GOED KOOP C33H 'Inwoners Nederland vernoemd naar die van Burgh: Burghers' Duikcorridors voor duikers én vissers stap in goede richting Oud materiaal EDELVRUCHT APPELSAP Motoragent met een krat bier achterop Stropende duiker opgepakt bij Tholen Motor gestolen Diefstal MAANDAG 12 AUGUSTUS 1996 NR 260240 Verwachting t/m vrijdag 16 aug. voor landtoeristen de gewoon ste zaak van de wereld is-dat er goede parkeerterreinen, strandovergangen en sanitaire voorzieningen zijn. De sportduikers kunnen vol gens J. Verkooijen, voorzitter van het Onderwatersport Dis trict Zeeland, goed leven met de duikcorridors. Beschuldi gingen als zouden sportdui kers kreeft stropen en netten vernielen wijst hij van de hand. Volgens hem is het str open het werk van georgani seerde criminelen en niet van de sportduikers. ,,Er zijn veel mensen die autorijden, maar niet iedere automobilist is een doodrijder. Sportduikers zijn natuurliefhebbers. Mensen die gesteld zijn op hun vrijheid en die van wat er in het water leeft. Een kreeft is lekker om te eten, maar het is toch veel mooier om zo'n dier in z'n na tuurlijke omgeving te zien." B. D. Schot, voorzitter van De Zeeuwse Kreeft, is niet over dreven enthousiast over de duikcorridors. ,,Het is het be gin van een oplossing. Het moet nog blijken of dit werkt," aldus Schot. Of het stropen en de vernieling van netten louter het werk is van criminelen waagt Schot te be twijfelen. ,,Het is in ieder ge val een feit dat er behoorlijk wat schade is aangericht," is zijn diplomatieke reactie. In zijn ogen is er geen sprake van dat vissers sportduikers geen plekje in de Oosterschel de zouden gunnen. „Tegen mensen die onder water willen kijken hebben wij geen enkel bezwaar en we willen ook nie mand het plezier van het dui ken ontnemen," aldus Schot. „Daar moet zeker ruimte voor zijnen blijven." De vijf corridors - bij Zeeland- brug, De Val, Strijenham en twee bij de Bergsche Diepsluis - worden voor een proefperio de van een jaar ingesteld. Zij variëren in breedte van 50 tot 200 meter en blijven alle bui ten de vaargeul. Palen op de dijk en drijflijnen markeren de corridors. Na de experimen tele periode wordt bekeken of er in Zeeland meer van derge lijke corridors moeten komen. Advertentie literpak van JTfT •99 HAMBURGERS g8 GEPANEERD 5 stuks van 745 n BOSPEEN 0QQ per bos Ajnb-fd.njer, »ld« »*ft cu V »u| E/m wo 14 tuf 1996 A6P {entert BV tel OÏ5-548JJM ELKE DAG GOED NIEUWS 3 BRUINISSE - In Bruinisse werd vrijdag een politieagent gesignaleerd die met een krat bier achterop zijn motor door het vis sersdorp reed. De alcoholische versnape ring bleek bestemd te zijn voor enkele mosselvissers, die de motoragent te hulp kwamen. De politieman moest in actie komen, om dat een 56-jarige man uit Rijnsaterwoude meldde dat zijn rubberboot met buiten boordmotor was gestolen uit de Bruse haven. Toen de politieman, balan cerend over diverse plezier jachten, op weg was naar de gedupeerde om proces-ver baal op te maken viel zijn (dure) zonnebril in het wa ter van de haven. De mos selvissers schoten de wets- dienaar te hulp door met be hulp van een duikuitrus- ting te water te gaan en de bril te zoeken in het enkele meters diepe water. Onder grote publieke be langstelling werd de bril naar boven gehaald. De mo toragent was zo tevreden over dat resultaat dat hij de duikende mosselvisser een krat bier aanbood en die even later persoonlijk be zorgde. STRIJENHAM - Nabij Strijenham bij Tholen werd een stropende duiker opgepakt. De man probeerde in een speedboot te ontkomen, maar kon na een achtervolging worden ingerekend. De stroper bleek een inwoner van Yerseke te zijn. Al enige tijd komen er klach ten binnen bij de politie te wa ter afdeling Delta. Met name vanuit de visserijsector, dat er weer een toename valt waar te nemen in het stropen van kreeft in het oostelijk deel van de Oosterschelde. Deze proble matiek is al een onderwerp van gesprek geweest in de laatstgehouden vergadering van de Lokale Contactgroep Milieu Oosterschelde. In verband met het stropen heeft de groep Reimerswaal van het KLPD Delta vervol gens een gerichte actie uitge voerd. Daarbij werd een als 'notoire stroper' bekend staan de duiker geobserveerd op de duiklocatie nabij Strijenham bij Tholen. Deze persoon ope reerde vanuit een speedboot, die de voorgeschreven seinge- ving, duikvlag en drijflijn, voerde. Nadat hij boven water was gekomen, zich aan boord ontdaan had van de duikuit- rusting en het anker boven wa ter had gehaald, voer hij weg. Toen de man de politie te wa ter in de gaten kreeg, gooide hij zijn buit overboord, die di rect zonk. Na een korte achter volging kon hij worden aange houden en overgebracht naar het politiebureau in Tholen. Na overleg met het Openbaar Ministerie werd zijn complete duikuitrusting in beslag geno men en zijn duikvergunning ingenomen. Er werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noord 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. Zon op 06.21onder 21.06 Maan op 05.34, onder 20.19 Nieuwe Maan: 14 augustus (09.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft nog wisselvallig. Vannacht en morgen overdag ont staan opnieuw buien en daarbij kan het vooral morgenochtend langdurig en veel regenen. Soms onweert het ook. Het blijft morgen meest bewolkt zodat het niet warmer wordt dan on geveer 19 graden. Vannacht daalt de temperatuur tot omstreeks 13 gra den. Het waait dan nauwelijks. Mor gen overdag trekt de wind, die dan uit richtingen tussen west en noord waait, langs de kust aan tot krachtig. Het buiige weer hangt samen met een depressie. Die lag vandaag bo ven ons land en België en trekt vanaf morgen zeer langzaam naar het oos ten weg. Dat houdt in dat er in onze omgeving de eerstkomende dagen weinig verandert. De kans op buien blijft aanwezig en met een noordelij ke wind en weinig zonneschijn wordt het 's middags een graad of 21Te gen het einde van de week brengt een hogedrukgebied geleidelijk rust in de atmosfeer. De buienkans neemt af en de zon krijgt meer ruim te. De temperatuur doet dan een voorzichtige stap vooruit. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EU Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111 -416551 Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. Burghse Dag trekt recordaantal bezoekers Na het mislukken van de zone ring zon men andere manieren bedenken om de problemen tussen sportduikers en be roepsvissers op te lossen. De Zeelandcommissie voor de duiksport werd in het leven ge roepen en die kwam uiteinde lijk met het plan om corridors in te stellen op de proppen. Vissers mogen in dergelijke corridors geen netten plaatsen en voor de duikers betekent een corridor een 'veilig' ge bied. Zowel vissers als duikers stemden in met de plannen, maar daarmee was de provin cie er nog lang niet. „Je moet van ongelooflijk veel instan ties toestemming krijgen wil je zo'n plan kunnen uitvoe ren," klaagde Van Zwieten. De gedeputeerde kenschetste de corridors als het ei van Colum bus, maar tekende daar wel meteen bij aan dat het welsla gen van die corridors voor een groot deel afhankelijk is van de vraag of zowel duikers als vissers de discipline op kun nen brengen zich aan de nieu we regels te houden. Volgens Van Zwieten zijn in ie der geval voor de duikers de problemen nog lang niet opge lost. „Het mankeert aan pri maire voorzieningen als goede parkeergelegenheid, goede dijkovergangen en goede plaatsen om te water te gaan," aldus de gedeputeerde die er tussen neus en lippen aan toe voegde dat het eigenlijk wel een beetje vreemd is dat voor zo'n snel groeiende groep (on- derwater)recreanten zo weinig voorzieningen zijn, terwijl het NEELTJE JANS - Een bulldozer uit 1951 en een heistelling- 'aap op een stok' uit 1922. Deze twee werktuigen werden vroeger ingezet bij water werken rond de grote Nederlandse rivieren. In de hal van het Ir J. W. Tops- huis op het voormalige werkei- land Neeltje Jans is een exposi tie van materiaal dat bij die waterwerken werd gebruikt. De expositie is tot en met za terdag 14 september te zien en vervolgens van 27 oktober tot eind december. Ze vormt de ouverture van een tentoonstelling over integraal rivierbeheer, die in de loop van dit jaar gereedkomt. De expositie in de hal van het Topshuis omvat onder meer een kleine locomotief en kip karren uit 1955, een dragline uit 1959 en een GMC-vrachtau to uit 1944. Het materiaal is afkomstig van het restauratie- en advies bureau van authentieke ma chines, A. W. Petiet in Middel burg. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de opening stijden van het Topshuis, waarin ook de Delta Expo is gevestigd SCHARENDIJKE - Vanaf de Brouwersdam bij Scharendij- ke werd zaterdagmiddag tussen 14.30 en 16.30 uur een ro de Suzuki motorfiets ont vreemd met het Duitse kente ken NE-DF29. De eigenaar, een 30-jarige in woner van Dormagen (D) heeft verklaard dat de nieuwwaarde van het voertuig 14.000 DM be draagt. BRUINISSE - Op de parallel weg in Bruinisse werd zater- 18.00 en 19.00 uur een auto opengebroken. Uit de auto werden een com- pactwisselaar met afstandsbe diening en twaalf CD's gesto len. De eigenaar van de auto, een 33-jarige inwoner van Klaaswaal deed aangifte. Er loas file op de Kraaijesteinioeg en in de straten van Burgh. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - 'Een stap in de goede richting', 'het begin van een oplossing' en 'het Ei van Co lumbus'. Drie omschrijvingen van de nieuwste maatregel bedoeld om sportduikers en beroeps vissers uit eikaars vaarwater te houden: de duikcorridor. Gedeputeerde J. G. van Zwie ten stelde vrijdagmiddag de eerste vijf in gebruik door het onthullen van een duikpaal bij de Zeelandbrug. De duiksport heeft er de laatste jaren veel beoefenaars bij gekregen en daarmee zijn ook de proble men begonnen. Beroepsvissers klaagden over duikers die net ten kapot sneden en kreeften stroopten. De provincie Zee land probeerde in eerste in stantie de problemen op te los sen door voor vissers en duikers aparte zones in te stel len. „Ik ben achteraf gezien blij dat dat misgegaan is," stel de Van Zwieten vrijdag. Met het onthullen van een duikpaal - waarmee een duikcorridor wordt gemarkeerd - stelde gedepu teerde J. G. van Zwieten de duikcorridor bij de Zeelandbrug officieel in gebruik. (Foto: Joop van Houdt) BURGH - Als je André Janse uit Haamstede moet geloven is Burgh zo'n beetje de oorsprong van alles. De titel van burgemeester zou niets anders zijn dan een verbastering van Burgher Meester en volgens Janse zijn alle inwoners van Nederland vernoemd naar die van Burgh: Burghers. Janse zag zijn optreden als buut'n reedner tijdens de Burghse Dag zaterdag be loond met een andere titel, die van Burghse Babbelaer. De Burghse Dag trok een re cordaantal bezoekers. Naar schatting 25.000 mensen trok ken naar het - nu nog - Wester- schouwse dorp, onder meer om het relaas van Janse.aan te ho ren. Voor een gehoor van boe ren, Burghers, burgers en bui tenlui stak Janse een gloedvol betoog ai voor instandhouding van de Burghse taal. Een taal die niet alleen door de Bur ghers zelf, maar ook door alle andere burgers gebezigd zou moeten worden. Volgens Jan se. Deze eerste Burghse Babbelaer-kampioen ziet de verspreiding van de Burghse taal als een missie. „Driehon derd jaar geleden heb ik iets dergelijks gedaan in Fries land, en dat is goed gelukt. Er was maar één probleem. Ze verstonden me daar niet." Jan se maakte van de gelegenheid gebruik om een misverstand uit de weg te ruimen. „Veel mensen denken dat in een Bur gerweeshuis alleen weesjes uit Burgh zitten. Maar dat is niet waar." Janse had zaterdag concurren tie van tien andere Burghse Babbelaers, maar uiteindelijk besloot de jury zijn relaas te bekronen met de Burghse Bab- belaer-trofee: een zilveren wa pen van Burgh op een voetje van Burghs perenhout. Op de tweede plaats eindigde me vrouw Van Killegem. Deze Belgische deelneemster had de aardappel centraal gesteld in haar relaas. Jhr. Van Citters uit Burgh legde met zijn ver haal over de Watersnoodramp van 1953 beslag op de derde plaats. Sfeer Erg veel belangstelling was er voor het ringrijden op de Kerk straat en de demonstratiewed strijd ringrijden met sjezen op de Burghse Ring. Vooral de Burghse Ring blijkt een per fect decor voor de in kleder dracht gehulde ringrijders op hun fraai gerestaureerde sjees- jes, voortgetrokken door Zeeuwse trekpaarden. Volgens Meulblok toch nog steeds dé trekker van de Burghse Dag. „De sfeer, ik denk dat dat het sterke punt is van de Burghse Dag. En we hadden.nu natuur lijk ook het weer mee. De enorme drukte leidde niet alleen tot files op de Kraaijen- steinweg, maar ook voetgan gersfiles in de Kerkstraat. Op verschillende punten werd het dringen. „Je zult hier maar met een kinderwagen lopen, mopperde één van de file-gan gers. Maar eenmaal de hinder nis voorbij klaarde het hu meur al weer snel op. Folklore speelde een hoofdrol en dat werd niet alleen tot uiting ge bracht bij het ringrijden en sjeesjesrijden, maar ook via optredens van Volkdansver- eniging Seal dis, muziekgroep De Zeeuwse Rei, klederdracht modeshows door Streek- drachtvereniging De Arke en Ot en Sien theater. Verder stonden ook hier weer de puffende en sissende Lister- stationaire motoren, al dan niet gekoppeld aan dorsmachi ne of wasmachine, oude tracto ren en old-timer automobielen. Boerenmarkt Het parkeerterreintje achter De Burghse Schoole bood plaats aan onder meer de klompenmaker, de rietvlech- ter, de touwslager en de am bachtelijke timmerman. „Dat moesten wij vroeger ook doen op de ambachtsschool. Met de hand kozijnen maken," becom mentarieerde een van de om standers het werk van de tim merman. Op het schoolplein bij De Burghse Schoole wer den oud-Hollandsche kinder spelen gehouden. De Karolingische Burcht was vrijgehouden voor de Boeren markt die voor de eerste keer samen met de Burghse Dag werd gehouden. „Een prima plaats," oordeelt J. de Koey.er. „Het was ook veel drukker dan anders. Op zoveel mensen hadden wij niet gerekend. Bij de stand van het Zeeuwse Vle gelbrood bijvoorbeeld was het brood om twee uur al op, zo druk was het." Volgens De Koeyer is op de Boerenmarkt het accent lang zamerhand verschoven van presentatie naar verkoop. Hoewel hij zeer tevreden is over de belangstelling voor de Boerenmarkt/Burghse Dag is het voor hem nog niet zeker of de twee evenemënten jaar weer gecombineerd moe ten worden. „Dètar moeten we eerst nog eens over praten. Het nadeel is dat sommige boeren gewoon niet kunnen op zater dag en eerder hielden we de Boerenmarkt op een doorde weekse dag."\ Meulblok toont zich na afloop bijzonder tevreden. Dat het zo druk zou worden had hij niet verwacht. „Nee, daar zijn we gewoon een beetje verlegen mee." Meulblok begon samen met de vier andere leden van het organisatiecomité in janu ari al met de voorbereidingen voor de Burghse Dag. Op de dag zelf werden veertig vrij willigers ingeschakeld en lag er een draaiboek van 121 pagi na's. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3