Kunst en cultuur centraal tijdens Zomeractiviteit Nederland herdenkt de capitulatie van Japan Mega Magic Johnsons winnen Olympische Spelen Noordwelle Budget gezondheidzorg kan met een half procent omhoog 'Om beter zicht op toekomst te krijgen Volgens Zorgverzekaars Nederland Evenement als voorbereiding op het nieuwe schooljaar Borrendamme Infocentrum ongevallen Schiphol Volksdansen valt in smaak bij publiek 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - „Een bijeenkomst als deze. is alleen zinvol als het terugzien* op het verle den gebeurt met de bedoeling beter zicht te krijgen op de toekomst." Dat zei de nieuwe voorzitter van de Stichting Herdenking 15 au gustus 1945, A. Horstmeier, vanochtend in het Haagse Congresgebouw. Honderden belangstellenden woonden daar de herdenking bij van de capitulatie van Ja pan, nu precies 51 jaar geleden. De burger Horstmeier is de op volger van brigade-generaal bd R. Boekholt, die het na tien jaar tijd vond om de fakkel over te dragen aan een jongere. Horstmeier werd in 1939 in Se- marang geboren en bracht een deel van zijn jongste jaren sa men met zijn moeder in een Jappenkamp door. De Stichting Herdenking 15 augustus 1945 werkt er hard aan om de geschiedenis levend te houden voor de nieuwe ge neraties. Er wordt veel vastge legd. Zo verscheen er donder dag een boek onder de titel Indisch verleden, waarin on der meer de namen van alle vermisten staan. Verder komt er binnenkort een lespakket op de markt met videofilms over Indische Nederlanders. De komende twee jaar ver schijnen nog een documentaire over drie Indische families en een boek over de geschiedenis van de Indische gemeenschap vanaf 1600 tot en met de repat riëring. Op de herdenking don derdagochtend verscheen ver der de in 1952 geboren schrijfster Marion Bloem. Haar optreden was een bewus te keus voor iemand uit de jon gere generaties Indische Ne derlanders. „Het geheel overziende kan worden gesteld dat ook de In dische gemeenschap in 1996 bijdraagt aan het bouwen van een brug naar de volgende ge neraties, opdat die generaties weet hebben van het begrip vrijheid, maar ook van hoe veel offers er voor het leven in vrijheid zijn gebracht", aldus Horstmeier. „We mogen constateren dat de generaties die de oorlog be wust hebben meegemaakt en die, ondanks het leed dat hun is aangedaan, en waardoor ze al of niet getekend waren, zich zelf hebben aangepakt. Gene raties die bij hun terugkeer in Nederland, al of niet zoekend naar hun eigen identiteit, toch het beste van zichzelf hebben gegeven aan deze samenleving. Ze hebben zeker een belangrij ke en onmisbare bijdrage gele verd aan de opbouw van onze democratie en onze rechts staat. Wij mogen daar trots op zijn en wij mogen daar dank baar voor zijn", vindt Horst- meier. Strijd Maar de strijd is nog niet ge streden want armoede, werk loosheid, nieuwe conflicten, minachting van de mensen rechten, criminalisering, inter nationaal terrorisme zijn be dreigingen die nog moeten worden uitgebannen, zo be sloot Horstmeier zijn betoog. Bij de herdenking bij het In disch Monument in Den Haag sprak ds. E. Patty, een in Vught geboren Molukse predi kant. DEN HAAG (ANP) - Het budget voor de gezond heidszorg moet in 1997 niet met 1,3, maar met 1,8 procent stijgen. Dit zegt voorzitter H. Wie gel van Zorgverzekeraars Nederland in Trans mitter, een marketingblad voor de farmaceuti sche en medische industrie. Volgens het regeerakkoord mag de groei niet boven de 1,3 procent uitstijgen. Wiegel acht dat te weinig. „Als de realiteit aantoont dat de kosten meer stijgen dan geraamd, moeten we er ook niet voor terug schrikken om de bakens te ver zetten", aldus Wiegel. Geld dat in de gezondheidszorg wordt uitgegeven is volgens Wiegel „goed besteed geld". „Niet alleen voor het be treffende individu, maar ook voor de. samenleving." Want zowel de zieke zelf als de maat schappij heeft er belang bij dat zijn ziekte zo kort mogelijk duurt. Hij kan bijvoorbeeld weer eerder aan het werk. Extra geld Wiegel verwacht dat het kabi net zal besluiten extra geld vrij te maken voor de gezondheids zorg. Hij verwijst naar de nieu we regeling voor de eigen bij drage die mensen moeten betalen. Die leidt ertoe dat de zorgverzekeraars minder geld binnenkrijgen. Op verzoek van minister Borst (Volksge zondheid) zullen de zorgverze keraars het nominale deel van de ziekenfondspremie verla gen. De verzekeraars stellen dat deel zelf vast. Zij wilden daartoe slechts overgaan als Borst de uitgaven in de gezond heidszorg voortaan reëeler zou ramen. De uitgaven vallen steeds hoger uit dan begroot. Als Borst haar raming niet aanpast, zijn de verzekeraars volgens Wiegel gedwongen de nominale premie te verhogen. De uitspraken van Wiegel zijn interessant, omdat hij namens de WD lid is van de Eerste Ka mer. De liberalen in de Tweede Kamer wezen een extra verho ging van het budget voor de ge zondheidszorg in juni nog af. De WD meent, evenals de Pv dA, dat er nog mogelijkheden zijn om te bezuinigen. Met zijn pleidooi steunt Wiegel de oproep van D66-fractievoor- zitter Wolffensperger om het budget met 1,8 tot 2 procent te laten groeien. Wolffensperger zei dat in juni tijdens een bij eenkomst van zijn partij in Al- mere. Losse schroeven Dat de WD en de PvdA tot nogtoe geen extra geld voor de gezondheidszorg willen vrij maken, heeft volgens Wiegel alles te maken met begrotings strategie. Naast minister Borst hebben ook andere ministers financiële wensen. Daarom „kan de regering niet te vroeg roepen dat Volksge zondheid wel wat extra mag hebben". Het financieel-econo- mische beleid zou dan op losse schroeven komen te staan. Vol overgave stortten de kinderen uit Noordivelle zich in het strijdgewoel. (Foto: Marijke Folkertsma NOORDWELLE - De spanning werd er lang in gehouden, maar uiteindelijk brandde dinsdag avond kort na zeven uur het Olympisch vuur op het speelveld achter het dorpshuis in Noord- welle. Daar werd ter voorbereiding op het nieu we schooljaar de traditionele plaatselijke spel- dag gehouden voor de schooljeugd. Dit jaar was het thema Olympische Spelen. Twintig kinde ren namen aan de spelen deel. Volgens de speaker was er dinsdagavond sprake van de eerste Olympische Spelen van Noordwelle. De ouders langs de kant wisten echter wel be ter. Aan het eind van de jaren ze ventig werden de spelen ook al eens gehouden weten ze te ver tellen. Toen traden zij zelf in het strijdperk tegen hun jeug dige dorpsgenoten. Nu maken ze deel uit van het publiek en moedigen ze hun eigen kinde ren aan. Shirts Deze zijn vanaf de vroege mor gen bezig-geweest met de voor bereidingen. Het resultaat mag er zijn. Getooid in eigen gemaakte shirts, -beschilderd met felle kleuren en natuurlijk de vijf olympische ringen, ma ken ze hun opwachting voor de presentatie aan het publiek. Voorafgegaan door fakkeldra- v ger Martin en vlaggendragers maken de vijf ploegen een ron de over het veld, waarna het olympisch vuur kan worden ontstoken. Als dit uiteindelijk brandt kunnen de spelen be ginnen. De vijf ploegen streden tegen elkaar op de onderdelen roei en, hockey, touwtrekken, ringsteken, verspringen, hoef ijzer werpen-en estafette. Hoe wel ook bij de Noordwelse Olympische Spelen het motto was: 'Deelnemen is belangrij ker dan winnen', rolde er uit eindelijk toch een winnaar uit de bus. De Mega Magic Johns ons toonden, zich de sterkste ploeg, gevolgd door de Sterren en de Klieders. De Klompjes en de Zonnetjes eindigden op een gedeelde vierde en vijfde plaats. Het Olympisch Vuur was in middels al gedoofd. Maar dit werd ruimschoots goedge maakt door het ontsteken van een groot kampvuur. Hierom heen gezeten namen deelne mers en toeschouwers hun be levenissen nog eens door. De plaatselijke artiest Robin Hoefnagels zorgde hierbij voor de muzikale omlijsting. Het was dit jaar voor de zeven tiende keer dat de speldag in Noordwelle werd gehouden. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat het evenement geen doorgang zou vinden. „Maar Noordwelle zonder speldag; dat kan natuurlijk niet," aldus Katrien Beije, een van de orga niserende ouders. Beije en een aantal andere ouders staken de koppen bij elkaar. En met de hulp van drie plaatselijke on dernemers, rolde er tenslotte toch weer een speldag uit de bus. De redadic behoudt zich het recht voor ingekomon stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud dcc* de redacto wordt onderschreven. Ingezonden stukken zi|n buiten verantwoordelijkheid van de redact.- -n oii-Juitend voor rekening van de bnetschriivor. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Geachte Bestuursleden van Zorgcentrum Borrendamme. Met belangstelling las ik het artikel op de voorpagina van de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 13 augustus. Als werknemer in de gezond heidszorg kwamen er echter wat irritaties naar boven tij dens het lezen van de volgende zinnen: „Er wordt teveel een eenheidsworst geboden. Voor individuele wensen van de be woners is geen ruimte. Boven dien wordt er volgens het be stuur te weinig aandacht besteed aan de psychosociale zorg van de bewoners." Mag ik misschien even vragen waarop u dit baseert, meneer Van der Wekken? Ik krijg een beetje de indruk dat de heer Van der Wekken zelf niet goed weet wat psychosociale zorg inhoudt! Graag wil ik u uitleggen wat met deze term wordt bedoeld, want als verzorgende ben je namelijk dag en nacht bezig met psychosociale zorg. Psy chosociale zorg houdt in dat je de bewoner informatie geeft, de nodige privacy biedt, seri eus omgaat met klachten, pro blemen, het vertrouwen pro beert te winnen van de bewoner, zorgt voor en prettig woon-leefklimaat, waarbin nen de bewoner zich veilig en geborgen voelt, geduld, be grip, respect en empathie in levingsvermogen) toont en zo kan ik nog wel even door gaan.... Besturen op afstand prima, maar dan niet praten over za ken waar u geen verstand van heeft. En dan de eenheidsworst die blijkbaar dagelijks door de be woners van Borrendamme wordt genuttigd. Is het niet zo dat we, in deze tijd van bezui nigingen, moeten roeien met de riemen die we hebben? Natuurlijk, ik wil ook wel ie dere dag met een bewoner gaan wandelen, koekjes bakken en nog meer leuke dingen doen waar de bewoners behoefte aan hebben, maar wilt u, meneer Van der Wekken, dan de afdeling even onder uw hoe de nemen? Ik sta vandaag maar alleen en er moeten ook nog wat klusjes gedaan wor den. Als u er dan toch bent... Sommige dingen zijn gewoon niet haalbaar. Daarnaast zet ik een vraagte ken bij de onderzoeksmethode van de inspectie. Het waren nogal misleidende vragen heb ik me laten vertellen. Natuur lijk zou het ideaal zijn wan neer je aan ieders wensen kon voldoen, maar laten we nu even eerlijk zijn; het is prach tig om idealen te hebben en te streven naar perfectie, maar kunnen we ook nog realistisch zijn? Het zou misschien vele frustra ties en problemen als deze kun nen voorkomen! Graag zou ik u dan ook eens uitnodigen een weekje mee te lopen in een ver zorgingshuis. Misschien bent u dan voortaan iets zorgvuldiger in uw woordkeuze. Tot slot wil ik nog even kwijt dat veel bewoners van Borren damme geschokt reageerden toen zij het nieuws uit de krant moesten lezen. Voor hen zou het prettiger zijn geweest, wanneer zij op de hoogte wa ren van deze problemen, (van uit psychosocoiaal oogpunt be keken...) RIAN DE VRIES Zierikzee SCHIPHOL (ANP) - Schiphol opent in de toekomst bij onge vallen een telefonisch infor matiecentrum. Het centrum is bereikbaar bij ernstige onge lukken met een vliegtuig op Schiphol of bij vliegrampen in het buitenland waar Neder landse passagiers bij zijn be trokken .Bij een dergelijke calamiteit maakt de luchthaven een gra tis 06-nummer bekend voor fa milieleden en relaties van pas sagiers. Bij elke ramp waarvoor de hulp van het cen trum wordt ingeroepen, wordt een nieuw 06-nummer inge steld. Het centrum, dat 1,3 mil joen gulden heeft gekost, heeft 26 telefoonlijnen beschikbaar. Medewerkers registreren en koppelen informatie van fami lie en relaties aan passagiers- gegevens. De bedoeling is dat de informatievoorziening helpt bij identificatie of bij snel herenigen van familie en passagiers. De medewerkers delen in principe niet mee of mensen bij een ramp zijn over leden. Dat blijft de verant woordelijkheid van de lucht vaartmaatschappijen. Het centrum mag wel zeggen of ie mand ongedeerd is gebleven. Overbelast Het centrum is opgezet op ver zoek van luchtvaartmaat schappijen en de reisindustrie, die bij calamiteiten overbelast dreigen te raken. In Londen en in Parijs zijn dergelijke voor zieningen al aanwezig. Op ter mijn zou het centrum ook door andere organisaties buiten Schiphol gebruikt kunnen worden. De Italiaanse volksdansers van Gruppo Folkloristico Miro Magnum in aktie. (Foto: Joop van Houdt) Ned.Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Generale Synode tot predi kant voor buitengewone werk zaamheden (predikant- direc teur van de Hervormde Bond voor Inwëndige Zending op Gereformeerde Grondslag) D. Ph. C. Looi jen te Oostwold (OLD); Beroepen te Lethbridge (Can) G.M. de Leeuw te Barneveld, die dit beroep heeft aangeno- j men en die heeft bedankt vor i Catharines (Can); ZIERIKZEE - De een na laatste Zomeractiviteit van Zierikzee Aktief in het centrum van Zierik zee kenmerkte zich dinsdag door een breed ge halte aan kunst en cultuur. Van het geschreven woord, in groot en klein formaat, tot en met een swingend en vooral hard optreden van de Eng lish Brass Group. Met daarbij optredens van volksdansgroepen. En dat allemaal onder grote publieke belangstelling. Het minder goede zo merweer heeft ook zo zijn voordelen. De drie volksdansgroepen die gedurende de hele dag ieder twee optredens verzorgden op het Havenplein trokken de meeste publieke belangstel ling naar zich toe. De aller kleinste toeschouwers konden zich met moeite door de rijen toeschouwers dringen, die zich vormden rondom de dansers, om een plaatsje vooraan te be machtigen. Daar vergaapten zij zich aan de in originele kledij gestoken volksdansers uit Engeland, Italië en Polen. Het meest spraakmakend waren waar schijnlijk de volksdansers uit Birmingham. Niet alleen door de dansen die zij uitvoerden, waarbij ze soms gebruik maakten van stokken. Maar ook en vooral door het feit dat de groep uitsluitend uit man nen bestaat. Voor deze mannen bleek het dansen hun lust en hun leven, want ze traden niet alleen op het Havenplein op, maar trok ken tussendoor ook de stad in. „Aan stilstaan hebben we een hekel. Wij zijn hier gekomen om te dansfen. Dus dansen we ook. Is het niet op het plein, dan wel ergens anders," aldus de leider van de groep. Springkussen In schril contrast met de volks danskunst die de dansers toon den stond het springkussen, dat ook een plek op het Haven plein had gekregen. De kinde ren dansten op dit kussen op hun eigen manier. En ze had den daar zeker niet minder ple zier om, dan de volwassenen naast hen. Behalve gedanst werd er op het Havenplein ook gespeeld. De twintig koppen tellende English Brass Group tetterde er lustig op los en zorgde voor een swingend sfeertje op liet Havenplein. Een geheel andere sfeer hing er op de boeken markt. Geluidloos schuifelden de bezoekers langs de kramen. Soms alleen uit nieuwsgierig heid. Soms op zoek naar juist dat ene boek dat in de verza meling thuis ontbreekt. De boekenmarkt was dinsdag niet de enige markt in Zierik zee. In de Sint Domusstraat stond een bescheiden creatief- markt opgesteld. Daar ook konden bezoekers kennis ma ken met de kleinste kunst van de dag: het laten schrijven van een voornaam op een rijstkor rel, om die vervolgens te ver werken in een sieraad. Volgende week dinsdag wordt de laatste Zomeractiviteit ge houden in Zierikzee. Dan is er onder meer een markt van ver enigingen en ideële instellin gen en een optreden van een Euphonium-groep.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6