Veel publiek, weinig kooplust bij braderie in Scharendijke Caraïbische Dag Domburg Duikcorridors om vissers en duikers te scheiden Thema filmcollege 1997 wordt 'Visie op fictie' Aanrijding met gewonden CIRKELS ,Het wordt toch elk jaar een beetje minder. s DOMBURG - Domburg staat donderdag 8 augustus in het te ken van de Caraïbische sferen. Livemuziek op straat en in de café's, een vuur- en limbo show, een streetparade en een exotische markt met kinderat tracties zijn de onderdelen van deze dag, die duurt van 16.00 tot 01.00 uur. De markt wordt geopend met een Caraïbische brassband. De markt bestaat uit kramen met buitenlandse koopwaar, varië rend van kleding tot voeding. Er treedt een steelspeler op en er zijn attracties voor de kinde ren. In de avonduren gaat er een stoet dansers en muzikan ten door de straten van Dom burg en op het buitenpodium treedt de band "Le Freak" op. Ingebruikstelling door gedeputeerde ZIERIKZEE - Gedeputeerde J. G. van Zwieten van recreatie stelt vrijdagmiddag 9 augustus om 16.00 uur in restaurant De Zeelandbrug vijf duikcorridors in de Oosterschelde officieel in gebruik. De vijf corridors zijn bedoeld om de sportduikers en de (be roepsvissers uit eikaars vaar water te houden. De corridors zijn de uitkomsten van het overleg in de Zeelandcommis- sievoor de duiksport, waarin beide belangengroeperingen vertegenwoordigd zijn en die wordt voorgezeten door gede puteerde Van Zwieten. De commissie werd in het leven geroepen nadat de vorig jaar voorgestelde zonering van de duiksport in de Oosterschelde niet te verwezenlijken bleek. Niettemin werden maatrege len voorgestaan wegens de on derlinge overlast van de dui kers en de vissers. De corridors worden voor een proefperiode van een jaar inge steld. Zij variëren in breedte van 50 tot 200 meter en blijven alle buiten de vaargeul. Palen op de dijk en drijflijnen onder water markeren de corridors. Na de experimentele periode wordt nagegaan of dezelfde maatregelen in het hele Oos- terscheldegebied kunnen wor den doorgevoerd. Vier grote regisseurs centraal MIDDELBURG - Cinema Middelburg geeft ook in 1997 in samenwerking met de Zeeuwse Volks universiteit (ZVU) een serie filmcolleges. Dit maal staan de colleges in een wat losser ver band. Er is wel een vei'bindende titel 'Visie op fictie' die ook een be scheiden rode draad oplevert, maar eigenlijk draait het om vier grote regisseurs. Achter eenvolgens komen aan de or- derEisenstein, Bunuel, Godard en Egoyan. Samen omspannen deze regisseurs tachtig jaar ci nema, van toen tot nu. Jaren waarin de rol van de film en de functie van vermaak en ver beelding aan verandering on derhevig zijn geweest. -Zaken waar elk van deze regisseurs bovendien ook een eigen kijk op had/heeft. Om het losse verband te bena drukken, zullen de colleges eenmaal per maand plaatsvin den, verzorgd door wisselende docenten. De colleges beginnen met een inleiding, waar nodig ondersteund met filmfragmen ten en worden besloten met de vertoning van een film. De da ta waarop de colleges plaats vinden zijn: 28 januari, 25 fe bruari, 25 maart en 22 april. Men kan zich aanmelden bij de ZVU in Middelburg, telefoon- nr. 0118-634800 of bij Cinema Middelburg, telefoonnr. 0118- 613482. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg in Zierik- -zee vond zaterdagavond omsteeks 22.45 uur een aanrijding plaats, waarbij een inwoner van Ou denbosch zwaar gewond raakte. auto, bestuurd door een 33 jari ge inwoner uit Tilburg. Hij schepte een van de jongeren, die daarbij een schedelbasis- fractuur opliep. Deze persoon is overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De auto's zijn weggesleept door een takelbedrijf. De poli tie stelt een technisch onder zoek in. Zes jongeren waren onderweg naar Renesse en wilden een au to inhalen. Juist op dat mo ment kwam uit tegenover ge stelde richting een auto, bestuurd door een 55-jarige man uit Oudenbosch. Een fron tale botsing was het gevolg. Toen de zes jongeren uitstap ten, werd één van hen aangere den door en juist passerende Vreemde tekenen openbaren zich op de Schouwse aarde. Onverklaarbare cirkels ver schijnen in de graanvelden. Lezen we zulke wonderlijke gebeurtenissen in oude verhalen dan haasten eigentijdse dominees te zeggen dat je dat echt niet letterlijk moet nemen. Maar nu weet niemand er raad mee. Zelfs do minee Aarnoud van der Deijl niet. De profeet van Burgh spreekt in zijn Nieuwsbode-preek- je over olympische ringen in Atlanta maar zwijgt over de vreemde cirkels op Schouwen. Ook boer Hanson weet het niet. Hij gelooft niet in buitenaardse krachten. Die hebben we met z'n allen achter slot en grendel geduwd. Voor de goden zijn de kwajongens in de plaats gekomen, die 's nachts stiekem in de graanvelden circuleren. In de verklaringen over de cirkels blijft ieder in een kringetje ronddraaien. Er is ook zoiets als de stem van Professor Ir. Schouwenaar. Deze hoogleraar in ruste brengt graag zijn vakantie door op het eiland van zijn voorgeslacht. Schouwenaar is als enige wetenschapper ervan overtuigd dat de cirkels sporen zijn van buitenaards leven. De cirkels zijn niets anders dan afdrukken van kosmische aardlanders. Maar naar professor Schouwenaar wordt niet geluisterd. 'Hij ziet ze vliegen' zegt men slechts. Deze week heb ik hem in zijn stacara van te Haamstede opgezocht. Stellig gelooft hij in beschavingen op verre planeten. Hij spreidt zijn handen naar het dak van zijn cara van. 'Er zweven miljoenen cirkelende bollen om ons zegt hij stralend. 'En er zijn er onge twijfeld ook waar ook Nieuwsbodes worden gedrukt'. Ik begrijp hem. 'Ook Ons Eiland wilde ik vragen, maar op het laatst zag ik de domheid van die vraag in. Aarzelend stel ik de professor de vraag of hij enig idee heeft waar om de bezoekers uit het heelal van alle plek ken in de wereld Schouwen-Duiveland uit kiezen. Ook daar heeft hij een verklaring voor. 'Beste vriend', zegt hij amicaal. 'We hebben ongetwijfeld te doen met een zeer hoge intel ligentsia van onze bezoekers. Het ligt in de lijn van de verwachting dat zij dié gebieden op zoeken die hun intelliegentie het dichtste bij staat.' 'En dat zijn de mensen van Schouwen- Duiveland' denk ik hardop. Ik kan het niet ge loven. 'Ik raad je gedachten' zegt de profes sor. 'Je denkt aan slechts jezelf. Maar vergeet niet dat ook ik hier een caravan heb. Ik waag opnieuw een vraag. 'Professor, als die buitenaardse bezoekers zo intelligent zijn, waarom zijn ze dan zo stom om met hun kont in een graanveld te belanden De professor glimlacht. 'Jouw niet-wetenschappelijke dui ding van een interessant probleem amuseert me, Marzas. Maar ook hier heb ik over nage dacht. Want weet jij een plek waar ze dan wel moeten landen Het graan fungeert als een uitstekend stootkussen voor de landing. Bo vendien riskeren ze op elke andere pAek zo een bon in verband met illegaal kamperen. Hoe moeten ze de idioot toenemende par- keergelden op dit eiland betalen In het heel al verkopen ze nog geen Zeeland-kaarten. Haha! Wil je koffie?' Voorovergebogen roer ik in mijn kopje. 'Pro fessor. Vergeeft u mijn onbenulligheid. Maar is het niet merkwaardig dat die graancirkels altijd in de zomermaanden verschijnen als de toeristen er zijn en het op het eiland toch al hartstikke druk is 'Beste Marzas' zegt pro fessor Schouwenaar geduldig. 'Het valt na tuurlijk niet mee om in december in het Schouwse graan te landen. Maar je hebt ge lijk. De gelijktijdige komst van buitenlandse en bovenlandse wezens is een wetenschap pelijk gegeven. Daaruit waag ik het te veron derstellen dat zowel de buitenlander als de bovenlander met hetzelfde doel komt: pootje baden in de zee. 'Professor, u denkt dat die ruimtewezens..toeristen zijn De professor haalt zijn schouders op. 'Waarom niet, Mar zas'. 'Misschien zijn de nachtelijke landingen een galactische versie van het programma Fasten Seatbelts'. Maar denk bij ruimtewe zens niet aan mannetjes met sprietjes op het hoofd. Waarom zouden ruimtewezens er an ders uitzien dan wij In theorie kan de man naast u bij de slager een bewoner uit de An dromeda-nevel zijn'. Sinds het gesprek met de professor kijk ik an ders naar de toeristen. 'Van-waar-bij-jij-er- één' denk ik bij vreemde vogels. Stel dat de professor het bij het juiste eind heeft. Kunnen we dat niet één graanveldje gewoon reserve ren voor die bovenaardse jongens. Dan kun nen ze daar landen. Wat zegt u Natuurlijk, tegen betaling. De professor heeft het goed gezien: Intelligent zijn we zeker. SCHARENDIJKE - „Dadelijk verdrogen de centen in mijn zak ook nog. Dan heb ik hele maal niks, als we nou niet wat gaan drinken", zegt een man sjokkend achter vrouw en dochter langs de vele kramen zaterdag op de braderie in Scharendijke. Zijn woorden zijn typerend voor de sfeer. Er is veel volk op de been en de kra men krijgen veel bekijks, maar met de kooplust is het maar mondjesmaat. Worsten, die je zelf mag mixen, kleurrijke spekkies in een fri- teszak, heel veel kleding, drie dozen aardbeien voor een tien tje, cowfamily-beestjes, fopar- tikelen zoals hele grote blote borsten van karton, namaak- parfum en een leesbril, die je meteen kunt testen bij een opengeslagen telefoonboek. Een willekeurige greep uit het gevarieerd aanbod van de bra derie. De standwerkers blijken rond het middaguur opvallend stil. Alleen de dame die "Statik- miss', een dienblad met anti- sliplaag verkoopt, is goed van de tongriem gesneden. Zij doet het vandaag op chic en legt in algemeen beschaafd Neder lands uit, dat dit dienblad bij zonder geschikt is om ontbijt op bed mee te serveren. Er gaat immers niks glijden. De meeste praatjes heeft de mevrouw van de babymolen. Wat deze attractie aan daad werkelijke sensatie mist, tracht zij verbaal te compense ren. ,,We gaan op reis jongens en meisjes. Zwaaien jullie maar naar je pappa's en mam ma's. Ja, dan moeten jullie wel terugzwaaien natuurlijk. Je kunt zo'n kind toch niet zonder zwaaien op reis sturen?" Welfare De mevrouw in de stand van de Welfare van het Rode Kruis af deling Schouwen Westhoek is niet zo tevreden over de ver koop. De loterij met de enve loppen loopt goed, maar hand- werkspulletjes worden er niet veel verkocht. „Nee, je ziet het toch elk jaar een beetje minder worden hoor," is haar erva ring. In de kraam van de Samen-op- Weg-Gemeente Scharendijke van de Hervormde en Gerefor meerde kerken is men beter te spreken over de resultaten. De koffie verkoopt goed, er wor den vele gokjes gewaagd naar de waarde van een boodschap- penmandje en er is grote be langstelling voor de rommel markt. De opbrengst is bestemd voor de kerk, want de kachel is bijvoorbeeld aan een grote beurt toe. Bij de kraam waar Ajax, Fe- ijenoord en PSV-spullen wor den verkocht is het druk. Niet alleen met kijkers, maar ook met kopers. Ook de kinderrommelmarkt trekt aardig wat belangstel ling. Je kunt zien, dat de jeug dige handelaren er al een paar uurtjes hebben opzitten. Bo vendien begint het wat warm te worden in het zonnetje. Va ders en moeders worden ver zocht het eventjes over te ne men. Andere ouders houden voortdurend toezicht en grij pen in als sommige klanten wel erg doordrammen met af dingen. Het blijft ten slotte een kinderrommelmarkt Flippo's Flippo's zijn hier in vele varië teiten voorhanden en verder natuurlijk afgedankt speel goed, huishoudelijke spulle tjes, oude platen en boeken. Een mooi exemplaar van "Wij heren van Zichem", bijvoor beeld met een nog zeer jonge kop van Jo de Meyere op de kaft. Over het algemeen zijn de kin deren tevreden over de ver koop tot nu toe. Sommigen hebben een duidelijke bestem ming voor de opbrengst van deze dag. „Ik wil een fototoe stel kopen." Anderen kijken op die vraag eens peinzend vooruit en zeggen dan, verras send genoeg: „Gewoon in m'n spaarpot stoppen." Over de prijsvoering blijkt meestal goed te zijn nagedacht. Je moet als jonge ambulante handelaar goed de trends in de gaten houden. California mo tief op borden met van die pas teikleurtjes zijn op het ogen blik bijvoorbeeld zeer actueel. Dat kun je niet zomaar voor een grijpstuiver wegdoen. En een oude beschuitbus van Hooimeyer met de tekst 'Puurt wat duurt', die behoort tot een exclusieve serie. Een echte ver zamelaar zal daar toch gauw een tientje voor over hebben. Hoofdpijn In de stand van de Stichting Vivisectie houdt een dame een gloedvol betoog, dat het nu toch eens uit moet zijn met al die proeven op dieren. Over haar bevlogenheid met dit goe de doel is geen twijfel moge lijk. Helaas, ze wordt over stemd door het dweilorkest 'Tivoli' uit Halsteren, dat net voorbij trekt en uit volle borst speelt: „Maar vanavond heb ik hoofdpijn... De jeugdige ambulatite handelaren hadden goed nagedacht over de prijsvoering. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5