Wallonië heeft minstens twee 'huizen der gruwelen' Sportkanaal trapt af Jongens bedolven in gang strand Schoorl agenda België geschokt door ontvoerings- en verkrachtingszaak Roken fors duurder Files door zomerse zondag Aanvaring speedboten Iljoesjin neergestort Massale vechtpartij bij Vestingdagen H'voetsluis D66 wil stopzetting van de Zaanse verhoormethode Decoders Amsterdam al in oktober leverbaar 2 ZIERIKZEESCHE NIEU-WSBODE Vijfti enjarige in ziekenhuis SCHOORL (ANP) - Op het strand bij Schoorl zijn zondag drie jongens onder een forse lading zand bedolven. NEUFCHATEAU (ANP) - Op straat, voor het Paleis van Justitie van Neufchateau, dringt de vergelijking met het Britse „house of horror" (huis der gruwelen) zich al snel op. In zijn wo ning in Gloucester wist de bouwvakker Fred West twaalf lichamen van misbruikte meisjes te verbergen. Ze brachten het er levend van af, maar één van hen verkeer de zondagavond nog in kritie ke toestand. De knapen hadden vanuit een kuil een on deraardse gang gegraven. Toen ze daarin zaten, stortte het ge heel in. Eén jongen kon zich snel in vei ligheid brengen, de tweede werd vrij spoedig door de poli tie gevonden en zou er niet al te De ongeregeldheden braken omstreeks drie uur uit door nog onbekende oorzaak. Een van de betrokkenen werd le vensgevaarlijk gewond toen hij werd neergestoken. Het slachtoffer is opgenomen in het Ruwaard van Puttenzie- kenhuis in Spijkenisse. Vijf anderen mannen liepen even eens steekwonden op. Twee mannen uit Helle voetsluis, respectievelijk 21 en 26 jaar, zijn aangehouden. In Hellevoetsluit zijn de jaar lijks Vestingdagen gehouden. In de oude binnenstad van de gemeente blijven de café's dan lang open. Vanwege het mooie zomerweer waren in de oude binnenstad naar schatting 10.000 mensen op de been. Dittrich, die van 1990 tot 1994 rechter was in Alkmaar, spreekt van een „psychische marteling". Bij deze verhoormethode wordt volgens een uitgekiende strategie zware psychologi sche druk op een verdachte uit geoefend, om hem of haar te la ten bekennen. Inmiddels voert een commissie een onderzoek naar de methode uit, maar Dit trich wil niet op de resultaten wachten. ,,In Nederland is niemand ver plicht om aan zijn eigen ver oordeling mee te werken. Er wordt nu zoveel druk op de DEN HAAG (ANP) - Een pakje sigaretten en een doos sigaren worden op 1 januari mogelijk 50 tot 70 cent duurder. Het kabinet bepreekt dit plan de komende tijd. Op Prinsjesdag wordt de ac cijnsverhoging op tabak officieel bekendge maakt. Met de maatregel wil het kabinet het roken verder ontmoedigen. Volgens re cente cijfers groeit het aantal jeugdige rokers voor het eerst sinds jaren weer. De regering vindt dit zorgwekkend. ernstig aan toe zijn geweest. Hij is wel naar een ziekenhuis vervoerd. De derde jongen was aanvan kelijk niet te vinden. Er werd een politiehond bijgehaald, die de 15-jarige uiteindelijk vond. De jongen is in kritieke toe stand met de traumahelikop ter naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Rond drie uur kregen vier mannen het aan de stok op de Oostzanddijk, pal naast het ge meentehuis. Vervolgens werd van beide kanten versterking opgetrommeld, waarna een massale vechtpartij uitbrak. De politie greep daarop in en ontruimde het centrum. Weer rustig Zondagochtend tegen vijf uur was het weer rustig. De zes gewonden variëren in leeftijd van 21 tot 34 jaar. On der hen bevinden zich mensen van verschillende nationalitei ten, afkomstig uit Hellevoet- sluis, Stellendam en Rotter dam. verdachten uitgeoefend, dat gezegd kan worden dat hij zijn verklaring niet in vrijheid heeft afgelegd. Ik ga de minis ter van Justitie vragen de me thode te verbieden, in elk ge val tot de uitkomsten van het onderzoek." Moord Vandaag, maandag, dient in Groningen de zaak tegen de verdachte van een moord op een coffeeshophouder. In het onderzoek is de Zaanse ver hoormethode toegepast. ZIERIKZEE/DEN HAAG - De zomerse zondag heeft veel mensen naar het strand gelokt. In Zeeland leidde dat zondag ochtend en -avond tot files. De verkeerscentrale in Drie bergen meldde zondag aan het eind van de morgen files op de A58 en op de N57 en N59. Rich ting Zandvoort en Schevenin- gen was het zondagochtend zeer druk. De Nederlandse Spoorwegen zetten dit week einde voor de kustbestemmin- gen extra treinen in. Ook op de thuisweg kwamen de badgasten in files terecht. Omstreeks 21.00 uur stond er een lange file tussen Bruinisse en het knooppunt Hellegats plein. „Maar dat was in Engeland", zegt één van de vele opgewon den omstanders. „Daar kun je van alles verwachten. Hier, in Wallonië, daar denk je er toch niet aan dat er zulke monsters rondlopen." De realiteit blijkt anders. En moeilijk te verte ren voor de plaatselijke bevol king. Afgelopen weekeinde werd duidelijk dat Wallonië zelfs minimaal twee „huizen der gruwelen" herbergt. Na huiszoekingen in één van de zeven woningen die op naam staan van de 38-jarige werkloze staalarbeider Mare Dutroux, werden in de tuin van zijn hoofdverblijfplaats in Sars-la-Buissière, bij de Fran se grens, drie lijken gevonden. Uit een andere woning te Mar- cinelle, een voorstad van Char leroi, werden vorige donder dag de twee ontvoerde tieners Sabine Dardenne en Laetitia Delhez bevrijd. Zij zijn daar tijdens drie maanden respec tievelijk twee weken opslui ting meerdere malen ver kracht door Dutroux in een speciaal daarvoor aangelegde onderaardse kamer. In deze ar- BRIELLE (ANP) - Twee speed boten zijn zondagmiddag op het water bij Brielle tegen el kaar opgevlogen. Drie mensen raakten bij de botsing gewond. Ze zijn inmiddels opgenomen in een ziekenhuis in Spijkenis se. De oorzaak is de politie nog niet duidelijk. De botsing had plaats bij het Winsemiusge- maal. BELGRADO (AFP/RTR) - Een Russisch vrachtvliegtuig van het type Iljoesjin-76 is maan dagochtend in de buurt van het vliegveld Surcin bij de Servi sche hoofdstad Belgrado neer gestort en in brand gevlogen. Alle inzittenden zijn omgeko men. De Servische autoriteiten meldden dat er tien doden wa ren, maar volgens de maat schappij Spair, eigenaar van het verongelukte toestel, wa ren er twaalf mensen aan boord. Alle slachtoffers zijn Russen. Volgens medewerkers van het vliegveld kwam het vliegtuig neer in een graanveld ongeveer 800 meter ten westen van de landingsbaan waarvan het drie uur eerder was opgeste gen. Het vervoerde 14,5 ton au- towielen en 500 kilo lichtba kens. beiderswoning zijn onder eeri laag beton ook botten en stuk jes textiel aangetroffen. Justi tie vreest voor de vondst van meer lichamen. Inmiddels wordt ook het huis van een Grieks-Belgische vriend van Dutroux onder zocht. Deze zoektocht moet lei den naar sporen van de 17-jari- ge An Marchal en haar 19-jarige vriendin Eefje Lam- brechts, beiden afkomstig uit Hasselt. Dutroux heeft zater dag toegegeven samen met me deverdachte Michel Lelièvre deze meisjes augustus vorig jaar te hebben ontvoerd. De vriendinnen hebben ook enige tijd vastgezeten in een andere geheime kamer in Marcinelle. Procureur des Konings (onder zoeksrechter) Michel Bourlet in het Waalse Neufchateau zegt overigens „goede hoop" te koesteren An en Eefje nog le vend terug te vinden. „Hun op sporing is voor ons nu de meest urgente zaak." Mogelijk zijn de meisjes via Dutroux terecht gekomen in de prostitutie. Op aanwijzing van de hoofd verdachte vond de politie za- iVolgens Sport7 is de nieuwe zender te zien in 98,6 procent van de ruim zes miljoen huis houdens die op een kabelnet werk zijn aangesloten. Voor lopig is de doorgifte gratis. Als er in Nederland voldoen de decoders zijn geïnstal leerd, dan moet er voor het signaal worden betaald. In Amsterdam en naaste omge ving is dat al op 1 oktober het geval. A2000, de exploi tant van het kabelnet in Am sterdam, rekent voor een pluspakket met Sport7 twin tig gulden per maand. Dat is het tienvoudige van de som die Ruud Hendriks noemde als stelbedrag op de dag dat de KNVB het plan lanceerde. Hendriks, top man bij Endemol, is direc teur ad interim van Sport7. De financiële eis van Hend riks was lang een hindernis terdagmiddag in de tuin in Sars-la-Buissière de lijkjes van Julie Lejeune en Melissa Russo. Deze toen zevenjarige meisjes uit Grace-Höllogne bij Luik verdwenen juni vorig jaar spoorloos. Een internatio nale zoekcampagne bleef zon der resultaat. Naast de geknevelde lichamen van Julie en Melissa vond de politie ook de stoffelijke res ten van de sinds april dit jaar vermiste Fransman Bernard Weinstein. Dutroux heeft be kend Weinstein in februari al te hebben vermoord. Weinstein en Lelièvre zouden voor 50.000 frank (een kleine drieduizend gulden) per kind „meisjes leveren" aan Dut roux. Toen Dutroux begin dit jaar in de gevangenis zat, zouden Le lièvre en Weinstein op de kin deren passen. Toen hij weer thuis kwam, bleek één van de twee meisjes door verhonge ring om het leven te zijn geko men. Het andere kind stierf la ter. Uit woede over de slechte verzorging zou Dutroux de Fransman hebben omge bracht. Later heette, het weer dat Weinstein Dutroux zou hebben belazerd. De hoofdver dachte drogeerde daarop zijn Franse kompaan en begroef hem levend. Terwijl heel België gespannen wacht op nieuwe aanwijzingen en of bekentenissen van Dut roux en Lelièvre, neemt ook de kritiek op justitie toe. Ex-mi- voor de kabelexploitanten om Sport7 door te geven. Minder dan twee weken voor de start van het station kwam de branche-organisa tie VECAI tot een akkoord met de nieuwe onderneming. „Bij ons is het altijd bal", is een van de kreten waarmee Sport7 de kijkers in proef- uitzendingen probeerde op te warmen. Het eerste recht streekse wedstrijdverslag was Ajax-PSV zondag in de Amsterdam ArenA. Door grafische effecten en extra statistische informatie pro beert de zender iets toe te voegen aan de verslagge ving. Ongeveer een kwart van de totale zendtijd van de nieu we zender wordt besteed aan voetbal. In de programme- nister van Justitie Melchior Wathelet moet het ontgelden, vooral bij de ouders van Julie en Melissa. Wathelet drong in 1992 aan op vervroegde vrijla ting van Dutroux, die een klein jaar daarvoor tot negen jaar cel was veroordeeld wegens andere zedenzaken. Minister van Justitie Stefaan de Clerck heeft zondag in een eerste reactie gezegd dat de zaak niet zonder politieke ge volgen zal blijven. Netwerk Procureur des Konings Bour let vindt het nog te vroeg om te spreken over een netwerk van pedofielen, die Dutroux heb ben gesteund. Vragen over banden met het Nederlandse kinderporno-circuit gaat hij voorlopig uit de weg. Zaterdag werd bekend dat drie maanden geleden in de regio Antwerpen een samenwonend koppel en een neef van één van hen zijn opgepakt wegens het misbruik van hun eigen dochters en kin deren van familieleden. Tholen Video-opnamen van het seksu eel misbruik van in totaal acht kinderen vonden via handela ren in Bergen-op-Zoom en op Tholen hun weg naar Neder landse afnemers. De twee dochtertjes zijn inmiddels uit huis geplaatst. ring is ook veel aandacht voor amusement dat min of meer aan sport is verbonden. Vlak voor aanvang van de wedstrijd om de Johan Cruijff-schaai liet de zender René Froger optreden met een lied dat speciaal voor Sport7 is gecomponeerd: The Number One. Eerste recht Door sublicenties te verwer ven kon de NOS zondag een ruime samenvatting van Ajax-PSV laten zien. Meer dan veertig jaar had de pu blieke omroep het eerste recht van de KNVB om de voetbalwedstrijden (compe titie, beker en thuiswedstrij den van het Nederlands elf tal) op het scherm te brengen. Dat kostte de NOS het laatste seizoen 17 mil joen gulden. Door de komst van Sport7 heeft Studio Sport de aan vangstijden voor zijn best bekeken uitzending (zondag- av<jnd) gewijzigd. Het spotje waarin de verandering werd aangekondigd, viel verkeerd bijSport7. Volgens het commerciële sta tion misleidt de NOS de kij ker door te zeggen dat Stu dio Sport gratis en voor iedereen is. Sport7 heeft een klacht bij de Reclame Code Commissie ingediend. Maandag 19 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Vergadering commissie openbare werken en milieu. Raadzaal van het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Commissie welzijn en sociale zaken, stadhuis om 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Bert Kruis, piano en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur met op 19.00 uur optreden blaaskapel. Dinsdag 20 augustus Zierikzee Vergadering commissie be stuurszaken. Raadzaal van het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Woensdag 21 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Vergadering commissie ruimtelijke ontwikkeling. Raadzaal van het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert door Paul Kieviet uit Sommelsdijk. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping Stichting Adullam. Zaal van de Ger. Gem. in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij VW-kantoor. 13.00 uur. Donderdag 22 augustus Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Orgelconcert in N.H. kerk om 20.00 uur. Bruinisse Openbare vergadering com missie algemeen bestuurlijke zaken, raadzaal gemeentehuis, 19.30 uur. Vrijdag 23 augustus Zierikzee Vaartocht naar Neeltje Jans. Vanaf 't Luitje. 10.30 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Neeltje Jans Excursie naar vogelijkhut. Zaterdag 24 augustus Zierikzee Optreden theatergroep Pandemonia. Multifunctioneel Centrum. 13.30 uur. Havendag, maritiem festijn op en rond Nieuwe Haven, vanaf 13.45 uur. Burgh-Haamstede Country Westerndag in Big S. Vanaf 10.00 uur. Renesse Zelf orgel spelen in de Hervormde Kerk van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Concert brassband Apollo. Markt. 19.30 uur. Zondag 25 augustus Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur Dinsdag 27 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 aug. 08.00 161 01.40 -149 20.00 154 13.45 -122 ROOMPOT BUITEN 20 aug. 06.15 175 00.15 -147 18.35 166 12.20 -120 BRUINISSE 20 aug. 07.40 167 01.40 -156 19.40 167 13.50 -130 WEMELDINGE 20 aug. 08.00 166 01.40 -154 19.55 162 13.45 -127 Doodtijtij: 24 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske 'R0B0TK0P' door Willy Vandersteen Dm om de hoek lift hy op de loer. Jerom Al Oenen! OmueOie mdken verrasuripddMdl Zes gewonden, twee arrestanten HELLEVOETSLUIS (ANP) - Tijdens de jaar lijkse Vestingdagen in Hellevoetsluis zijn bij een massale vechtpartij in de nacht van zater dag op zondag zes mensen gewond geraakt. Dittrich: 'Psychische marteling' HILVERSUM (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Dittrich van D66 wil dat de zogenoemde Zaanse verhoormethode met onmiddellijke ingang wordt verboden. Dat zei hij zondagavond in KRO's Brandpunt. AMSTERDAM (ANP) - Met een overzicht van de totstandkoming van het televisiestation is Sport7 zondag zijn uitzendingen gestart. De Aftrap heette het anderhalf uur durende programma, waarin presentator Koos Poste- ma de ontwikkeling sinds 10 februari schet ste. Op die dag maakte de KNVB bekend dat de televisierechten voor zeven jaar tegen een bedrag van 1.040 miljoen gulden zouden wor den verkocht aan een consortium met Ende mol, Philips, ING en de voetbalbond zelf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2