Vijf Nederlandse scouts zijn in Zweden omgekomen bij ongeval Houterige Jeltsin legt de eed af als president Nederlands gezin ook bij ramp camping omgekomen Verbod op beregenen in regio Zeeuws-Vlaanderen Grote uitbreiding aantal officieren van justitie Gif lekt uit zeecontainer Brand in boerderij y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dodental stijgt tot 76 BIESCAS/MADRID (EFE/DPA/RTR/ANP) - Het dodental van de ramp op de camping' Vir- gen de las Nieves in Biescas in de Spaanse Pyre neeën is vrijdagochtend tot 76 gestegen. Onder hen zijn vier Nederlanders, zo heeft de Neder landse consul in Barcelona, mr. M.M. van der Gaag, bevestigd. Het gaat om een man en vrouw van dertig jaar en hun kinde ren van acht en twaalf jaar. Vijftien andere Nederlanders die op de camping verbleven, zijn ongedeerd gebleven. Honderden reddingswerkers hebben de gehele nacht gezocht naar de nog zeker honderd ver misten van de overstroming die de camping woensdag avond trof. Duikers gaven de zoektocht na zonsondergang op, maar andere reddingswer kers zetten hun werk onder kunstlicht voort. Identificatie Ongeveer tweederde van de slachtoffers is inmiddels geï dentificeerd. Vrijwel allen zijn het 'Spanjaarden, maar ver moedelijk zijn ook enkele Fransen, Belgen en Duitsers omgekomen. De identificatie wordt bemoeilijkt doordat vrijwel niemand papieren bij zich droeg toen de ramp plaats greep. In ziekenhuizen in Jaca en de provinciehoofdstad Huesca verblijven 129 van de 183 ge wonden. Van de gewonden zijn er elf ernstig aan toe, maar ze verkeren buiten levensgevaar. Noodweer Het noodweer trof woensdag avond een bijzonder klein ge bied bij de camping. In korte tijd stortten enorme hoeveel heden water op een klein op pervlak. Het water kolkte ver volgens het dal en de rivier in. Daarbij werden rotsblokken, boomstammen, modder en uit eindelijk de camping meege sleurd. TERNEUZEN (ANP) - Het waterschap De Drie Ambachten uit Terneuzen heeft voor haar be heersgebied midden-Zeeuws-Vlaanderen een beregeningsverbod afgekondigd. Aanleiding is de dreigende schaarste aan oppervlaktewater. Het verbod, dat vrijdagmorgen om negen uur is ingegaan, geldt voor onbepaalde tijd. De maatregel is een uitbrei ding van een eerder genomen besluit. Op 20 juli 1996 stelde het waterschap reeds een ver bod in tot het onttrekken van oppervlaktewater in het zuide lijk deel van zijn beheersge bied. De aanhoudende droogte maakt het volgens het schap nu noodzakelijk over te gaan tot een verbod voor het hele ge bied. In de periode 22 april tot 6 mei nam het waterschap een soortgelijke maatregel. Ook toen was er een periode van ex treme droogte. Overtreding van het verbod kan worden be straft met een gevangenisstraf van ten hoogtste drie maanden of een boete van maximaal 25.000 gulden. Bij het Waterschap 't Hulster Ambacht, dat grenst aan de Drie Ambachten, beraadt men zich momenteel of de maatre gel van het buurwaterschap zal worden gevolgd, 't Hulster Ambacht stelde enkele weken geleden al een gedeeltelijk be regeningsverbod in. Gevolg van IRT-schandaal DEN HAAG (ANP) - In de strijd tegen de geor ganiseerde misdaad en de veelvoorkomende criminaliteit wordt het aantal officieren van justitie met enkele tientallen uitgebreid. daal. Op welke termijn dit alles zijn beslag krijgt, is nog niet be kend. Sorgdrager zou voor de ze operatie 200 miljoen gulden hebben uitgetrokken. Ook komen er meer rechters. De woordvoerder van mr. Doe- ters van Leeuwen, de „baas" van het OM, heeft dit vrijdag bevestigd. Het college van Procureurs- Generaal in Den Haag, de lan delijke leiding van het open baar ministerie, werkt momenteel aan de uitvoering van dit grote project. De plannen komen van minis ter Sorgdrager van Justitie, als gevolg van de parlementai re enquête na het IRT-schan- Adequaat Er werken op dit moment on geveer 450 officieren van justi tie. Te weinig, vindt het OM, om de toenemende criminali teit adequaat het hoofd te bie den. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WKMF.LDINGE Springtij: 16 augustus Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 aug. 01.10 132 07.25 -125 13.55 133 20.00 -129 11 aug. 02.25 143 08.30 -124 14.55 143 21.10 -136 12 aug. 03.25 154 09.25 -121 15.45 151 21.55 -139 10 aug. 00.05 126 06.35 -117 12.45 128 19.10 -123 11 aug. 01.05 138 07.25 -117 13.40 140 19.50 -130 12 aug. 02.00 151 08.05 -117 14.25 149 20.25 -135 10 aug. 01.15 144 07.35 -130 13.50 144 20.10 -136 11 aug. 02.25 152 08.35 -131 15.00 152 21.05 -143 12 aug. 03.45 163 09.25 -129 16.05 160 21.50 -146 10 aug. 01.15 139 07.30 -129 13.55 140 20.05 -134 11 aug. 02.30 150 08.35 -128 15.00 150 21.05 -140 12 aug. 03.30 161 09.25 -126 15.55 158 21.50 -144 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Busje frontaal in botsing met vrachtwagen STOCKHOLM (ANP) - Door een verkeersonge val in Zweden zijn vijf leden van een Neder landse scoutinggroep om het leven gekomen. Het busje waarin zij zaten kwam frontaal in botsing met een vrachtwagen. De vijf andere inzittenden liggen gewond in ziekenhuizen. Het ongeval gebeurde donderdagavond rond elf uur op de E22 in Karslhamn in hetzuiden van Zwe den. Vier gewonden werden met een helikopter naar het zieken huis van Lund overgebracht. De vijfde is opgenomen in het hospitaal van Karlshamn. Eén van de gewonden verkeert vol gens de Zweedse politie in kri tieke toestand. De slachtoffers zijn allen leden van de scou tinggroep Kardinaal Minds- zenty uit Tungelroy bij Weert. De scoutinggroep was op de te rugweg van een kamp in het Zweedse Vastervik. Achter het voertuig reed een tweede busje met negen Nederlandse scouts en leiders. Dit voertuig raakte niet bij het ongeval betrokken. Volgens woordvoerder T. Stohl van de Zweedse politie is de 26-jarige bestuurder van het busje waarschijnlijk met te ho ge snelheid een tweebaans uit en invoegstrook opgereden. In een scherpe bocht naar rechts raakte het busje op de linker weghelft waarna het voertuig frontaal op een vrachtwagen botste. Bij de botsing kwamen de bestuurder en vier scouts van 16 en 17 jaar om het leven. Woordvoerder Stohl vraagt zich af waarom de bestuurder van het busje zo hard reed. „Het busje is langs een stop bord gereden zonder te stop pen", zegt hij. De inzittenden van het andere busje zijn on dergebracht in een hotel in Karlshamn. Helft weg „Er was geen teken van leven meer. De helft van het busje was weg. We wisten meteen dat er iets verschikkelijks aan de hand was." Dat zei Roel Coolen (23), één van de scou- tingleiders vrijdagochtend in Karlshamn. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft hij moeten helpen bij het identifi ceren van de vijf doden. Cool en zat met acht anderen in het tweede busje met scouts, dat achter het verongelukte voer tuig reed. Toedracht Over de toedracht van het on geval wil hij niet al te veel kwijt, gezien de schuldvraag. „We reden er ongeveer 100 me ter achter. We hadden net bij een benzinestation getankt. We wilden de weg weer oprij den toen het ongeval gebeurde. Het busje is niet uit de bocht gevlogen, ik kan er verder niks over zeggen. Het busje werd geschept door een vrachtwa gen. Het was verschrikkelijk." Crisiscentrum In verband met het ongeval is in het gemeentehuis in Stram- proy een crisiscentrum inge richt voor de eerste opvang van nabestaanden en andere betrokkenen. Rond tien uur vrijdagochtend meldden zich daar de eerste nabestaanden. Van de vijf omgekomen slacht offers zijn er vier afkomstig uit Stramproy. Het vijfde slachtoffer woonde in Tungel- roy. Dat is vrijdag bekendge- worden in het crisiscentrum. In tegensteling tot eerdere be richten, zijn nog niet alle fami lies van de slachtoffers inge licht. De ouders van één van de scouts zijn op vakantie in Duitsland en zijn nog niet be reikt. De nabestaanden wor den opgevangen door mede werkers van het Riagg en van Slachtofferhulp. Geschokt Scouting Nederland, de over koepelende organisatie voor scoutinggroepen, is geschokt door het ongeval in Zweden. „Nog nooit zijn wij getroffen door een dergelijke tragedie", zegt plaatsvervangend direc teur T. Kemper. „Dit is een zwarte dag voor Scouting Ne derland. Wij betreuren dit zeer." Groepen Nederland telt 1350 groepen met in totaal zo'n 125.000 le den. De scouts die betrokken waren bij het ongeval in Zwe den, behoorden tot de wat ou dere leden. ROTTERDAM'(ANP) - Uit een container in een zeeschip bij European Combined Terminal (ECT) op de Maasvlakte in Rot terdam heeft donderdagmid dag een giftig oplosmiddel ge lekt. Daarbij raakte een zeeman licht gewond aan zijn handen toen hij de vloeistof opdweil de. Hij dacht dat het water was. Dat heeft een woordvoer der van de brandweer bekend gemaakt. De container, die op het schip Hyundai Pioneer stond, werd op de kade geplaatst in een tweede, overmaatse container. De vloeistof bevond zich in een 200-litervat in de laadkist; De oorzaak van het lek is onbe kend. Het oplosmiddel heeft verder geen problemen veroorzaakt. Het is alleen giftig bij inade ming of rechtstreeks innemen. ZEGGE (ANP) - In de West- Brabantse plaats Zegge is een kapitale boerderij met een strodak uitgebrand. De brandweer rukte met tien bluswagens en zestig spuitgas ten uit en was de brand na veertig minuten meester. Persoonlijke ongelukken zou den zich niet hebben voorge daan. Naar verluidt zijn een poes en acht jongen zijn in de vlammen omgekomen. De an dere dieren stonden in de wei en zijn ongedeerd. De oorzaak is nog niet bekend. De brandweer doet nog onder zoek ter plaatse. Het gebied rondom de boerderij is afgezet omdat de publieke belangstel ling te hinderlijk werd. In ultra-korte bijeenkomst Congrespaleis Kremlin MOSKOU (ANP/RTR/AFP/DPA) - Boris Jeltsin heeft vrijdag kort voor 12.00 uur (10.00 Ned. tijd) de eed op de grondwet afge legd. Daarmee is hij voor zijn tweede ambts termijn beëedigd, nadat hij op 3 juli de presi dentsverkiezingen had gewonnen. De plechtigheid duurde slechts 20 minuten. Jêhsin betrad" met' een"wat houterige tred het Congres paleis van liet Kremlin, waar 3000 gasten de ceremo nie bijwoonden. Onder hen waren de presidenten van het Gemenebest van Onaf- dentiële vlag op het Kremlin gehesen: de Russische drie kleur met het wapen van de president erop. Met kanon nen werden saluutschoten afgevuurd. hankelijke Staten (GOS), di plomaten en Russische poli tici. Met een krachtige stem en de hand op een speciale in leer gebonden editie van de con stitutie beloofde hij de grondwet te verdedigen. „Ik zweer dat ik als president van de Russische Federatie de mensenrechten en de bur gerlijke vrijheden zal respec teren en verdedigen", zei Jeltsin, „de grondwet van de Russische Federatie zal naleven en verdedigen, de soevereiniteit en onafhanke lijkheid, veiligheid en inte griteit van de staat zal ver dedigen, en trouw het volk te dienen." Dat was de enige tekst die hij uitsprak. Meteen erop werd de presi- Aan het begin van de cere monie las de voorzitter van de kiescommissie, Nikolaj Rjabov, de officiële uitslag voor van de presidentsver kiezingen van 3 juli, die Jelt sin met 53,8 procent van de stemmen had gewonnen. Vervolgens hing voorzitter Strojev van de Federatie- raad (Senaat) Jeltsin een speciaal geslagen presiden tiële medaille om. Een or kest verzorgde de muzikale begeleiding. Geen close-up Voorzitter Toemanov van het constitutionele hof en de russisch-orthodoxe pa triarch Alexis II spraken de president toe. „Dit zijn moeilijke tijden voor Rus land", zei Alexis. „Het volk legt zijn vertrouwen in uw handen." Gedurende de twintig minu ten dat de president in beeld was, toonden de camera's geen enkele close-up van hem. Het was de eerste keer sinds 26 juni dat Jeltsin in het openbaar verscheen. Af gelopen woensdag verliet hij het Barvicha-sariatorium, waar hij verbleef om uit te rusten, en hervatte hij zijn werk in het Kremlin. Vorig jaar kreeg hij twee hartaan vallen, maar hij voerde toch een intensieve en. energieke verkiezingscampagne. Ingekort De plechtigheid was in ver band met de vermoeidheid van Jeltsin drastisch inge kort. Aanvankelijk was een spectaculaire ceremonie voorzien, die de glans moest krijgen van de kroning van een tsaar. Daarvoor was zelfs een speciale „Ode aan de president" gecompo neerd. Krachtens de Russische grondwet treedt met de offi ciële ambtsaanvaarding van de president de regering te rug. Dat betekent dat Jeltsin een nieuwe premier zal aan wijzen, naar verwachting de huidige minister-president Viktor Tsjernomyrdin. Suske en Wiske ■ROBOTKOP door Willy Vandersteen Knop, hoor, jouw fombostül Onze boot is se intens stuit1 Ut zinken- J /mv is 1. f5 AM ill Vrijdag 9 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Disco. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Dreischor Crescendo haalt oud papier op vanaf 18.00 uur. Brouwershaven Bingo in Poortershof om 19.30 uur. Neeltje Jans Excursie naar vogelkijkhut. Zaterdag 10 augustus Burgh Burghse Dag en Boerenmarkt. Hoorspeldemonstratie Brandweer Westerschouwen. Tijdens Burghse Dag. Ieder uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. Van 09.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Touwtrekwedstrijden gras veld jachthaven Aquadelta om 19.00 uur. Zondag 11 augustus Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur Maandag 12 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Karei Bogerd, bas/bariton en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Informatiebijeenkomst ge meente Westerschouwen om 19.30 in gemeentehuis. Show big foots. Parkeerterrein Randweg. 20.30 uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur. Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 13 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Orgelconcert door Willie Bil-den Hollander. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Zomerprogramma op Havenplein en in Sint Domusstraat vanaf 10.00 uur. Kindertheaterdag in MFC, Huybertstraat 35, van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Burgh Museum De Burghse Schoole, Theaterrondleiding, 19.00 uur. Burgh-H aamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Optreden Oekraïns jongerenensemble Prolissok. Kerkring. 20.00 uur. Woensdag 14 augustus z-ierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2