Druilerig weer bij jaarlijks Kwalletrektoernooi in Bru Olympische Spelen thema van speldag Zeventig miljoen nodig voor verbetering verkeersveiligheid Mosselveiling boekt topomzet met 64.000 ton in een week AKKERSDIJK Schootrnkkers overwinnaar Delta Mossel de scheutigste koopman Gokkasten opengebroken Begroting 1997 Provincie Zeeland: MAANDAG 12 AUGUSTUS 1996 NR 26024 Touwtrekken vergt niet alleen kracht, maar vooral ook concentratie. (Foto: Jo op van Houdt) BRUINISSE - De Schootrukkers. Dat is de naam van de ploeg die zaterdagavond als win naar van het jaarlijkse Kwalletrektoernooi in Bruinisse uit de bus kwam. Het touwtrektoer- nooi werd voor het derde achtereenvolgende jaar gehouden. De touwtrekkers hadden de pech dat het weer niet echt meewerkte. Bleef het het over grote deel van de dag droog, tijdens het touwtrektoernooi was het druilerig weer en de groene grasmat bij jachthaven Aquadelta veranderde al snel in een glibberige kleimassa. Poules De minder gunstige weersom standigheden konden de pret niet drukken en omstreeks 19.00 uur gaf wedstrijdleider M\ Bruynes het startschot. Ge trokken werd in twee poules waarbij regelmatig titanen- prestaties werden geleverd. Een enthousiaste supporters- schare was daar wellicht debet aan. Meer dan eens kwam het voor dat achtkoppige teams tot hi lariteit van het publiek letter lijk en figuurlijk door het slijk werden gehaald. De nederla gen waren volgens de kenners vooral te wijten aan ondeugde lijk schoeisel. In de finale eindigde de Schootrukkers van Zeilschool Aquavitesse uit Bruinisse op de eerste plaats. De Lijntrek kers, een ploeg van Valk Zee land BV legde beslag op de tweede plaats en op de derde plaats eindigde de ploeg van Brutekracht (Bruse Vissers). Het Kwalletrektoernooi is een initiatief van de gezamenlijke ondernemers van het jachtha vencomplex in Bruinisse en werd voor de derde achtereen volgende keer gehouden. Door de aanhoudende regen moest de organisatie op het allerlaat ste moment afzien van het ge- Die boze meneer uit Ouwerkerk had best ge lijk. Jk houd er antieke denkbeelden op na. En ze zijn zo hol als de pilaren in de Nieuwe Kerk. Onder hoongelach van het opgroeiend nage slacht worden ze elke dag aan de eettafel aan gruzelementen geschoten. Neem nu die ge dachte over de levensduur van raadsleden. Altijd heb ik gedacht dat raadsleden zo diep geworteld in de Schouwse aarde zijn dat ze niets liever willen dan tot hun laatste snik op Schouwen-Duiveland blijven. Rinkeldekin- kel. Daar gaat weer een denkbeeld. Amper heb je bij de verkiezingen een hokje rood ge maakt of de vogel van je dromen blijkt naar de zuidelijke provincies te zijn gevlogen. Nu flad dert er weer één weg. Het is de PvdA-er Weg- Wezen-berg. De hele zomer heb ik me afgevraagd hoe ze dat bij de PvdA zouden oplossen. Nog even en dan gaat de winkel dicht. Voor die paar raadsvergaderingen ga je toch niet zoveel moeite meer doen? Misschien nemen wel ze een etalagepop van Van Geesbergen als stoelvulling. Snor erop en je hebt zo een echte PvdA-er. Of misschien halen ze Asma nog even van stal. Die komt zo weer in galop naar de Meelstraat en gaat moeiteloos verder waar hij gebleven was. Maar de PvdA tovert bij verrassing een heel ander konijn uit de hoed en het konijn heet Han Akkersdijk. Met een naam als een Zeeuws landschap en een uitstraling die in de verte aan Vader Abraham doet denken is Ak kersdijk toch een PvdA-er van het zuiverste soort. Hij is afkomstig uit een rood nest. Zeg nou zelf: waar vind je zoiets tegenwoordig nog Bovendien voldoet hij aan de snor- eisen van mannelijke PvdA-raadsleden: mini maal zeven centimeter. Het derde PvdA-ken- merk is dat hij amper zesenveertig jaar is en zich nu al te oud voelt. Hij vindt het geen pro bleem om in 1997 niet mee te doen, 'omdat de nieuwe PvdA-afdeling uit is op vernieu wing en verjonging'. Duidelijk dus aangesto ken door het Rottenberg-bacil. Uit de laatste opmerking blijkt dat we bij Ak kersdijk met een bijzonder geval te maken hebben. Bij Ajax zie je wel eens dat aan het eind van een allang besliste wedstrijd een nieuw talent de kans krijgt zich de laatste tien minuten nog even waar te maken. Maar Akkersdijk is wel een talent, maar geen belofte voor de toekomst. Na 1 januari mag-ie als ambtenaar bij de sociale dienst de raads- ring niet meer in. Dat brengt ons op de vraag hoe die Akkersdijk het raadlidmaatschap van vier maanden gaat invullen. We kennen allemaal het schone- bezem-virus bij kersverse raadsleden die wel eens een frisse wind door het vermolmde zootje zullen laten waaien. Zullen we zo'n Ak kersdijk in de raad zien? Zal hij zich gedreven in de stukken werpen en het scheidend colle ge met vurig-rode pijlen tot het laatst besto ken? Of hebben ze tegen hem gezegd: Han, je dient alleen maar als stoelvulling. Die paar vergaderingen mag je lekker pitten en je krijgt van Maaike wel een por in je ribben als je je hand moet opsteken. Het levert een niet on aardig zakcentje op en als beloning mag je ook nog naar het afscheidsfeestje van de ge meente Zierikzee. Het zal me niet verbazen dat Akkersdijk toch zijn kans zal waarnemen als de andere raadsleden steeds weemoedi ger op hun stoel wegzakken. 'Dit is mijn kans' denken de invallers van het laatste kwartier en ze scoren nog ook. Je bent het allerlaatste raadslid van de roemruchte stad Zierikzee en je laat niets van je daden achter? Je moet toch minstens later kunnen zeggen: Deze lanta renpaal, vrienden heb je aan mij te danken. De scheidsrechter kijkt al op zijn horloge. De allerlaatste wissel is geweest. Wezenberg eruit. Akkersdijk erin. Het niveau van de Zie- rikzeese gemeenteraad daalt zienderogen. Berg na berg verdwijnt. Eerst de Katerberg, toen de Wezenberg. Allemaal zuidwaarts. En het is nog maar de vraag wat er met de enig overgebleven berg gaat gebeuren. Gelukkig weet de PvdA de boel met een dijk te keren. Een Akkersdijk. Nog even volhouden. Het eindsignaal is in zicht. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 29 juli tot en met 6 augustus werden maar liefst 168 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 64.459 ton netto. Dat is ruim 22.000 ton meer dan in de vorige week. De aan geboden partijen verdwenen alle naar de 'natte pakhuizen' van de handelaren. De gemid delde prijs bedroeg f 128,55 per ton, ongeveer 15 gulden per ton minder dan een week eerder. De verzending was volgens op gave: België 12.120 ton, Frank rijk 712 ton, binnenlandse han del 4051 ton en diverse landen 10 ton.Op maandag was het ge lijk raak met de melding van 25 vaartuigen van een van de Zeeuwse perselen. Gezamelijk waren deze aanvoerders goed voor 10.543 ton. De grootste partij bestaande uit 663 netto- ton, werd aangeboden dor de YE 62. Delta Mossel ontfermde zich over deze beide partijen met stukstallen van 161 en 173 en een gemiddeld vleesgewicht van 29,5 kilo. Scheele tastte diep in de buidel voor 356 ton van de BRU 90 (Fa S. de Waal), met een stukstal van 106 en een vleesgewicht van.30 kilo. Voor ongeveer een tientje per ton minder kreeg Prins Dinge- manse de beschikking over een lading met een stukstal van 116 en een vleesgewicht van 29,6 kilo. aangeboden door de YE 55. De handel betaalde op de eerste veiling in week 31 tussen de 73 en 249 gulden per ton. De volgende dag gingen in twee veilingen bijna 20.000 ton zwarte schelpdieren onder de hamer. Van de 51 aangeboden partijen waren er 29 afkomstig uit de Waddenzee. De grootste vrachten werden aangeland door de mosselkotters: BRU 3 (I. Jumelet, 827 ton),YE 116 (974 ton YE 19 (771 ton), YE 158 (751 ton),YE 56 (744 ton), YE 96 (770 ton) en YE 30 (929 ton). Triton voteerde dinsdag het hoogste bedrag van 235,99 per ton voor een interessante partij uit het Inschot. Bedrijvig Woensdag maakte de handel keuze uit ruim 18.000 tonnen. Die dag gingen 49 ladingen in andere handen over, waarvan 31 uit het noorden.Zeven par tijen van het Wad brachten meer dan 200 gulden per ton op, zes ladingen uit hetzelfde vangstgebied bleven onder de 100 gulden steken. Delta Mos sel tekende voor negen partij en, Prins Dingemanse was goed voor zes ladingen, Roem van Yerseke schreef het hoogst in voor een handvol vrachten en Hollestelle sleepte de in houd van vier laadruimten in de wacht. Donderdag 1 augus tus werd ook een bedrijvige dag voor de medewerkers op de mosselveiling. In totaal 36 partijen verhuisden die dag naar divers gezelschap willige handelaren. Verschilllende vaartuigen zoals de YE 56, de YE 158, de YE 19, de YE 69 en de BRU 2 (De Koning) arri veerden deze week voor de tweede keer van af de Wadden zee. Niet een van de aangevoer de partijen bracht die dag per ton meer dan 193 gulden op. Op vrijdag meerden de hekken sluiters YE 30 en d YE 96 (tijde lijk varend onder het nummer BRU 74) nogmaals vanaf het Wad af aan de veiling met 1.585 nettoton in totaal. De YE 30 deed 838 ton(gevist in het In- schot en de Meep) van de hand aan Zeelands Roem en Triton. De BRU 74 voer met 647 netto- ton uit het Inschot voor reke ning van Prins Dingemanse. Delta Mossel kwam in week 31 het royaalste over de brug en betaalde 260,14 per ton aan een Bruse kweker. bruik van* een door de Bruse vissers beschikbaar gestelde professionele rubbermat. RENESSE - Een 41-jarige in woner van Renesse deed aan gifte van inbraak en diefstal vanuit een horecaonderne- ming aan de Lange Reke. De daders verschaften zich toe gang door een deur te forceren. Er werden een paar gokkasten ontvreemd en voor enkele dui zenden guldens aan geld weg genomen. De inbraak moet za terdag gepleegd zijn tussen 02.00 en 9.30 uur. NOORDWELLE - Ruim een week na de sluitingsceremonie van de Olym pische Spelen in Atlanta, breekt het sportieve geweld los voor de jeugd in Noordwelle. In het pittoreske ringdorp wordt morgen, dinsdag 13 au gustus, een speldag gehouden die het thema Olympische Spe len meekreeg. Het evenement is voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Het wordt gehou den op het grasveld achter het dorpshuis. Daar beginnen om 10.00 uur de creatieve voorbereidingen op de sportieve prestaties. Het be treft het maken van vlaggen, medailles en het beschilderen van T-shirts. Na een gezamen lijke lunch gaat de groep jeug dige sporters naar een midget- golfbaan in Renesse. Daar en via een bezoek aan het strand bereiden zij zich voor op het avondprogramma. Dat begint om 19.00 uur met het ontsteken van het olympisch vuur. Daar na beginnen de wedstrijden waarbij de deelnemers hun krachten meten in het hockey en, roeien en typisch Noord- welse onderdelen als ringste ken, hoefijzers werpen en touwtrekken. Belangstellenden kunnen hun enthousiasme en aanmoedigin gen kwijt op het olympisch ter rein achter het dorpshuis, dat gratis toegankelijk is. deelte van de brug geconser veerd, worden de dwars- krachtdeuvels gewisseld en de spankassen aan de randen van de betonnen liggers uitge voerd. Milieuzorg Op het gebied van de milieu zorg dient er in Zeeland nog heel wat werk verzet te wor den, zo blijkt uit de begroting. Er moet meer werk geróaakt worden van het gescheiden in zamelen van afval en ook op het gebied van de composte- ring is men er nog lang niet. „Inspanningen zijn nodig bij het realiseren van de benodig de voorzieningen voor het com- posteren van groenafval. Het blijkt uiterst moeizaam deze van de grond te krijgen," aldus de provincie. Steeds meer bedrijven in Zee land zijn bezig met het opzet ten en invoeren van een mi lieuzorgsysteem. De provincie wil dat stimuleren. „Als een bedrijf kan aantonen over een goed werkend milieuzorgsys teem te beschikken kan dit voor zowel de provincie als het betreffende bedrijf een voor deel bieden bij de vergunning verlening en -handhaving. Het is verder de bedoeling dat bij de handhaving van de ver leende milieu-vergunning ook goed gekeken wordt naar de milieuzorg binnen bedrijven. „Doel is milieuverbeteringen te bereiken die met de traditio nele instrumenten niet of veel moeilijker zijn te realiseren." Voor wat betreft de landbouw wil de provincie zich vooral richten op het vernieuwen van teelten en het aanboren van nieuwe markten. Ook het ont wikkelen van bijvoorbeeld het verder verwerken van de dgen producten op de boerderij, agrarisch natuurbeheer en de ontwikkeling van wat de pro vincie omschrijft als agri-cul- turele en natuurgerichte net werken. Vrij vertaald: als een boer meer wil dan alleen agra rische producten verbouwen moet hij of zij daarvoor de ruimte krijgen. MIDDELBURG - De verkeersveiligheid steeds meer onderdeel uit laten maken van het totale verkeers- en vervoersbeleid. Dat wil de provin cie Zeeland, zo blijkt uit de begroting voor 1997. Om de verkeersveiligheid verder te verbeteren is volgens de provincie een investering van ruim zeventig miljoen gulden nodig. Bij verkeersveiligheid gaat het om een integrale benade ring van mens, voertuig en omgeving. Samen met het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) wil de provincie Zeeland per gebied gaan bekijken hoe de veilig heid in het verkeer verbeterd kan worden. En daarbij moet het niet om korte-termijn op lossingen gaan, maar moet de veiligheid ook op langere ter mijn verbeterd worden. Sleutelwoorden zijn 'inte graal' en 'duurzaam'. Integrale verkeersplannen hebben een grotere reikwijdte dan voor heen. „Niet alleen verkeer en vervoer, maar ook aspecten als recreatie en toerisme, milieu, ruimtelijke ordening en econo mie spelen daarbij een rol. Ook betekent de integrale aanpak dat met de andere wegbeheer- ders (gemeenten, waterschap pen) wordt samengewerkt om een samenhangend wegen- en fietspadennet te realiseren dat bijdraagt aan de gewenste ont wikkeling." De veiligheid speelt ook een belangrijke rol bij het onder houd van wegen. „In 1997 zal worden bezien wat de moge lijkheden zijn om voor de pro vinciale wegen en fietspaden een gladheidsmeldsysteem te kunnen realiseren. Zowel de kwaliteit van de gladheidsbe- strijding als de arbeidsomstan digheden van de wegkanton- niers zullen daardoor worden verbeterd." De provincie wil het fietsen zelf ook stimuleren. Er moet haast gemaakt worden met de uitvoering van het actieplan Fiets, vindt de provincie. Aan de ene kant gaat het daarbij om het verbeteren van fietspa den en aan de andere kant om het aanmoedigen van het ge bruik van de fiets. „De nega tieve trend dat het fietsver- keer in het woon-werkverkeer op een aantal plaatsen afneemt zal moeten worden omgebo gen." In de aanbiedingsbrief bij de begroting van de provincie wordt aangekondigd dat in 1997 verder wordt gegaan met het overlagen van tegelfiets pad met asfaltbeton. Inmid dels is sinds 1995 ongeveer 25 kilometer fietspad voorzien van een gesloten verharding. Ook de Zeelandbrug wordt aangepakt. In 1997 wordt de vervanging van het wegdek en verbetering van de geleiderail voorbereid. Het is de bedoe ling dat die werkzaamheden in 1998 worden uitgevoerd. Vol gend jaar wordt het basculege De 80-kilometerwegen staan te boek als de meest gevaarlijke. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5