Akkoord tussen Russen en Tsjetsjenen is vrijwel rond Lx KOPD/0/T EfftUtS- TEREMI NS-concurrent Lovers gaat met een relletje van start Theatergroep Zierik Laatste Burghse Dag Fusie Vander Have en Zeneca is definitief Staat zwicht voor boze aannemers Westerschelde Eind aan bloedig conflict in deelrepubliek Brand in fabriek Van flat gegooid Vliegtuigje over de kop Niet tegenwerkenmaar ook niet helpen ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Verder wordt Jan Camijn ge nomineerd voor de mannelijke hoofdrol voor zijn creatie van Alan in 'Equus'. De voorstelling 'Antigone' door Toneelvereniging De Nar dusbloem van het Willibrord- college in Goes scoort met drie nominaties ook hoog. Katheri- ne Hermans krijgt er één voor vrouwelijke hoofdrol voor haar invulling van Antigone. Ferry Bouw wordt genomi neerd voor de mannelijke hoofdrol in zijn rol van koning Creon. Verder krijgt De Nar dusbloem ook een nominatie voor algehele vormgeving. Over het algemeen kan, naar aanleiding van het totaaloor deel van de jury geconstateerd worden, dat er vooral op visu eel gebied binnen het Zeeuws amateurtoneel opmerkelijke prestaties zijn geleverd. Het mag enigszins opvallend ge acht worden, dat de jury geen enkele nominatie in de catego rie Regie heeft toegekend. Een categorie, die binnen het ama- teurveld overigens hoog staat aangeschreven. Jubileum Op vrijdag 6 september wor den alle genomineerden ont vangen in het gebouw van de Stichting VMC in Middelburg. Daar krijgen ze allen hun jury rapport en een oorkonde uitge reikt. Het grote Elektrafestival op zaterdag 21 september in de Stadsschouwburg krijgt een extra feestelijk programma. Dit in verband met het 25-jarig bestaan van het ZCA en met het eerste lustrum van de Elek- tra-honorering. De Elektra's worden uitgereikt door de pro fessionele acteurs Gees Linne- bank en Helmert Woudenberg, die beiden al diverse master- classes in Zeeland verzorgden. Verder zal de landelijk beken de slagwerkgroep 'Slagerij van Kampen' optreden tijdens dit Elektra-festival. Vervolg van pagina 1 Het is voor hem nog maar de vraag of hij die steun ook van de nieuwe gemeente Schou- wen-Duiveland krijgt. Inzet mankracht De organisatie van een dag als de Burghse Dag kost veel geld, tijd en mankracht. ,,En daar helpt de gemeente ons bij. We krijgen bijvoorbeeld gratis dranghekken tot onze beschik king, terwijl je er eigenlijk voor zou moeten betalen. En na afloop wordt de veegwagen gratis ingezet om de boel weer schoon te maken. Als je die zou moeten huren zou dat toch zo'n duizend gulden kosten." Meul- blok wil, mede namens orga nisatoren van andere ver gelijkbare evenementen op Schouwen-Duiveland graag om tafel met de Stuurgroep Herindeling, zo kondigde hij zaterdag aan. Net als Meulblok toonde bur gemeester fees zich trots op het evenement dat volgens hem gevoelens van jaloezie op roept bij andere gemeenten. ,,Het heeft alles te maken met het bieden van kwaliteit," al dus de burgemeester. „Goede spullen, goede ideeën en een goede organisatie." Als af scheidscadeautje kreeg Tees een helikopter-rondvlucht bo ven Burgh aangeboden. Tees op zijn beurt had een afscheids cadeau van de gemeente aan het organisatiecomité van de Burghse Dag in petto: het ori ginele wapen van Burgh. Het wapenschild krijgt een plaats je bij de ingang van het plaat selijk museum De Burghse Schoole. Vergoeding van twintig miljoen MIDDELBURG (ANP) - De aannemerscombi natie Westerschelde, onder meer bestaande uit HBG, Ballast Nedam, Volker Stevin en Struk- ton Boskalis, heeft een overwinning behaald op de Nederlandse staat. De aannemers, die vorig jaar naar de rechter stapten wegens contractbreuk, hebben van Rijkswaterstaat een vergoe ding gekregen van twintig mil joen gulden. Dit meldt het bouwdagblad Cobouw zater- De combinatie was boos ge worden op het rijk, omdat ze in tegenstelling tot de afspraak geen brug-tunnelverbinding onder de Westerschelde mocht aanleggen. De overeenkomst was in 1971 afgesloten met de overheid. Daarna verbrak de provincie Zeeland het contract en schreef een nieuwe aanbe stedingsprocedure uit. De combinatie zag het contract vervolgens aan haar neus voor bij gaan. De tunnel wordt nu gebouwd door concurrent en hoofdaannemer Heijmans. Het totale project kost f 1,6 mil jard. Contractbreuk Vorig jaar werd bekend dat de bouwers een juridische proce dure waren begonnen. Zij be schuldigden de overheid van contractbreuk. Daarnaast had den de aannemers veel tijd en geld besteed voor het maken van een ontwerp. Dat geld wil den ze terug. Nu er een schik king is getroffen, ziet de com-, binatie af van de procedure. Hoofdkantoor in Kapelle KAPPELE (ANP) - De fusie tussen het zaadbe- drijf Koninklijke VanderHave Groep en het Britse Zeneca Seeds is een feit. Dat heeft de moederonderne ming van Vanderhave, Cosun in Breda, maandag laten we ten. In februari lieten beide partners weten een fusie te be ogen, maar daarvoor was eerst nog toestemming nodig van Brussel. Het hoofdkantoor van de nieu we holding, die Zeneca Van derHave gaat heten, komt in het Zeeuwse Kapelle. De direc tie bestaat uit managers van zowel Zeneca als VanderHave. K. Geling is benoemd tot voor zitter van de directie. Medio april gaf de Europese Commis sie toestemming voor de voor genomen fusie van beide be drijven. Ze oordeelde toen dat de combinatie niet zou leiden tot een monopoliepositie op de zaadmarkt. Bij VanderHave werken zo'n 1000 mensen. Het bedrijf pro duceert landbouwzaden, zoals voor gras, mais, granen, groen ten en suikerbieten. Tijden en standen volgens getijdetabel Hvdro-metcocentrum Zeeland t.o.v. mv Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 aug. 04.10 160 10.00 -118 16.25 156 22.25 -141 ROOMPOT BUITEN 13 aug. 02.35 159 08,40 -117 14.55 155 20.55 -140 BRUINISSE 13 aug. 04.25 171 10.00 -127 16.45 166 22.20 -149 WEMELDINGE 13 aug. 04.20 168 10.00 -124 16.35 163 22.25 -146 Springtij: 16 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 MOSKOU (AFP/DPA) - Generaal Aleksander Lebed en de Tsjetsjeense bevelhebber Asian Maschadov zijn het vrijwel eens over de rege ling van het bloedige conflict in de Kaukasische deelrepubliek. „De twee zijn het voor 95 pro cent eens over de toekomstige betrekkingen", aldus een Tsjetsjeense zegsman. Lebed heeft als gezant van pre sident Jeltsin tijdens de be sprekingen in de nacht van zondag op maandag in Daghe stan een voorstel gedaan dat zou gaan om de voorwaarden tot een nieuw staakt-het-vu- De Tsjetsjeense commandant zou zich akkoord hebben ver klaard met de voorstellen van de Russische generaal, die voorts het opperbevel in Tsjetsjenië op zich zou moeten nemen. Daghestan grenst aan Tsjetsjenië waar sinds decem ber 1994 Russische troepen en Tsjetsjeense separatisten zwa re gevechten leveren. Bij het voorstel is ook de terugtrek king besproken van de Tsjets jeense strijders uit de hoofd stad Grozny of wat daarvan over is. De Tsjetsjeense woord voerder Movladi Oedoegov zei dat een staakt-het-vuren „in de nabije toekomst" van kracht kan worden als Lebed het bevel krijgt over de Russi sche troepen in Tsjetsjenië. In Moskou sprak de machtige veiligheidsraad van de Russi sche federatie van de start van een „zeer constructieve dia loog" met de rebellen. Lebed is secretaris van die raad. Jeltsin benoemde hem zaterdag tot zijn gezant voor Tsjetsjenië. De president steunt de voostel len van zijn Tsjetsjenië-afge- vaardigde volledig, aldus een in Moskou vrijgegeven verkla ring. De Russische generaal Lebed heeft maandag in Moskou Jelt sin op de hoogte gebracht, na zijn vertrek uit Daghestan en de gesprekken met Maschadov en de Tsjetsjeense voorman Bassajev. Rustoord Jeltsin is overigens vanoch tend vetrokken naar een rustoord tussen Moskou en Sint-Petersburg. De 65-jarige president gaat naar een buiten verblijf aan het Valdaj meer, 350 kilometer ten noordwesten van Moskou. Jelstin werd op 3 juli herkozen als staatshoofd en legde vrijdag de eed af. De autoriteiten meldden niet hoe lang Jeltsin aan het meer zal blijven, maar wel dat hij nu complete rust" gaat genieten. Jeltsin deed al kalm aan in zijn huis in de Moskouse voorstad Barwisj, maar bleef wel mede werkers ontvangen. De Russi sche president lijdt aan over vermoeidheid als gevolg van de verkiezingscampagne. Staken De Russische strijdkrachten hebben maandag besloten de luchtbombardementen op Grozny te staken. Het persbu reau Inter-Tass beroept zich op een officier uit het Russische hoofdkwartier. Eerdere aan kondigingen van Russische zij de luchtbombardementen te staken, zijn niet altijd in daden omgezet. MIERLO (ANP) - Een felle uit slaande brand bij limonadefa- briek Tornado in het Brabant se Mierlo heeft zaterdag morgen voor ruim een miljoen gulden schade aangericht. Het vuur ontstond door nog on bekende oorzaak rond kwart over vier in een van de opslag plaatsen op het fabriekster rein aan de Geldropseweg. De loods brandde geheel uit. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHIEDAM (ANP) - Een acht jarig jongetje dat zondagmid dag in Schiedam van een flat viel en overleed, is vermoede lijk door een man van het ge bouw gegooid. De politie heeft een 53-jarige verdachte gearresteerd. De flat aan het Lisztplein telt twaalf verdiepingen. Het ven tje was met een bal aan het spe len op de galerij van een van de hoger gelegen etages. Zijn ou ders wonen enkele verdiepin gen lager. Het is de politie nog onduidelijk wat er precies is gebeurd. Zo staat niet vast van welke woonlaag het jongetje viel. De 53-jarige flatbewoner zou volgens minstens getui ge wel met het drama te maken hebben. BOSSCHENHOOFD (ANP) - Een piloot is zondagmiddag op het vliegveld Seppe in de ge meente Bosschenhoofd, met een Cessna over de kop gesla gen tijdens een mislukte lan ding. De enige inzittende, een 36-ja- rige inwoner van Rotterdam, kwam met de schrik vrij. Het toestel raakte zwaar bescha digd. AMSTERDAM (ANP) - De eerste rit van NS- concurrent Lovers op het traject Amsterdam - IJmuiden ging zondagmiddag om 12.47 uur met een relletje van start. Uit een NS-circu- laire bleek dat de rayonmanagers van Am sterdam hun personeel opdracht hadden ge geven Lovers niet tegen te werken, maar ook niet te helpen. Uitvloeisel van deze opstel ling is onder andere dat ge handicapten die met Lovers reizen niet door NS'ers ge holpen mogen worden. De Amsterdamse wethouder van Verkeer, Bakker, hekel de vlak. voordg ?tart de op stelling van de^NS. Het hel-, pen van invaliden, ook als die met een concurrent meer- rijden, vindt hij een kwestie van fatsoen. Geen contract Een woordvoerder van de NS stelt dat Lovers geen con tract heeft met de NS voor het helpen van invaliden en dat Lovers kennelijk bij de voorbereiding niet aan die hulp heeft gedacht. Eerder lagen de Spoorwegen dwars bij de aanschaf van beveili- gingskasten die in de treinen nodig zijn. De eerste Loversrit, die twee minuten te laat vertrok, luidde het eind in van een monopolie van de NS-reizi- gersafdeling. Velen duizen den mensen stonden tussen Santpoort en IJmuiden om de trein te verwelkomen. In IJmuiden kreeg de trein een massaal onthaal. Burge meester Hertog was zeer in genomen met het feit dat zijn stad weer een spoorverbin ding heeft. Harde concurrentie is het voorlopig niet. De NS stop ten in 1983 met de exploita tie van de lijn naar IJmui- ,den. Lovers rijdt voorlopig alleen in de zomer en richt zich op de strandtoeristen. Vandaar dat er ook frisse zeelucht door de rijtuigen zou moeten worden gebla zen. De spuitbussen met de zilte lucht waren zondag ech ter niet voorradig. Met de hand De trein gaat ook niet snel. Tussen Santpoort en IJmui den sukkelt hij met 40 kilo meter per, uur naar de kust. Voor elk overweg stopt de Kennemef Strandexpres waarna de spoorbomen met de hand gesloten worden. Opmerkelijk is dat niet al het Lovers-personeel salaris ontvangt. Enkele machinis ten zijn ex-NS'ers met een vut-uitkering. Van Lovers krijgen zij een onkostenver goeding. De vut-uitkering wordt opgebracht door het NS personeel, de concurrent dus. De conducteurs hebben het vak als vrijwilligers ge leerd op de toeristische stoomtrein van Enschede naar Haaksbergen. Zij ont vangen wel salaris. Lovers maakt als eerste ge bruik van de liberalisering van het spoorwegnet, die het gevolg is van Europese richt lijnen. Iedereen die aan be paalde veiligheidsvoor schriften voldoet, mag een treindienst beginnen. In vier maanden tijd, wat kort is voor spoorwegbegrip pen, tuigde Lovers zijn spoormaatschappij op. In oktober stopt de expres al weer. Het is de bedoeling dat hij volgend jaar de hele,zo mer rijdt. Lovers zegt meer plannen tehebben voor spoordiensten. Rondvaartboten Het nieuwe spoorbedrijfje is een onderdeel van Lovers, Dit bedrijf is vooral bekend van de rondvaartboten in Amsterdam en Utrecht. De aanpak van het treinbedrijf verschilt sterk van die van de NS. Het Amsterdamse be drijfje ziet de eigen treinen als een onderdeel van een groter pakket; het wil in IJ muiden bijvoorbeeld ook een eigen strandpaviljoen beginnen. Bij Lovers Rail werken der tig mensen, deels ex-NS'ers. Ze hebben geen cao en alle maal een individueel con tract. Vakbondsbestuurder G. Hardeveld van de spoor wegvakbond FSV vindt dat concurrerende spoorwegbe drijven in de toekomst ar beidsvoorwaarden moeten bieden die gelijk zijn aan die van de NS. Suske en Wiske "R0B0TK0P" door Willy Vandersteen TtV££ PO//T/£BOT£// 6£H£/D£AD/ //A//D- /A/Z6£PS M/Z DAT STUK ROBOT//DAT GAAT JOll/£ J£ HOP HOSTEN EJtf/f VRIEHDEH K0tl HE tl DE cohhissrris tot rede BREH0EH EH EVEN LATER VERHEEtlT HJ HET HELE VER- Hm DE tl RH IS HET ST0H- HEtO 6E5LR6EH. j Jullie zijn er dut A zeker ran dat jullie H mend m handen is A je rallen ran een bende maffiosi li1 1 Ja, commissaris, en vu r er- moeden da! hun hoofdkuar her jereshjd ts m hel hpen nynse dorpje K'escua di Maiale in de buurt ran Capihjnano 'I zS' A>nN f Tfo r 1 v-Wmfc' 7* j i Is dal met die slreek waar dat milieu- \jihandaa! heeft plaalsferonden Ml! \.0/ t HWr f v y w- 7 r~ l J /SM Maandag 12 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Karei Bogerd, bas/bariton en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Informatiebijeenkomst ge meente Westerschouwen om 19.30 in gemeentehuis. Show big foots. Parkeerterrein Randweg. 20.30 uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur. Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 13 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Orgelconcert door Willie Bil-den Hollander. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Zomerprogramma op Havenplein en in Sint Domusstraat vanaf 10.00 uur. Kindertheaterdag in MFC, Huybertstraat 35, van 10.00 tot 16.00 uur. Noord welle Speldag Olympische Spelen. Speelveld achter Dorpshuis. Vanaf 10.00 uur en 19.00 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Burgh Museum De Burghse Schoole, Theaterrondleiding, 19.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Optreden Oekraïns jongerenensemble Prolissok. Kerkring. 20.00 uur. Woensdag 14 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Informatiebijeenkomst gemeente Westerschouwen om 19.30 uur in gemeentehuis. Oosterland Rommelmarkt voor de N.H. Kerk rond het kerkgebouw. 16.00 uur Bruinisse Gemeentehuis, Openbare vergadering commissie financiën, 19.30 uur. Zang- en muziekavond. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Show big foots. Parkeerterrein Manege Aquadelta. 20.30 uur. Renesse Radio Noordzee Tour. Bij VW-kantoor. 17.00 tot 20.00 uur. Bruinisse Mosselen eten in tuin Oudheid kamer, van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 15 augustus Burgh-Haamstede Commissievergadering openbare werken, gemeente huis om 19.30 uur. Bijbelexpositie. Nederlandse Hervormde kerk Haamstede. 10.00 tot 17.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommis sie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2