'Misschien verpak ik het niet zo mooi als mijn voorganger' Vergroten milieubewustzijn doel van Milieuprijs Zeeland De laatste das.... Big S start nieuw seizoen met Country Westerndag Inkomsten Hervormde Kerk groeien bijna niet meer Half-pipe voor skaters op terrein RSG 5 Spelletjes, barbecue en Cactus Jack BURGH-HAAMSTEDE - Spelletjes, een barbe cue en een optreden van Cactus Jack. Dat zijn enkele van de ingrediënten van de Country Westerndag' zaterdag 24 augustus waarmee jon gerencentrum Big S in Burgh-Haamstede het startsein geeft voor het nieuwe seizoen. Het kinderprogramma van de Country Westerndag gaat om 10.00 uur van start. Voor een gulden kan een biljet van één dollar gekocht worden en dat is voldoende om mee te kunnen doen aan de spelletjes. Het cowboypak en de india nentooi kunnen uit de kast ge haald worden en de kinderen kunnen zich ter plaatse laten schminken tot cowboy, indi aan of Mexicaan. Als iedereen een beetje in country western-sfeer is kan onder begeleiding een rit ge maakt worden op een pony. Daarna volgt het hoefijzer werpen en kunnen kinderen proberen een 'koe' te melken. Bij dat spel is het de bedoeling om zoveel mogelijk melk in een beker te krijgen. Blikgooi- en staat ook op het programma en voor de dorstigen en honge- rigen is er limonade, popcorn en snoep. Spijkerslaan De wat oudere cowboys, india nen en Mexicanen kunnen van af 14.00 uur terecht in Big S. Zij kunnen de krachten spor tief meten bij het spijker slaan of het melken van de koe. In dit geval gaat het er om wie het snelst de koe melkt. Wie de stier kan bedwingen maakt kans op een weekend/mid week Port Zélande. Op een Country Western dag mag de barbecue niet ontbre ken. Vanaf 17.00 uur kan men daar terecht voor saté en bief stuk. Er wordt ook voor brood en sausjes gezorgd. Om 20.00 uur gaat het optreden van Cactus Jack van start. De ze vijfmansformatie speelt zo wel bluegrass als country western. Hoewel het repertoi re van de band gevarieerd ge noemd kan worden ligt het ac cent tijdens hun optredens op een energieke vertolking van het materiaal uit de 'Golden Years'. In de vier jaar van haar be staan heeft Cactus Jack zich ontpopt als een band waarbij het samenspel van accordeon, gitaar, drums en bas en de 'High lonesome' vocalen het handelsmerk zijn geworden. Vorig jaar nog lichte stijging LEIDSCHENDAM (ANP) - Het ledental van de Nederlandse Hervormde Kerk is de afgelopen tien jaar met 19 procent gedaald, maar deson danks vertoonden de vrijwillige bijdrage van de leden nog steeds een lichte stijging. Daar lijkt binnenkort een eind aan te komen, zo blijkt uit het verslag van de hervormde commissie geldwerving over de actie Kerkbalans 1996. De toezeggingen van individu ele gemeenteleden stegen dit jaar gemiddeld met slechts 0,21 procent ten opzichte van 1995. Vorig jaar was dit nog 0,5 procent en in 1994 1,39 procent. De toezeggingen stegen in to taal van 158,0 miljoen gulden naar 158,3 miljoen gulden. Verder blijkt dat het aantal ge meenten dat op toenemende le denbijdragen kan rekenen, steeds verder daalt. In 1988 meldde 64 procent van de ge meenten een stijging. Voor dit jaar is dat nog slechts 51 pro cent. Terzelfdertijd groeide het aantal gemeenten met dalende inkomsten uit ledenbijdragen van 29 procent naar 44 procent. Verontrustend voor de Her vormde Kerk is verder dat de groei van de vrijwillige bijdra gen niet opweegt tegen de in flatie. Ten opzichte van 1987 zijn de inkomsten met 11,7 pro cent gestegen, maar steeg het prijsindexcijfer met 19,3 pro cent. Als deze achterstand van in komsten niet uit anderen hoof de (collecten, giften, inkom sten uit bezit) wordt ge compenseerd, dan moeten som mige gemeenten (opnieuw) be zuinigingsmaatregelen tref fen, aldus de commissie geldwerving. Leeftijd Ook de leeftijdsopbouw van de gevers vertoont een weinig op timistisch patroon. Niet min der dan 40 procent is 65 jaar en ouder. De leeftijdsgroepen 45 - 55 jaar en 55 - 65 jaar zijn goed voor elk 15 procent. De leef tijdsgroepen 25 - 35 jaar en 35 - 45 jaar vormen elk 13 procent. Hervormden tot 25 jaar vor men slechts 4 procent van het aantal gevers. De vergrijzing blijkt ook uit de percentages van de bijdragen. De 65-plussers brengen 43 pro cent van het geld binnen (in 1984 was dat nog 35,3 procent). Het aandeel van de jongste ca tegorieën daalde: dat van de jongeren tot 25 van 1,7 naar 1,1 procent en van de leeftijds groep 25 - 34 jaar van 8,7 naar 7,7 procent. De Nederlandse Hervormde Kerk telde op 1 ja nuari 1996 2.225.190 leden. Lidmaten Het aantal lidmaten (belijden de leden) bedroeg 732.818, doopleden 971.114 en overige geregistreerden, onder wie ge boorteleden, 551.258. Westerse/t ouwen heeft er geen geld voor ZIERIKZEE/WESTERSCHOUWEN - De ge meente Zierikzee heeft plannen om voor ska ters en skateboarders een half-pipe aan te leg gen. Een dergelijk plan is in Westerschouwen gestuit op geldgebrek. De gebogen skatebaan wordt mogelijk aangelegd op het ter rein van de regionale scholen gemeenschap Professor Zee man. Burgemeester en wet houders staan positief tegen over het idee, maar volgens een gemeentewoordvoerster verkeert het plan nog in het be ginstadium. De half-pipe in Middelburg staat model voor de eventueel aan te leggen Zie- rikzeese en gaat ongeveer 25.000 gulden kosten. Ook het Westerschouwse ge meentebestuur koesterde der gelijke plannen. Hier zou de half-pipe een plekje moeten krijgen bij het sportcentrum aan de Kraaijensteinweg. Dit op verzoek van enkele jonge ren. Niet optimaal Zij maken nu nog gebruik van de half-pipe bij Sport- en Surf centrum Jonker. Volgens een gemeentewoordvoerder is deze baan echter niet optimaal meer. De gemeente was al zover dat er een advertentie was ge plaatst voor een tweedehands je. Om budgettaire redenen is het plan nu ingetrokken. G. van den Ouden-Zivart kandidaat-statenlid WD-fractie: Na twee jaar evaluatie ken aan het startschot, maar ook aan de lijst van inzenders, het bekend maken van de ge nomineerden en de uitreiking van de prijs. Iedereen die in aanmerking wil komen voor de milieuprijs kan een project indienen. Dat project moet dan wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Op de eerste plaats moet het gaan om een volledig afgerond project dat niet eerder be kroond is met een prijs. Verder moet het project betrekking hebben cq uitgevoerd kunnen worden in Zeeland en moet het passen binnen het milieube leid van rijksoverheid, provin cie en/of Zeeuwse gemeenten. Duurzaamheidstoets Om te bepalen of een project mee kan dingen naar de mi lieuprijs worden alle projecten allereerst gescreend volgens een zogenaamde globale duur- zaamheidstoets. Daarbij wordt nagegaan of de projec ten een innovatieve gedachte behelzen, aantoonbaar milieu- besparend zijn, uitstraling hebben en een blijvende ge dragsverandering in de hand werken. Deze duurzaamheids- toets is volgens de provincie niet meer dan een snelle kwali tatieve beoordeling. Een centrale coördinator moet de voortga ng van het project in de gaten gaan houden, bijge staan door een supervisor. Het is de bedoeling dat de eerste Milieuprijs Zeeland in juni 1997 wordt uitgereikt. De laatste das... Die moet je mij nog schenken. Maar helaas. Deze vrije variant op een populair deuntje berust niet op waarheid. De gemeente Westerschouwen heeft weliswaar vierhonderd exem plaren van haar laatste gemeentestropdas in huis, maar gaat daar selectief mee om. ..Als we door verzamelaars worden benaderd, houden we de boot een beetje af," vertelt archiefmedewerker J. A. In't Veld (zie foto) van de gemeente Westerschouwen. Anders zijn we er zo doorheen." De das - donkerblauw met gemeentewapen en rode slippen - is bedoeld voor personeel, gemeenteraad en re- I laties van de gemeente. (Foto: Marijke Folkertsma) NIEUWERKERK - Mevrouw Gré van den Ou den-Zwart (51), gemeenteraadslid in Duive- land, is kandidaat voor de WD-fractie in de provinciale staten. Zij volgt tussentijds mr. C. M. de Graaf uit Goes op, die uit Zeeland ver trekt. Van den Ouden stond als eerste opvolger op de lijst en draait sinds anderhalf jaar actief mee binnen de provinciale WD-fractie „Misschien verpak ik het niet zo mooi als mijn voorganger," voorspelt ze op de vraag hoe ze zich binnen de provinciale sta ten gaat manifesteren. Ze neemt de portefeuille van De Graaf over: milieu en het secre tariaat van de fractie. Dat zou niet direct haar eerste keus zijn, maar als tussentijds op volgster wil. ze zich er uiter aard wel voor inzetten. Vooral wat milieu betreft, zegt ze mis schien wel eens een afwijken de mening te hebben. „Ik vind een goed milieubeleid van ont zettend groot belang, zowel voor nu als voor de toekomst, maar ik wil wel een realistisch beleid." Volgens Van den Ou den is stapsgewijs te werk gaan vaak beter dan grootse idealen nastreven. In 1981 werd ze lid van de WD-fractie en het jaar daarop werd ze gekozen in de gemeen teraad van Duiveland, waarin ze thans aan haar derde perio de bezig is. Op de WD-kandi- datenlijst voor de nieuwe Schouwen-Duivelandse ge meenteraad, die overigens nog steeds niet openbaar is ge maakt, ambieert ze een ver kiesbare plek. Fricties De combinatie raads- en sta tenlid behoeft volgens haar geen enkel probleem op te le veren. Integendeel. Van den Ouden is ervan overtuigd dat je als gemeenteraadslid vaak over gedegen achtergrondin formatie beschikt en daarmee kunt.bijdragen aan een genu anceerd standpunt van de frac tie binnen provinciale staten. Als voorbeeld verwijst ze naar de zaak 'Transportbedrijf Hen- drikse', waarbij de WD-frac tie zich thans binnen de staten kant tegen het besluit van gs deze onderneming geen toe stemming te geven voor uit breiding. En mochten er zich in de toekomst ooit paradoxale situaties voordoen, dan moet iemand anders binnen de frac tie zo'n zaak maar behandelen, vindt Van den Ouden. Als je als eerste opvolger op de lijst staat voor een statenfrac tie van twaalf leden moet je volgens haar niet verbaasd zijn als je er plotseling daad werkelijk voor komt te staan. Weliswaar had ze het op zo'n kort tijdsbestek - na anderhalf jaar - nog niet verwacht, ander zijds heeft ze al intensief mee gedraaid binnen de fractie en zegt ze gehoorlijk goed op de hoogte te zijn van alle actuele zaken, die spelen. Van den Ou den erkent, dat er ook voor de vorming van de gemeente Schouwen-Duiveland nog veel voorbereidend en oriënterend werk verricht moet worden. „Het zal heus niet meevallen wat we bij die samenvoeging nog allemaal op ons bordje zul len krijgen. Enerzijds wordt er wel nog snel van alles geregeld binnen de huidige gemeentera den, maar er worden ook nogal wat moeilijke zaken doorge schoven," aldus het kandi daat-statenlid. Affiniteit Persoonlijke affiniteit zegt zij vooral te hebben met zaken als ruimtelijke ordening, recre atie, veiligheid en verkeer. Mogelijk komt er in januari, nadat de herindelingen op Schouwen-Duiveland en Wal cheren hun beslag hebben ge kregen, een verschuiving van taken binnen de WD-staten- fractie. Ze hoopt zich ook b innen de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad krachtig, te kun nen gaan inzetten. Ze mag graag met haar moto r over het eiland crossen. De la.atste tijd kijkt ze daarbij wat bewuster om zich heen. „In de gemeente waar je zelf woont, weet je al tijd precies over welke straat of boom ze het hebben binnen de gemeenteraad. Daarom ben ik me nu wat breder aan het oriënteren," zegt Vein den Ou den. In de provinciale staten heb je, volgens haar meer te maken met bestuiren op af stand. Gré van deh Ouden,is destijds in de politiek gegaa n, omdat ze vindt, dat als je ergens kritiek op hebt, je er'zelf ie ts aan moet doen als dat in je vermogen ligt. Bovendien had ze ook het gevoel een zinnige bijdrage binnen die politiek te kunnen leveren. Verder d.an lid van provinciale staten en gemeen teraadslid binnen de gemeen teraad van Schouwen-Duive land gaan haar ambities niet, zegt ze. Tot nu toe slokten haar politieke activiteiten gemid deld twee dagen per week op en de komende tij d zal dat aan zienlijk meer worden, voorziet ze. Mevrouw Gré van den Ouden-Zwart is kandidaat-statenlid voor de VVD. (Foto: Marijke Folkertsma) ondernemer te kunnen bewe gen om zuiniger met het mi lieu om te gaan. Daarnaast wil de provincie de ontwikkeling van milieusparende technolo gieën stimuleren. De provincie wil de milieu prijs ook gebruiken om taak' en rol van de provincie voor wat betreft milieu-aangelegenhe den onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Het is de bedoeling dat in de media veel aandacht wordt besteed aan de nieuwe prijs. De provin cie stelt zich zo voor dat niet al leen aandacht wordt geschon- Milieustraten zijn inmiddels een bekende verschijning. Gezocht wordt naar nieuioe wegen om nog zuiniger met het milieu om te springen. (Foto: Joop van Houdt) MIDDELBURG - Het vergroten van het milieu bewustzijn in Zeeland is een van de zaken die de provincie wil bereiken door het instellen van de Milieuprijs Zeeland. Na twee jaar ervaring op doen wil de provincie kijken of het de moeite waard is om door te gaan met de prijs. De provincie wil met de Mi lieuprijs Zeeland niet alleen het milieubewustzijn vergro ten, maar ook initiatieven die een aantoonbaar milieurende ment hebben stimuleren. Men hoopt ook zowel consument als Het idee voor het instellen van een Milieuprijs Zeeland is af komstig uit de kokers van Sta tencommissie Milieu-leden Vermeulen, Koster en De Looff-de Wild. In opdracht van genoemde commissie werd het idee nader uitgewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5