De Zeeuwse mosselhandel draait weer op volle toeren Steeds meer vrijwilligers actief bij groene cursussen in Zeeland CNV wil extra aandacht voor knelpunten in het fietsverkeer s Uitkeringen Staatsbosbeheer krijgt een diploma voor natuurgebied Museum Station afgevoerd van lijst HUIS VERKOPEN? 0111 417808 TAXATIE TE KOOP VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 N R 2 6 019 Netwerk van vrijwilligers natuurbehoud Steeds meer mensen interesseren zich voor de natuur en willen daadwerkelijk een bijdrage leveren aan natuurbehoud.(Archieffoto) MIDDELBURG - In Zeeland is er langzamer hand een heel netwerk ontstaan van organisa ties die actief zijn op het gebied van natuur en milieu. Een groot aantal vrijwilligers is betrok ken bij activiteiten op het gebied van natuur- en milieu-educatie. Er zijn onder meer gidsen, natuurouders, vogelbeschermers en vrijwilli gers voor landschapsbeheer. De leden van vrijwilligersor ganisaties verrichten vanzelf sprekend werk voor hun eigen regionale natuurbescher mingsverenigingen, maar ook voor de terreinbeherende orga nisaties, Het Zeeuwse Land schap, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en Land schapsbeheer Zeeland, Veelal hebben ze zich voor dat werk bekwaamd door het vol gen van de door het Instituut Voor Natuurbeschermingsedu catie (IVN) ontwikkelde en verzorgde cursussen. In Zee land zijn zo'n tweehonderd vrijwilligers werkzaam, aan gesloten bij vijf regionale ver enigingen: natuurbescher mingsverenigingen 't Duump- je en De Steltkluut in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland, de Natuur vrienden van Sint Philipsland en de Natuurvereniging Tho- len. Gids Het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie is een lan delijke organisatie met meer dan 16.000 leden. Het landelijk bureau bevindt zich in Amster dam. Het IVN heeft het land verdeeld in districten. Een van de voornaamste activiteiten van de IVN-afdelingen is het opleiden van natuurgidsen om het vrij willigersbes tand voor het leiden van excursies op peil te houden. Ook hier in de regio kan men een cursus vol gen om natuurgids te worden. De cursus duurt anderhalf jaar; eenmaal per twee weken een avond theorie; elke maand een avond- of zaterdagexcursie en eenmaal een praktijkweek end. Inlichtingen 0111 - 416367. Iedereen die meer in het alge meen iets van de natuur wil weten kan zich aanmelden voor een Groencursus. Men leert dan verschillende land schapstypen en de planten en dieren daarin kenpen. Ook. ecologische termen, zoals kringlopen en voedselketens komen aan bod. Op Schouwen- Duiveland worden er door de Werkgroep Schoolbiologie eveneens opvoedkundige mi lieu-activiteiten ontplooid. De lokale milieuproblemen worden daarbij steeds als uit gangspunt genomen. In de cur sus Natuur om de Grevelingen leert men over de vegetatie en wateronderzoek, bovendien hoe men veldwerk moeten ver richten. Een belangrijke plaats in het cursuswerk wordt inge nomen door de natuurouder- cursussen, bedoeld voor ou ders van schoolkinderen. Scholen die met natuurouders willen gaan werken kunnen op Schouwen contact opnemen met de IVN-afdeling Schou- wen-Duiveland, Grachtweg 16, 4301 XH Ziêrikzee, tel. Olll - 416367. De cursusonderwerpen worden in overleg met de scho len vastgesteld. In beginsel kunnen de cursussen kosteloos worden aangeboden. Andere cursussen in Zeeland zijn er met hetonderwerp: Bomen, Veldwerk, Natuur rond de School, Natuurlijk afval, Schooltuinieren, Natuur om de Oosterschelde, Natuur om Stad of Dorp, Kreken, Zee en Strand, Sloot en Plas, Weide vogelbescherming, inlichtin gen: 0111 - 653343) Natuur- en landschapsonderhoud. Bovendien geeft'de Zeeuwse Milieufederatie een opleiding voor coaches van ecoteams en Leefstijlen en Mobiliteit. DEN HAAG (ANP) - Het aan tal ww-uitkeringen is in mei 12.000 lager uitgekomen dan in april van dit jaar. Ten opzichte van mei 1995 is Sprake van een daling met 10.000 uitkeringen. In totaal kregen in mei van dit jaar 384.000 mensen een uitke ring. STRAATSBURG - De Raad van Europa heeft in het Comité van Ministers besloten om het na tuurgebied De Weerribben van Staatsbosbeheer in Noordwest Overijssel het Europees Diploma voor Natuurgebieden toe tekennen. Aanbevelingen Actieplan fiets Zeeland ZIERIKZEE - Het Christelijk Nationaal Vak verbond in Zeeland geeft naar aanleiding van het provinciaal beleidsstuk Actieplan fiets Zee land aanbevelingen aan het college van Gede puteerde Staten van Zeeland. moet er sprake zijn van een voorrangsbehandeling op die plaatsen waar sprake is van drukknopmelding. Nu staat de fietser vaak lang te wachten, het snelverkeer gaat immers nog steeds voor. Voorkomen moet worden, dat bij onnodig wachten de fietsers het recht in eigen hand nemen. De provin cie zou volgens het CNV een overleg moeten opstarten met als doel dit fietsonvriendelijke beleid op te heffen. Verder wil het CNV, dat er naast een tun nel in de Westersc-helde een be taalbaar voetganger- en fiet sersveerpont moet blijven. Er moet echter in de tunnel ook een mogelijkheid zijn voor fietsers om over te steken. Naar het oordeel van het CNV zou meer aandacht moeten worden besteed aan de moge lijkheden van provincie-over schrijdende, recreatieve fiets- mogelijkheden met de provincie Noord-Brabant en België. Juist in het toeristische fietsverkeer neemt Zeeland een belangrijke plaats in. Het Actieplan fiets Zeeland maakt weliswaar melding van lange afstand fietsroutes, doch er zouden meer kansen benut moeten worden. In dit kader moet men volgens het CNV overwegen of er niet een beter toeristisch en recreatief fiets- plan kan worden opgesteld. Het valt het CNV namelijk op, dat de toeristische recreatieve aanbevelingen alleen geldig zijn voor de zomerperiode. Een investering in het opheffen van fietsknelpunten komt dichterbij wanneer het 'ver- De sociale partners moeten volgens het CNV betrokken worden bij het overleg fietsac- tiviteiten woon-werkverkeer. Verder wordt de aanbeveling gedaan voor de mogelijkheid om fietsen bij carpoolplaatsen te kunnen achterlaten. De Ho geschool Zeeland' zou volgens het CNV in een stage-opdracht van de provincie het woon werkverkeer kunnen onder zoeken. bruik' over meerdere maanden van toepassing is. Voorrang Ook wil het CNV pleiten voor de voorrangsbehandeling die fietsers moeten krijgen bij oversteekplaatsen met signa lering. De praktijk laat zien, dat door detectielussen (die de impuls regelen waardoor het licht op andere kleur springt) in de weg het snelverkeer veel al op volgorde wordt geregeld. Fietser daarentegen melden zich door middel van een druk knopsignalering. Wat het CNV opvalt is, dat dit systeem fiets- onvriendelijk is, niet qua vei ligheid, maar als het gaat om de afhandeling. Wil men de fietser belonen voor zijn fietsgebruik, dan 111 ladingen aan de handel verkocht BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 22 tot 27 juli werden 111 la dingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 42.406 ton netto. Alle aangeboden partijen werden aan de han del verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 153,69 per ton. De verzending was volgens opgave van het Mosselkantoor in Yerseke: Bel gië 17.415 ton, Frankrijk 388 ton, diverse landen 3 ton en de binnenlandse handel toonde belangstelling voor 3.0006 ton. De aanvoer begon op maandag 22 juli met de komst van een handvol vaartuigen, afkom stig van verschillende Zeeuw se 'lapjes'. In totaal 1.454 net- totonnen gingen die dag onder de hamer voor prijzen tussen 71 en 104 gulden per ton. Scheele betaalde de hoogste prijs voor een lading uit de Hammen met een stukstal van 140 en een vleesgewicht van 23,1 kilo. De volgende dag ver wisselden 21 ladingen van ei genaar, verdeeld over twee veilingen. In de eerste veilronde ging de handel niet hoger dan 165,55 per ton, tijdens de tweede ver koping liepen de prijzen op tot 227,45 per ton. De YE 56 ver scheen 's ochtends met de grootste partij bestaande' uit 614 nettotonnen. Bij een stuk stal van 126 kookte deze lading uit het Oosterom een vleesge wicht van 29,4 kilo. In de tweede veilronde ver scheen de YE 73 met 717 netto- ton in twee partijen. Voor bei de ladingen uit de Meep bestond veel belangstelling. Delta Mossel sleepte de inhoud van het achterruim (stukstal 114 en vleesgewicht 28,3 kilo) in de wacht. Murre deed er ver volgens ongeveer 24 gulden per ton bovenop en kon zodoende de 431 tonnen uit het voorruim in zijn natte pakhuizen uitzaai en. Drukte Op woensdag gingen 30 ladin gen zwarte schelpdieren in an dere handen over, waarvan 22 uit het noorden. De prijzen schommelden die dag tussen 71 gulden en 220 gulden. Delta Mossel drukte 219,09 af voor een partij met een stukstal van 127 en een vleesgewicht van 32,4 kilo. Deze lading werd door een Zierikzeese kweker aangevoerd, vanaf een kweek- perceel in het Scheurrak. Uit het Oosterom verscheen die dag onder meer de HON 14 met 567 nettoton in twee partijen. Aquamossel en Zeelands Roem konden zich na de verkoop hiervan de nieuwe eigenaar noemen. De YE 30 was op woensdag goed voor twee la dingen (930 nettoton), afkom stig van een perceel in het In- schot en een perceel in de Meep. Delta Mossel betaalde de hoogste prijs voor 543 ton nen van de YE 30 met een tar- rapercentage van 12,9 procent, een stukstal van 135 en een vleesgewicht van 31,6 kilo. De donderdag werd de drukste dag voor de Produktschapsme- dewerkers in Yerseke. Die dag gaven 29 vaartuigen acte de presénce met in totaal 34 ladin gen. Het totale tonnage be droeg 13.520 ton netto. Slechts twee partijen brachten 200 gul den of meer op, terwijl zeven ladingen onder de 100 gulden bleven steken. De stukstallen varieerden door de bank geno men tussen 120 en 140, de vlees gewichten kwamen meesten tijds rond de 28 kilo uit. een van de aanvoerders was de YE 38 met 569 nettoton Zeeuwse schelpdieren. Bij een stukstal •van 143 kookte deze partij een vleesgewicht van 28,3 kilo. Op vrijdag tenslotte zaten de prijzen duidelijk in de lift. Voor de aanvoer van 7.485 net toton waren zestien vaartui gen verantwoordelijk. Zee lands Roem bood die dag drie keer meer dan 200 gulden per ton, Barbé, Prins Dingeman- se en Delta Mossel deden elk eenmaal. Delta Mossel kwam in week 30 met 250,09 per ton uiteindelijk als de royaalste koopman uit de bus. Dit beds- rag werd gevoteerd voor een partij met een stukstal van 116 en een vleesgewicht van 33 ki lo. DEN HAAG (ANP) - Nog nooit had het Haags Gemeentemuse um in zo'n korte tijd zoveel be zoekers binnen de muren als nu met de tentoonstelling Van Monet tot Matisse. Sinds de opening op 13 juli kwamen er al 33.000 mensen op de impres sionisten af. De expositie is tot en met 13 oktober te zien. De Weerribben is een 3600 hec tare groot laagveenmoeras, waarvan het landschap zich kenmerkt door een grote af wisseling van water,rietlan den, trilvenen, blauwgraslan- den en moerasbossen. Zeldzame soorten als de Grote Vlinder* de Zilveren Maan, de Purper Reiger, de Snor en de Grote Karekiet hebben in dit gebied hun verblijfplaats. Op 20 augustus zal dr. Ferdi- nando Albanese, Director of Environment and Local Aut horises, het Diploma over handigen aan mr. Maarten Brabers, directeur van Staats bosbeheer. Het Europees Diploma voor Natuurgebieden is een erken ning voor de kwaliteit van het gevoerde beheer en de interna tionale waarde van het gebied. Het is de tweede keer dat Staatsbosbeheer de eer te beurt valt om een Europees Di ploma voor Natuurgebieden in ontvangst te mogen nemen. BREDA (ANP) - De gemeente Roosendaal moet het plaatse lijke stationsgebouw van de monumentenlijst halen. De president van de rechtbank in Breda heeft de gemeente don derdag opgedragen het deze zo mer genomen besluit het sta tion van al te grote veranderingen te vrijwaren ongedaan te maken. Met het vonnis in kort geding stelt de rechter de Nederlandse Spoorwegen in het gelijk. De NS hadden het geding aange spannen omdat plaatsing van het station op de monumenten lijst hun slagvaardigheid ten aanzien van de exploitatie er van ernstig zou kunnen scha den. Door plaatsing op de gemeen telijke monumentenlijst zijn voor sloop of wijziging van be stemming speciale vergunnin gen nodig. De Weerribben vormen thans samen met De Boschplaat op Terschelling de twee enige na tuurgebieden in ons land waar aan het diploma is toegekend. Sinds 1965 zijn door de Raad van Europa in totaal 45 gebie den in 17 lidstaten met een di ploma onderscheiden. Staatsbosbeheer is verheugd over de internationale erken ning van de kwaliteit van het beheer dat in De Weerribben gevoerd wordt. Het gebied is opengesteld voor waterrecre atie met kano's en fluisterbo ten en voor fietsers en wande laars. Jaarlijks bezoeken rond de 750.000 mensen het gebied, waaronder veel buitenlandse vogel- en natuurliefhebbers, aan de rand van het gebied bij het dorpje Ossenzijl heeft Staatsbosbeheer een Natuur- activiteitencentrum, waar kano's, fietsen en fluisterbo ten te huur zijn en waar men een tentoonstelling over het gebied kan bezoeken. De Yerseke 56 voerde 614 nettotonnen aan. (Foto. J. de Ronde) Advertentie deltamakelaardij marco bij de vaate. makelaar o.g. manhuisstraat 1-3 zierikzee telefoon 0111 417808

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5