Restauratie molen Aeolus kost Brouwershaven 2,6 ton Af Vlas Sport Overdag in september van start Ideële organisaties op Havenplein Zierikzee Totaal-investering van ruim zes ton Terpstra in Zierikzee Arbeidsvoorziening Zeeland genomineerde Prix de Citron Provincie trekt geld uit voor natuurgebied Sint Philipsland WORST MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 NR 26028 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Niets moet en alles mag. Dat is het motto van Sport Overdag. Het sportseizoen 1996/1997 gaat voor Sport Overdag op woens dag 3 september van start. Sport Overdag speelt zich elke woensdag van 09.30 tot 11.00 uur af in sporthal Onderdak in Zierikzee. Na een langdurige warming-up zijn er de loopoe feningen, de spieroefeningen en wordt aandacht besteed aan lenigheid en behendigheid. Variatie staat hoog in het vaandel bij Sport Overdag. El ke les wordt een andere spel vorm bedreven. Aan de orde komen onder meer volleybal, badminton, slag- en stokhoc- key. Dit alles onder leiding van Esther Goedhart-Schot. Sport Overdag is toegankelijk voor mannen en vouwen en de leeftijd is niet belangrijk. Jon ge dertigers zijn net zo welkom als hen die ver in de zeventig zijn. De voorlopige ledenstop is inmiddels opgeheven. Wie meer wil weten kan bellen met T. Tuitman (413769). ZIERIKZEE - Het programma van de laatste activiteitendinsdag in Zierikzee is bescheiden en speelt zich geheel af op het Havenplein in het Zierikzeese centrum. ta. Naast de muziek van Eup- honia strooit ook draaiorgel Alanti zijn klanken uit over Zierikzee. Ook de Paarden tram is weer present. Vanaf de Nieuwe Haven kan men zich inschepen voor zeiltochten en wel om 13.30 uur. Rondvaarten zijn er om 10.30 en 14.00 uur. De binnenstad van Zierikzee is tijdens de activiteitendinsdag grotendeels afgesloten. Parke ren kan op de terreinen aan het Eerste Weegje. Op het Havenplein zijn mor gen, dinsdag 20 augustus, kra men te vinden van ideële orga nisaties. Verder staat er voor de kinderen een springkussen opgesteld. Kinderen kunnen zich ook op deze activiteiten dinsdag weer laten schminken. Looporkest Euphonia zorgt voor de muzikale omlijsting. Daarnaast is de Museumhaven geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Te zien is de expositie Schepen van weleer in de Del- BROUWERSHAVEN - Het college van b en w van Brouwershaven wil, vooropgesteld dat zo wel de Provincie Zeeland als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg over de brug komt, 260.000 gulden uittrekken voor restauratie van molen Aeolus in Dreischor. In totaal vergt de restauratie een bedrag van zes ton. De molen werd in 1994 door de gemeente aangekocht. Het restauratieplan komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 26 au gustus. ning dat ondanks de hoogte van de investering de molen het waard is om gerestaureerd te worden. Bovendien achten wij de mo len in gerestaureerde staat een welkome aanvulling op het to tale toeristisch-recreatieve pakket," aldus b en w van Brouwershaven. Aanleiding voor die aankoop was het voornemen van de ge meente om na De Korenbloem in Zonnemaire ook molen Aeo lus in Dreischor weer maal- en draaivaardig te maken. Er is inmiddels een restauratieplan opgesteld. Om dat plan uit te kunnen voeren is 603.000 gul den nodig. „Wij zijn van me- Verder wil het college probe ren zoveel mogelijk subsidie los te weken van de zijde van provincie en rijk. „Een geluk kige omstandigheid is dat de Rijksdienst voor Monumen tenzorg voor het jaar 1996 een extra eenmalige dotatie van 275 miljoen gulden heeft ont vangen. De aanvrage daarvoor is reeds verzonden en de moge lijke toezegging wordt in okto ber 1996 verwacht." Provincie Bij de provincie Zeeland is ook een subsidieaanvraag inge diend. Omdat bij de provincie op dit moment geen zekerheid over een subsidietoezegging te krijgen is, is in het krediet overzicht van de gemeente Brouwershaven de provinciale subsidie als pro memoriepost opgenomen. Het college stelt Molen Aeolus werd in 1994 door de gemeente Brouwershaven aangekocht. (Archieffoto). de raad voor een bedrag van in totaal 603.000 beschikbaar te stellen voor restauratie van de molen en het College te machti gen om de ingediende subsidie aanvragen verder af te hande len. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om voor het gebouw op de Loswal in Brouwershaven een bruik leenovereenkomst aan te gaan met de Stichting Divem et Emergo. De stichting wil het gebouw gaan gebruiken voor de opslag van materiaal voor onderwater-archeologie. Gehandicapt De directeur van de christelij ke basisschool De Schouw in Brouwershaven heeft bij de ge meente een verzoek om subsi die ingediend. Hij wil het schoolgebouw aanpassen ten behoeve van een gehandicapte leerling. Er moet een inva lidentoilet komen en het ter rein moet toegankelijk gemaakt worden voor rolstoel gebruikers. Door het verwijde ren van drempels en het ver breden van deurkozijnen kan het schoolgebouw toeganke lijk worden gemaakt voor rol stoelers. Strikt genomen komt een der gelijke aanpassing niet in aan merking voor een subsidie van de zijde van de gemeente, maar in dit geval wil het college van b en w van Brouwershaven een uitzondering maken. De raad wordt voorgesteld volledige medewerking te verlenen aan het verzoek van de directeur van De Schouw. De vergadering van de gemeenteraad van Brouwers haven wordt gehouden op maandag 26 augustus. De ver gadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Staatssecretaris Erika Terpstra komt naar Zie rikzee en wel op maandag 4 no vember. Dat staat in Nieuwsbrief num mer 2 van de afdeling Schou- wen-Duiveland van de WD. Twee dagen later, op 6 novem ber, komt Frits Bolkestein naar Zeeland. Hij spreekt in Middelburg. Exacte plaatsen en tijden zijn nog niet bekend. Geen genomineerden Prix d'Orange MIDDELBURG - De Arbeidsvoorziening Zee land is één van de drie genomineerden voor de Prix de Citron. De andere genomineerden voor deze persprijs zijn de politie in Zeeuwsch- Vlaanderen en het college van b en w van Mid delburg. Er zijn geen genomineerden voor de Prix d'Orange. De Prix d'Orange is bedoeld als schouderklopje voor hen die meer dan de voor hen ge bruikelijke openheid tegen over de pers betrachten. De Prix de Citron wordt toege kend aan zij die juist het tegen gestelde doen. De Prix de Ci tron wordt zaterdag 7 september uitgereikt in Strandpaviljoen Piet Hein in Koudekerke. Arbeidsvoorziening Zeeland is genomineerd voor de Prix de Citron, omdat zij volgens het Zeeuwse journaille weigert in formatie te verstrekken over voor haar minder gunstige ont wikkelingen. „Voor de eigen acties tegen bezuinigingen zoekt men graag de publiciteit, maar bij het opheffen van de Janneke Dierxschool ontbrak elke bereidheid tot het geven van een reactie," oordeelt de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Het college van burgemeester en wethouders van Middel burg heeft het bij de verzamel de pers verbruid vanwege de manier waarop de afdeling voorlichting opereert. „Steeds vaker en nadrukkelijker gaat de voorlichter op de plaats van de bestuurder zitten. Van een bemiddelende rol is' nauwe lijks sprake. Voorlichting be slist of bestuurders aanspreek baar zijn." Ook slecht scoort de derde ge nomineerde: de politie in Zeeuws- Vlaanderen. „Persbe richten komen te laat of hele maal niet. Vaak zijn ze onvol ledig en vervolgens is bij het nabellen niemand te bereiken of weet men van niets. Dage lijkse ellende." Op 7 september bepalen de aanwezige NVJ-leden aan wie van de genomineerden de Prix de Citron wordt toegekend. Tijdens die avond vindt ook een debat plaats tussen Zeeuw se journalisten en voorlichters. Het 'team' van de journalisten bestaat uit Joost van Leeuwen (Omroep Zeeland), Cees Maas (De Stem) en Mirjam van Zuij- len (PZC). De tegenpartij wordt gevormd door Sjaak van de Linde (Provincie Zee land), Rien Mondeel (Hoechst) en Cock van de Wijngaard (ge meente Goes). SINT PHILIPSLAND - De provincie overweegt een subsidieverlening voor de aankoop van de len natuurgebied bij Sint Philipsland. De Stich ting het Zeeuwse Landschap heeft een subsidie verzoek ingediend van 257.682,19, dat is de helft van de totale bedrag van de verwervings kosten. Het gaat hierbij om een stuk grond bij Bruintjeskreek en een stuk grond bij de Eende- kooi in de Anna Jacobapolder bij Sint Philipsland. De totale koopsom bedraagt 481.648,96. De bijkomende kosten worden geraamd op 33.715,42. De te verwerven percelen worden door Buro Be heer Landbouwgronden vrij van pacht en jachtrechten gele verd. Gezien het provincie- beleid is de Stichting Het Zeeuwse Landschap de meest aangewezen aankooppartij 'Met het Meertens-instituut' - 'Goedemid dag, u spreekt met Marzas, vanuit het verre Zierikzee. Ik heb gehoord dat u oude liedjes verzamelt. Ik hoop dat u me kunt helpen. Ik heb van meneer Uil, die kent u zeker wel.... nee?... toch is ie heel beroemd, hoor. Maar goed, ik kreeg van Uil een bundeltje met Ne derlandse liedjes uit 1841. Het heet wel: De Zeeuwse Duinvreugd en is zelfs uitgegeven hier in Zierikzee. Nu hebben we binnenkort een afscheidsfeestje van de gemeente Zierik zee omdat we eindelijk het hele eiland bij ons inlijven. Het leek me leuk om in de Concert zaal met een groot gemengd Zierikzees koor een paar liedjes uit die Zierikzeese bundel van meer dan honderdvijftig jaar oud te zingen. Oorspronkelijke liedjes van Zeeuws fabri kaat. Maar ik heb wel een probleem. Ze waren in de vorige eeuw te zuinig om de noten bij de woorden te schrijven. Nu heb ik in de bundel één liedje gevonden waar zelfs het woord 'Zeeland' in voorkomt. Het heet net als het bundeltje: 'Zeeuwse Duinvreugd'. Maar ik ken de melodie niet. Gelukkig staat er boven het liedje dat je het kunt zingen op de wijs van 'De kermis komt maar eens in 't jaar'. Maar die ken ik ook niet. Eerst heb ik-een oproep ge daan in de regionale krant. Ik vroeg of iemand het kermis-wijsje nog van zijn bet-overgroot moeder geleerd had. Helaas, niemand van de jubelende stadgenoten kende de Zeeuwse Duinvreugd en ook niet de melodie van: 'De kermis komt maar eens in 't jaar'. Je snapt het niet. Voor de omwonenden van het Haven plein moet zo'n liedje toch een hele gerust stelling zijn! Toen dacht ik: misschien de oude mensen. Ik ben naar het verzorgingscentrum Borrendamme gefietst, wel eens van ge hoord?...nee?...nou dat is tegenwoordig wel érg bekend, hoor. Maar daar leek het wel ker mis, compleet met de kop van jut. Bovendien had Van der Wekken net gebraden hanen en warme Zeegers Eenheidsworsten in de uit verkoop gedaan. Ze kenden wel het liedje: 'De inspectie komt maar eens in 't jaar'. Maar dat klonk me te vals. Mijn vraag aan u is: heeft u de melodie in uw collectie? Weet u, er zijn maar weinig oorspronkelijke liedjes van Zeeuwse makelij. Wat zou het aardig zijn om in november een lied van Zierikzeese bodem te zingen. De tekst? Nou, die geeft precies de Zeeuwse sfeer aan. Hoort u maar hoe de Zeeuwen er vroeger ook wat van konden: Komt laat ons nu maar vrolijk zijn en vreugde zoeken bij de wijn....Er moet nu ook eens zijn getapt, men zoent zijn meisje dat het klapt....met volle bekers in de hand drinkt men aan Zeelands sneeuwwit strand. Vol gens de deskundige op dit gebied, de heer Uil, zong men deze liedjes tijdens feestelijke tochten naar strand en duinen toen de toeris ten nog geboren moesten worden. Vandaar dat het strand nog sneeuwwit is...U belt zo terug? Geweldig! Ik ben u namens de Zierik zeese bevolking zeer erkentelijk. 'Met Marzas. Zo! Dat heeft u snel gedaanu heeft het lied gevonden? Wat aardig! In de bundel 'Uitgezochte verzameling van zeven tig aangename gezelschapsliederen voor den beschaafden stand'. Nou, dat klopt dus als een bus, althans honderdvijftig haar gele den....maar er staat óók geen wijsje bij? Dat is nou jammer. Waarom wordt de Zeeuwse cul tuur altijd maar weer vertrapt! Wat zegt u? Mevrouw, het is wél een Zeeuws lied! Ik heb het hier in mijn handen. Het liedje heet 'Zééuwse Duinvreugd'. Ja, het zijn wel alge mene liedjes. Maar in dit liedje staat toch echt het woordje 'Zeeland'. DusZeeuwser kan het niet! Een andere naam? Bij u heet het geen 'Zeeuwse Duinvreugd', maar gewoon 'Duin vreugd'? Maar kijkt u eens in het vierde cou plet, daar staat toch duidelijk..'drinkt men aan Zéélands sneeuwwit strand.dat heeft u niét staan? Wat heeft u dan wel staan?'drinkt men met vreugd aan 't sneeuwwit strand..? Dat meent u niet! Dat betekent dat ze in 1841 in het liedje het woordje 'Zeeland' frommel den en vervolgens de hele bundel maar de naam van 'Zeeuwse Duinvreugd' gaven! Dat verkoopt beter. Zeeuws plagiaat? Welnee, mevrouw. Dit noemen we hier inspelen op persoonlijke behoeften. Wij hebben in Zierik zee altijd al een hekel gehad aan eenheids worst. Althans, overdag, 's Avonds kijken we massaal naar RTL 4. Wat zegt u? U snapt er niks van. Nee, ik eigenlijk ook niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5