Stoomvoertuigen en ouderwetse kermis 'De Schouwse Tapperij is een heel leuk knijpje' dier in het vizier Ingrid Schreuder in Galerie Borsboom Jimmy kijkt kat uit boom PUZZELRUBRI K Ons Koor treedt op met het Roder Jongenskoor Havendag Oude-Tonge tijdens de Omloop GO WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 31 juli zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- L. v. d. Weerd, Onder de Molen 107, Stellendam De tweede prijs: Een waardebon van 15,- L. van Wagtendonk, Zeedistelweg 3, Renesse De derde prijs: Een waardebon van 10,- J. C. Boot-Blom, Lagezoom 10, Noordwelle De oplossing van de puzzel van 31 juli is: Horizontaal: 1. zwabber; 5. verward; 9. loens; 10. corso; 11. trapeze; 13. varia; 15. staal; 17. vrees; 19. rococo; 20. peseta; 21. sepia; 22. extra; 25. ribes; 27. bedstee; 30. einde; 31. adieu; 32. dagblad; 33. onlangs. Verticaal: 1. zelfverzekerd; 2. aleer; 3. basta; 4. rata; 5. vete; 6. reces; 7. aorta; 8. doorlaatsluis; 12. poespas; 14. ivoor; 16. tosti; 17. vos; 18. spa; 23. tanig; 24. abeel; 25. reaal; 26. buien; 28. daad; 29. toko. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan hei Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 23 augustus in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 9. in vet gebakken reepjes aardappel; 10. toegevend, 11. een alkaloïde uit opium met zwak verdovende werking; 12. beroep; 13. dun, opgerold wafeltje; 14. groente; 16. menigte; 17. kromme lijn; 23. han delaar in gebruikt huisraad etc.; 25. grond; 26. muziekstuk; 28. veldteken; 29. verzaker van geloof of partij; 30. feestmaaltje. Verticaal: 1. helling van een vlak waarlangs water afloopt; 2. persoon om wie alles draait; 3. ergerniswekkend; 4. sluwheid; 5. instemming; 6. immer; 7. verwerping; 8. prikkels; 15. het niet in staat zijn; 18. tieren; 19. beursstu dente); 20. onvermogen om het waargenomene te herkennen; 21. scherp voorwerp om ergens overheen te gaan; 22. vol inbeelding; 24. landelijke; 27. eigendom. In Hervormde kerk Dirksland MIpDELHARNIS - Het mannenkoor Ons Koor uit Middelharnis presenteert zaterdag 19 oktober een concert samen met het Roder Jongenskoor. Het eve nement wordt gehouden in de Nederlandse Her vormde kerk in Dirksland. De leden van het Roder Jon genskoor worden opgeleid naar Engels voorbeeld. Ze zitten op een school, waar be halve aan de reguliere vak ken, dagelijks aandacht wordt besteed aan muziek en zang. Het repertoire van het Roder Jongenskoor omvat Engelse koormuziek en wer ken van Mendelssohn, Fauré en Bach. Voor het naar Dirksland komt, gaat het jongenskoor naar het Ameri kaanse Minneapolis om deel te nemen aan het koorfesti val America Fest. Het mannenkoor Ons Koor begint maandag 19 augustus weer zijn wekelijkse repeti ties om zich voor te bereiden op de evenementen in het ko mende winterseizoen. Behal ve het concert met het Roder Jongenskoor omvat het pro gramma een optreden tijdens de Monumentendag op zater dag 14 september in de Ne derlandse Hervormde kerk in Middelharnis. Zaterdag 2 november gaat Ons Koor naar Edam. Daat nemen de zangers deel aan een concours dat het Edam mer Mannenkoor uitschreef ter gelegenheid van haar 75- jarig bestaan. Ons Koor re peteert wekelijks op maan dag van 20.00 tot 22.15 uur in het Katholieke Verenigings gebouw aan de Langeweg in Middelharnis. Belangstel lenden, die lid willen worden van het mannenkoor kunnen daar altijd binnenlopen. Te lefonische inlichtingen via 484684. Drie dagen feest in vestingstad Hellevoetsluis WOONDECORATIE DIRKSLAND - Clarine Be- melmans uit Dirksland ver zorgt het komende seizoen een aantal cursussen, waar bij het maken van woondeco raties en poppen centraal staat. Belangstellenden kun nen onder leiding van Bemel- mans maskers, poppen, spie gels en vazen maken. Dit jaar kunnen ook abstracte beeld jes worden gemaakt van zelf- hardende klei. De cursussen duren zes weken. Voor nade re informatie of aanmelding kan telefonisch contact wor den opgenomen via 0187- 603445. INZAMELING GOEDEREEDE - De Vereni ging Samen Strijden Tegen Reuma (SSTR) houdt maan dag 19 augustus een kleding- inzameling in de gemeente Goedereede. Huis-aan-huis worden gele plastic zakken verspreid waarin de mensen tweede hands kleding, schoeisel en huishoudtextiel kunnen doen. Op de dag van de inza meling dienen deze voor 09.00 uur gereed gezet te wor den aan de rand van de weg. De SSTR is een vereniging van en voor reumapatiënten. In Nederland wonen onge veer een half miljoen mensen die een vorm van reuma heb ben, een ziekte waar medisch niet meer aan te doen is dan het verstrekken van pijnstil lers. Een behandeling in een kuuroord kan de pijn ver lichten en het medicijnge bruik verminderen. De SSTR stelt reumapatiënten door middel van een finan ciële tegemoetkoming in de gelegenheid een kuuroord te bezoeken. VAARTOCHT ZIERIKZEE - Een boottocht over de Oosterschelde vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans, waar een wandeling kan worden gemaakt door het ge lijknamige natuurgebied en vervolgens een vaartocht te rug naar Zierikzee. Dat is het evenement waar aan belangstellenden kun nen deelnemen op vrijdag 23 augustus. De boottocht wordt gehouden met De Friesland en begint om 10.30 uur bij 't Luitje aan de Nieu we Haven in Zierikzee. De schipper geeft onderweg in formatie over wetenswaar digheden op het water en aan de wal. Aan boord kan een video worden bekeken over do Oosterscheldekering. Op Neeltje Jans wordt een onge veer twee uur durende excur sie gehouden. De passagiers stappen aan de ene kant van het eiland van het schip en gaan na afloop van de excur sie aan de andere kant van Neeltje Jans weer aan boord. Het is ook mogelijk het eiland vanaf het schip te be kijken. Belangstellenden kunnen voor nadere infor matie of aanmelding voor deelname telefonisch contact opnemen via 414995. HELLEVOETSLUIS - Stoomwalsen, stoomtracto- ren, stoomboten en stationaire machines die op stoom draaien. Het is allemaal te zien tijdens de Vestingdagen die vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 augustus worden gehouden in Hellevoetsluis. Be halve werkende stoommachines zijn tijdens het evenement ook historische voertuigen te zien en mo- delbouwvoertuigen. Er wordt een vliegshow ge houden, een braderie, straat theater, een vlootschouw en een antieke kermis. Het eve nement wordt afgesloten met vuurwerk. De Vesting- dagen worden gehouden met het doel verleden, heden en toekomst samen te presente ren. Het evenement wordt dit jaar voor de achttiende keer georganiseerd. Het kreeg in de afgelopen jaren zo'n grote bekendheid dat ook in het komende weekein de in Hellevoetsluis zo'n honderdduizend bezoekers worden verwacht. Ooit was Hellevoetsluis het eindstation van een stoom tram. Die nostalgische sfeer wordt opnieuw opgeroepen door de stoommachines uit binnen- en buitenland die naar de vestingstad worden gebracht. De meeste zijn daar te bewonderen in volle actie. Onder meer een zaag- bank die complete boom stammen in stukken zaagt en stoomslepers die aanmeren in de haven van Hellevoet sluis. Op deze laatste gevaar ten kan een rondvaart wor den gemaakt over het Haringvliet. Het stoomterrein staat dit jaar in het teken van 'trans port voor groot en klein'. Dat houdt onder meer in dat bezoekers een rit kunnen ma ken met een stoomtreintje en kinderen zich kunnen uitle ven met activiteiten die zijn aangepast aan de tijd van de stoommachine. Een publiek strekker is ook de verzame ling old-timers. Gerestau reerde personenauto's en vrachtwagens, die indertijd door hun geavanceerde die sel- en benzinemotoren de stoomvoertuigen van de markt verdrongen. De sfeer van het evenement komt ook tot uiting in de an tieke kermis die staat opge steld in de vestingstad. Be zoekers kunnen daar een rit maken in een ouderwetse stoomcarrousel, maar ook in moderne geavanceerde ker misattracties. Er speelt een ouderwets draaiorgel en er wordt oud-Hollands gebak verkocht. Tijdens de x Vestingdagen wordt weer de luchtshow ge houden, die de afgelopen ja ren uitgroeide tot een lande lijk bekend evenement. Zaterdagmiddag scheren verschillende vliegtuigen over het Haringvliet. De Koninklijke Marine komt in actie met helikopter, boot en Orion-vliegtuig. Ook de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij doet Een ouderwetse kermis maakt onderdeel uit van de Vestingdagen. mee aan de show. Stuntvlie gers maken loopings en para chutisten maken sprongen. Op het stoomterrein geven deskundigen uitleg bij de luchtshow. Om tot uitdrukking te bren gen dat Hellevoetsluis aan het water ligt wordt zater dagavond een vlootshow ge houden. Tientallen schepen, versierd met lichtjes varen daarbij de haven binnen. Het evenement wordt afgesloten met vuurwerk. Op het water worden tijdens de drie Ves tingdagen diverse water sporten gedemonstreerd. Voor liefhebbers van model bouw wordt een modelbouw tentoonstelling opgesteld, waar ook onderdelen en in formatie worden verstrekt aan belangstellenden. Ook de musea Gesigt van 't Dok, de Oudheidkamer en het Na tionaal Brandweermuseum zijn tijdens het evenement geopend. Verder kunnen be zoekers een kijkje nemen in korenmolen De Hoop. Op vrijdag 16 augustus is nog uitsluitend het stoomterrein geopend voor publiek. Be langstellenden kunnen daar terecht van 10.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 17 augustus kunnen bezoekers van 10.00 tot 24.00 uur genieten van al le onderdelen van het evene ment en zondag 18 augustus kan dat van 11.00 tot 18.00 uur. Els en Johan Holm in café De Schouwse Tapperij Kermis en feesttent OUDE-TONGE - De Omloop Goeree-Overflakkee, die wordt gehouden op vrijdag 23 en zaterdag 24 au gustus, wordt in Oude-Tonge gekoppeld aan de vie ring van de Havendag. Tijdens de twee Omloopda- gen staat in het centrum van Oude-Tonge een tent, die overdag wordt gebruikt voor de verzorging van de deelne mers aan de Omloop, maar 's avonds dienst doet als feest tent. Vrijdagavond wordt in die tent een feestavond ge houden die speciaal bedoeld is. voor de jeugd. Zaterdag avond speelt er een Brabant se band als afsluiting van de feestelijkheden. In het cen trum van Oude-Tonge staat 22, 23 en 24 augustus een ker mis. Ook wordt een braderie gehouden waarbij kooplie den in kramen allerlei waren te koop aanbieden. Speciale attractie is een duiktank van de duikvereniging Dirks land. Bezoekers kunnen daardoor aan den lijve on dervinden wat het betekent om als een Jacques Cousteau in een aquarium te duiken. De Havendag is een initiatief van de Ondernemersvereni ging Oude-Tonge, die het evenement organiseerde in samenwerking met de Stich ting Omloop Goeree-Over flakkee. WESTENSCHOUWEN - Vroeger was hij monteur bij een olieraffinaderij in het Botlekgebied, maar dat beviel Johan Holm niet. ,,Als ik de brug over reed kwam de geur van rook me al tegemoet. Dat vond ik niets." Holm houdt niet alleen van een scho ne, maar vooral van een gezellige werkomgeving. Daarom ging hij in de horeca werken. Kort geleden zette hij, samen met zijn vrouw Els Holm- Hanenberg, de stap om voor zichzelf te beginnen. Ze runnen nu café De Schouwse Tapperij. Een sfeervol eta blissement aan de Westen- schouwseweg in Westen- schouwen, dat ligt inge klemd tussen drie restau rants. „Het moet hier een heel gezellig straatje wor den." Gezelligheid Aan het echtpaar Holm zal het niet liggen. Zowel zijzelf als hun Schouwse Tapperij stralen gezelligheid uit. „De eerste keer dat wij hier bin nen kwamen zagen we gelijk dat De Schouwse' Tapperij een leuk knijpje was. Zelfs als er geen mensen aan de bar zitten straalt het interieur wat uit." Het echtpaar Holm nam de Schouwse Tapperij over van Harrie Dikmans, de eigenaar van de naastgelegen restau rants De Schouwse Pot en het Pizza Restaurant, waar aan het café voorheen was gekoppeld. Via een verbou wing werden beide horecage legenheden gescheiden en de Schouwse Tapperij twintig vierkante meter groter ge maakt. Die ruimte benutte het echt paar Holm om achterin het café een biljart te plaatsen en een dartbord met elektrische score-registratie. „Darten wordt in snel tempo popu lair. We zijn van plan om af en toe een toernooitje te hou den en wellicht is er wel be langstelling voor een dart vereniging." Ongeveer één keer per maand gaat Holm ook een klaverjastoernooi organiseren. In het café staat verder, een leestafel met kranten en ge zelschapsspelletjes, terwijl het interieur van de horeca gelegenheid ook de nodige verpozing biedt. Bordjes met teksten als: 'Beter rijk te le ven dan rijk te sterven' en 'Wie zijn vrouw heeft meege nomen, is nooit te late thuis gekomen' hangen tussen zwarte bolhoeden, Charlie Chaplin-achtige wandplaten en een uit 1780 daterend vaatje van Hoppe. Contact Het gezelligste plekje van het café is voor Johan Holm de bar midden in de Schouw se Tapperij. „Als je in een café achter de bar staat heb je gelegenheid om contact te maken met mensen. In tegen stelling tot de bar in een res taurant, blijven ze meestal een tijd zitten." Holm weet dat uit ervaring. Voor hij de Schouwse Tappe rij ging runnen werkte hij, gedurende twaalf jaar, in verschillende soorten hore cagelegenheden. Onder meer de Zierikzeese restaurants La Bouchée, Auberge Mari time, De Beuze en de Gouwe Geit, discotheek De Steeg, café De Banjaard en bar De Luifel in Renesse. Het idee om een eigen horecagelegen heid te gaan runnen kwam van Els Holm. Papieren „Ze zei: Als je in de horeca wilt blijven, moet je niet ja renlang voor een ander blij ven werken." Een aanbie ding om in de Meelstraat in Zierikzee een snookercen trum te gaan runnen ketste af op het feit dat Holm niet de benodigde horecapapie- ren had om een eigen zaak te runnen. Samen met zijn vrouw ging hij naar school, zodat zij daar nu wel over be schikken. In mei deed zich de gelegen heid voor om De Schouwse Tapperij over te nemen. Daar is het echtpaar nu zeven dagen per week actief. In de winterperiode is het café vijf dagen per week geopend. „We zitten hier in de stille hoek van Schouwen-Duive- land. Daarom gaan we aller lei activiteiten organiseren om publiek te trekken." Strandfeest Johan en Els Holm noemen daarbij thema-avonden als een strandfeest, waarbij het café wordt ingericht met pal men, rieten stoelen en zand op de vloer, en live-optre dens van artiesten. Verder staan "dart-, biljart- en kla- verjastoernooien op het pro gramma. Els Holm-Hanenberg en Johan Holm: „Als je in een café achter de bar staat heb je altijd de mogelijkheid om contact te maken met mensen. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Ingrid Schreuder expo seert met olieverfschilderijen in de Kleine Galerie Borsboom aan de Achterweg 7 in Burgh. De exposi tie is van 15 augustus tot 15 september. Haar schilderijen hebben een sterk symbolische, deels sur realistische uitstraling, waarbij kleur een belangrij ke rol speelt. De vele reizen die ze vroeger maakte, waar bij ze onuitwisbare indruk ken opdeed, de historie, maar ook vooral puur men selijke onderwerpen vormen haar belangrijkste inspira tiebron. Verweven' met aan verschillende diersoorten toegekende symboliek, ont staan beelden, die dienen als vensters. De beelden nodigen de beschouwer uit tot het binnengaan van een wereld, die toegang biedt aan emo tie, fantasie en droom. De cockerspaniël Jimmy uit het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee is rustig van aard, niet dominant, zelfs iets te rughoudend. Maar als je zijn vertrouwen gewonnen hebt, dan heb je een heel leuke levendige hond aan hem. De zwarU reu Jimmy wil dolgraag het asiel verruilen voor een vriendelijk baasje. Deze trouwe viervoeter is 23 september jarig. Hij wordt dan acht jaar. Voor die tijd hoopt Jimmy bij een baasje te wonen. Graag in een gezin zonder katten, want daar kan hij niet mee opschieten. Met sommige honden kan Jimmy wel overweg, met andere niet. Deze trouwe viervoeter houdt wel van kinderen. Hopend dat een nieuwe baas zich spoeuig voor hem meldt, wacht 'Jim' met smart in het asiel, telefoon 417013. Er verblijven drie honden, 21 katten, een fr- en een kanarie, een gemêleerd gezelschap derhalvi Poes Doi ien is nog niet geplaatst. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11