nda WmmmuwsBLAD Boek over zestig jaar landbouwmechanisatie Zomerse salades met vleeswaren Goede fietskleding vergroot fietsplezier Opera Saga basis voor expositie Bewaerschole A.J. van Rumpt schrijft 'Grondig Bekeken' WOENSDAG 31 JULI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Wie comfortabel wil fietsen heeft in de eerste plaats een goede fiets nodig. Maar daarnaast is ook de juiste fietskleding onmisbaar. Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Brouwershaven Expositie: Op de Reede. De wereld van boelhouwer Van Be veren (1822-1899), schipper, berger, redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal. Tot en met woensdag 31 juli Burgh-Haamstede Poppentaferelen uit tijd Ot en Sien. Atelier-galerie Josefine. Dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot 2 augustus Brouwershaven Tentoonstefling Quilt. Sint Nicolaaskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 3 augustus Ouddorp Aquarellen van Adriaan van der Valk in Bezoekerscen trum De Grevelingen. Open: ma. t/m zo. van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 3 augustus Burgh Zomertentoonstelling Vrouwen van het begin. Schilderijen van Roelie Willekes in de Nederlandse Hervormde kerk. Open: maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 10 augustus Burgh Olieverfschilderijen en aquarellen Roeli Willekes en aquarellen Leni Ruisch. Galerie Borsboom. Donderdag, vrijdag en zater dag van 11.00 tot 17.00 uur. GEEN BRUINROT MIDDELHARNIS - Op Goe- ree-Overflakkee zijn geen ge vallen van bruinrot gemeld. In Het Extra Nieuwsblad van woensdag 24 juli ver meldde een artikel over deze aardappelziekte dat dit wel zo was. Deze informatie be rustte echter op een misver stand. Vorig jaar waren er vijf gevallen van besmetting op Goeree-Overflakkee. De gevreesde aardappelziekte bruinrot wordt in belangrij ke mate verspreid door de wilde plant bitterzoet. Van deze plant is bekend dat het de bacterie opslaat, in de wortel vermeerdert en ver volgens uitstoot in het opper vlaktewater. BENZINEGEBREK OUDDORP - Doordat de benzinetank van zijn auto bijna leeg was, beschikt een campingbewoner uit Oud- dorp nog over zijn voertuig. Toen hij afgelopen zaterdag de gordijnen opende zag hij een onbekende met zijn auto wegrijden. Korte tijd later vond de politie het voertuig terug in de directe omgeving. Waarschijnlijk viel het voer tuig stil, omdat de benzine op was. VREEMDE POST OUDDORP - De bewoners van een pand aan de Bokweg in Ouddorp schrokken in de nacht van vrijdag op zater dag wakker van een vreemd geluid. Toen zij poolshoogte gingen nemen op de beneden verdieping van hun huis, bleek een lat van ongeveer vijf meter lengte door de brievenbus te steken. Vol gens de politie betreft het baldadig gedrag. ZANGDIENST SEROOSKERKE - In de Ne- derlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt op zon dag 4 augustus een zang- dienst gehouden. Medewer king aan deze dienst wordt verleend door soliste Tanny Klaassen. Voorganger is ds H. W. Riphagen uit Papend- recht. Aanvang 19.00 uur. OUD PAPIER OOSTERLAND - Ten bate van de zending van de Gere formeerde Gemeenten wordt zaterdag 3 augustus oud pa pier opgehaald. De actie start om 8.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. 3 augustus tot 17 augustus Brouwershaven Tentoonstelling schilderijen van mw. v. d. Swan. Sint Nicolaaskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Toten met zaterdag 17 augustus Zonnemaire Vierentwintig vogelver schrikkers. Polder achter Zonnemaire. Hele dag. Tot en met dinsdag 20 augustus Zierikzee Geschiedenis Nieuwe Kerk en voorgaande kerk. Nieuwe Kerk. Iedere dinsdag en donderdag 11.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Expositie beelden en schilderijen Hedi Bogaers. Stadhuis. Op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 23 augustus Zierikzee Fototentoonstelling Joods van de Amsterdamse fotografe Jenny E. Wesly. Tevens videofilm Tekens in de tijd. Tijdens Open Kerkdagen in Gasthuiskerk. Iedere maandag-, woensdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 24 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling Nederlands plastiek. Burgerweeshuis. Ma. t/m za. 10.00 tot 17.00 uur. Sommelsdijk Kunstwerken Eugenie BDegenaar en Piem Aukes. Galerie De Parterre. Don derdag van 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het boek is een registratie van de mechanisatie in de landbouw, zoals die zich af speelde tussen 1936 en 1996. De oud-directeur en mede oprichter van het familiebe drijf Rumptstad Industries BV schreef het boek naar aanleiding van het zestigja rig bestaan van het bedrijf. ,,Het boek pretendeert niet een wetenschappelijk onder bouwd overzicht te zijn, maar geeft wel een goed beeld van de enorme ontwik keling in de landbouw in de ze periode," aldus de oud-di recteur. In 1936 legde Van Rumpt samen met zijn broer P. van Rumpt de basis voor het landbouwmechanisatiebe- drijf, dat een belangrijke bij drage zou leveren aan de ontwikkeling van de mecha nisatie in de akkerbouw. Aanvankelijk alleen op Goe ree-Overflakkee en later we reldwijd. ,,De afgelopen zes tig jaar is de wijze waarop de grond wordt bewerkt meer veranderd dan in de eeuwen daaraan voorafgaand." Donderdag 1 tot en met zaterdag 24 augustus Middelharnis Schilderijen Piem Aukes. Galerie De Parterre. Don derdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 30 augustus Middelharnis Grafiek van Otto Hetterscheid (litho's), Eric Levert (etsen), Hans Vredegoor (etsen) en Piet Warffemius (zeefdrukken) in het gemeentehuis. Ma. t/m vr. van 09.00 tot 16.30 uur. Tot 31 augustus Nieuw-Haanistede Expositie aquarellen van Mariëtte Groot-van Hobo ken uit Doorwerth. Hotel de Torenhoeve, Torenweg 38. Tot en met 31 augustus Herkingen Kunstwerken Eugenie Stinis en Aris Roskam. Theetuin De Bongerd. Dagelijks (behalve donderdag) van 10.30 tot 21.30 uur. 3 augustus tot en met 31 augustus Ouddorp Expositie schilderijen van Joop Olthuis. Bezoekerscen trum De Grevelingen. Dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 31 juli Ouddorp a Grote reddings demonstratie. Strand. 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 1 augustus Goedereede Rommel/curios amarkt De vervanging van het- trek dier door de landbouwtrek ker en de ontwikkeling van werkzaamheden met de hand naar het werken met mecha nische hulpmiddelen voltrok zich in een relatief korte pe riode. Volgens Van Rumpt is het opmerkelijk dat veel landbouwers de veranderin gen gemakkelijk accepteer den. ,,De wijze van werken die eeuwen werd overgedra gen van vader op zoon werd zonder veel problemen los gelaten en vervangen door datgene wat nieuw en onbé- kend was." Die positieve benadering maakte het Rumptstad mo gelijk om de nieuwe werk tuigen, die het bedrijf voort durend ontwikkelde of verbeterde, te testen op di verse landbouwbedrijven. Mede hierdoor waren ze snel geschikt voor fabricage. ,,De positieve instelling van de landbouwer heeft het mecha- nisatietempo zeker versneld. Zo'n instelling is voor een mechanisatiebedrijf een onmisbaar element bij het Partycentrum Oostdam. Van 09.00-16.00 uur. Middelharnis Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.00 uur. Vrijdag 2 augustus Ouddorp Artiestengala. Partytent, Vrijheidsweg nabij camping De Klepperstee. 20.00 uur. Middelharnis Braderie. Winkelcentrum d'n Diek. 13.00-21.00 uur. Veertiende Wielerronde. Beneden Zandpad. 16.30 uur. Zaterdag 3 augustus Ouddorp Ochtendwandeling Kop Goeree, Vanaf Gereformeerde kerk. 06.00 uur. Vuurwerk. Noordzeestrand (strand Noord). j Goedereede Tractor- en motorendag. Oostdijkseweg 23. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zomer-beiaardconcert door Ineke Bijen. Toren. 16.00 uur. Stad aan 't Haringvliet Buitenrit. Manege Oostmoer. 18.00 uur. Dinsdag 6 augustus Ouddorp Campingvoerbaltoernooi. Sportterrein WFB. Vanaf 09.30 uur. Woensdag 7 augustus Ouddorp Toeristendag. Fietstocht Ouddorps dreven. Vanaf Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Vrijdag 9 augustus Ouddorp Fietshobbelrace. Centrum. 20.30 uur. SCHOU WEN-DUIVELAND Toten met 18 september Renesse Open voor bezichtiging en mogelijkheid tot bespelen Oberlingerorgel. Jacobuskerk.10.00-12.00 uur, behalve 24 julj. ontwikkelings- en fabricage proces van landbouwwerk tuigen." Ook de mogelijkheid om te experimenteren op de proef bedrijven voor de akker bouw en de mogelijkheid om een beroep te doen op de ken nis en ervaring van land bouwvoorlichtingsorganisa ties, landbouwonderzoek en landbouwonderwijs leverde een belangrijke bijdrage aan de snelle ontwikkeling van het bedrijf. Met de beschrijving van het mechanisatieproces en de plaats daarin van Rumpt stad, behandelt Van Rumpt in de eerste plaats het ont staan en de groei van het landbouwmechanisatiebe- drijf van 1936 tot heden. Ver volgens wordt de start van de fabricage-afdeling na de Tweede Wereldoorlog be schreven. Ook besteedt Van Rumpt in zijn boek aandacht aan de fabricage van werk tuigen voor ontwikkelings landen, die kunnen worden getrokken door dieren. Tenslotte is een hoofdstuk gewijd aan de wijze waarop vorm werd gegeven aan voorlichting, demonstraties en ploegwedstrijden. „Een demonstratie bood de land bouwer de gelegenheid in ei gen omgeving kennis te ma ken met de mogelijkheden van nieuwe werktuigen." Ook ploegwedstrijden zijn volgens Van Rumpt een vorm van voorlichting. „El ke bezoeker kan kennis ne men van de ploegafstelling en het geleverde werk van de wedstrijddeelnemers. Stichting Het boek Grondig Bekeken werd door A. J. van Rumpt in eigen beheer in een be perkte oplage uitgegeven. De opbrengst is bestemd voor de stichting A. J. van Rumpt. Een stichting die door de schrijver en zijn echtgenote werd opgericht in 1987 om di recte hulp te kunnen verle nen aan kleine landbouwers in ontwikkelingslanden. De stichting richt zich vooral op de oplossing van lokale pro blemen die bij grootschalige projecten niet direct aan de orde komen. Woensdag 31 juli Zierikzee Vlooien/brocantemarkt. Eerste Weegje. Van 10.00 tot 16.00 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. Zomerzangavond. Kerk Gereformeerde Gemeente in Haamstede. 20.00 uur. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.30 uur. Show big foots. Parkeerterrein Randweg. 20.30 uur. Ouwerkerk Toeristenmiddag over Ouwerkerk vroeger en nu in het dorpshuis aan de Ring. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Zang- en muziekavond. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 1 augustus Zierikzee Orgelconcert door Jan Jansen. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijbelexpositie. Nederlandse Hervormde kerk Haamstede. 10.00 tot 17.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 2 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Karaoke soundmix show. Café snackbar Kerkwerve. 21.00 uur. Zaterdag 3 augustus Scharendijke Braderie. Centrumgebied. 10.00 tot 16.00 uur. Zomerpop blues openluchtfestival. Ijsbaan. Vanaf 16.00 uur. De opera Saga dateert uit 1979. Ze gaat over de expan siedrang van de Noorse Vi kingkoning Harald. Harald Hardraada (de Hardvochti ge) wordt verraden en gedood bij het Engelse Stam- fordbridge, aan de voor avond van de Slag bij Has tings in 1066. Beide kunstenaars hebben naar aanleiding van deze cir ca twaalf minuten durende opera een serie werken ont wikkeld. Hoewel het verhaal van Harald ver terug voert in de geschiedenis, bood het de kunstenaars meer dan ge noeg aanknopingspunten om tot een actuele verbeelding te komen. Voor Simon Woudwijk was de wachterfiguur het uit gangspunt. Een wachter is een waker die iets beschermt of bewaakt, maar ook ie mand die letterlijk wacht op iets dat komen gaat. Een sta tische strijder, een grensfi- guur, communicator en een kwetsbare toeschouwer, een symbool voor de mens als 'le vensmedium', als deelne mer, observator en archiva ris van leven. Zijn wachters, gegoten in brons volgens de cire perdue- techniek, zijn fragiele gestal ten, waaraan duidelijk te zien is dat zij ooit gemodel leerd zijn met natuurlijke materialen als takjes, stuk jes (schilders)linnen en sisal- touw. Verder bestaat het werk van Simon Woudwijk uit aquarellen en olieverven. Waarnemingen Uitgangspunt voor de wer ken van Ton Lamper is de weergave van waarnemin gen. De mens die als een ver kenner dat wat om hem heen gebeurt registreert, van com mentaar voorziet en de voor hem gedenkwaardige waar nemingen vastlegt in een verzameling van beeldfrag menten, zoals schetsen van een reisverslag. Men vormt zo een kroniek van 'eigen' Bruinisse V erkóopmorgen Bazarcommissie. Kijk- en koophal, Industrieweg. Zondag 4 augustus Serooskerke Zangdienst. Nederlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Maandag 5 augustus Zierikzee Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, met Yvonne Jonker, hobo en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt in het centrum. Van 12.00 tot 17.00 uur. Blaaskapel De Notenkluvërs van muziekvereniging Apollo. Markt. 19.00 uur. Dinsdag 6 augustus Burgh-Haamstede Dia-serie over Slot Haamstede. Slot Haamstede. 19.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 10.00 uur. Woensdag 7 augustus Zierikzee Vlooien/brocantemarkt. Eerste Weegje. Van 10.00 tót 16.00 uur. Spreekuur FNV in het MFC. Van 10.00 tot 11.00 uur. Open kerkdagen. Gasthuiskerk. Middag. Kerkwerve Bingo. Café snackbar Kerkwerve. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie vanaf bord Vereniging Natuurmonumenten, bij parkeerplaats Delta Expo. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie slotbos en Zepeduinen. Slot Haamstede. 19.00 uur. •Zomerzangavond. Kerk Gereformeerde Gemeente in Haamstede. 20.00 uur. wapenfeiten om greep te krijgen op de eigen plaats in de wereld en de tijd. Het werk van Ton Lamper bestaat uit een aantal kleu renetsen en boot-en schild- vormige objecten, die voor een deel ontstaan zijn door het ruimtelijk toepassen van de zinken etsplaten. Hoewel de Vikingen door ve len als en uiterst onbehou wen en bloeddorstig volk werden en worden be schouwd, blijkt dat hun cul tuur ondanks kun krijgs zuchtige praktijken een hoge graad van verfijning heeft gehad. De Vikingen vormden door hun ondernemings geest, voor een deel ontstaan door gebrek aan eigen mid delen en opbrengsten uit de landbouw, een belangrijke schakel tussen verschillende culturen en continenten. Ook Burgh-Haamstede heeft in haar ontstaansgeschiede nis te maken gehad met de Vikingen. Zo is de naam Burgh hoogstwaarschijnlijk te danken aan het feit dat er een uit de Karolingische tijd daterende vluchtburcht is te vinden. Een dergelijke vluchtburcht werd opgericht ter beveiliging van de bevol king tegen de invallen van de Vikingen. Het tentoonstellingsproject 'Saga' is in 1994 gestart met onder meer als doel meerde re kunstvormen te verenigen in een thema, in dit geval dus 'Saga'. Simon Woudwijk en Ton Lamper hebben eerder aan dergelijke projecten meegewerkt. Onder meer Traverse (1990), Noordha venpoort, Zierikzee en Meta morfose. Laatstgenoemd project is op verschillende lo caties door heel Nederland te zien geweest. De tentoonstelling 'Saga' is te bezichtigen vanaf 10 au gustus tot en met 31 augustus in De Bewaerschole, West straat 18 te Burgh-Haamste de, alle dagen (behalve zon dag) van 13.30 tot 16.30 uur. i Dat geldt niet alleen voor snelle racefietsers. Elke fiet ser kan door middel van de juiste kleding het fietsple zier een stuk vergroten. Hoe wel men bij fietskleding in eerste instantie aan aërody namische pakken voor snelle fietsers denkt, vormt dat soort kleding slechts een klein deel van de collectie van fietskledingleveran- ciers. De meer recreatieve fietser heeft tegenwoordig de keuze uit shirts en broeken, die er op het eerste gezicht uitzien als vrijetijdskleding, maar allerlei extra's hebben. Zo is casual kleding van Agu- Zomerse salades kunnen worden geserveerd als kou de, lichte lunch of als voorge recht bij het avondeten. Men kan ze net zo uitgebreid ma ken als men wil. Groene sala des, zoals veldsla of iceberg- sla met reepjes of blokjes gekookte ham, rauwe andij vie met uitgebakken spek jes, of een salade van hari cots verts met salami of ham en een pittige mosterddres sing. Maar het kan ook uitge breider. Kies bijvoorbeeld eens voor een onvervalste Italiaanse antipasto met di verse soorten hartige vlees waren. Op een groot bord componeert men snel en ge makkelijk een creatie van verschillende soorten sala mi, een pittige mortadella en tal van rauwe hamsoorten, zoals Parmaham of Arden- nerham. Garneer het bord met olijven, kappertjes, lollo roso of lollo bianco, een kers Sport gemaakt van ademen de, vochtregulerende mate rialen. De broeken zijn voor zien van een comfortabel zeem. Voor fietsers die de voorkeur geven aan een mountainbike zijn lycra ATB-pakken en ATB- shirts van Coolmax te koop. Kledingstukken die zijn voorzien van een langere rits en goed af te sluiten zak jes. Voor fietsende dqmes heeft Agu-Sport een speciale kledinglijn die is afgestemd op de wensen van vrouwen. Voor fietsende kinderen zijn schoenen, jacks en allerlei accessoires verkrijgbaar. of trostomaatje, paprika en een toefje peterselie. Ook van dun gesneden ros bief, rookvlees of pekelvlees maakt men een smaakvol lunch- of voorgerecht. Ser veer er groene frisée sla bij, aangemaakt met een dres sing van frambozenazijn, mosterd en'olie. Over de vleeswaren strooit men wat sesamzaad of licht geroosterde zonnebloempit ten. Flinters Parmezaanse kaas geven een hartig accent aan dit zomerse gerecht. Ook salades met verse asper ges en gekookte ham, arti- sjokkenbodems met salami, of een koude» aardappelsala de met katenspek, krokant gebakken bacon of ontbijt spek passen bij uitstek in de ze tijd van het jaar. Serveer er een koel glas witte wijn bij en warm stokbrood uit de oven. Hèt gratis nieuwsblad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Verschijnt wekelijks op woensdag. Oplage 31.065. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman bv Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111 -416551 Telefax 0111-414315 Directie W. O. Deddens Redactie Tijdens kantooruren 0111 - 416551 Madeion Lagendijk toestel 225 Na 18.00 uur 0111 -416065 Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Advertentie-verkoop Voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 -691941 Voor Goeree-Overflakkee Ruud Kraay na 18.00 uur 0181 - 323814 Verkoopleider A.J. van Eendenburg Sluitingstijd advertentie Dinsdag 11.30 uur Bezorging/Lezersservice 0111 - 417314 tijdens kantooruren van 8.30-17.00 uur Het Extra Nieuwsblad maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 175.220. Werk Simon Woudwijk en Ton Lamper BURGH-HAAMSTEDE - De opera Saga van de Britse componiste Judith Weis is de basis voor de kunstwerken die van zaterdag 10 tot en met zater dag 31 augustus zijn te zien in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Het betreft werk van de kunste naars Simon Woudwijk (1958) en Ton Lamper (1956). ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Een hartige sala de met vleeswaren, lollo rosso, olijven, zonnebloem pitten en een dressing van olijfolie en frambozen azijn. Daarvoor hoeft men niet naar Zuid-Frankrijk of Italië, daar is ook thuis heerlijk van te genieten. In het boek Grondig Bekeken is onder meer een foto afge drukt van trekkers die in 1953 werden opgehaald uit de over stroomde polders. Op de achterste trekker zit de auteur van het boek. (Foto: archief Rumptstad Industries BV) STAD AAN 'T HARINGVLIET - „Een stem sprak tot aarde, hemel en zee. En de boer heeft haar ge hoord: 'Terwille van de boer die ploegt. Besta de wereld voort!' Dit gedicht van J. W. F. Werumeus Buning uit 'de Ballade van den boer' liet A. J. van Rumpt uit Stad aan 't Haringvliet opnemen op de ti telpagina van zijn boek Grondig Bekeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6