Forse investeringen nodig om de wereldbevolking te voeden Meer geld voor sociaal beleid in Derde Wereld Kermis te Zierikzee waterstanden Zeeland is weer twee graancirkels rijker Rapport landbouw- en voedelsorganisatie van VN Mick Jagger gaat films produceren Vechtpartij badgasten Den Helder agemr Hulp aan vakantiegangers In begroting 1997 van minister Pronk: Ongeval op Volkerakweg te Fijnaart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROME (DPA/AFP) - Om de groeiende wereld bevolking de komende twintig jaar te kunnen blijven voeden, moeten de jaarlijkse investe ringen in de landbouw met bijna een kwart om hoog. Vervolg van pagina 1 Verwijk vindt, dat Zierikzee een goed beleid voert ten aan zien van de kermis. „Een geslo ten inschrijving betekent dat er vooral gekeken wordt naar variatie en naar goed verzorg de attracties. Daar kun je als exploitant op inspelen." De heer Nico Eckelboom uit Rumpt is het met hem eens. „Het is hier een kleine, maar toch attractieve kermis, zon der onderlinge concurrentie en al te veel gokspelletjes. Al vier generaties Eckelboom bestrij ken het kermiswezen. Verjaardag „Sinds 1886 vult Nico voor de volledigheid aan. In 1949 was hij als jongen al een keer in Zierikzee bij de viering van het elfhonderd jarig bestaan van de stad. Drie jaar geleden kwam hij weer eens een keer terug. Nu als doorgewinterde kermisexploitant. Vandaag (maandag) viert Nico Eckelboom zijn verjaardag. Al zijn familieleden, die her en der in Zuid-West Nederland op kermissen staan, zijn hem van ochtend komen feliciteren. Veel tijd om feest te vieren was er niet, want overal gaan rond het middaguur de kermissen van start en Nico zelf moest na tuurlijk ook weer paraat zijn in zijn touwtje-trek stand. Het kermisseizoen gaat bij hem al met de viering van de carnaval van start. Daarna is het tot Pa sen nog even rustig en vervol gens trekken de exploitanten tot in het najaar van kermis naar kermis. De winterperiode wordt gebruikt voor repara ties en opknapbeurten aan de attracties en natuurlijk voor Eerder werden „mysterieuze" cirkels ontdekt in graanvelden in Graauw, Bruinisse, Renes- se, 's Heerenhoek, Kruispol derhaven en Veere. Het totale aantal Zeeuwse cirkels komt daarmee op tien. De cirkels in Veere en 's Hee renhoek zijn gezien de aange troffen voetstappen en ge knakte aren vrijwel zeker mensenwerk. Volgens de Hul ster UFO-deskundige J. Steen bergen vallen de Zeeuws- Vlaamse graancirkels onder de categorie „kwajongens-, klun gel- en broddelwerk" vergele ken met cirkels die de afgelo pen jaren in Engeland werden ontdekt. Dat de Zeeuwse cirkels van buitenaardse makelij zouden zijn, verwijst Steenbergen di rect naar het rijk der fabelen. „Laten we aannemen dat dat zo is. Dan praten we over een intelligentie die vele malen ho ger is dan onze aardse. En die gaan, zogenaamd om een bood schap achter te laten, een tar weveld van een boer verzie- DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft dit jaar wereldwijd al 24.000 Nederlandse vakantie gangers hulp geboden via de alarmcentrale. Dit aantal komt vrijwel overeen met het aantal van vorig jaar tussen ja nuari en augustus. Wel heeft een stijgend aantal mensen vanuit exotische bestemmin gen hulp nodig. De verklaring hiervoor is dat het laatste jaar veel meer men sen deze landen bezoeken en de hulpvragen evenredig toene men. Grote stijgers vergeleken met vorig jaar wat betreft de inschrijvingen op de ker missen in het volgend seizoen. „Dat is altijd een grote papie ren rompslomp," volgens Ec kelboom. Wethouder L. J. van Gastel maakte vrijdagavond van de mogelijkheid gebruik nog eens het belang van goede afspra ken tussen gemeentebestuur en kermisexploitanten te be nadrukken. Eén van die af spraken is dat het om elf uur 's avonds stil moet zijn op de ker mis. „Houdt u daaraan," ver zocht de wethouder. Zoniet, dan hebt u misschien plezier, maar ik heb het gelazer via de telefoon". Waardering Van Gastel sprak overigens zijn waardering uit voor de wijze waarop problemen vorig jaar konden worden opgelost. Hij hoopte dat het nu niet eens nodig zal zijn om voor tussen tijdse prolemen rond de tafel te gaan zitten. Hij wenste alle betrokkenen een goede kermis toe. Over de situatie volgend jaar zei hij thans niets con creets te kunnen zeggen, wel beloofde hij de exploitanten in het voorbereidend werk dit jaar zo mogelijk nog enigszins te zullen sturen. De Zierikzeese kermis is in middels in volle gang en duurt tot en met donderdagavond 8 augustus. Een attractie die ter elfder nog werd toegevoegd is "het touwladdertje' van ex ploitant Alex Willemse. Het lijkt op het eerste gezicht niet zo moeilijk op dat laddertje even naar boven te klimmen om dat biljet van vijftig gul den te pakken. Veel ervarings deskundigen weten inmiddels beter.... ken? Het is hetzelfde als een brief aan ietoaand versturen zonder adres. Onzin dus." Baarden Wat Steenbergen verder op valt is dat de cirkels altijd lig gen in tarwevelden en nooit in gerstvelden. Daar is volgens Steenbergen een logische ver klaring voor. „Op de aren van gerst zitten zogeheten baar den. Als je door de gerst loopt springen die open, komen de stukjes tussen je kleren en dat veroorzaakt een enorme jeuk. Wie dus een cirkel in een gerst- veld maakt, komt daar wel van terug." Toevallig Verder merkt Steenbergen op dat het wel heel toevallig is dat de meeste cirkels vlakbij een oprit of een spuitspoor liggen. „Makkelijk toegankelijk en eenvoudig te verlaten in geval van betrapping. Conclusie: k wa j ongens werk hulpverleningen zijn landen als Nieuw-Zeeland 167 pro cent), Venezuela (+166), Suri name 153), Dominicaanse Republiek 150), Canada (+76) en Maleisië (+75). In to taal gaat het hierbij om enkele honderden mensen. Opvallend is verder dat steeds meer mensen een beroep doen op de alarmcentrale in ver band met familieomstandighe den. „Mensen willen de begra fenis van oma bijwonen en keren na enkele dagen terug naar hun vakantieplek. De reisverzekering dekt dat", zegt een ANWB-zegsman. Dat zegt de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO) in een zondag gepubliceerd rapport dat dient voor de wereldtop- conferentie over de voedsel voorziening van 13 tot 17 no vember in Rome.In de afgelopen tien jaar beliepen de jaarlijkse investeringen van overheden en de particuliere sector in de landbouw gemid deld 135 miljard dollar per jaar. Dat bedrag moet volgens de FAO omhoog met 31 miljard dollar, fcfwel 23 procent tot 166 miljard dollar. Vooral in de ontwikkelings landen is extra geld nodig voor investeringen in de opslag en LONDEN (AFP) - Mick Jagger, de zanger van de Rolling Sto nes, gaat zich toeleggen op het produceren van films. Hij wil in vijf jaar in Hollywood der tien rolprenten verwezenlij ken. Dat meldt de Britse zondags krant The Sunday Times. De 53-jarige zanger maakte vo rige week bekend dat hij „seri euze gesprekken" voert met de Spaanse acteur Antonio Ban deras, die de rol van de Cu baanse guerrillastrijder Che Guevara zou kunnen spelen in een amoureuze film met als ti tel Tania. Dertien films Jagger wil dertien films pro duceren, maar zijn medeven noot in de produktiemaat- schappij Jagged Films, Victoria Pearman, zegt al blij te zijn als er elk jaar „een of twee films uitkomen". DEN HELDER (ANP) - Neder landse en Duitse jongeren zijn zaterdagochtend rond 01.30 uur op het strand bij de Zand loper in Den Helder met elkaar slaags geraakt. De politie van Den Helder moest assistentie van agenten uit Schagen vragen om een ein de te kunnnen maken aan de vechtpartij tussen de ongeveer vijftig jongeren. Enkele van de vechtersbazen raakten lichtgewond. Een 22- jarige man uit Den Helder moest naar het ziekenhuis om zijn lip te laten hechten. Volgens de politie begon de vechtpartij toen vijf Duitse jongeren de 22-jarige man uit Den Helder zonder aanleiding aanvielen. verwerking van landbouwpro ducten, en verbetering van de infrastructuur en de sociale diensten. Ook moeten in de Derde Wereld meer middelen beschikbaar komen voor irri gatie, bodemverbetering en de aankoop van machines. Daar door worden de boeren in staat gesteld te profiteren van nieu we technologie, aldus het rap port. Oerwoud Elke minuut verdwijnt er in de wereld 29 hectare tropisch oer woud. Hoewel het bewustzijn van het probleem groter is ge- FIJNAART (ANP) - De 26-jari- ge Walter van de Pavert uit Dinteloord is zaterdagmorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeval te Fijnaart. Het slachtoffer reecl, komende worden, gaat de vernietiging van bossen in Azië, Zuid-Ame- rika en Afrika doof. Bijna de helft van het resterende tropi sche oerwoud op de aarde, of wel een gebied dat groter is dan Canada, dreigt te verdwij nen. Dat staat in een zondag gepu bliceerd rapport van het Inter nationale Onderzoeksinstituut voor de Landbouw, een advies groep die samenwerkt met de Wereldbank. Brandhout De arme landbouwbevolking in ontwikkelingslanden wordt vaak gedreven tot het rooien van bossen door de behoefte aan brandhout en cultuur grond. Volgens Ismail Sera- geldin, leider van het instituut en vice-president van de We reldbank voor milieuzaken, moet het probleem bij de wor- uit de richting Heijningen, met zijn personenauto over de Vol- kerakweg in Fijnaart toen hij op onverklaarbare wijze van de weg raakte. Het voertuig sloeg verschillende malen over de kop en kwam in een rechts tel worden aangepakt. „Er is geen wondermiddel. Er is een gecoördineerde aanpak nodig op basis van een wetenschap pelijke benadering die is ge- richj op het uitroeien van de oorzaken van de ontbossing: de armoede, de bevolkings groei en het slechte beheer van natuurlijke hulpbronnen", al dus Serageldin. Kappen Het instituut beveelt aan de boeren in de Derde Wereld te helpen bij verhoging van het rendement van de grond die zij al bebouwen en nieuwe soor ten tropische bomen te planten die meer nuttige producten op leveren dan alleen hout. Vol gens het rapport is de grond die nu wordt gewonnen door bossen te kappen vaak niet eens geschikt voor het telen van landbouwproducten van de weg gelegen sloot te recht. De man werd enkele meters voor de auto in de sloot aange troffen. Hij was toen reeds overleden. Tot en met 18 september Renesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobuskerk. 10.00-12.00 uur, behalve 24 juli. Maandag 5 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Yvonne Jonker, hobo en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum. Van 12.00 tot 17.00uur. Blaaskapel De Notenkluvers van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 6 augustus Burgh Museum De Burghse Schoole, Theaterrondleiding, 19.00 uur Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Woensdag 7 augustus Zierikzee Vlooien/brocantemarkt. Eerste Weegje. Van 10.00 tot 16.00 uur. Spreekuur FNV in het MFC. Van 10.00 tot 11.00 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Bingo. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Zomerzangavond. Kerk Gereformeerde Gemeente in Haamstede. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert door Cor van Wageningen uit Beek- Ubbergen. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Fietstocht naar Krammersluizen. Start bij VW-kantoor. 13.00 uur. Donderdag 8 augustus Burgh-Haamstede Bijbelexpositie. Nederlandse Hervormde kerk Haamstede. 10.00 tot 17.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 9 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Disco. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Neeltje Jans Excursie naar vogelkijkhut. Zaterdag 10 augustus Burgh Burghse Dag en Boerenmarkt. Hoorspeldemonstratie Brandweer Westerschouwen. Tijdens Burghse Dag. Ieder uur. Bruinisse Touwtrekwedstrijden gras veld jachthaven Aquadelta om 19.00 uur. Zondag 11 augustus Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur Maandag 12 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Tijden cn standen volgens getijdetahel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 aug. 09.25 155 03.15 -158 21.45 152 15.30 -123 ROOMPOT BUITEN 6 aug. 07.55 157 01.45 -155 20.20 150 14.15 -119 BRUINISSE 6 aug. 09.45 168 03.10 -166 21.55 162 15.25 -132 WEMELDINGE 6 aug. 09.35 164 03.10 -163 21.50 160 15.30 -129 Doodtij: 8 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske "ROBotkop" door Willy Vandersteen tlamma mia' Mia pin - sione anticipate myn mvroeOó penswen i Maare mia Hoe is de toestand hm Belhssimo1 Verlreh naar hel Dofenpaleis, zo Deskundige: lKuiajongenswerk VOGELWAARDE (ANP) - In Zeeuws-Vlaande- ren zijn opnieuw graancirkels ontdekt. Bij het gemaal Campen tussen Vogelwaarde en Osse- nisse liggen twee platte cirkels met een diame ter van dertien en twee meter. DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) trekt in zijn be groting voor komend jaar meer geld uit voor sociaal-economische basisbehoeften in de Derde Wereld. Het gaat om extra steun aan projecten in het onderwijs, gezondheidszorg en voor schoon drinkwater. Pronk wil de post basishulp in zijn begroting opvoeren tot ongeveer 20 procent van het totale ontwikkelings budget, een groei van tussen de 5 en 10 procent. De op waardering vloeit voort uit de afspraken die vorig jaar op de Sociale Top van Ko penhagen zijn gemaakt. De donorlanden zegden op deze VN-top toe een groter deel van de hulp <20 procent) uit te trekken voor sociale pro jecten. De ontvangende lan den reserveren op hun beurt in hun eigen begroting 20 procent voor dergelijke pro gramma's. Hoewel de af spraken niet bindend zijn, heeft de regering herhaalde lijk te kennen gegeven „Ko penhagen" ook in praktijk te willen brengen. Pronk lichtte het afgelopen weekeinde een tipje van zijn begrotingssluier op tijdens een werkbezoek aan Nepal, aldus het dagblad Trouw. Op een treffen met vertegen woordigers van de Neder landse ontwikkelingsorga nisatie SNV kondigde de minister aan dat 1997 „het jaar van de revolutie" in de Nederlandse ontwikkelings hulp wordt. Meer geld (zeven miljard) komt er ten behoeve van de gezondheidszorg voor moeder en kind, alsmede fa milieplanning. Bossen De bescherming van tropi sche bossen en milieuzorg komt voor 950 miljoen op de begroting te staan. Een kwart van het totale budget (bijna twee miljard gulden) is bestemd voor de allerarm ste landen. Novib De voornemens van Pronk zullen in goede aarde vallen bij organisaties zoals de No vib. In een reactie op de her ijkingsnota, waarin meer ruimte voor het economisch belang in het buitenlands be leid is ingeruimd, sprak de Novib vorig jaar de vrees uit dat de extra aandacht voor het bedrijfsleven ten koste gaat van de belangen van de Derde Wereld. Volgens de ontwikkelingsor ganisatie is zelfs de 20 pro cent van Kopenhagen op den duur onvoldoende. Uiteinde lijk moet minimaal 50 pro cent van alle hulp in sociale projecten worden gestoken. Niet haaks Pronks plannen lijken niet haaks te staan op-het buiten landbeleid dat minister Van Mierlo voornemens is. Hoe wel Van Mierlo op interna tionaal terrein binnen het kabinet de eerste viool speelt, blijft Pronk de eerst verantwoordelijke voor zijn eigen begroting. Ontwikke lingssamenwerking maakt in het herijkte beleid deel uit van de zogeheten homogene groep, waarin alle buiten landuitgaven zijn onderge bracht, licht een woordvoer der toe. „Hoe hij zijn begroting invult is een zaak van Pronk."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2