Keistroken in het maaiveld maken oude kerk zichtbaar dichters Vereniging Sirjansland Vooruit in actie tegen gevaarlijke kruisingen Formatie jeugdhulp wordt uitgebreid Aanpak oneerlijke concurrentie door gesubsidieerde instellingen Zuid-Beveland proeftuin voor vernieuwingen Klachten over opslag schelpen Blues-rock in De Vrijbuiter (O Opnieuw bezwaar tegen 'middeleeuwse' woningen Schrijf- en handtekeningenactie Grond binnen contouren volledig verhard OINSOAG 20 AUGUSTUS 1996 NR 26029 g Commissie Paracommercialisme van ad hoc naar structureel MIDDELBURG - De Regionale Paracommer- ciële Commissie Midden- en Noord-Zeeland situaties. heeft het laatste jaar een aantal belangrijke stappen gezet in de bestrijding van 'paracom mercialisme, een vorm van oneerlijke concur rentie door al dan niet gesubsidieerde instellin gen die buiten hun doelstelling om horecadiensten verlenen aan het publiek. Op 1 juni 1991 werd een wijzi ging van de Drank- en Horeca- wet van kracht. Belangrijkste gevolg van die wetswijziging was dat aan de hand van de doelstellingen van een instel ling beperkingen kunnen worden verbonden aan de ver gunning. De bestaande vergun ningen moesten voor 1 maart 1992 worden aangepast en een jaar later maakte de commis sie een inventarisatie van po tentieel paracommerciële in stellingen. „Bijna drie jaar later kunnen we zeggen dat de vergunnin gen die zijn uitgegeven na de datum van het rapport bijna allemaal voldoen aan de wette lijke voorschriften. Adequaat reageren op de aanvragen die MIDDELBURG - De provincie trekt een extra bedrag van 75.000,- uit voor agrarisch na tuurbeheer en herstel streekei gen erven in de Zak van Zuid- Beveland. De streek geldt als de proeftuin voor plattelands vernieuwing. In Zuid-Beveland heeft de ver nieuwing op voortvarende wij ze gestalte gekregen door de pragmatische aanpak en een groot maatschappelijk draag vlak. Voorwaarde voor subsi dieverlening is, dat de land bouw zich economisch en ecologisch duurzaam ontwik kelt als drager van het cultuur landschap en in harmonie met de karakteristieke natuur- en landschapswaarden. Agra risch natuurbeheer is hierbij het centrale tbpma. Om een 'vliegende start' te maken met het nieuwe provinciale beleid krijgt de Zak van Zuid-Beve land dit extraatje van de pro vincie. VLAKE - Bij de provincie ko men voortdurend klachten binnen van omwonenden over vliegenoverlast bij een mossel opslagloods aan de Kanaalweg in Vlake. De afdeling milieuhygiëne van de provincie stelde een onder zoek in. De regionaal inspec teur van de volksgezondheid constateerde bij de omwonen den een ontoelaatbare en on aanvaardbare vliegenoverlast. De inspecteur wil nu dat er on der dwang en in opdracht van de provincie de mosselschel pen uit de loods verwijderd worden. Een gedoogbeleid, zo als dat de laatste jaren heeft plaats gevonden, vindt hij on toelaatbaar. Met het verwijde ren van de mosselschelpen uit de loods zou de bron van de overlast weggenomen worden. De stank- en vliegenoverlast betreft voornamelijk een melkrundveehouderijbedrijf in de buurt van de mosselop slagloods. De regionaal inspec teur wil, dat als er weer vliegenoverlast wordt gecon stateerd onmiddellijk door de provinciale overheid wordt in gegrepen. GOES - Een primeur vrijdag avond 30 augustus in café De Vrijbuiter in Goes. Dan speelt daar de Amsterdamse blues rockformatie Geronimo. Deze hoofdstedelijke band maakt naam en faam. Vooral in de eerste bezetting - met de Braziliaanse gitarist Pablo en drummer Herman van Boeyen - verwierf de band grote popu lariteit. In de loop van vorig jaar werden beiden vervangen en sloeg de band een andere muzikale koers in. Liefheb bers van rhythm blues met duidelijke roek-invloeden ko men volledig aan hun trekken bij Geronimo. De band speelt covers van Stevie Ray Vaughn, Dr. Feelgood en John Mayall, afgewisseld met eigen werk. Geronimo bestaat uit: Walter Hopmans (zang, mondharmo nica), Ferry Völker (bas), Ald- win Scholte (gitaar) en Kfit Quist (drums) niet aan de gestelde voorwaar den voldoen heeft er in de meeste gevallen toe geleid dat er alsnog voorwaarden zijn op genomen," schrijft de commis sie in een persbericht. Structureel Inmiddels is er met enkele ge meenten contact opgenomen om te komen tot een structure le aanpak. Via de afdelingen van de Koninklijke Horeca Ne derland en de Kamer van Koophandel probeert men de bestrijding van het paracom mercialisme in te passen in een integraal horecabeleid. Door een open en directe manier van communiceren hoopt de com missie te kunnen voorkomen „Pas nadat ik bij de makelaar in Zierikzee informatie had op gevraagd zag ik dat het plan meer behelst dan tijdens de ter inzage op het gemeentehuis is gebleken," zegt L. H. de Groot die namens zijn zoon een pro testbrief naar de gemeente heeft gestuurd. Volgens De Groot senior wordt een deel van de groenstrook bebouwd, wordt een, rnqur doorgetrokken en wordt er een terras aangelegd. Nog niet de helft van wat als groen staat aangemerkt wordt ook werke lijk aangelegd," vertelt De Groot die meent dat er sprake is van „gesjoemel" met de bouwtekeningen. Die bewering wordt door een gemeentewoordvoerder ont kend: „De inspraak betreft een artikel 19-procedure en die is Het is de bedoeling dat in ge bieden waar gemeenten sa mengevoegd worden, zoals op Schouwen-Duiveland, op nieuw een inventarisatie wordt gemaakt. Als het over leg tussen gemeenten en com missie niet het gewenste effect oplevert, gaat de commissie Horeca Nederland steunen in het voeren van gerechtelijke procedures. Een voorbeeld van een derge lijke procedure is de beroeps procedure die de afdeling Schouwen-Duiveland van Ho reca Nederland heeft gestart tegen de gemeente Wester- schouwen vanwege het - in de visie van Horeca Nederland - ontbreken van voorwaarden aan de vergunning van Sport en Recreatiecentrum Wester- schouwen. De commissie ver trouwt erop dat als er eenmaal gerechtelijke uitspraken zijn de gemeenten zich beter aan de wet zullen houden. „Een goede verhouding met de gemeenten kan daar veel aan bijdragen." alleen nodig voor de bouw hoogte voor zover die afwijkt van het bestemmingsplan." Volgens de woordvoerder heb ben de zaken die De Groot aan voert betrekking op de proce dure voor de bouwvergunning en zo ver is de gemeente nog niet. Niet op de hoogte De Groot houdt echter staande dat het al dan niet bebouwen van een groenstrook wel dege lijk met het bestemmingsplan te maken heeft. Vandaar zijn brief die hij gisteren heeft ver stuurd aan het gemeentebe stuur van Westerschouwen. Volgens hem is de gemeente eenvoudigweg nog niet op de hoogte van alle details zoals die bij de makelaar in de folder staan. Schouwen-Duiveland 24 juli 1996 "Het water komt! Het water komt...." Ik weet, dat kan niet meer, maar fietsend op de Delingsdijk denk ik het telkens weer! Ik overzie, van Jinks naar rechts, de breedte van het land, groen golvend, door een dijk begrensd. Maar aan hun and're kant. Klotst nu, bij windkracht zeven, acht het Oosterschelde schuim. De Grevelingen gromt en grauwt. Ik gis z'n kwade luim! De Brouwersdam kreunt door 't geweld. De Noordzee koelt z'n haat- -de Oosterschelde kering steunt- op 't strand dat onder gaat. Bij elke vloedgolf, die het duin belaagt met bruut geweld. Maar Schouwen-Duiveland rilt slecht, te vaak getart, gekweld. "Het water komt! Het water komt..." storm loeit het in m'n oor. Ik trap, hoog op de dijk, moeizaam maar koppig door! En ik herhaal als tegenwicht die oude Zeeuwse leus van Luctor et Emergo weer en voel me klein een reus! Marijke Karten Krommenie Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten oon een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plootsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster stoot onder het gedicht Groenstrook niet vrij gelaten HAAMSTEDE - Aan de 24 bezwaarschriften te gen de bouw van een middeleeuws aandoend vakantiepark bij camping Duinrand in Haam stede kan er nog één worden toegevoegd. B. de Groot uit Haamstede tekent protest aan tegen onder meer de bebouwing van de groenstrook. MIDDELBURG - De formatie bij de Stichting Jeugdhulpver lening en Jeugdzorg Zeeland wordt uitgebreid. De werk druk was dermate hoog, dat er hoognodig nieuwe mensen aangesteld moesten worden. Kosten voor de aanstelling be dragen 475.000,-. Vooruitlopend op het plan Jeugdhulpverlening 1997, krijgt de stichting groen licht van de provincie om reeds per 1 oktober aanstaande het per soneelsbestand uit te breiden. De stichting heeft inmiddels al nieuwe medewerkers aange steld, te weten: drie maat schappelijk werkenden en een orthopedagoog. Door een te kort aan personeel bij Jeugd hulpverlening en -zorg moest men overgaan tot een cliënten stop. Om de meest schrijnende gevallen toch te kunnen hel pen, werd tot 1 oktober een tij delijke kracht benoemd. SIRJANSLAND - In een brief aan de gemeente raadsleden van de gemeente Duiveland heeft de dorpsvereniging van Sirjansland maatregelen gevraagd in verband met een levensgevaarlijke verkeerssituatie op de Lageweg in Sirjansland. Ook hield de vereniging een handtekeningenac tie om het verzoek kracht bij te zetten. Volgens de belangenvereni ging Sirjansland Vooruit be vinden zich op de Lageweg in Sirjansland twee'zeer onover zichtelijke kruisingen. Vanwe ge het feit, dat ook veel kinde ren gebruik maken van deze weg, ontstaan er af en toe zeer gevaarlijke situaties. De toe gestane 50 kilometer per uur is volgens de belangenvereni ging nog te hoog. Op de krui sing Korte Poststraat/Sport- weg en Lageweg hebben diverse aanrijdingen plaats ge vonden. Gezien het feit, dat een deel van de Lageweg bin nenkort herbestraat wordt. denkt de vereniging Sirjans land Vooruit dat dit het juiste moment is om structurele maatregelen te nemen. Woordvoerders van de belan genvereniging hebben overleg gepleegd met ondernemers, die de Lageweg nodig hebben voor de ontsluiting van hun bedrijf. Ook zij zijn voorstanders van een 30 kilometer zone mits ze betrokken worden bij de plan ning van de te nemen structu rele maatregelen, ten einde geen hinder in hun bedrijfs voering te ondervinden. Vanwege de onveilige ver keerssituatie heeft de belan genvereniging burgemeester en wethouders verzocht snel- heidsbeperkende maatregelen in te voeren, in die zin, dat de maximumsnelheid wordt be paald op 30 kilometer per uur. Het college heeft in een schrij ven het verzoek afgewezen. Belangenvereniging Sirjans land Vooruit heeft zich nu tot de gemeenteraad gericht en daarnaast ook aandacht ge vraagd voor de kruising Bre- deweg/Lageweg. Voor de be woners van het doodlopende deel van de Lageweg is dit een zeer onoverzichtelijke en daar door gevaarlijke kruising. Voorzitter van belangenver eniging Sirjansland Vooruit is Izaak op 't Hof, secretaris is Arjan de Hulster. ZIERIKZEE - De kogel is door de kerk. Zij het nog niet helemaal. De contouren van de voor malige Sint Lievensmonsterkerk in Zierikzee worden zichtbaar gemaakt met een strook kei bestrating. Bovendien wordt de grond binnen deze contouren helemaal verhard. Dat besloot de raadscommissie voor openbare werken en milieu gisteravond met de grootst mogelijke meerderheid. Alleen over de kleur konden de leden het niet eens worden. Alleen het CDA bleek voor stander van het niet totaal ver harden van de grond binnen de contouren van de kerk. C. Le- gemaate zag zo hier en daar het liefst ook nog wat gras groei en. „Het wordt anders alle maal te steriel en strak. Ik houd het liever wat speelser al lemaal," zo bracht hij naar vo ren. Hij volgt hiermee de wens van het college. Deze wilde binnen de contouren alleen het voorplein verharden. De' overige commissieleden dachten dóar anders over. Om de contouren goed tot hun recht te laten komen is het vol gens D66, VVD, SGP/GPV/ RPF en PvdA beter om alles binnen de contouren van de ou de kerk te bestraten. Maar dan niet met een betontegel, zoals het college voorstelt. Liever zien de fracties een keibestra ting. Dat maakt het ook ge makkelijker om de zuilen en nissen in het koor zichtbaar te maken. Pietepeuterig Daarnaast willen alle fracties, anders dan het college, de ver harding door laten lopen tot aan het kunstwerk dat Teja van Hoften voor het kerkplein heeft gemaakt. Van Hoften stefde dat gisteren zelf voor. „Anders komt mijn eiland op nog eens een eiland te liggen en w.ordt het allemaal te piete peuterig." Om dezelfde reden wees zij ook de verdere invulling van het koor af. „Dan is er sprake van weer een versnippering. Bo vendien behoort dat tot het in terieur van de kerk en niet tot de contouren," aldus Van Hpf- ten. In deze mening werd zij echter niet gesteund door de commissie. Met het plan om de contouren van de kerk zichtbaar te ma ken met een strokenverhar ding van granietkeien en de ge deelten ditf aan de buitenkant direct grenzen aan deze con touren te verharden met ge bakken klinkers waren de commissieleden het eens. Aan vankelijk was het de bedoe ling dat de contouren door middel van muurtjes zichtbaar gemaakt zouden worden. Hier voor was echter geen meerder heid binnen de raad te vinden. Dit plan stuitte ook op hevig verzet bij Van Hoften. Volgens haar deed dit afbreuk aan haar kunstwerk. Belangenvereniging Sirjansland Vooruit wil maatregelen tegen levensgevaarlijke verkeerssituatie op de Lageweg in Sirjansland. (Foto: Joop van Houdt) Kleuren Alleen over de kleuren van de verschillende bestratingen binnen en buiten de contouren werd gisteren gebakkeleid. W. A. van Ballegooijen (PvdA) zag, als vanzelfsprekend, een rood plein, zoals voorgesteld door het college- van burge meester en wethouders, wel zitten. R. W. A. M. Pessers (D66) was wat voorzichtiger. Wat hem betreft mag het plein wel rood worden, „maar dan wel het minst rood dat er be staat." En J. J. Geleijnse (VVD) opteerde voor grijs. Al gaf hij te kennen ook wel iets te voelen voor rood. Commissievoorzitter P. de Rij ke zag de bui al hangen. Hij vreesde voor een oeverloze dis cussie, maar verhinderde deze door de leden van de commis sieleden uit te nodigen voor een bezoek aan de steenfa briek. Dat stond immers toch al gepland voor volgende week woensdag. Na jaren praten krijgt de omgeving rond de Nieuwe Kerk binnenkort definitief haar vorm. (Ar chieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5