Kunstzinnige vogelverschrikkers: veel grotere impact dan verwacht LIFE LINE Zwemmend hert ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kermisexploitanten tevreden over beleid van Zierikzee 5: Ter Borg Zeeuws kampioen springen Toevalstreffer of gewoon een goede formule Klein, maar heel attractief. Zomerprogramma Zierikzee 2 VOEDSELPRODUKTIE 3 ZOMERPOP 7 VOETBAL ER GAAN VEEL MAKKE SCHAPEN IN EEN POLITIEAUTO dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE Op zaterdag 24 augustus opent: Sport- gpzonlfolckccfibftM Hem 26a 4301 HR Zierikzee oin-417065 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1996 152e JAARGANG NR 26020 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 "Dubbele Bodem", de vogelverschrikkers-interpretatie van Gust Romijn uit Dreischor. (Foto: Joop van Houdt) ZONNEMAIRE - De kunstroute 'Vogelver- schrikken is een kunst' door de polder van Bommenede trekt grote landelijke belangstel ling. De route werd opgezet als onderdeel van het festival 'Zonnemaire Buitengewoon' en blijkt plots een veel grotere impact dan ver wacht te hebben. „Eigenlijk gewoon een toe valstreffer," zegt Jaap Verseput, samen met zijn vrouw Karen, initiatiefnemer van de kunstroute. Hij voegt er echter meteen aan toe, dat de formule van kunst in het open veld ook wel heel goed blijkt te werken. Zelf is hij daar ook door verrast. ,,Die kunstwerken in de natuur en die weidsheid van het boeren land. Die combinatie, dat ver sterkt elkaar enorm," aldus Jaap. Maar wat die landelijke be kendheid betreft, daar blijft hij heel nuchter onder. Dat is volgens hem inderdaad een kwestie van leuk toeval. Ka ren stuurde een persberichtje over de kunstroute en over 'Zonnemaire Buitengewoon' naar het ANP. Dat speelde daarop in en stuurde een dag voor het festival een fotograaf. De exploitant van de mini- zweefmolen op Zonnemaire Buitengewoon gleed net op zijn rollerskates door de pol der om wat bloemetjes langs de akkerranden te plukken. De vogelverschrikkers vorm den het decor en de ANP-foto- graaf had daar dus oog voor. De foto werd gepubliceerd in Telegraaf, AD en Trouw en in de Haagsche Courant zelfs in kleur op de voorpagina. Drie dagen later meldde een foto graaf van de Volkskrant zich in Zonnemaire. In die krant kreeg de kunstroute met vier fotootjes op pagina drie ook nogal prominent aandacht. De Zonnestraal Aanvankelijk gingen Jaap en Karen Verseput uit van een kunstroute over een afstand van tien kilometer, gelijk aan De Zonnestraal, de fietsroute langs de bloemrijke akkerran den in de polder van Bom menede. Om de zoveel tijd zou er dan dus weer een opmerke lijke vogelverschrikker opdoe men. Bij een bezoek aan de 'Champs de la Sculpture' in Parijs kwam Jaap echter op een an der idee. Parijs? „Ja ik ben daar eind april naar toe ge weest om wat inspiratie op te doen," zegt Jaap. „Nou, ja ik heb daar ook gewoon een vriend zitten hoor," lacht hij er snel achteraan. In elk geval wandelde Jaap over de Champs-Elysées en zag daar om de dertig meter een kunst werk van een grootmeester staan. Die compacte presenta tie werkte fantastisch vond Jaap en hij be.*.ioot meteen dat ook toe te passen op de plaat sing van de vogelverschrik kers in de polder. Over een lengte van ongeveer twee kilo meter word je als bezoeker nu als het ware van het ene kunst werk naar het andere gezogen. „Het is natuurlijk ook zeer toe gankelijk," vindt Jaap. Je hoeft er geen deur voor open te doen. Je kunt zo de polder in wandelen, fietsen of rijden en de vogelverschrikkers bekij ken." Enorme inzet Hij benadrukt ook de enorme inzet die de ruim twintig deel nemende kunstenaars gele verd hebben. Jaap en Karen benaderden hen met het ver zoek hun interpretatie te leve ren op het thema 'Vogelver- schrikken is een kunst'. De Verseputs kozen wel voor een professionele aanpak en gin gen een financieel risico daar bij niet uit de weg. Met<andere woorden: ze zeiden de kunste naars een flinke vergoeding voor hun bijdrage toe. On danks welkome subsidies en bijdragen van sponsors sprin gen ze er financieel niet uit met de kunstroute. Maar daar wil Jaap beslist niet moeilijk over doen. De initiatiefnemer roemt de steun en adviezen, die hij en zijn vrouw hebben gekregen van kunstenaars als Willem van Anraad, Wim Bakker en Jaap Reedijk. Laatstgenoem de adviseerde Karen eens te gaan kijken bij Eco-Art in Utrecht. Daar zag zij werk van een zestal kunstenaars in den lande, dat haar zeer aansprak. Contacten waren snel gelegd en zo groeide het initiatief steeds verder uit. Een organisatie uit Oldeber- k'oop in Friesland heeft De Verseputs inmiddels benaderd met het verzoek de gehele rou te in het najaar te mogen plaat sen ter gelegenheid van 25 jaar Kunstschouw aldaar. Aangedaan Jaap erkent, dat het hele pro ject veel meer is geworden dan hij aanvankelijk had inge schat. Overigens kreeg hij al snel het gevoel dat er iets bij zonders tot stand ging komen in de polder van Bommenede. „Ik kwam een keer uit de pol der rijden "Waar Gust Romijn en zijn vrouw Marianne bezig waren hun inzending "Dubbe le Bodem" op te zetten. Joh, toen ik dat zag was ik hele maal aangedaan en ik ben ei genlijk nog steeds ontroerd als ik door de polder rijd." De kunstroute 'Vogelver- schrikken is een kunst' trekt sinds zondag 14 juli dagelijks veel belangstelling. Vooral de publiciteit in De Volkskrant en Trouw hebben, volgens Jaap, nogal de aandacht ge trokken. De vogelverschrik kers zijn nog tot en met zondag 18 augustus te zien. De afslui ting van deze kunstroute krijgt die middag nog een offi cieel en feestelijk tintje met een optreden van het ensemble 'I Piu Piccoli' onder leiding van Harry van der Wekken, tussen 16.00 en 18.00 uur. ZIERIKZEE - De kermisexploitanten zijn te- vreden over het beleid van de gemeente Zierik- men om aanwezig te zijn bij de zee en wat hen betreft wordt dat ook na de ge- ^XnUjkrte^mtS^ot meentelijke herindeling zo voortgezet. Dat tanten in "Concordia". Die bij- blijkt uit de woorden van de heer P. Verwijk, ^Tan dènzier°kzae£eseankedre vertegenwoordiger van de Nederlandse Ker- mis zaterdagochtend om 11.00 misbond (NKB). Vervolg op pagina 2 Wethouder L. J. van Gastel maakt een proefrondje in de Breakdance. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Zierikzee Aktief zorgt morgen, dinsdag 6 augus tus, weer voor een gevarieerd zomerprogramma. Er is een hobby- en creatiefmarkt, een springkussen, de paarden tram, er zijn rondvaarten en er is kermis in de stad. De activi teiten starten om 10.00 uur, al leen de kermis begint 12.00 uur. Op het Havenplein is de ker mis nog volop in bedrijf. In de Sint Domusstraat is er een hobby- en creatiefmarkt met ongeveer twintig kramen met diverse soorten handwerk en handvaardigheid. Men kan daar onder meer vinden: kera miek, sieraden, volksschil derkunst, tin, gieten, droog bloemen, karikatuurtekenen, zandschilderen, imker, en ka rakterpoppen. Op de Schuithaven staat een springkussen en kunnen kin deren zich laten schminken. De paardentram maakt ritten door de stad en het draaiorgel Atlanti laat vrolijke deuntjes horen. Vanaf de haven start er een zeiltocht om 13.30 uur en er zijn rondvaarten om 10.30 en 14.00 uur. BRUINISSE - In de repu bliek Bruinisse worden met regelmaat van de klok bij zondere gebeurtenissen waargenomen. Nu werd het symbool uit het gemeente wapen in levende lijve voor de kust gesignaleerd. De rust is nauwelijks weer gekeerd rond de activitei ten van de letterplakker op de Grevelingendam en de Philipsdam of er dienen zich alweer bizarre gebeur tenissen aan. Opeens was er de ontdekking van de raad selachtige graancirkel in de Stoofpolder, gevolgd door de ontdekking van een aan tal vijftigkilometer borden bij het huis van een gemeen tewerkman in Bru-oost. Vrijdag kreeg het hert, dat al eeuwen vredig rond- graast in het gemeentewa pen van Bruinisse er heel even een broertje bij, dat zich in levende lijve aan de Brunaars vertoonde. Oog getuigen geloofden hun ogen niet, toen er om streeks half drie een sparte lend mannetjeshert voor de kust van Bruinisse opdoem de. Aanvankelijk dacht men, dat men met een zwemlustige hond te doen had. Het hert deed een po ging om bij scheepswerf Van Duivendijk op het dro ge te klauteren. Een en thousiast juichende kinder schare bracht hem echter zo aan het schrikken dat hij rechtsomkeer maakte en weer in het zilte sop ver dween. Natuurlijk zijn in de kunst, dat is oprecht zijn. Onweer HET WEER Eerst nog wat zon. In de loop van de dag veel bewolking en perioden met regen- en onweersbuien, mogelijk met hagel en zware windstoten. Min. temp. 14 graden, max. temp. 26 graden. Zuidoostenwind, matig, kracht 4, later ruimend naar zuidwest. O Investeringen in de landbouw moeten met een kwart omhoog. Prima sfeer maar weinig publiek bij Zomerpop- festival. 5 BRADERIE Veel publiek maar weinig kooplust bij braderie in Scharendijke. DFS krijgt in eerste oefenwedstrijd twaalf doel punten om de oren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Folmer verliest heroïsche tennisfinale ZIERIKZEE - Rob ter Borg is Zeeuws kam pioen springen in de M-klasse gewprden. De er varen ruiter uit Bruinisse werd tevens reserve kampioen in de L- en Z-categorie. Door deze prestaties gaat ter Borg naar de Nederlandse kampioenschappen in Ermelo. Ter Borg was niet de enige die goed presteerde op manege Aqua Delta. Wendy Dikken (Westelijk Schouwen) en Jo- landa Bevelander en Son ja de Feiter van de Schouwse Rui ters voerden op de Zeeuwse ti telstrijd KNF de boventoon in verschillende dressuurproe- ven. Alledrie verzekerden ze zich van een startbewijs voor deNK. Op de finaledag van het Grut-, tepikkers Il-toernooi speelden Jacco Folmer en Chris Polle mans de meest spraakmaken de finale van het evenement in Nieuwerkerk. Folmer miste in de eindstrijd van het herenen kel C2 drie wedstrijdpunten. Pollemans sleepte er een tie break uit. Met drie matchpoints in het vooruitzicht verdraaide hij zijn knie. Na een kleine onder breking schonk Folmer Polle mans de zege. Hij wilde het niet op zijn geweten hebben Pollemans in het ziekenhuis te slaan. Wielerronde Wilfried Bastiaanse reed op magistrale wijze naar de eind zege van de wielerronde van Burgh-Haamstede. De Hooger- heidenaar achterhaalde drie ronden voor het einde een kop groep van drie en liet het drie tal kansloos op de meet. Ar nold Duinhouwer stapte elf ronden voor het einde af. De renner uit Brouwershaven her stelt van een verkoudheid en zet alles op de het omnium van Zierikzee. DFS beet het spits af voor de eilandelijke ploegen waar het de voorbereiding op de compe titie betreft. De Rotterdamse eerste divisionist Excelsior haalde in Burgh-Haamstede goed uit, 2-12. SKNWK hield op eigen veld Middelburg ón der de duim, 4-3. Sport op pagina 6 en 7 Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving 100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisll Naam Dhr./mevr. Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I j I j I j j j j j bank-/gironummer vermelden: II l11 1 251 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1