Verslaafd aan stamboomonderzoek Bloemzaadfietsroutes in de Kop van Goeree Rabo Late Flower obligatielening dier in het vizier Dorkas presenteert Anti-Honger-Korps PUZZELRUBRIEK DEURLOO Zomertentoonstelling 'mama, hoe heet die schelp?' WOENSDAG 31 JULI 1996 HETEXTRA NIEUWSBLAD Steeds meer mensen bezoeken archieven De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 17 juli zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- D. Slinger, Verolmestraat 5, Nieuwe-Tonge ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Tienduizenden Nederlanders doorzoeken in hun vrije tijd archie ven op zoek naar gegevens van hun voorouders. Een maal begonnen weten de meesten niet meer van op houden. Het is net opium zeggen insiders. Niet zo ongezond, maar wel zo verslavend. Menigeen heeft wel een fami lielid of een kennis die zijn stamboom uitpluist. Meestal is het nieuwsgierigheid die hen drijft. Ze willen weten hoe hun voorouders hebben geleefd en hoe ze bijvoor beeld aan hun naam zijn ge komen. Ook is er een groot aantal mensen die hun stam boom nagaan om er achter te komen of er vroeger een fa miliewapen bestond en hoe die er uit zag. Familiewa pens zijn tegenwoordig erg in. Vaak laat men er een schild van maken die dan trots thuis aan de muur wordt gehangen. Ook zijn er mensen die het wapen op hun eigen postpapier afdrukken. van Genealogisch Bureau Bosma in Tiendeveen, het enige bureau op dit gebied in Nederland, bleek dat een vrouw die haar voorouders liet uitzoeken, afstamde van een prostituee. Deze had des tijds negen kinderen ge baard, waarvan ze de eerste acht eigenhandig om had ge bracht. Het laatste kind bleef in leven, omdat een vroedvrouw het aangaf en zorgde voor een tehuis. Toen het bureau de vrouw vroeg of ze dit allemaal in het gene alogisch rapport vermeld wilde hebben, reageerde ze: „Ja natuurlijk, hartstikke leuk toch." Nieuw initiatief Rabobank ZIERIKZEE - Late Flower is de naam van een nieu we obligatielening, waarmee de Rabobank inspeelt op de trend dat de overheid het regelen van de fi nanciële voorzieningen voor de toekomst steeds meer overlaat aan mensen zelf. De Rabo Late Flower wordt uitgegeven in 1996. Mensen die intekenen reserveren geld gedurende de komende zeventien jaar. Vanaf 2014 wordt gedurende vijf jaar jaarlijks driekwart van de oorspronkelijke hoofdsom uitbetaald. Dat houdt in dat in totaal 375 procent van de oorspronkelijke inlegsom wordt uitbetaald. De uitbetalingen bestaan deels uit terugbetaling van de hoofdsom en deels uit ren te. De mensen die het geld ontvangen moeten belasting betalen over de uitgekeerde rente. Door middel van "de obligatielening kunnen ren te-inkomsten worden door geschoven naar de toekomst, een periode waarin men in een lagere belastingschijf valt. Wanneer Late Flower woVdt afgesloten op naam van een kind kan de jaarlijk se uitkering volledig onbe last zijn. De nieuwe obligatielening kan interessant zijn voor mensen met kleine kinderen die straks geld beschikbaar willen hebben voor een mo gelijke studie van hun kind. De uitkering kan ook inte ressant zijn als aanvulling op het pensioen. De obligatielening wordt uit gegeven in eenheden van 5000 gulden en wordt geno teerd op de Amsterdamse Ef fectenbeurs. Belangstellenden kunnen bij ieder Rabobankfiliaal te recht voor nadere informa tie. BURGH-HAAMSTEDE - De christelijke hulporga nisatie Dorkas uit Andijk ondersteunt vanuit een bijbelse visie verschillende adoptieprojecten in di verse landen. Momenteel worden er ruim 3.000 hulpbehoevende kinde ren en gezinnen ondersteund. Daarnaast zijn er ruim 1200 sponsors voor het Anti-Hon ger-Korps. Voor een bedrag van vijftig cent per dag, of meer kan men het Anti-Honger-Korps steunen. Een kind of gezin fi nancieel adopteren kost 45,- per maand. Voor de Dorkasprojecten in Roe menië geldt een bijdrage van 25,- per maand. Bij aanvang van adoptie ontvangt de sponsor een map met daarin een foto en achtergrondinfor matie van een kind of een ge zin en informatie over het land. Tevens ontvangt men één of twee maal per jaar een nieuwsbrief met informatie over het adoptieproject. Met het Anti-Honger-Korps wil Dorkas strijden tegen de honger in noodgebieden. De hulp is noodhulp en wordt daarom niet langer dan een jaar gegeven. Distributie vindt plaats via plaatselijke kerken en andere christelij ke organisaties. Inlichtingen over Dorkas via telefoon nummer 651521. De tweede prijs: Een waardebon van 15,- H. M. de Bakker, Elkerzeeseweg 29, Scharendijke De derde prijs: Een waardebon van 10,- M. Pieterse, Pr. Marijkestraat 1a, Middelharnis Het sleutelwoord van de puzzel van 17 juli is: Feestganger De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra Nieuwsblad-puzzel verschijnt iedere veertien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 8 augustus in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. schoonmaakgerei; 5. onsamenhangend; 9. (een weinig) scheel; 10. optocht; 11. zweefrek; 13. diversen; 15. voorbeeld; 17. ontzag, eerbied; 19. kunststijl; 20. vreemde munt; 21. inktvis; 22. bijzonder goed; 25. sierheester; 27. slaapplaats; 30. doel; 31. het afscheid; 32. krant die elke dag verschijnt; 33. niet lang geleden. Verticaal: 1. overtuigd van eigen kracht; 2. alvorens; 3. genoeg!; 4. even redig deel; 5. blijvende vijandschap; 6. verslag van een vergadering; 7. grote lichaamsslagader; 8. detectiepoort; 12. vreemd gerecht; 14. tand been van de slagtanden; 16. snack; 17. paard; 18. mineraalwater; 23. brui nig; 24. boom; 25. oude munt; 26. kortdurende stemming (mv); 28. hande ling; 29. bedrijf. Natuurvraagbaak in Westenschouwen WESTENSCHOUWEN - „Mama, hoe heet die schelp?" Dat is het thema van de zomertentoonstel ling en vraagbaak die tot en met zondag 1 september is te zien in twee containers bij het trampolinecen trum Westerschouwen aan de Steenweg 13a in Wes tenschouwen. Het betreft een initiatief van Ellen en Jan Midavaine. Via informatiepanelen geven zij een beeld van de dieren en planten die te vinden zijn in de zee, op het strand, in de duinen, de bossen, de inlagen en de polders in de Kop van Schouwen. Op die manier kunnen bezoe kers achterhalen wat de naam en eigenschappen zijn van de schelpen, wieren en andere dingen die zij in de Westhoek hebben gevonden. Ook vogels, die mensen tijdens wandelingen signale ren, kunnen in de natuur vraagbaak worden opge zocht. De tentoonstelling is samen gesteld door IVN-natuurgids Jan Midavaine en natuurou- der Ellen-Midavaine-Jan- sens in samenwerking met de Stichting Amsterdamse Natuurhistorische Raad, het Instituut voor Natuurbe- schermings-educatie IVN, het Zeeuws Biologische Mu seum en de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen- Duiveland. Routes 'Mama, hoe heet die schelp?' is gratis toegankelijk. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Bij het trampolinecen trum zijn ook natuur-educa- tief materiaal en routes verkrijgbaar voor natuur- ontdekkingstochten. (Foto: Marijke Folkertsrna) Heel verdrietig. Zo kun je de gemoedstoestand van het onge veer zeven jaar oude hondje Muis het best omschrijven. Deze peper- en zoutkleurige dwergschnauzer uit het dierenasiel in Zierikzee is namelijk zijn baasje kwijt. Muis is bij de vlucht- haven in Bruinisse alleen aangetroffen. Op 15 juli is deze ge castreerde reu bij het asiel aan de Zandweg binnengebracht. Muis is in het bezit van een buitenlands tatoeagenummer. Niet duidelijk is uit welk land hij afkomstig is. In het rech teroor staan de cijfers 300596 en in het linkeroor zijn de let ters DGFO getatoeëerd. De eigenaar van Muis wordt ver zocht contact op te nemen met het asiel, telefoon 0111-417013. Als deze zich niet meldt, wordt een ander baasje voor Muis gezocht. Belangstellenden kunnen zich reeds melden. De drie jonge katjes die vorige week in deze rubriek voorgesteld wer den, zijn nog niet geplaatst. Drie andere kittens echter wel. In het dierenonderkomen zitten momenteel vijf honden en 35 katten. Gedegen onderzoek Tot hoe ver je terug kunt gaan, is van tevoren nooit te zeggen. Het hangt onder an dere af waar de voorouders hebben gewoond en hoe wel gesteld ze zijn geweest. Dat is zonder een gedegen onder zoek meestal niet bekend. De kennis van de voorouders gaat bij de meeste mensen niet verder dan drie genera ties terug. Veel mensen den ken dat ze geen bijzondere stamboom hebben. Ze ver wachten daarom van een stamboomonderzoek weinig onthullende informatie. Dat men zich daar lelijk in kan vergissen blijkt uit een stam boomonderzoek van een ma chine-bankwerker uit Mid delburg. Deze bleek een afstammeling van Karei de Grote te zijn. Het onderzoek kwam zelfs uit bij de koning van Engeland die in de ze vende eeuw zelf een stam boom had laten opstellen, die uitkwam bij de Vikin gen. Dit is wel een zeldzaamheid. Maar wel staat vast dat nie mand iets zinnigs kan zeggen over zijn voorouders zonder dat het goed is onderzocht. 'Een onderzoek kan soms ook een hele andere wending krijgen. Uit de rapportage Napoleon Sinds de Archiefwet van 1962 is in Nederland het ar chiefwezen gecentraliseerd. Dat houdt in dat in elke pro vinciehoofdstad een Rijksar chief aanwezig is. Hierin lig gen onder andere de kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken van de mees te plaatsen uit die provincie. Deze werden al bijgehouden voordat de Burgerlijke Stand in 1811 door Napoleon werd ingesteld. De doop-, trouw- en begraafregisters vloeiden voort uit de Dordt- se Synode (1618/19) waarbij werd bepaald dat iedere Ne derlander, ongeacht hij of zij gelovig was, in een kerk moest trouwen. Ook moest hij zijn kinderen daar laten dopen. Het duur de anderhalve eeuw voordat alle pastoors en dominees dit ook daadwerkelijk gingen doen.' Er zijn echter ook plaatsen waar de registratie al veel eerder dan 1618 werd bijgehouden. Verder kan men voor onder zoek terecht bij gemeentear chieven van de grotere ste den. Daar liggen vaak lidmatenboeken, maar ook doop-, trouw- en begraafre gisters van die stad en nota riële archieven ter inzage. In het streekarchivariaat in het Zierikzeese stadhuis komen steeds vaker mensen die zich bezig zoek. Nederland is door de eeuwen heen een toevluchtsoord van vreemdelingen geweest. De kans is daarom groot dat één van de voorouders of mis schien wel meerderen uit het buitenland naar ons land zijn gekomen. In de meeste geval len loopt het genealogisch onderzoek hiermee dood. In andere landen zijn de archie ven en registers namelijk veel minder goed georgani seerd dan bij ons. In Duits land is bijvoorbeeld de bur gerlijke stand pas in 1874 ingesteld. De doop-, trouw en begraafboeken van voor die tijd zijn daar niet zoals bij ons keurig in rijks- of ge meente-archieven opgebor gen, maar liggen daar nog in kerken of in een archief van een bisdom. Ze zijn veel moeilijker toegankelijk en het is daarom bijna onmoge lijk daar verder te komen. Problemen kunnen zich ook voordoen als één van de voorvaderen militair was. Vroeger waren dat allemaal beroepsmilitairen. Ze maak ten deel uit van legers die vaak van de ene naar de an dere plaats werden gestuurd. Als een regiment ergens an ders werd gelegerd dan gin gen vrouwen en kinderen ook mee. Het waren soms complete volksverhuizingen. Om er dan achter te komen waar een militair is' ge trouwd, is een enorme uit- zoekerij. Het is dan nodig om de hele route van het regi ment te volgen. Waar ze ge vochten hebben en welke ste den ze hebben aan gedaan. Tijdverslindend Voor het uitzoeken van een stamboom als hobby moet men het nodige geduld heb ben. „Trek er maar gerust tien tot vijftien jaar voor uit om zelf je stamboom uit te zoeken," meent Nelly Bosma van Bosma Genealogisch Bu reau. „Mensen raken er door gegrepen en leggen zich er niet gauw bij neer als ze een of ander document niet kun nen vinden." Voor degenen die er geen tijd of geen zin in hebben, kan Bosma Genealogisch Bureau een stamboomonderzoek verrichten. Daarvoor be schikt men over 130 free-lan ce genealogen in heel Neder land. Al binnen drie maanden heeft men een stamreeks uitgezocht. Behalve een stamreeks, waarbij de voorvader of - moeder in rechte lijn wordt teruggezocht, dus bijvoor beeld vader, grootvader, overgrootvader, zijn er ook nog andere soorten onderzoe ken mogelijk. Bij de kwar tierstaat bijvoorbeeld wordt houden met stamboomonder- (Foto: Marijke Folkertsrna) elke persoon genoemd waar je vanaf stamt, ook aan moe derskant. Tevens kan het bu reau een complete genealogie uitzoeken. Het neemt wel zo'n achttien maanden in be slag, maar dan is er wel een overzicht van alle personen met een bepaalde familie naam. Wie wat meer wil weten over het zelf opzetten van een ge nealogisch onderzoek, kan contact opnemen met het Centraal Bureau voor de Ge nealogie (CBG) in Den Haag. Het CBG geeft niet alleen ad vies, maar beschikt ook over verzamelde bronnen, fami liearchieven, familiedossiers en een uitgebreide biblio theek. Voor het laten uitvoe ren van een stamboomonder zoek kan men contact opnemen met Nelly Bosma van Bosma Genealogisch Bu reau in Tiendeveen, telefoon: 0528-341205. VROEGE VOGELS OOSTVOORNE - De duinen van Oostvoorne staan cen traal in het radioprogramma Vroege Vogels dat zondag 4 augustus wordt uitgezonden via Nederland 1. Tussen 08.10 en 10.00 uur pra ten verslaggevers Carla van Lingen en Joost Huijsing met mensen die een belangrijke rol speelden bij de totstand koming van de Duinen van Oostvoorne. Opzichter Jan Timmerman en onderzoeker Bart Lensink nemen de luis teraars mee naar uitzicht punt De Zeemeeuw, voor een blik over de Westplaat waar jaarlijks tienduizenden wad en zeevogels langs trekken. EXCURSIE OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt op woensdag 14 augus tus om 10.30 uur een rondlei ding onder de titel 'Van zoet naar zout' in het gebied de Manteling bij Oostkapelle. Tijdens de rondleiding wordt veel aandacht besteed aan de bijzondere omgeving van het museum. Het bos, de duinen, het strand, de zee en de paal hoofden. De nadruk ligt op de overgangsgebieden, zoals de titel al zegt, van zoet naar zout. OUDDORP - Tot en met september kunnen vanuit Ouddorp bloemzaadteeltfietsroutes worden ge maakt. Het betreft routes die langs de velden met bloeiende bloemen in de omgeving voeren. De Kop van Goeree is een van de weinige gebieden in Nederland waar nog op grote schaal bloemzaad wordt ge teeld. In de zomermaanden levert dat velden vol met bloeiende bloemen op, Onder meer ijsbloemen, papavers, slaapmutsjes, Oost Indische kers, lobelia, pyrethrum, klaprozen en haagbloemen. Zaad, Plant en Bloem In samenwerking met de Vereniging Zaad, Plant en Bloem stippelde de WV- Ouddorp twee fietsroutes uit langs deze bloemvelden. Route één is ongeveer 22 ki lometer tang en voert de fiet ser over de Kop van Goeree- Overflakkee. Onder meer over de Oudelandseweg, de West Nieuwelandseweg en de Westduinweg. Route twee is ongeveer veer tien kilometer lang en loopt aan de zuidkant van Oud dorp en Goedereede. De rou te voert de fietsers onder meer over de Zuidweg en langs het fort De Schans, een verdedigingswerk uit 1665 waar liefhebbers tegenwoor dig kunnen picknicken tus sen de schapen. VVV-Ouddorp De routes beginnen beide bij het VVV-kantoor in Oud dorp. Daar kunnen fietslief- hebbers voor een klein be drag de folder kopen waarin de routes staan aangegeven. De folder is eveneens ver krijgbaar bij diverse recre- atiebedrijven in Ouddorp. SLIKKEN GOUDSWAARD - Het na- tuurgebied Korendijkse Slikken is het doel van een excursie die zaterdag 3 au gustus wordt gehouden van af de observatiehut aan het eind van de Groeneweg in Goudswaard. De excursie is een initiatief van de Vereniging Natuur monumenten. De Korendijk- se Slikken zijn een natuurge bied dat rijk is aan vogels, vee, en bijzondere planten en bloemen. Het ligt uitgestrekt langs het water van de Ha ringvliet. De excursie begint om 09.30 uur. wnimpgn 'y™ Kom vrijblijvend proefzitten bij: INTER-MEUBEL Haringvlielplem 4, Zienkzee Tel. 0111-412946 s Maandags gesloten Dondwdag koopavond De bloeiende bloemzaadvelden in de omgeving van Ouddorp zijn het thema van twee nieuwe fietsroutes. (Foto: Marijke Folkertsrna) Tot en met september Advertentie Het optimale zitcomfort uit Noorwegen traploos verstelbaar draaibaar in stof of leder leverbaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 8