Teambuilding voornaamste zorg voor Van der Pluijm en Metgod Vliegende postbode Bastiaanse kan inderdaad heel hard vliegen Kracht van de droom is sterker dan de bom Excelsior start trainingskamp met 12-2 zege op DFS Publiek wielerronde Burgh-Haamstede krijgt waar voor zijn 'geld Van Wijck herhaalt prestatie korte afstand Verenigde Staten hebben meer dan 2000 medailles Samaranch spreekt niet van de 'beste' Spelen I MAANDAG 8 AUGUSTUS 1996 I NR 26020 BURGH-HAAMSTEDE - „Fluit maar af. Ik vind het wel mooi 20. Het is maar goed dat we morgen niks doen," liet DFS trainer Kees Joos- se zich vlak voor het einde van de wedstrijd ont glippen. Zijn ploeg zat er al een tijdje doorheen. Vrijdagavond was het DFS die het voetbalvuur op Schouwen-Duiveland ontstak. De voorberei ding op het nieuwe seizoen startte met een op treden tegen Excelsior uit Rotterdam. Uiter aard werd er verloren, met 12-2. Hogerop! Daar staat Excelsior voor en dat is wat Excelsior wil. Stadion Woudestein wordt wellicht gerenoveerd en er is een samenwerkingsver band met stadsgenoot en grote broer Feyenoord aangegaan. In dat kader is ook John Met god, afkomstig van Feye noord, als assistent-coach bij de derde ploeg uit Rotterdam aangesteld. Metgod: ,,Ik wordt een soort coördinator en er zal bijna we kelijks overleg zijn met Feye noord." Metgod heeft zijn ei gen doelstelling voor het komende seizoen. „We werken met een talentvolle groep maar eerst moeten we er maar eens een team van maken. En dan bedoel ik geen elf maar ne gentien man. Voor mezelf wil ik mijn steentje daaraan bij dragen." Over de verhouding tussen Feyenoord en Excelsior is de ex-international kort. „Diege nen die aantonen mee te kun nen spelen misschien over een tijdje bij Feyenoord. Maar dan moet je niet in maanden den ken." Op de eerste dag van het vijf daagse trainingskamp in Re- nesse kampte trainer Hans van der Pluijm al met de nodige problemen. Van Bremen, Prin ce Polley, Stefanovic en Si mons bleven geblesseerd aan de kant. Niet de minsten uit de selectie. „Dat is jammer want juist zo'n kamp is om naar een basisformatie toe te groeien," aldus Van der Pluijm. Zondagmorgen Vier wedstrijden in vijf dagen. Eindelijk mag Excelsior dan toch in Zeeland spelen. Werd het plan om een aantal compe titiewedstrijden in het Zeeuw se te gaan spelen een tijdje te rug verworpen, nu kwam de formatie vrijdagmiddag aan in Renesse. Daar wordt dagelijks ge traind. Vrij op zaterdagavond maar op zondagmorgen, aan vang half acht, een training! Over discipline gesproken, kettingen en oorringen zijn door de heren trainers verbo den. „Puur ter bescherming van de spelers," legt Van der Pluijm uit. DFS trainer Kees Joosse had zijn eigen spelers ook weten te beschermen. Blessures door overbelasting bleven uit. Maar ze waren kapot, de amateurs. De een zat op een vuilnisbak, de ander lag languit op het gras. Het was zwaar maar DFS verdiende een compliment. Met enige regelmaat werden vooral in de eerste helft goed opgezette aanvallen uitge voerd. Bij rust leidde Excelsior met 1-5. Vooral DFS keeper Peter Brussé bleek te weinig trai ningsuren in de benen te heb ben. Bij drie goals ging hij niet vrijuit. Excelsior kwam zo eenvoudig aan de treffers, ze ker toen Arco Dekker ook nog eens in eigen doel scoorde. Na dat de snelle Rudi Boshkin vier minuten voor rust op de paal schoot werkte Arco Dek ker de 1-5 achter keeper Mark Zegers. „Allemaal een tientje boete," kregen de Excelsior spelers vanuit het Burghse pu bliek naar het hoofd geslin gerd. Onder dat publiek be vonden zich ook 'spionnen' van SKNWK. „DFS valt mij niet tegen. Voorin zijn ze snel," complimenteerde SKNWK- speler Ronnie de Bruine DFS. Conditie Na rust ging het verschil in conditie een nog grotere rol spelen. De behendige nummer zeven van Excelsior, Remco Heerkens, gaf twee minuten na rust de eerste aanzet tot het doelpuntenfestijn. Bij de stand van 1-11 deed DFS nog wat te rug. Verdiend, want eerder onthield scheidsrechter Jaap Kaland DFS minstens één strafschop. Anco van der Lin de mocht in buitenspelpositie doorgaan en passte alleen voor Zegers breed op de meegeko men Richard Eerdmans. Heer kens, die drie treffers na rust maakte, zorgde daarna voor de 2-12 eindstand. De DFS spelers waren on danks de nederlaag niet erg on der de indruk geraakt van Ex celsior. „Het zal geen topper worden," was de mening van Richard Eerdmans. De maker van het eerste Burghse doel punt, Arco Dekker, was tevre den. „We hebben af en toe leu ke dingen laten zien en je schiet er toch twee in." Trainer Hans van der Pluijm, die zijn ploeg aan een forse cooling-down onderwierp, was niet tevreden. „Het moet alle maal nog wat beter. We hadden vandaag te maken met een te genstander die conditioneel nog niet op orde was en dan wil het nog wel eens te gemakke lijk gaan. Maar dat komt wel terug in de wedstrijdbespre king." Zijn selectie toont over eenkomsten met wijn. Ook die moet vaak nog rijpen. Selectie DFS: P. Brussé, M. van de Zande, Jansen, Braam, Rijnberg, Nortier, Goud zwaard, Dekker, R. Brussé, Eerdmans, Boshkin, De Meij, Verhage, Van der Linde, Van de Salm en Kruik. Selectie Excelsior: Zegers, Rij- aart, Sol, Spork, Meeuwsen, Schuurhuizen, Van Berkum, Heerkens, De Haan, Fat- touchi, De Waard, Allach, Con rad, Polak en Van Holten. DFS - Excelsior 2-12 (1-5). 2. 0-1 De Waard. 8. De Waard 0-2. 22. Fattouchi 0-3. 37. Dekker (e.d.) 0-4. 40. De Haan 0-5. 42. Dekker 1-5. 47. Heerkens 1-6. 61. Sol 1- 7. 66. Sol 1-8. 73. Polak 1-9. 77. Fattouchi 1-10. 78. Heerkens 1- 11. 80. Eerdmans 2-11.88. Heer kens 2-12. Een speler van Excelsior houdt Ferry Jansen van DFS op afstand, zoals de ploeg uit Rotterdam de hele wedstrijd deed. Het werd 2-12. (Foto: Joop van Houdt) Wilfried Bastiaanse bekroonde een rondenlange inhaalrace met de eindoverwinning in de straten van Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Als hij opnieuw gebo ren zou worden, zou hij zich vleugels laten aan meten. Edoch, mensen komen maar een keer ter wereld. Zo ook wielrenners. En zo ook Wilfried Bastiaanse, de winnaar van de wielerronde in Burgh-Haamstede. Toch leek het wel of Basti aanse zaterdagavond met onzichtbare vleugels aan zijn henen uit de moederkoek was ge kropen. Zo hard vloog hij naar voren. Niet voor niets wordt Basti- Hoogerheide, de vliegende aanse, amateur-wielerrenner postbode genoemd. Terwijl pu- uit het West-Brabantse bliek, speaker en juryleden zich hadden neergelegd bij de suprematie bij een kopgroepje van drie renners (Johnny van de Klooster, Marco Luyen en Arthur Farenhout), gaf Basti aanse zes rondjes voor het ein de verschrikkelijk veel gas. Verschrikkelijk, fantastisch, afschuwelijk. Het zoeken naar woorden voor de inhaalrace van Bastiaanse was bijkans onmogelijk. Impressive, zou den de Engelsen roepen. Op zijn Nederlands: indrukwek kend. En dat was het! De zeventiende uitvoering van de ronde van Burgh-Haamste de, een criterium over tachtig kilometer, kende een uiterst rustig begin. Het gaf organisa tor Teun van Zalm de gelegen heid eens uit te leggen waarom het deelnemersveld in aantal renners boven dat van 1995 uit stak. „Op zaterdag zijn er meer men sen vrij, het is een leuk par cours, het prijzengeld is beter en er is veel publiek. Dat vin den de jongens ook leuk." Of Van Zalm dit met een knipoog zei naar het onlangs verreden omnium in Bruinisse, was moeilijk in te schatten. Feit blijft de koers in Burgh-Haam stede die van Bruinisse zater dag overtrof. Bedoelingen Na vijf ronden toonde Marco Leyten zijn bedoelingen in de dertig omlopen van tweeën- eenhalve kilometer. De fietser uit Meerkerk zat in een groepje van drie renners met Jean- Mark Dagevos en Edward Fa renhout. Lang hielden ze niet stand. Drie ronden verder vond Leyten beter vluchters in Athur Farenhout uit Spijke- nisse en Lewedorper Johnny van de Klooster. Langzaam maar zeker bouwde het drietal een voorsprong op. Die groeide zelfs uit tot boven een halve minuut. Einde koers, dacht iedereen. Totdat Basti aanse zich eindelijk van het pe loton kon verlossen. „Ik kreeg geen kans om weg te rijden. Ze reden constant op mijn wielen. Omdat ze weten dat je goed rijdt, kom je moeilijk weg." Goed weg De eerste en enige keer dat het wel lukte," was de postbode goed weg. „In mijn eentje kan ik veel harder rijden." Drie ronden voor de eindstreep overbrugde Bastiaanse het toch ruime gat met de drie kop lopers. Farenhout had als enige de macht om twee keer weg te springen. Bastiaanse haalde hem gewoon terug en finishte voor de achtste keer in dit sei zoen als eerste. „Een hele mooie zege," aldus de win naar. Verkoudheid Nog voordat Bastiaanse zijn winnende jump maakte, haak te Arnold Duinhouwer af. Een verkoudheid speelt de renner uit Brouwershaven al een aan tal weken parten. Dit was ook de reden dat hij in Bruinisse ontbrak. Die koers kwam vfoor hem te vroeg. „Ik ben er nog niet bovenop." Duinhouwer was al lang blij dat hij het in Burgh-Haamste de 'een end kon bijhouden'. In België was hij er vrijdagavond afgereden. „Ik zet alles op Zierikzee," sprak hij hoopvol. „Ik heb niet echt macht in mijn benen. Ik kijk scheel van de inspanning. Je merkt dat je niet goed bent. Langzaam komt de kracht te rug." Uitslag zeventiende wielerron de Burgh-Haamstede 1. W. Bastiaanse (Hoogerheide) 80 kilometer in 1.47.37 uur, 2. M. Leyten (Meerkerk), 3. J. van de Klooster (Lewedorp), 4. A. Farenhout (Spijkenisse), 5. J. Leijs (Standdaardbuiten), 6. N. van de' Klundert (Woensd- recht), 7. P. Mol (Kapelle), 8. D. Brehm (Goes), 9. A. van Hest (Tilburg), 10. P. Coehorst (Til burg), 11. N. van Hest (Til burg), 12. P. Voshol (Nieuwer- kerk a/d IJssel), 13. M. van Vlimmeren (Hoeven), 14. R. Zijlmans (Roosendaal), 15. D. Mesu (Middelburg), 16. E. de Crom (Hoogerheide), 17. A. Goense (Lewedorp), 18. P. Hee- ren (Sprundel), 19. F. Franse (Kwadendamme), 20. T. de Braber (Fijnaart). Trimlopen Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Jacqueline van Wijck is goed in vorm. de loopster uit Scharendijke won voor de tweede keer op rij de 2.5.kilometer lange trimloop in Burgh-Haamstede. Haar tijd op deze afstand was ook beter dan de vorige keer. Sonja Heinrichsdorff finishte als derde in de winnende race van Van Wijck. De atlete uit Haamstede kwam ongeveer driekwart minuut tekort. Mar- jo Seton boekte bij de vrouwen succes op de 9.9 kilometer. In een tijd van 51.12 minuten was de concurrentie ver te baas. De nummer twee eindigde pas ze ven minuten later. De 9.9 kilometer voor mannen werd gedomineerd door eilan- delijke lopers. Haamstedenaar Kees Dijkman troefde op het laatste stuk plaatsgenoot Ar jan Beije af. Jos Geluk, Peter Vader, Jos Brands en André Lems liepen binnen de eerste tien. Uitslag vierde trimloop Burgh-Haamstede 2,5 kilometer meisjes: 1. Jac queline van Wijck, Scharendij ke 7.44; 2. Kelly Koppelaan, 8.14; 3. Sonja Heinrichsdorff, Haamstede 8.27. 2,5 kilometer jongens: 1. Bou- ke Kramer 6.37; 2. Jeroen Schouten 7.08; 3. Marcel Hei- nig 7.14. 3.5 kilometer vrouwen: 1. Pa tricia den Breejen 15.44; 2. Nynke Harder 16.13; 3. Sonja Kummerer 16.35. 3,3 kilometer mannen: 1. John den Breejen, 13.06; 2. Roeland Landegent 13.55; 3. Sander Thomas 14.37. 6.6 kilometer vrouwen: 1. Gr- eetje Smit, Kerkwerve, 34.10; 2. Erica Kramer 35.40; 3. Ma rion Bijer 39.40. 9,9 kilometer vrouwen: 1. Mar- jo Seton, Haamstede, 51.12; 2. Lenie Grinwis 58.26; 3. Linda de Mik 1.08.50. 9,9 kilometer mannen: 1. Kees Dijkman, Haamstede, 40.00; 2. Arjan Beije, Haamstede, 40.06; 3. Piet van Malsen 40.29; 4. Jan Reedert 42.27; 5. Jos Geluk, Noordwelle, 43.21; 6. Peter Va der, Kerkwerve, 43,31; 7. Ype Kramer 43.36; 8. Marius v. d. Berg 43.42; 9. Jos Brands, Haamstede, 43.46; 10. André Lems, Haamstede, 43.59. ATLANTA (ANP) - Met de 101 medailles van At lanta is de Verenigde Staten op de 'eeuwige' ranglijst van de moderne Olympische Spelen over de grens van 2000 plakken gekomen. Het totaal sinds 1896 (Athene) kwanj daardoor op 2011 me dailles. Dat is bijna het dubbe le van het totaal van nummer twee, de Sovjet-Unie, waarbij het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten ('92 Barcelona) en Rusland (nu met 63 medail les) is meegerekend: 1189. Net als in Atlanta bezet Neder land op de 'eeuwige' lijst de vijftiende positie. Door de ne gentien medailles, een evena ring van het record in 1928 (Amsterdam), kwam Oranje op een totaal van 188 medailles in honderd jaar Olympische Spe len. De lijst sinds 1896 (Athene) ziet er als volgt uit: 1. Verenigde Staten 2011 me dailles, 2. Sovjet-Unie/GOS/ Rusland 1189,3. Duitsland (in clusief DDR) 1125, 4. Groot- Brittannië 634, 5. Frankrijk 564,15. Nederland 188. ATLANTA (EFE) - Juan Anto nio Samaranch is in zijn slot toespraak na de Olympische Spelen gewend de gastheer van trots te laten glimmen door de zojuist afgelopen wedstrijden als 'de beste ooit' te roemen. In Atlanta kon hij die woorden niet over zijn lippen krijgen. Hij had het over de meest ex ceptionele Spelen, maar niet over de beste. Tegenover het Spaanse persbureau EFE gaf Samaranch kort voor de slotce remonie een verklaring voor zijn woordkeuze. „Dit waren zeker grootse Spelen," zei de hoogste baas van het interna tionale olympische comité IOC. „Met een erg moeilijk be gin en een bom aan het eind van de eerste week. De tweede week was van hoge kwaliteit met fraaie sportprestaties en enorme publieke belangstel ling. Ik heb vijf keer eerder ge zegd dat zojuist beëindigde Spelen de beste aller tijden wa ren. Tweemaal kon ik dat niet doen. Het spijt me erg, maar hier kan ik dat ook niet zeg gen. Het waren Great Games, maar niet de beste." Samaranch zei dat er veel be sprekingen waren geweest met de organisatoren in de aanloop naar de Spelen van Atlanta. ATLANTA (ANP) - Kon het symbolischer? De uit Cuba gevluchte zangeres Gloria Estefan die in de Verenigde Staten over het streven naar het hoogste zingt. Op de achtergrond schoten beelden voorbij van de afgelo pen Olympische Spelen. Vreugde met Michael Johnson, die als eerste atleet ter wereld de 200 en 400 meter won. Ver driet met de Cubaan Javier So- tomayor, de favoriete hoog springer die faalde. Atlanta zocht naar het hoogste op de laatste zondagavond. De afsluiting was spetterend. Harde gitaarmuziek, gemixed met opera-klanken. Het sta dion was een grote speelplaats, waar inlineskaters naast tur ners kunstjes uitvoerden. Ska teboarders en mountainbikers probeerden elkaar de loef af te steken. De toeschouwers flit sten met hun gratis bij de in gang verkregen weggooica- Naast de uitspatting van vreugde was er de bezinning. Juan Antonio Samaranch, IOC-voorzitter, sprak over de terreur van de bom. „We vie ren het succes van de Spelen, maar we vergeten niet de tragi sche explosie van vorige week en we gedenken de slachtoffers en hun familie en vrienden. Onze gedachten gaan ook terug naar de Spelen van 1972 in München, waar elf Israëlische atleten werden vermoord." De Spanjaard vroeg om een moment van stilte. Het stadion luisterde gehoorzaam. Stevie Wonder doorbrak de bezinning met het lied Imagine van John Lennon. Daarna vervolgde Sa maranch zijn betoog. Voor het eerst sinds 1980 verklaarde hij de Spelen niet tot de grootste aller tijden. Maar wel tot de meest exceptionele. Peter Blangé droeg bij de para de van de 197 deelnemende lan den de nationale driekleur. De volleyballer, die een paar uur eerder de Olympische titel had veroverd, stond naast André Bolhuis, voor het laatst chef de mission van de nationale ploeg. Het duo werd luid toege juicht door de Nederlandse sporters - ruim honderd in ge tal - op de tribune. Bij het op treden van Little Richard wa ren de deelnemers niet meer te houden. Ze stroomden bij du- zienden het middenterrein op om bij het muziekgala verder te hossen. Het afscheid was zoals het be gin op 19 juli. Met het lied The power of the dream. In, plaats van Celine Dion, die het tij dens de openingsceremonie zong, vertolkte nu een klein meisje met een engelenstem het thema van de Spelen. Ge steund door 600 schoolkinde ren, die op symbolische wijze de duiven van de vrede vorm den. De kracht van de droom bleek sterker dan de bom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7