Patricia Kort rondemiss '96 van Wieleromnium Zierikzee Brogum gaat met schone lei de herindeling tegemoet PO-Kokkels halveert aantal in te zetten vissersschepen Internationaal gezelschap van geografen op bezoek in Zierikzee Presentatie Zeeuwse Vlegel Eierkoeken Ontvangst in Vierschaar stadhuis Geld voor ANBO Zierikzee 'Feel positieve reacties gehad op mijn foto in de krant Gemeente helpt pop- en theaterpodium uit de rode cijfers Combinaties met maximaal elf schepen VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 NR 26023 5 ZIERIKZEE - Ruim tachtig geografische we tenschappers brachten aan het einde van de donderdagmiddag een bezoek aan Zierikzee. Deze leden van het International Geographical Union (IGU), een internationaal geografisch ge nootschap, werden officieel ontvangen door wethouder D. van der Wekken in de Vierschaar van het stadhuis. Ruim dertienhonderd geogra fen vanuit vele landen op de wereld verblijven deze week in Nederland in het kader van het 28e wereldcongres van het IGU. Slechts eenmaal eerder - in 1938 - was Nederland gast land voor dit grootschalige, in ternationale congres. Het con gres wordt om de vier jaar gehouden en zal in het jaar 2000 in Seoel (Korea) plaats vinden. Thema van het 28e wereldcon gres is Land, Sea and Human Effort. Voor de hand liggend dus dat Zeeland, waar land, zee en menselijke inspanning altijd al een drie-eenheid vor men, in het excursieprogram ma werd opgenomen. Het gezelschap geografische wetenschappers, dat donder dag een bezoek bracht aan Ant werpen, het Deltagebied en aan Zierikzee, bestond uit ver tegenwoordigers van de lan- denorganisaties van de IGU en van het organiserend comité. Wethouder Van der Wekken heette de geografen namens het Zierik2eese gemeentebe stuur van harte welkom. Hij was gezien het thema van het IGU wereldcongres van me ning, dat geen betere plek voor een ontvangst kon worden uit gezocht dan hier. Van der Wek ken schetste, dat hier levend op een niveau onder de zeespie gel door de eeuwen heen men selijke inspanningen werden geleverd om beschermd te zijn tegen het water. ,,Dat water was vaak een vriend voor de mensen, maar soms ook een vijand," aldus de wethouder. Hij lichtte toe hoe de Waters noodramp in 1953 aanleiding was geweest voor de groot scheepse Deltawerken, waar bij de belangrijkste zee-armen werden afgesloten, de Storm vloedkering werd gebouwd en het Deltagebied voor altijd te gen het water beschermd dient te zijn. Van der Wekken sprak de hoop uit,dat de leden van de IGU naast de hedendaagse wa terbouwkundige werken ook gelet hadden op de kleinere en grote zeedijken, die getuigen van eerdere menselijke in spanning ter bescherming te gen het water. Wetend, dat ge ografen immer met bijzondere belangstelling het landschap bekijken, ging de wethouder ervan uit, dat zij veel kenmer kende objecten hadden waar genomen tijdens hun tocht van Antwerpen naar het Deltage bied. Hij gaf tot slot een korte toe lichting op de historie van Zie rikzee en op die van het monu mentale stadhuis. Hij nodigde het gezelschap uit de fraaie ruimten te bezichtigen, met na me het Stadhuismuseum op de bovenste verdieping. Op de kaart Woordvoerder van het organi satorisch comité, mr. Frans This^en, tevens auteur van vele Zeeland-verhandelingen, dankte de wethouder voor de ze ontvangst in het stadhuis. Hij verwees naar de invloed die publicist en geograaf Van Loon zichzelf destijds toedicht te. Deze man ging niet bepaald gebukt onder valse beschei denheid en verklaarde na een intensief verblijf in Veere, dat hij door middel van zijn publi caties Veere op de wereldkaart had gezet. ,,Met dit grote gezel schap aan geografen moet het voor Zierikzee nu toch een mooie gelegenheid zijn haar naam ook op de wereldkaart geplaatst te krijgen," aldus mr. Thissen. Aart burgemeester Kesseit van Hulst ZIERIKZEE - Naast Zeeuws Vlegelbrood en Vlegelbier zijn er nu ook Vlegel Eierkoeken. Dit nieuwe Zeeuwse product wordt dinsdag 13 augustus officieel gepresenteerd in het gemeen tehuis in Hulst. ZIEKIKZEE - Het Juliana Wel- zijn Fonds heeft aan de afde ling Zierikzee van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen een bijdrage van 1250 gulden toegekend. Het geld is bestemd voor de aanschaf van een koersbalspel. Het Juliana Welzijn Fonds helpt verenigingen, stichtin gen en groepen hun plannen en projecten uit te voeren. De ac tiviteiten,moeten liggen op het gebied van maatschappelijk welzijn. Voorbeelden zijn: vrijwillige hulpdiensten, jeugd- en oude renzorg, dak- en thuislozen- zorg, buurt- en dorpshuizen, projecten van en voor minderheden en buurtbeheer- projecten. Burgemeester .A. Kessen zal het nieuwe product in ont vangst nemen en bovendien .krijgen alle gemeenteambte naren van Hulst een pakje Zeeuwse Vlegel Eierkoeken mee naar huis. Banketbakkerij R. de Cock uit Hulst heeft samen met de Stichting Zeeuwse Vlegel deze eierkoeken ontwikkeld, geba seerd op de milieuvriendelijk geteelde tarwe van de Zeeuwse Vlegel en scharreleieren. De tarwe wordt bovendien op windmolens gemalen. Een belangrijk doel van de Stichting Zeeuwse Vlegel is om samen met enthousiaste producenten nieuwe produc ten te ontwikkelen die zijn ge baseerd op milieuvriendelijk geteelde gewassen uit Zeeland. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse Vlegel Eierkoeken binnenkort bij bakkers en su permarkten verkrijgbaar zijn. De 22-jarige Patricia Kort uit Haamstede is door de lezers van deze krant gekozen tot rondemiss van het Wieleromnium dat op vrij dag 23 augustus in Zierikzee wordt gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma) (Door Ton van den Nouweland) ZIERIKZEE - De 22-jarige Patricia Kort uit Haamstede is door de lezers van deze krant ge kozen tot rondemiss '96 van het Wieleromnium Zierikzee. Patricia versloeg haar concurrentes met groot puntenverschil. briefje zien waarmee hij me had aangemeld. Ik heb trou wens heel veel positieve reac ties gehad op mijn foto in de krant. Een spontane foto von den ze het allemaal." Patricia Kort is geboren en ge togen in Zierikzee. Drie jaar geleden verhuisde ze met haar ouders, die in Zierikzee een au- toschadebedrijf hebben, naar Haamstede. Sportief is de ron demiss ook. Ze voetbaltbij ZSC in Scharendijke, tennist bij Haamstede en verder doet ze aan mountainbiken en aan hardlopen. Patricia: „Alleen de laatste tijd is het wat min der met de sport. Ik loop al drie maanden met een zere en kel, omdat ik bij het voetbal len ben gevallen." Verkiezing Het Wielercomité Zierikzee en „Gaaf! Hier weet ik even niets op te zeggen," reageert Patri cia als ze telefonisch op de hoogte wordt gesteld van haar verkiezing. Een dag later op de Nieuwsbo deburelen heeft ze wel wat te vertellen. Uiteraard is ze blij met het nieuws. En gelukkig heeft ze ook zin in haar repre sentatieve taak. ,,Ik vind het wel spannend. Ik heb ook al wel een beetje een idee wat ik me bij een rondemiss moet voorstellen. Ik ben afgelopen zaterdag in Haamstede wezen kijken, waar een vriendin van me ook rondemiss was." Patricia is als kandidaat-miss aangemeld door haar vriend Edwin van de Zande. „Hij heeft me pas achteraf verteld dat ie me had aangemeld. Dat doet ie toch niet, dacht ik. Pas nadat de foto's in de krant had den gestaan, liet hij me het de Zierikzeesche Nieuwsbode besloten enkele maanden gele den tot het uitschrijven van een verkiezing voor de ronde miss van het Wieleromnium dat vrijdag 23 augustus op het Havenplein wordt gehouden. Na een oproep in deze krant meldden zich twaalf Schouwse schonen aan. De bon die op 26 juli bij de foto pagina in deze krant stond, werd door 128 lezers inge stuurd. Patricia kreeg 48 stem men en was daarmee overtui gend winnaar. Sandy van der Sluijs (20) uit Zierikzee werd met negentien stemmen twee de. Een gedeelde derde plaats (vijftien stemmen) behaalden Leonie van Nieuwenhuyze uit Noordwelle'en Marit de Vrieze uit Scharendijke. Spektakel Het omnium om de Grote prijs van de Zierikzeesche Nieuws bode belooft weer volop spek takel. Bij de derny's komt oud-wereldkampioen Kees Stam aan de start. Meest pro minente renner is Eddy Schü- rer, bekend van de Tour '95. Het Havenplein wordt één groot terras, waar een dweil band voor sfeer zorgt. De aan vang van het wielerspektakel is 19.30 uur. Volledige uitslag missverkiezing: 1. Patricia Kort 48 stemmen 2. Sandy van der Sluijs19 stemmen 3. Leonie van Nieuwenhuyze 15 stemmen 4. Marit de Vrieze15 stemmen 5. Angelique van der Have14 stemmen 6. Ciska Berrevoets 13 stemmen 7. Andrea de Looff13 stemmen. 8. Vivian Bommeljé5 stemmen 9. Christianne van der Hulle 4 stemmen 10. Stella Stok4 stemmen 11. Lisa Rijstenbil3 stemmen 12. Sylvia Stegenga3 stemmen (Drie stembiljetten waren te laat ingestuurd). BRUINISSE - De kokkelsector zal dit jaar ge noegen moeten nemen met hooguit 1.100 ton kokkels. Hiervan is zeventig ton voor de hand- kokkelaars bestemd. Het nieuwe seizoen begint op zijn vroegst op 2 september. Een definitief besluit hierover valt pas op vrijdag 23 augustus. Dat is de slotconclusie van de inventarisatie die afgelopen dinsdag door de Producenten organisatie voor de Nederland se kokkelsector in samenwer king met drs Marnix van Stralen van het RIVO is afge rond. Het onderzoek werd ver richt met de YE 42 van Roem van Yerseke. De Waddenzee blijft dit jaar als gevolg van de verwoesten de vorstschade in de afgelopen winter gesloten. Of de Wester- schelde dit jaar nog opengaat hangt hoofdzakelijk af van de broedval deze zomer. Volgens planning wordt op deze zeearm in september opnieuw geïn ventariseerd. Vanwege de schaarse voorraad heeft de Producentenorganisa tie het aantal in te zetten een heden van 22 naar elf schepen teruggebracht. Door nieuwe combinaties te vormen komt het er per saldo op neer dat de vangstrechten van vier indivi duele vergunningen door een schip zullen worden opgevist. Woordvoerder Jaap Holstein, secretaris van de kokkelsectie, is vol lof over de wijze waarop de inventarisaties hebben plaatsgevonden. „De PO en het RIVO heeft de bestanden met een gigantisch grote nauw keurigheid kunnen vaststel len. Als sector hebben we onderling uitstekend samenge werkt. Wat dat betreft is het zonder meer uniek wat er is gebeurd. Voor het overige zien de vooruitzichten er extreem slecht uit." In de commissievergadering van advies voor welzijn en so ciale zaken, die in de commis siekamer van het stadhuis wordt gehouden komt de be groting '97 van het buurt- en clubhuiswerk van het Leger des Heils aan de orde en subsi dieverzoeken van Bussen voor Sarajevo en Stichting Tafeltje- dek-je en verschillende aan vragen vanuit het onderwijs. Het duurt op zijn minst tot 2 september, eer de kokkelschepen voor het nieuwe seizoen uit kunnen varen. (Foto: Jacob de Ronde) ZIERIKZEE - Voor de Stichting Brogum in Zie rikzee is het uithuilen en opnieuw beginnen. De gemeente laat de stichting niet met schulden zitten, maar zal die saneren alvorens de herin deling een feit wordt. Het gaat hierbij om het tekort over het jaar 1995 en het geraamde tekort over 1996. Het college geeft een negatief advies over een bedrag van tienduizend gulden voor des kundigheidsbevordering van het bestuur van Brogum. Een en ander wordt besproken in de commissie welzijn van maandag 19 augustus. De com missie bespreekt dan ook of de gemeente een subsidie van 120.000,- toe zal kennen voor de aanpassing van de accom modatie van Brogum. „De vaste lasten hangen als een molensteen om de nek van Brogum," klaagt voorzitter Jaap Elenbaas. Die vaste las ten belopen zo'n tien- tot vijf tienduizend gulden per jaar. „Als je daarbij bedenkt, dat de optredende groepen steeds meer geld vragen en hogere ei sen stellen, dan begrijp je dat de balans zoek raakt." De schuldenlast van Brogum is de afgelopen jaren dan ook opge lopen tot zo'n 36.000,-. Elenbaas en zijn achterban me nen dat je in de huidige tijd ar tiesten niet meer in een accom modatie a la jeugdsoos kan ontvangen. „Dan komen ze ge woon niet," aldus Elenbaas, „ze laten in hun contract vast leggen hoe ze hèt en wat ze wil len hebben. Als we bands van een beetje niveau hier naar toe willen halen, zullen we het ge bouw aan moeten passen." De Brogumboerderij biedt inJ derdaad een accommodatie in huiselijke sfeer. De kleedruim te voor de artiesten zit in het woonhuis. Bij een optreden moeten de artiesten of dwars door het publiek opkomen of buitenom hét gebouw naar het podium lopen. Brogum wil daarom graag kleedruimtes la ten neerzetten, die in verbin ding staan met het podium. Op het verlanglijstje staat verder nog een los- en laadruimte aan de achterkant van het podium. „De enorme versterkers en an dere apparatuur zijn nauwe lijks te tillen, daarom moet al les zo dicht mogelijk bij het podium uitgeladen kunnen worden," zegt Elenbaas. De ge meenteraad zal beslissen of al le plannen verwezenlijkt kun nen worden. De artiesten moeten in Brogum vanuit de kleedkamers door het publiek naar het podium. Als de ge meenteraad toestemt komt er een verbouwing en een eind aan deze ongemakkelijke situatie. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5