Lovers zet Nederlandse spoorwereld op zijn kop Olympische ploeg is weer terug in het land agenda een helikopter gemaakt Europese Unie zet overleg Opgepakt Brandalarm op veerboot Kwart chauffeurs krijgt het vakantiegeld te laat Thuiszorg Zeiljacht geëxplodeerd Met particuliere dienst Amsterdam-IJmuiden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volgens een ooggetuige Kroaten weigeren stadsbestuur te erkennen MEEDEN (ANP) - Het raadsel rond drie graan- J i cirkels bij het Groningse Meeden is opgelost. Ze OVPF C1P Sk3.fl 1V1 OS L3F VOOFt zijn gemaakt door een helikopter. Dat beweert VJ V V^X VAV O VCill ITXUOtfcil VVFVrX 1/ althans de Meedense M. Kuiper. Zij zegt met ei- MOSTAR (RTR/AFP) De Europese Unie zet gen ogen te hebben gezien hoe een helikopter in - r u a u i j lau j i_* vandaag het overleg voort tussen Bosnische het holst van de nacht boven de landerijen hing. 6 uaua j J Kroaten en moslims over het bestuur van de verdeelde stad Mostar. De derde ronde bespre kingen werd in de nacht van maandag op dins dag opgeschort omdat de partijen het niet eens konden worden over een slotdocument. De boerderij van de familie Kuiper grenst aan het graan veld waar vrijdag 2 augustus drie graancirkels werden ont dekt. Kuiper zag de nacht daarvoor rond half drie hoe met veel lawaai een helikopter vlak boven het veld rondjes draaide en op en neer bewoog. Precies op die plek werden de volgende dag de graancirkels ontdekt. Volgens haar hebben meer dorpsgenoten de helikop ter gehoord. Kuiper is alsnog met haar ge tuigenis naar buiten getreden om een einde te maken aan alle speculaties over het ontstaan van de graancirkels die de laat ste tijd regelmatig opduiken, niet alleen in Groningen maar ook in Graauw, Heerlen en Bruinisse. ,,Die verhalen over zogenaamde mysterieuze cir- Uit een onderzoek van de Ver- voersbond CNV onder 500 chauffeurs blijkt dat een kwart van hen het geld niet in de maand mei krijgt overge maakt, zoals de cao voor schrijft. Daardoor vertrekken velen zonder de extra centen naar hun vakantiebestem ming. Ongeveer 15 procent van de chauffeurs in het beroepsgoe- derenvervoer krijgt het vakan tiegeld in twee delen uitbe taald, bij voorbeeld in juni en in november. Ook komt het voor dat de toeslag wel in één keer wordt uitbetaald, maar kels begonnen me te vervelen. Die flauwekul moet maar eens afgelopen zijn. Het is boven dien zonde van de oogst", zo zegt de vrouw. Kinderspel Het is niet bekend waar de he likopter vandaan" kwam. Het toestel vertrok volgens de oog getuige in noordelijke rich ting, waar in Oostwold het vliegbedrijf 'Tom Vliegt voor U' is gevestigd. Eigenaar Tom van der Meulen bevestigt dat het maken van een graancirkel met een helikopter kinderspel is. ,,Het gewas wordt gewoon platgedrukt door de luchtver plaatsing." Maar hij ontkent iets met de cirkels bij Meeden van doen te hebben. met enkele ihaanden vertra ging. Brief De vakbond gaat de betrokken werkgeversverenigingen en ook de individuele werkgevers een brief schrijven, waarin wordt aangedrongen op nale ving van de cao. Volgens be stuurder E. Koers is het echter moeilijk om het probleem bij de rechter neer te leggen. Het gaat immers om een eenmalige uitkering; voordat de rechter aan de zaak toekomt, is het probleem soms al verholpen. „We komen opnieuw bijeen voor een korte zitting, om te pogen enkele amendementen op het document aan te nemen en tot een oplossing te ko men", aldus EU-woordvoerder Dragan Gasic. Volgens hem is er „een kleine vooruitgang" geboekt. „Er is enige hoop op een oplossing en daarom ko men we opnieuw bijeen." Ook burgemeester Mijo Braj- kovic van het Kroatische West- Mostar meende dat „we op ROTTERDAM - Een 35-jarige man die afgelopen vrijdag uit het Rotterdamse Huis van Bewaring ontsnapte, is maan dagavond weer opgepakt. Dat gebeurde bij een flat in Rotter dam-Noord, zo heeft de politie bekendgemaakt. VLIELAND (ANP) - In de jachthaven van Vlieland is maandagochtend een zeiljacht door een explosie volledig ver nield. Twee mensen raakten licht gewond. De politie vermoedt dat een gaslek de oorzaak van de ex plosie is. Het dak van het jacht vloog door de enorme druk van de boot af. De twee eigenaars van het schip lagen in het achterste gedeelte te slapen. Zij werden wel geraakt door rondvliegen de glas- en houtsplinters, maar konden na behandeling door de huisarts gaan. Op het moment van de explo sie lag de jachthaven van Vlie land bomvol. Aan de omlig gende boten ontstond wel schade, maar niemand raakte gewond. HARWICH (AFP/ANP) - Bijna 1300 passagiers zijn maandag avond in Harwich van de veer boot de Koningin Beatrix ge haald, nadat er brand was uitgebroken in een vrachtwa gen aan boord. Dat heeft een woordvoerder van de Zweedse maatschappij Stena Line bekendgemaakt. De veerboot onderhoudt de verbinding tussen Harwich en Hoek van Holland. Om tien uur, een half uur voor dat de boot in de richting van Hoek van Holland zou vertrek ken, werd geconstateerd dat er uit een motor van een vracht wagen rook kwam. De brand weer was snel ter plaatse en bluste de beginnende brand. De veerboot vertrok met enke le uren vertraging. weg zijn naar een oplossing". Maandagavond zei EU-zegs- man Gasic na een dag onder handelen dat „slechts een halve zin" uit het compromis voorstel de partijen van elkaar scheidt. De moslims hebben het EU- voorstel al ondertekend, maar de Bosnische Kroaten blijven vooralsnog bij hun weigering. De Kroaten weigeren het stadsbestuur te erkennen dat op basis van de verkiezingen van 30 juni is gevormd. De moslims behaalden bij die ver kiezingen een kleine meerder heid. Het overleg stuitte op de Kroatische eis dat de geldig heid van de verkiezingen voor het nieuwe gezamenlijke stadsbestuur door het Consti tutionele Hof van de moslim- Kroatische federatie moet worden getoetst. Terugtrekken De EU, die de stad sinds juli 1994 bestuurt, dreigt zich terug te trekken als de twee partijen het niet eens worden. Ze heeft hierover al twee keer een ulti matum afgekondigd, maar dat heeft de Kroaten en moslims niet tot een akkoord kunnen dwingen. Aanvankelijk eiste het EU-bestuur dat de moslims en Kroaten voor maandag avond 19.00 uur overeenstem ming zouden bereiken. De Kro aten houden liever vast aan de etnische deling van de stad. Zij beschouwen West-Mostar als hoofdstad van hun Bosnisch- Kroatische republiek Herceg- Bosna. Criminelen Internationale onderhande laars zeggen dat het Kroati sche stadsdeel in handen is van oorlogsmisdadigers en crimi nelen die hun macht en wel vaart dreigen te verliezen als de stad wordt herenigd en wet en orde worden hersteld. De crisis rond Mostar brengt het Bosnische vredesakkoord van Dayton in gevaar en werpt een donkere schaduw over de lan delijke verkiezingen die op 14 september in Bosnië moeten plaatsvinden. Dinsdag 6 augustus Burgh Museum De Burghse Schoole, Theaterrondleiding, 19.00 uur Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Woensdag 7 augustus Zierikzee Vlooien/brocantemarkt. Eerste Weegje. Van 10.00 tot 16.00 uur. Spreekuur FNV in het MFC. Van 10.00 tot 11.00 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Bingo. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Zomerzangavond. Kerk Gereformeerde Gemeente in Haamstede. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert door Cor van Wageningen uit Beek- Ubbergen. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij VW-kantoor. 13.00 uur. Donderdag 8 augustus Burgh-Haamstede Bijbelexpositie. Nederlandse Hervormde kerk Haamstede. 10.00 tot 17.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 9 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Disco. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Neeltje Jans Excursie naar vogelkijkhut. Zaterdag 10 augustus Burgh Burghse Dag en Boerenmarkt. Hoorspeldemonstratie Brandweer Westerschouwen. Tijdens Burghse Dag. Ieder uur. Bruinisse Touwtrekwedstrijden gras veld jachthaven Aquadelta om 19.00 uur. Zondag 11 augustus Neeltje J ans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur Maandag 12 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Karei Bogerd, bas/bariton en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Show big foots. Parkeerterrein Randweg. 20.30.uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur. Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 13 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Orgelconcert door Willie Bil-den Hollander. Nieuwe Kerk. 15.00 uur Kerkwerve Klaverjassen. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Onderzoek Vervoersbond CNV WOERDEN (ANP) - Een groot deel van de vrachtwagenchauffeurs krijgt het vakantie geld te laat uitbetaald. Donderdag naar koningin SCHIPHOL (ANP) - Goud, zilver en brons op Schiphol. Met het grootste deel van de Neder landse deelnemers aan de Olympische Spelen in Atlanta is dinsdagochtend een oogst aan me dailles in Nederland gearriveerd. Met dat goud en het zilver en brons van Anky van Grunsven en Sven Rothenberger (beiden dressuur) werd het medaillere cord van Amsterdam (1928) geëvenaard. Mountainbiker Bart Brentjens, de enige Ne derlandse winnaar van indivi dueel goud, was al eerder naar huis teruggekeerd. Om 10.21 uur landde de KL 624, een rechtstreekse vlucht uit de Olympische stad, met een half uur vertraging op de nationale luchthaven. De spor ters \yerden opgewacht door enige honderden belangstel lenden. Donderdag is de offi ciële ontvangst bij de konin gin, gevolgd door een rijtoer door Den Haag. Na een vlucht van ruim acht uur is het merendeel van de 241 Nederlandse deelnemers aan het vierjaarlijkse mega-evene- ment terug op vertrouwde bo dem. Vier gouden, vijf zilveren en tien bronzen medailles is de oogst. De Holland Acht, de hockeyers en de volleybalmannen waren op de oranje getinte vlucht ruim vertegenwoordigd. De volleyballers veroverden op de laatste dag van de Spelen de olympische titel. DEN HAAG - Er is meer geld nodig voor de thuiszorg. De druk hierop zal namelijk toe nemen als onbetaalde zorgacti viteiten worden omgezet in be taalde. Dit stelt de Raad voor de Volksgezondheid Zorg gerelateerde dienstverlening (RVZ) in een advies aan minis ter Borst (Volksgezondheid). Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwafer tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 aug. 10.15 142 04.00 -149 22.35 139 16.20 -121 8 aug. 11.20 129 05.00 -137 23.45 129 17.35 -119 ROOMPOT BUITEN 7 aug. 09.05 138 02.50 -143 21.35 133 15.15 -115 8 aug. 10.20 122 04.00 -130 23.00 122 16.35 -111 BRUINISSE 7 aug. 10.25 154 04.00 -157 22.50 149 16.25 -129 8 aug. 11.30 139 04.55 -145 17.25 -125 WEMEI.DINGE 7 aug. 10.25 J50 04.00 -154 22.45 146 16.20 -126 8 aug. II.-25 136 04.55 -142 23.55 136 17.30 -123 Doodtij: 8 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 HAARLEM (ANP) - Directeur P. Sul van de Amsterdamse rederij Lovers heeft er de afge lopen maanden hard voor moeten werken, maar aanstaande zondag is het dan zo ver: voor het eerst sinds 1938, toen de Nederland se Spoorwegen onstonden uit een fusie tus sen de twee laatste grote spoorwegmaat schappijen, is er in Nederland concurrentie op het reizigersvervoer over treinrails. Dan rijdt er een Lovers-trein tussen Amsterdam en IJmuiden. Lovers heeft de wereld der spoorwegen op zijn kop ge zet met zijn aankondiging een treindienst te beginnen. Zo had Railned, de organisa tie die de capaciteit van het spoornet verdeelt, tot nu toe vrijwel uitsluitend te maken' met de passagierstreinen van NS Reizigers en de goe derentreinen van NS Cargo. Planningen voor wijzigin gen in de dienstregeling wer den tot nu toe jaren van tevo ren gemaakt. Nu moest deze organisatie, die onder de NS-vlag ope reert, een derde partij op het spoor helpen, binnen een voor NS-begrippen onwaar schijnlijk korte tentlijn. In april diende Lovers de aan vraag in om naar IJmuiden te rijden en al op 11 augustus vertrekt de eerste trein. Lo vers-directeur Sul is zeer te vreden over de samenwer king met Railned. Ook andere NS-onderdelen moesten wennen aan de vreemde eend in de bijt. Zo kreeg de hoofdwerkplaats van NS in Haarlem afgelo pen vrijdag de opdracht om de Lovers-rijtuigen in één week tijd van een nieuw kleurtje te voorzien. „Een paar jaar geleden was dat onmogelijk. Toen wist je vijf jaar van tevoren welk mate rieel je binnenkreeg", aldus M. Jellema van de verkoop afdeling van NS Materieel. Lovers heeft vier eersteklas rijtuigen, bouwjaar 1958, ge kocht van de Belgische NMBS voor een onbekend bedrag. Ze worden bij NS Materieel gespoten in de zee groene Lovers-kleuren. Aan het interieur - pluche stoe len, houten deuren en wan den - wordt niets veranderd. Op de balkons hangt nog de kaart van het Belgische spoornet. Sul is goed te spre ken over-de samenwerking met de NMBS bij de aankoop van het materieel. Ook andere onderdelen van het spoorwegwezen moesten opschieten om de concurren tie mogelijk te maken. NS Railinfrabeheer zorgde er voor dat binnen enkele we ken het spoorlijntje naar IJ muiden, waar al sinds jaren geen treinen meer rijden, ge schikt werd voor de reizi gerstreinen. Hoewel het om eenvoudige werkzaamheden ging, geldt ook hier dat een zo korte termijn tot voor kort uitgesloten was. Lovers prijst de meeste NS- onderdelen voor hun snelle medewerking. Alleen met NS Reizigers heeft directeur Sul nog een appeltje te schil len. Om toestemming te krij gen voor een treindienst, moet elke spoorwegmaat schappij al zijn treinen voor zien van een veiligheids voorziening, de zogenaamde ATB-kast. Het is niet moge lijk deze ATB-kasten vlot te kopen: de fabrikant rekent met levertijden van mini maal een jaar. Lovers wilde daarom van NS Reizigers en kele tweedehands kastjes kopen, maar dit NS-onder- deel weigerde daarover te onderhandelen. Het argu ment luidt dat niemand zijn eigen concurrent in het zadel gaat helpen. Volgens Sul maken NS mis bruik van hun monopolie positie. Hij wil een klacht in dienen bij het ministerie van Economische Zaken. Intus sen wordt de treindienst uit gevoerd met gehuurde loco motieven van NS Cargo, die wel zijn toegerust met de ge wraakte Ara-kasten. Borst nat De spoorlijn Amsterdam - IJ muiden is slechts van lokaal belang. Belangrijker is het feit dat er voor het eerst sinds jaren concurrentie op de rails is. NS kunnen hun borst natmaken, want ook andere bedrijven overwegen nu, in navolging van Lovers, een treindienst te exploite ren. Busbedrijf NZH heeft zelfs al informatie opge vraagd bij Lovers. Lovers zelf wil intussen ook buiten Nederland concurrerende treindiensen opzetten: er zijn plannen voor internatio nale pendels van en naar Amsterdam. Suske en Wiske ROBOTKOP" door Willy Vandersteen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2