J PNC Geen "middelmaat meisje Feest bij Technika-10 Kinderkook-klub "De Pruttelaars" Tekenen voor jongeren INTERVIEW JOSIE KNEEPKENS lichtboei(end) nieuws Timmerklub voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar Maandagavond van 18.00 - 20.00 uur. Docent: LeenVerloo (Voor deze klub wordt nog een en thousiaste vrijwil(ig(st)er gezocht. Bel even als je belangstelling hebt en vraag naar Tea van 't Leven.) Pottendraaien Leer echt werken op een draaischijf voor meisjes en jongens van 10 tot 12 jaar Zaterdagmorgen van 10.00 - 12.00 uur Docent: Chris Robberegts Krea-klub zoekt kreatieve kinderen Wat is de krea-klub? Eigenlijk heel ge woon en gezellig. Twee maal per maand op de woensdagmiddag van 13.30-15.30 uur (half twee tot half vier) zijn kinderen in de leeftijd van 6 tot 10 jaar welkom in De Lichtboei om lekker te komen knutselen. Iedere keer zijn er leuke ideetjes om te maken; je kan werken met lijm, verf, papier en klei enz. Natuurlijk is er in de herfst en met Kerst, Pasen of moeder/vaderdag iets speciaals wat daarbij past. Kom gerust eens kijken. - Foto Joop van Houdt Wij hebben feest, waarom? Techni ka-10 bestaat tien jaar! Op zaterdag 24 augustus vieren we dit feit in de aula van het MFC; het begint om 13.30 uur. Er is een optreden van de toneelgroep "Pandamonium" die ons met allerlei trucs en lol zal ver maken. Gezien het succes in Heinkeszand tij dens de "energiedag" waar Panda- monium uitbeeldde hoe electricitëit - werd ontdekt, wordt het ook dit jaar vast en zeker weer erg leuk! Wie mogen er komen? - De meiden die meedoen aan het ko mende blok van Technika-10 - alle oud-leerlingen van T-10 - alle oud-begeleidsters van T-10 - de T-10-groep uit Tholen feest ook mee Een gezellige klub meiden dus Nog een aktiviteit Op zaterdag 31 augustus is de open dag van de gebruikers van het MFC. Natuurlijk isTechnika?10 ook aanwe zig. Van 11.00 - 16.00 uur kan je een echte boor komen maken. Ja, hiermee kan je echt gaatjes boren in hout. Als je het niet gelooft kom dan maar kijken en meedoen! Deze aktiviteit is voor alle meisjes in de T-10-leeftijd: 10-12 jaar. Of je wei eens eerder een kursus hebt gevolgd of niet, je bent van harte welkom. Zo kan je zien of Technika-10 ook iets voor jou is. Start nieuwe kursus Techni- ka-10 j In september begint ons nieuwe blok T-10. Een blok bestaat uit 10 lessen, die op donderdagavond van 19.00 - 21.00 uur worden gegeven. Wat gaan we dit keer doen? Alles wat te maken heeft met elektronika. Je leert te wer ken met - weerstanden, pool meter, diode, krokodillenbek. We maken onder meer een iichtdim- mer en een spanningszoeker. Het klinkt heel ingewikkeld maar je kan het zelf ook. De laatste les mag je je vader of moeder (of verzorger) meenemen. Zij mogen dan zelf iets maken en jij helpt ze daarbij..,. Liesbeth Giltay.(leidsterT-10) j De twee- en twintigjarige Josie Kneepkens volgt na het behalen van de Havo een jaar een grafische opleiding, daarna werkt zij een tijd je bij de buitendienst van de ge meente Zierikzee en vervolgens bij het Waterschap. "Maar dat was zo'n mannenwereld, wel leuk hoor, maar omdat het werk vaak gewoon te zwaar voor me was draaide het erop uit dat ik hele dagen in m'n een tje in een hok paaltjes zatte schilde ren. Nou ja daar vond ik mezelf toch te goed voor - ik verveelde me dood"Innovember 1995stapt zij als JWG'er (JeugdWerkGarantie- plan) de Lichtboei binnen. Josie had bij aanvang "absoluut geen benul wat sociaal kultureel werk ei genlijk inhield". Dat leerde zij al doen de. "Ik doe leuk en afwisselend werk, het bestaat ondermeer uit licht admi nistratief werk, copieerklussen, soms help ik mee bij een kursus of kreaklub, zo heb ik in 't begin geholpen bij de kursus koken voor mensen met een verstandelijke handicap.Verder ver zorg ik koffie voor de medewerkers, maak ik folders en houd ik het archief bij. Vooral het grafisch ontwerpen van een folder op de komputer doe ik graag, ik zoek leuke afbeeldingen of ik teken er zelf een gekke cartoon bij. (Josie maakte in de Lichtboei kennis met de komputer en leerde er snel vaardig mee om te gaan). Ik krijg alle ruimte bij wat ik doe, als ik het echt niet weet dan vraag ik het en krijg ik op drachten. Verder liepen Nora en Tessa tot de zomer (1996) stage in de Licht boei (in het kader van de studie Sociaal Pedagosche Dienstverlening SPD) en soms vroegen zij mij ook om onder steuning bij bepaalde dingen". Dat sommige mensen wellicht wat scheef naar Josie's eigentijdse ver schijning kijken deert haar al lang niet meer. Haar "tenue" is een pet achter stevoren op het hoofd, het haar soms in vlechten dan weer dreadlocks of in een staart, een oude trui, strakke broek en zwarte legerschoenen (kist jes) aan de voeten. Ze vertelt dat Rudy (directeur Lichtboei) bij haar aantre den in de Lichtboei direct de sfeer neerzette die er onderling tussen de medewerkers heerst. "Ik stelde me voor als de.nieuwe JWG'er en hij zei gelijk: "ohh, daar was ik al bang voormaar zegt ze grinnikend: "dat was gewoon humoristisch be doeld en ik voel me prima op m'n gemak. Ik zeg maarzo: dit ben ik.., met m'n pet..., ik ben nou eenmaal geen middelmaat meisje!" Koor Inmiddels heeft Josie haar "eigen" jongerenkoor "Blaaat" opgericht. Zij vond namelijk dat er voor haar leeftijd genoten weinig te doen was in de Lichtboei. Van Tea en Rudy kreeg zij de gelegenheid om te onderzoeken waar jongeren behoefte aan hadden. Er kwam een "stappenplan". Middels enquete-formulieren inventariseerde zij samen met eerder genoemde sta giaires, onder de Zierikzeese jongeren dat een (pop)koor (naast uitgaan) bo venaan hun verlanglijstje stond. Toen was het een kwestie van de media bewerken: oproepjes in de krant en over de radio en binnen de kortste keren was er een koor met zo'n dertig jongeren (merendeels meiden) in het leven geroepen. Op woensdag avond 19 juni 1996 vond in het MFC de eerste succesvolle "try-out" plaats voor familie, vrienden en bekenden. Met begeleiding van een band bracht het koor - onder de bezielende leiding van dirigente Josie - ballads, pop songs en enkele door Josie zelf ge schreven muzieknummers ten geho re. Zangpedagoge Liesbeth Franken biedt twee maal per maand deskundi ge zang-begeleiding en verder is van uit het koor een groepje geformeerd die de songs van te voren inzingt/oe fent. De naam "Blaaat" komt voort uit het vocabulair van Josie die regelma tig tijdens de microfoontests pleegt te roepen: "kom op, blaaat nog eens watJosie hoopt in september een HBO-studie CMV (Culturele Maatschappelijke Vorming) te gaan volgen in Breda. Jeugd Werk Garantieplan Een JWG'er komt niet in een uitke ring maar ontvangt loon. Werk is gegarandeerd. Via BesthWerk (aftakking van de Sociale Dienst) kan de cliënt in een uitgebreide kaartenbak haar of zijn keuze maken. In principe moet je eik half jaar naar een andere werk plek om zodoende werkervaring op te doen met als uitzicht dat je er een baan aan overhoudt. Je werkt 32 uur per week en je mag 1 dag per week op kosten van de Sociale dienst een studie volgen. Deze re geling duurt tot je 27-ste jaar. In het afgelopen seizoen heeft de jongerengroep tijdens de teken- kursus twintig avonden uitste kend haar best gedaan, wat resul teerde in een aantal mooie tekeningen. Graag had ik hiervan iets geëxpo seerd in het Multifunctioneel Cen trum, maar bijna alle leerlingen waren te zeer gehecht aan hun werk om het een tijdlang af te staan, wat ik wel begrijpelijk vond. Perslot van re kening wil je wanneer je iets gemaakt hebt, het graag thuis laten zien. In september gaan er weer twee te- kenkursussen voor jongeren van start, respectievelijk op de woens dagavond voor jongeren van 8 tot 11 jaar en op de vrijdagavond voor de leeftijd 12 tot 15 jaar (tijd: 19.00 - 21.00 uur). Over de inhoud staan twee dingen in ieder geval vast: 1dat we verschillendeteken-, schil der, of grafische technieken gaan gebruiken; 2. dat we voorzichtig op zoek gaan naar onverwachte zaken. Dat is namelijk het leukste van teke nen; je begint ergens aan met (of zonder) een vastomlijnd doel, maar bijna altijd is het resultaat anders dan je aanvankelijk dacht dat het zou worden. Hopelijk komen we dit na jaar weer een paar van die verrassin gen tegen. Vandaar dat ik alle jongeren die graag kwasten, kleuren, kliederen, prutsen, priegelen, knippen, zingen, lezen, schrijven, plakken, afkijken of fantaseren.... uitnodig om mee te doen met de tekenkursus. Docente: Liesbeth van der Pol. Acht jaar bestond de kookklub al en nog steeds had hij geen naam. Een goede aanleiding om de klub eindelijk een naam te geven was de verhuizing van de Lichtboei naar het MFC. De kinderen van de kook klub kregen de opdracht een leuke, toepasselijke naam te verzinnen. Sommigen waren zo enthousiast dat ze meerdere namen indienden. Aan Tea en Rudy, de medewerkers van de Lichtboei, de moeilijke op dracht om ee n keuze te maken. Vol gens hen was de naam "De Prutte laars" het meest origineel. De winnaar ontving (natuurlijk!) een kookboekje. Wat doe je zoal op die kook klub??" Wij maken samen allerlei eenvoudige gerechten klaar, bijvoorbeeld een maaltijdsoep, een ovenschotel. lekkere nagerechtjes of zelfs een taartV/yjkl lubYjf De meeste gerech ten eten we gezellig gezamenlijk op. Maar soms kan je wel eens wat mee naar huis nemen om je papa of mama iets te laten proeven. Van elk klaarge maakt gerecht krijg je ook een recept, datje kunt bewaren in een bijbeho rend mapje, watje na afloop van de kursus mag houden. Kinderkookklub: elke maandagmid dag van 15.30 tot 17.00 uur. Hier vast een voorproefje; je kunt dus meteen aan de slag!! RECEPT van Torero-schnitte Wat heb je nodig? - 1 boterham - wat leverpastei - 1 tomaat - klein beetje fijngesneden ui - 1 ei - paprikapoeder Wat moetje doen? - besmeerde boterham met leverpas tei - snijd de tomaat in plakjes - smelt de boter in de pan - leg de boterham met de pasteikant naar boven in de pan - laat de boterham zachtjes bakken tot de onderkant bruin is en de pastei een beetje gaat smelten - leg de boterham nu op een bord en verdeel de plakjes tomaat en ui er over - smelt weer een klontje boter in de pan en bak hierin het ei - schuif het gebakken ei voorzichtig op de tomaat en strooi er wat papri kapoeder overheen Klaar is Kees! Smullen maar! Ben je tussen de 7 en 13 jaar en vind je koken leuk geef je dan snel op, want het aantal deelnemers is beperkt. Docenten: José-Anne en Margriet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 20