omdat Stams zoon zich heden ten dage als een verdien stelijke amateurrenner manifesteert. Voordat Stam de derny opkroop, werd hij 'even' vier keer wereldkampioen. Zijn eerste mondiale titel behaaldehijin 1970 in Engeland bij de amateurs. Drie kampioenschappen volgden bij de professionals: in Spanje (1973), Cana da (1974) en Venezuela (1977). Stam vond het in 1980 welletjes en voegde zich als coach bij de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielerunie). Na een tijdje zette Stam de wielerzaken even opzij. Bloed Het bloed kroop toch waar het niet gaan kon. Dedemyopdus. „Ik doe het eens in de zoveel tijd. Ik zie het als een kaartavond. Nu is het gewoon een hobby voor me." Voor de centen doet hij het niet. Als Stam zou willen, kan hij wekelijks - jaarlijks worden tachtig tot honderd dernykoersen georganiseerd - in heel Nederland rijden. „In principe kun je zelf een koers uitzoeken," legt Stam uit. Hij blijft toch het liefst in de buurt van Alkmaar. „Het is normaal gesproken geen we kelijkse bezigheid. Dat wil ik zelf niet." Dat hij dan toch in Zierikzee aan de start verschijnt, is een gevolg van het en thousiasme waarmee de organisator van Zierikzee hem benaderde. Zo ver als Stam het kan inschatten is dernyrij- den in Nederland redelijk populair. „Het lawaai en de motoren maken toch iets los bij mensen. Het kan spectacu- lairzijn." Communicatie Demyrijden is vooral een vorm van in teractie tussen de demyrijder en de wielrenner achter hem. Van communi catie wil Stam niets weten. „Die is er nauwelijks, gesproken wordt er amper," aldus Stam, die zich in het da gelijks leven met de in- en verkoop van wielerkleding bezighoudt, waaronder de kleren voor de Rabobank-ploeg van Jan Raas. „De gangmaker bepaalt wat hij wil. De renner zegt alleen iets als het te hard gaat." Meestal heet het commando 'rustig aan'. „Als hij 'ho' zegt, is het meestal helemaal gedaan," spreekt Stam uiteraard uit ervaring. „Een ren ner heeft al zijn aandacht nodig om op te letten. Een gangmaker kan eens om zich heen kijken wat er voor en achter gebeurt." Het probleem met gangmakers en coureurs is meestal dat ze onbekend met elkaar zijn. Stam: „Een renner roept dan 'harder' en 'rijden', terwijl het moment er nog niet is. De renner denkt dat hij het aankan. Op de lange duur krijgt hij een terugslag." Het komt voor dat een renner dan voor de gangmaker rijdt. „Een vreemd aan zicht," besluit Stam. De dernykoers belooft met de komst van oud-wereldkampioen Kees Stam een spannende aangelegenheid te worden. (Foto: Theo Jansen) Bert van Gils, speaker in Zierikzee VLISSINGEN - Praten is een vak apart. Een cabaretier houdt conferences, een priester predikt, een nieuwslezer leest voor en met wat biertjes op schijnt iedereen wat losser van de tong riem gesneden te zijn. Bert van Gils houdt vrijdagavond 23au- gustus zijn volle verstand erbij. Dan moet hij het Wielerom nium van Zierikzee aan elkaar zien te praten. Bert van Gils werd op bijna het laat ste moment aangewezen om naar Zierikzee te komen. De oorspronke lijke speaker moest zich wegens privé-omstandigheden terug trekken. Voor de magazijnmedewerker van De Schelde in Vlissingen is het de eerste maal dat hij 'Zierikzee' aan el kaar mag praten. Hij heeft er al hon derden achter zijn kiezen. Ervaring heeft de 48-jarige Vlissinger zat. Het is eigenlijk gek. Als je Van Gils door de telefoon hoort praten, krijg je helemaal niet de indruk dat hij de kunst van de wielertaal verstaat. Die indruk neemt hij weg als hij ver telt over een koers in Aagtekerke, enkele jaren geleden. Een zekere Thijs Fase, een amateur uit Tholen, reed lek en probeerde wanhopig aansluiting te vinden bij het peloton. Het was in een vakantie periode, dus maakte Van Gils er een mooi spel van. De microfonist bleef volhouden dat Fase stukje bij beetje dichterbij kwam. Na afloop zei Fase tegen Van Gils: „Bert, dat moet je niet meer doen. Ik kwam er geen meter meer dichterbij. Tegenover het publiek kon ik het niet maken om af te stappen." Van Gils: „Achteraf vond Fase het wel leuk, maar ik moest het nooit meer doen." Van Gils begon zijn speaker-carrière met een jeugdwedstrijd, de Eierrace in Koewacht. Zijn start bij de ama teurs weet hij zich niet meer te herin neren. Hij heeft zich inmiddels zo be kend en misschien wel bemind ge maakt dat hij niet alleen bij wielerwedstrijden de boel aan elkaar knoopt. Tegenwoordig wordt hij ge vraagd voor zeskampen en triathlons in Zeeland. Voor niets vangt hij iets. Het is een hobby, zegt-ie. Een goede speaker is volgens Van Gils iemand die veel kennis heeft van de renners die passeren en het pu bliek weet te boeien en te informeren over het verloop van een ronde. Ook als er in de koers niets gebeurt. Het gebeurt niet zelden dat Van Gils leuke reacties van de mensen krijgt terwijl de wielrenners er weinig van bakten. Van Gils vindt het speakeren een se rieuze aangelegenheid. Een moeilijke taak vindt hij het niet, integendeel. „Het makkelijk omdat ik de gave heb dingen aan elkaar te praten." Het maakt hem niet uit welke klasse - van nieuwelingen tot professionals - het is. „Elke categorie heeft dezelfde aandacht nodig." oordeelt Van Gils. De microfonist ziet zijn functie wel als een hele verantwoordelijkheid. „Het is een pittige en zware taak omdat je in het middelpunt van de belangstelling staat." Of het nu goed of fout gaat. daar kijken de mensen meestal niet naar. Van Gils: „Je bent altijd het eerste aanspreekpunt." Wim Evertse ziet weinig toekomst in eilandelijk wielrennen „Wij passen goed op ons geld. Het gaat niet op aan kroketten," zegt de goedgebekte praeses. Eigenlijk staat Evertse niet te springen om een ver haaltje over hem. „ledereen is belang rijk. We trekken de kar met zijn zes sen." Met 'we' bedoelt Evertse de vijf andere bestuursleden: Piet Bos (werk ploeg), Kees Snijders (hoofd algemene zaken). Frans den Boer (secretaris), Gerard van de Klooster (penningmees ter) en Theo de Looze (vice-voorzitter). Deze samenstelling bestaat al weer enkele jaren. Het Wieleromnium is volgens Evertse een succes als er zo'n vier- vijfdui zend mensen op afkomen. Deduizend van vorig jaar waren véél te weinig. Daarom is het programma op vrijdag avond 23 augustus nog korter, com pacter en krachtiger afgestemd. „De ronde moet het sfeertje van een Zes daagse krijgen. Dat de mensen zeg gen: 'vrijdagavond, wielrennen, da's een stukje gezelligheid'." Met die sfeer lijkt het, gezien de ran- dactiviteiten - autoshow, dweilband, loopbrug over het parcours, grote ter- rasssen, levensgrote lichtkrant - wel goed te komen. De toekomst van het wielrennen ziet Evertse, vroeger een verdienstelijk amateurrenner, somber der in. „Ik won hier de eerste en de laat ste koers op Schouwen-Duiveland," geeft hij de malaise aan. „Mager tot niets," tekent Evertse de verwachtin gen voor de komende jaren. „Het is leuk als je een plaatselijk favoriet zou hebben." Die is er dus, niet want Erwin de Loo is vanwege studie tijdelijk ge stopt en waartoe Arnold Duinhouwer in staat is, moet vrijdag blijken. Het pu bliek komt volgens Evertse op namen af. Ook die zijn er niet. Kortom, hij heeft weinig hoop dat het iets wordt met wielrennen op het eiland. Geluiden richting die kant hoort hij niet. „Een fiets kopen? Dat doen ze niet meer?" ZIERIKZEE - Vroeger, begin jaren zestig, bestond het wieler comité uit doktoren, directeuren en advocaten. In het toen sjieke hotel Mondragon aten ze bij elke vergadering een kro- ketje. Maar het geld raakte op en weg was het comité. De huidige voorzitter van Stichting Wielercomité, Wim Evertse, weet zich te herinneren dat het bondsbureau van de wielerbond in Den Haag een bij naam had voor de organisatie uit Zie rikzee: het Krokettencomité. Deze tra ditie hebben Evertse en consorten het eten van een kroketje in ere hersteld. Wim Evertse, voorzitter Stichting Wielercomité: ,,Het Wieleromnium van Zierikzee moet het sfeertje van een Zesdaagse krijgen.(Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11