Vertrek directeur en hoofd verzorging Borrendamme Zwarte toekomst Zeeuwse teerschuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeegers: Bestuur is een stelletje regenteii' 2 Q 3 O a: 5 7 Bromfietser aangereden Man met ploertendoder betrapt Ruim 200 hardrijders bekeurd Wankelende man bekeurd "Milieubeleid belangrijk maar moet wel realistisch zijn" ca dé krant van schouwen - duiveland! Koolteer en carbolineum bevatten schadelijke stoffen DINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 152e JAARGANG NR 26025 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE Zij die het meest regeren maken het minste gerucht. Selden Dealer/importeur van toer-, stacaravans en paardentrailers Bouwmansweg 20 (parallel rijksweg Haamstede-Serooskerke) Telefoon 0111-652211 HET WEER Wolkenvelden en in het oosten kans op een enkele bui. Minimum temperatuuromstreeks 14, middag- temperatuur ongeveer 20 graden. De noordenwind is matig kracht 4, in het westelijk kustgebied af en toe vrij krachtig, 5. BEZETTING Ontevredenheid over CAO ziekenhuiswezen leidt tot bezetting gebouw zorgfederatie. MONDRAGON Gemeente Zierikzee voor 1,1 miljoen gulden nieu we eigenaar restaurant Mondragon. KANDIDAAT Duivelands raadslid Van den Ouden-Zwart kandi daat statenlid voor WD. AMERIKA Dennis Voshart valt vooral chauvinisme en con servatisme op in Amerika. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. RENESSE - Een achttienjarige vrouw uit het Duitse Kevelaer heeft gisteren op het kruispunt van de Stoofweg en het Stoof- wekken een 29-jarige man uit Ellemeet aangereden. De man kreeg op zijn bromfiets geen voorrang van de automobilis te. De vrouw wilde vanaf de Stoofweg linksaf slaan het Stoofwekken in' cie 'bromfiet ser reed in dezelfde richting van de vrouw over het fiets pad. Op het kruispunt werd hij door de vrouw aangereden. De bromfietser bleef ongedeerd. Beide voertuigen raakten be schadigd. RENESSE - De politie heeft gistermorgen in Renesse een negentienjarige man uit Tiel aangehouden, die in het bezit was van een ploertendoder. De man werd aangehouden op de Hogezoom. De ploertendo der die hij op zak had werd door de politie in beslag geno men. De man heeft afstand van het verboden wapen gedaan. De boete van tweehonderd gul den heeft hij direct betaald. ZIERIKZEE SEROOSRER- KE - Ruim tweehonderd hard rijders krijgen binnenkort een acceptgirokaart door de brie venbus. Zij werden gisteren betrapt bij snelheidscontroles in Zierikzee en Serooskerke. In Zierikzee posteerde de poli tie zich tussen 12.10 en 14.00 uur met radarapparatuur langs de Weg naar de Val. Van de 1.245 voertuigen die pas seerden reden er 136 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 159 kilometer per uur. In Serooskerke werd 's och tends gecontroleerd op de Ser- ooskerkseweg. Er passeerden 1.015 voertuigen, waarvan 68 met te hoge snelheid. RENESSE - De politie heeft vannacht in Renesse een 27-ja- rige man uit Spijkenisse be keurd wegens openbare dron kenschap. De man werd omstreeks half drie al wankelend aangetrof fen op de Hoogenboomlaan in Renesse. Controle wees uit dat hij te veel had gedronken. Hij blies 505 ug/1. Dat is ruim twee keer zo veel dan maximaal is toegestaan. (kandidaat-statenlid Van den Ouden-Zwart Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisll Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw P bank-/gironummer vermelden: I ..Plaats: ..Geb.datum:. 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. -1 Wolkenvelden en mee wilde in de zorgver nieuwing. Maar ik heb statu tair geen bevoegdheden om daar iets aan te doen. Zij valt direct onder het bestuur. En dat heeft de zaak zo lang laten sloffen." Van der Wekken weerspreekt dit. ,,Als bestuur hebben wij ervoor gekozen om op afstand te besturen. Wij hebben de or ganisatie de kans gegeven iets aan de situatie te doen. Dat is niet gelukt. Nu neemt het be stuur zijn eigen verantwoorde lijkheid.' 'Volgens de directeur is hij juist degene die de 'zorgver- nieuwingskar' trekt. En dat hij moeite zou hebben met het overbrengen van het een en an der bij het personeel, zoals het bestuur van mening is, is vol gens hem onjuist. ,,Wat denk je dat ik heb overgebracht als het voltallige personeel achter me staat? De enige groep die niet is meegegaan in het democrati seringsproces is het bestuur zelf. Een stelletje regenten is het" Den Haan geeft zelf ruiterlijk toe alle vernieuwing in de zorgverlening en de daarmee gepaard gaande opleidingen niet te zien zitten op haar leef tijd (over anderhalf jaar kan ze met pensioen) ,,Ik heb dat vo rig jaar ook zelf kenbaar ge maakt bij het bestuur. En be gin dit jaar heb ik aan een van de leden van het dagelijks be stuur gevraagd of ik er niet vervroegd uit kon stappen. Dat kon toen niet en er was ook geen enkele reden voor, kreeg ik toen te horen." Tot haar verbazing was die reden er ineens wel in juli. Bij Zeegers is de verbazing zo mogelijk nog groter. Want ook hij krijgt nu ineens de zwarte piet toegespeeld. Zonder dat daarvoor door het bestuur eni ge gronden zijn aangegeven. En die gronden zijn er volgens hem ook niet. „Anders hadden ze het me moeten zeggen. Maar er is nooit sprake van disfunc tioneren geweest. En dat is juist het vervelende van deze hele zaak. Je stelt lange tijd vertrouwen in het bestuur en dan keert het zich ineens tegen je, zonder daarbij argumenten aan te geven." Steun Mocht het inderdaad tot een ontslagprocedure komen, dan zal hij zich daartegen met hand en tand verzetten. Hij weet zich verzekerd van de steun van het personeel en de bewoners. De Ondernemings raad heeft een negatief advies uitgebracht over het voorgeno men ontslag van Zeegers. Vol gens OR-voorzitter N. Ringel- berg zijn „de gronden voor dit ontslag onvoldoende aange toond." A. Kort, voorzitter van de bewonerscommissie re ageert eensluidend. „Wij snap pen er niets van. Voor ons hoeft de directeur niet weg. Hij functioneert prima. Voor de ontslagprocedure wordt gestart, wordt eerst nog een onderzoek uitgevoerd naar de organisatiestructuur van Borrendamme. Volgens Van der Wekken is zo'n onderzoek noodzakelijk, omdat de huidi ge structuur niet is toegesne den op de zorgvernieuwing. Het onderzoek moet uitwijzen wat er precies moet verande ren. In het onderzoek wordt het functioneren van de direc teur (en het management) mee genomen. Mocht blijken dat er inderdaad geen reden is voor ontslag, dan gebeurt dit vol gens Van der Wekken ook niet. Zeegers is ervan overtuigd dat het deze kanf opgaat. Voor Van der Wekken komt de zaak op een wel zeer ongelegen moment. Na de onenigheid bij Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek betekent het voor hem de tweede organisatori sche crisis als bestuursvoorzit ter. „Ik vraag me ook wel eens af, of ik het over mezelf afroep. Maar dat denk ik niet. Het is toevallig dat deze twee zaken tegelijkertijd spelen. Maar hoe gemakkelijk ik er misschien over praat; het gaat je niet in de koude kleren zitten." Pagina 3: Commentaar de teerlagen als op onbewerkt hout. De heer P. A. Boot uit Zierik zee, ook trouw lid van de Ver eniging Stad en Lande, herin nert zich uit zijn jeugd, dat er voor teerschuren ook een mengsel van bruine teer en car bolineum kan worden ge bruikt. Dat deed zijn vader tenminste altijd. Boot vindt wel dat de oude vlasschuren op Schouwen-Duiveland gitzwart poeten blijven. Ze behoren tot het cultureel erfgoed vindt hij. „Zwart is de kleur van de dee moedigheid. Dat zag je in de Schouwse klederdracht en in de schuren. Daarmee gaven de godsdienstige boeren uiting aan hun deemoedigheid," al dus Boot en hij verwijst naar meer katholieke streken in Zeeland waar je ook meer grij ze en geelachtige schuren ziet. Het Kringbestuur van Zuid- Beveland van de landbouwor ganisatie ZMO heeft zich ook al in mineur uitgelaten over het mogelijk verlies van die ty pisch glimmend zwarte teer schuren. Niet doemdenken „Ik ga daar niet over doemden ken," zegt de heer P. de Koey- er, voorzitter van de ZMO af deling Schouwen-Duiveland. „Voorlopig mogen de mensen hun voorraad koolteer en car bolineum opmaken. Zoiets is nou eenmaal een kwestie van overtuigd raken, dat er een al ternatief moet komen. Ik heb vernomen, dat zo'n alternatief op oliebasis uit lijnzaad gepro duceerd kan worden. Nou en lijnzaad produceren we zelf. Nee, ik ga daar niet fatalis tisch overdoen." (Door Ad Hagesteijn) ZIERIKZEE - Het bestuur van het Zierikzeese Zorgcentrum Borrendamme is van plan een ontslagprocedure te beginnen tegen directeur H. F. Zeegers en heeft het hoofd verzorging, me vrouw H. M. den Haan, gevraagd mee te wer ken aan een afvloeiingsregeling. Daarnaast wordt de organisatiestructuur van het zorgcen trum door een extern bureau onder de loep ge nomen. Dat bevestigt voorzitter van het bestuur van Borrendam me, D. van der Wekken, des gevraagd. Reden voor het ver trek van beide leidinggeven den is volgens Van der Wekken het onvoldoende van de grond komen van de zorgvernieu wing in het zorgcentrum. Het bestuur van Borrendam me is door de provincie gewe zen op de tekortkomingen in Borrendamme. Onderzoek van de provinciale Inspectie, dat ruim anderhalf jaar geleden werd uitgevoerd, heeft uitge wezen dat Borrendamme on voldoende is toeberekend op zijn taak in de toekomst. „Dat wil niet zeggen dat de zorg niet goed is in het centrum. Die is prima. Maar volgens het on derzoek zijn er zaken voor ver betering vatbaar," aldus Van der Wekken! Het gaat hierbij vooral om de wensen van de individuele1 be woners. „Er wordt te veel een eenheidsworst geboden. Voor individuele wensen van de be woners is geen ruimte," aldus Van der Wekken. Bovendien wordt er volgens het bestuur te weinig aandacht besteed aan de psychosociale zorg van de bewoners. Dat de zorgvernieuwing niet tot stand komt heeft het be stuur volgens Zeegers echter alleen aan zichzelf te wijten. „Ik heb anderhalf jaar geleden al aangegeven dat het hoofd verzorging niet meer mee kon In Zorgcentrum Borrendamme komt de zorgvernieuwing onvoldoende tot stand. (Foto: Joop van Houdt)" wand aan de noordkant, die wordt veel minder snel dof. Maar als je het goed wilt bij houden, moet je zo'n schuur toch elk jaar teren," aldus zijn ervaring. Alternatief Aannemer Jan van de Velde in Dreischor heeft hem laten we ten binnenkort met een goed alternatief te zullen komen. Doeleman wil daar graag het komend jaar eens een proef mee nemen. Hij is deze week juist bezig met het teren van zijn schuur en is van plan bij voorbeeld eens een deur met het alternatieve middel te be handelen om te kijken hoe die zich houdt in vergelijking met de rest, die met koolteer is be handeld. Van de Velde zelf laat desge vraagd weten, het alternatief inmiddels beschikbaar te heb ben en nog wel met het alleen recht voor heel Zeeland. Het betreft een zwarte houtolie van het fabrikaat Hermadix. Van de Velde weet nog niet hoe deze zwartmaker zich zal ma nifesteren op de schuren. Dat moet in de praktijk blijken. Deze houtolie wordt, volgens hem, al wel met tevredenheid toegepast bij de restauratie van molens. Het middel kan gebruikt worden, zowel op ou- De heer Hugo Doeleman, voor zitter van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Dui veland en zelf bezitter van een teerschuur in de Zuidstraat in Dreischor zegt nog wel een voorraadje koolteer te hebben staan. Hij kreeg van de firma Mol in Schuddebeurs te horen, dat het inderdaad nog steeds in de handel is en er valt nou een maal goed mee te werken. An derzijds is Doeleman best be reid een alternatief te zoeken. Hij bevestigt, dat de oude teer schuren, vooral destijds ge bruikt bij de vlasverwerking, behoren tot het cultureel erf goed. Vooral die glimmend git- Staan de kenmerkende teerschuren in de toekomst nog te glimmen?(Archieffoto) DREISCHOR - Die karakteristieke zwarte teer schuren staan zaterdag tijdens de Vlasdag in Dreischor weer centraal als tastbare herinne ring aan het agrarisch verleden. De vraag is echter of die echte teerschuren in Zeeland wel zwart blijven. Koolteer en carbolineum mogen straks op last van de rijksoverheid niet meer gebruikt worden wegens de milieu-onvriende lijke en zelfs kankerverwekkende stoffen, die ze bevatten. „Je kunt dat gebruik natuur lijk niet meteen verbieden," zegt een woordvoerder van de afdeling milieubeheer van de provincie. „Zolang die midde len in de handel zijn,kun je er niet echt toezicht op houden." Koolteer en carbolineum zijn inderdaad nog steeds in de handel, bevestigt de heer A. Vaes van Praxis in Zierikzee. „Carbolineum zie je wel steeds meer vervangen worden door bruinlineum, maar koolteer wordt nog veel gebruikt voor het zwartmaken van bielzen in de tuin." zwarte kleur is kenmerkend. Overigens heeft vooral de zon nogal invloed op die glans van de teerschuur, volgens Doele man. „Dat kun je zien aan de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1