'Je kunt pas over het leven zingen wanneer je zelf pijn hebt gevoeld' Ed Dijst uit Dreischor schrijft vijverboek KEUKENS HALF GELD Het extraatje van Boursin. LIFE LINE 24 augustus deurloo intermeubel kom eens een rondje rijden Rabobank binnenkort ook op zaterdag open COR MEUS5ANT Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl 1 TUINMEUBEL UITVERKOOP Op zaterdag opent: ^porl"- WOENSDAG 31 JULI 1996 NIEUWSBLAD HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND NU SHOWROOM-MODELLEN MET GIGANTISCHE KORTINGEN TOT 60% KOM KIJKEN ,T/M A.S. ZATERDAG Haringvlietplein 4 Zierikzee Tel. 0111-412946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Stien Mennema uit Brouwershaven zingt Nederlandse levensliederen BROUWERSHAVEN - De liedjes van Lou Bandy en Willy Derby; het Nederlandse levenslied, geschre ven in de jaren '30, '40 en '50. Dat spreekt Stien Men nema uit Brouwershaven aan. ,,Die liedjes hebben vaak heel ontroerende teksten, die over het leven zelf gaan. Het is zalig om ze te zingen. Dat bevrijdt ook mijn pijn." De 62-jarige Brouwse wordt op Schouwen-Duiveland steeds bekender. Met haar zware, contra-alt stem en zichzelf begeleidend op ac cordeon zingt zij met verve smartlappen tijdens al lerlei regionale evenementen. Zo trad Stien Mennema op tijdens de Boerenlanddag in Noordgouwe, Zonnemaire Buitengewoon, de Activitei tendag in Zierikzee en de vaartocht voor ouderen uit de gemeente Brouwersha ven, In haar geboorteplaats Rotterdam is zij reeds vele jaren een bekend figuur. Zij trad daar zelfs op in De Doe len voor een publiek van 2600 mensen. Heerlijk om die vorm van aandacht te pak ken. Ik houd van het applaus en het spotlight." Koos Speenhoff Het begon allemaal met de liedjes van Koos Speenhoff, die haar ouders zongen toen zij kind was. ,,'T broekkie van Jan. Daar komen de schutters. Met als voorbeeld twee aardige mensen'. Mijn moeder had een prachtige stem. Ik vond het heerlijk als zij die liedjes zong." Op 62- jarige leeftijd waardeert Mennema de liederen van Speenhoff nog steeds. ,,De teksten die zijn geschreven in de jaren twintig, zijn nog steeds actueel, omdat ze gaan over het verschil tussen arm en rijk." De behoefte om zelf op de planken te staan had Stien Mennema reeds als jong meisje. ,,Het begon met schoolvoorstellingen, waar in ik vaak hoofdrollen kreeg. Later heb ik als amateur op de planken gestaan in ballet voorstellingen, musicals, klassiek toneel, vrouwenca baret en als lid van een band." Stien Mennema had pianoles en zangles. Zalf in mijn oren Door haar huwelijk kwam ze op Schouwen-Duiveland wo nen, waar ook haar kinderen werden geboren. Twintig jaar geleden, keerde ze, na haar scheiding, terug naar Rotterdam waar ze een goede baan kon krijgen. ,,Ik wist toen al dat ik terug zou ko men. Ik houd van de rust van Schouwen-Duiveland. De stilte hier is zalf in mijn oren." In Rotterdam kwam Stien Mennema op het idee om al leen te gaan optreden. „Dat was toen de band waarin ik zong werd opgegeven. Ik zet te op een rijtje wat ik in mijn eentje kon doen en ben toen Nederlandse levensliederen gaan instuderen, waarbij ik mezelf begeleidde op de piano." Via een kennis werd ze uitgenodigd om op 5 mei 1985 op te treden tijdens het Bevrijdingsfestival in het centrum van Rotterdam. Wijfie met smartlappen „Ik stond ingeprogram- meerd tussen de punk- en rock 'n rollbands. Ik dacht wat moet een wijfie met smartlappen daartussen? Maar binnen de kortste tijd stonden honderden mensen met mij mee te zingen en te deinen. Naar aanleiding van een krantenartikel, dat daarover verscheen, begon een reeks uitnodigingen voor optredens waarmee Stien Mennema bekendheid ver wierf in de havenstad. De keyboard, waarop ze zich zelf tijdens haar eerste optre dens begeleidde, wisselde Stien Mennema al snel in voor een accordeon. „Ieder een zei: Mens, bij die liederen die jij zingt hoort een accor deon." De aankoop van het muziekinstrument beteken de liefde op het eerste ge zicht. „Toen ik er in de win kel voor het eerst op speelde zei de verkoper. 'Jij hebt geen les nodig. Ga maar on der een boom zitten om te oe fenen.' Dat heb ik ook echt gedaan. Ik ben de polder in gereden om er één te zoeken, want ik woonde op een flat en ik wilde niet dat de buren last van het geluid zouden hebben." Lijfelijk contact Het prettige van een accor deon vindt Stien Mennema het lijfelijk contact met het instrument. „Je voelt de ac cordeon tegen je' aan. Daar door heb je heel direct con tact met de muziek die je maakt. Dat is heerlijk." De teksten voor de Nederlandse levensliederen die ze in haar repertoire opnam vond ze in de bibliotheek in Rotterdam en in oude tekstboekjes die ze kocht in antiquariaten. Enkele liedjes schreef ze zelf. „Maar die breng ik alleen als ik voor vrouwen optreed. Dat zijn geen meezingers. Die gaan over mijn eigen ge voelens." Tot haar favoriete nummers behoren 'Jij deed me denken aan rozen' en 'Droomland'. „De melodie daarvan is een Engelse wals. Dat is zo heerlijk meesle pend." Bij de keuze voor een levenslied, dat ze in haar re pertoire opneemt, speelt de tekst een belangrijke rol. „Ik voel me aangetrokken Stien Mennema:Zingen werkt heel bevrijdend. Je voelt je daarna heel lekker. tot teksten, die gevoelens verwoorden die ik herken. Verhalen over het leven, die spreken me aan. Ik vind ook dat je zulke liederen pas goed kunt zingen wanneer je zelf wat ouder bent, wanneer je zelf pijn hebt gevoeld. Net als bij blues. Smartlappen zijn eigenlijk Nederlandsta lige blues." Het vertolken van de liede ren geeft Stien Mennema een grote voldoening. „Ik kan niet goed. of mooi zingen, maar ik heb er vreselijk veel plezier in. Voor een vrouw heb ik een hele zware stem, een contra-alt met een klein bereik. Ik zing hard, zuiver en niet mooi. Maar mijn stem is wel geschikt voor dit soort liederen." Zingen heeft vol gens Stien Mennema een heel bevrijdende werking. „Je voelt je daarna heel lekker." Opbouwen Toen ze drie jaar geleden, vanwege haar leeftijd stopte met haar baan in Rotterdam, keerde ze terug naar de rust en stilte van Schouwen-Dui veland, waar ook haar kin deren en kleinkinderen wo nen. Sindsdien zingt ze haar levensliederen hier in de re gio. Bij evenementen, in ver zorgingshuizen en bij feesten en partijen. „Ik wil de optre dens hier opbouwen en in Rotterdam afbouwen, want dat op en neer reizen wordt me te vermoeiend. Daarnaast nam Stien Menne ma het initiatief om een klein zangkoor op te richten met een populair repertoire. „Nederlandse levensliede ren en liederen die de leden zelf aandragen." Het begon vorig jaar met negen vrou wen en inmiddels telt het koor al dertig leden. „Na de grote vakantie ga ik dat koor dirigeren. We oefenen in het Multifunctioneel Centrum in (Foto: Marijke Folkertsma) Zierikzee." Het is de bedoe ling om met het koor op te gaan treden. Verder presenteert de zange res in het komende winter seizoen een workshop stern- vorming aan koorleden in Dreischor. „Ik heb vier jaar privé-zangles gehad. Het is niet mijn beroep om stern- vorming te doceren, maar ik kan het wel overbrengen." Een van de leukste aspecten van haar muzikale activitei ten vindt Stien Mennema de reacties van mensen. „Het is zo leuk om te zien dat het mensen iets doet. Dat ze er plezier in hebben." ZENDING ZIERIKZEE - Johan Lukasse spreekt zondag 4 augustus in de aula van het MFC aan de De Huybertstraat in Zierik zee voor de Christengemeen te Zierikzee, aanvang 10.00 uur. Johan Lukasse is leider van de BEZ - Belgische Evangeli sche Zending - een organisa tie die zich toelegt op het stichten en opbouwen van evangelische gemeenten. Hij begon zijn bediening in 1963 in Gent. Bezorgd over de al gemene trage voortgang van het evangeliewerk startte hij in 1972 met het gebruik van teams voor gemeentestich ting. Vanaf 1974 was hij verant woordelijk als co-directeur voor de BEZ in het Neder landstalige deel van België. Zes jaar later werd hij alge meen leider. Johan Lukasse is bekend als conferentie- spreker in verschillende West-Europese landen, waar hij gevraagd wordt zijn in zicht en ervaring in gemeen testichting te delen. FIETSTOCHT OOSTKAPELLE - Deelne- mers aan de elfde Elfdorpen- fietstocht op dinsdag 6 au gustus kunnen op het terras van het Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle mosselen kopen. Een deel van de opbrengst daarvan is bestemd ter on dersteuning van een kinder krant in Bandung op West- Java. De organisatoren van de elfde en laatste Elfdor- penfietstocht hopen in totaal een bedrag van 11.111,11 naar dit doel over te kunnen maken. In het Toeristisch Centrum zijn stads- en zeege zichten uit Zeeland te zien van de hand van Anne de Haan uit Tilburg. Advertentie Een goede en betrouwbare occasion vinot u op het drive-in park van Cor Melissant. Diverse merken die door ons team in topconditie lijn gebracht. Tevens officieel Mazda dealer. AUTOBEDRIJF "Wn» Nijverheidsweg 4 Dirksland (0187) 601598 Vijvers op natuurbasis' DREISCHOR - ,,Met dit boekje ga ik openlijk de strijd aan met de verkeerde of onvolledige informa tie, die wordt gegeven in veel andere vijverboeken, maar ook in televisieprogramma's en weekbladen zoals Eigen Huis en Tuin." Dat schrijft Ed Dijst uit Dreischor in een toelichting op zijn boek Vijvers maken en onderhouden op natuurbasis. Het boek van de Reisenaar wordt landelijk verspreid. Binnenkort ligt het in ruim tweehonderd boekwinkels. Dijst baseerde zich bij het schrijven van zijn boek op praktijkervaring en het ob serveren van de natuur. Hij zette zijn kennis op papier, omdat hij in zijn vijver- en kikkercentrum 't Groene Kikkertje door bezoekers wordt overspoeld met vra gen over vijvers. Onwetendheid Daarbij viel Dijst op dat over dit onderwerp veel onwe tendheid en verwarring bestaat. Dat laatste wordt volgens de vijverdeskundige vaak veroorzaakt door verkeerde of onvolledige in formatie, die wordt gegeven in televisieprogramma's, weekbladen en boeken. Door middel van zijn boek wil hij duidelijke en volledi ge informatie geven over de aanleg en het onderhoud van vijvers op natuurlijke basis. Dus zonder het gebruik van chemische middelen. Behalve informatie staan in het boek ook een reeks korte verhalen die direct of indi rect te maken hebben met de natuur. Op pagina's, die ge markeerd werden met de af beelding van een waterlelie, beschrijft Dijst onder meer de aftakeling van een knot wilg. Een afscheidsproces dat de bron vormt voor het feestelijke ontstaan van al lerlei nieuwe planten. „Onze vijvers blijven een ge brekkige imitatie van de na tuur. Hoe beter we de natuur nadoen, hoe beter het zal luk ken. Vergeet nooit dat de na tuur geen haast heeft. Een nieuwe vijver is het eerste jaar een probleem, het twee de jaar gaat het beter en het derde jaar is pas optimaal," zo schrijft Dijst in het voor woord van zijn boek. In zijn boek geeft Dijst aan Advertentie CAPELLE A/D IJSSEL: HOUANDSCH DIEP 63t - 010-4501573 ROTTERDAM: STADIONWEG 41a - 010-4834441 ROTTERDAM SATUNBIOEM 55 ''f.JTff.FI 1 010-4550511 OUD BETIRIAND: BURG. Dl VRII5BR0EKMANLAAN 3 - 0186-611066 n m«m ii «minmuim mix iaar irrarhh Een voorbeeldvijver in vijver- en vissencentrum 't Groene Kikkertje. (Foto: Ed Dijst) hoe een vijver of moerasvij ver op natuurlijke wijze kan worden aangelegd. Daarbij wordt onder meer aandacht besteed aan de gevolgen van het vullen van de vijver met leidingwater, ingegaasde waterplanten die voor vol doende zuurstof in het water kunnen zorgen en het effect van een luchtpompje in de vijver. Het afwerken van de vijverranden met onder meer turf komt uitgebfeid aan de orde. Vijver vissen Dijst bespreekt de voor- en nadelen van verschillende soorten vijvervissen en de ziekten die zij kunnen heb ben. Ook invloeden die het biologisch evenwicht in de vijver of de plantengroei kunnen verstoren komen aan de orde. „Hoe dichter we naar de na tuur komen met onze tuin aanleg, hoe dichter de natuur naar ons komt," benadrukt Dijst. „We moeten geen tuin aanleggen. Neen, we moeten een situatie creëren voor een natuurlijke ontwikkeling In tegenstelling tot wat vaak wordt gezegd, zijn slakken volgens Dijst zeer nuttige dieren in een vijver. Hij ba seert zijn mening op een ei gen proef, waarbij dertig poelslakken en een aantal posthoornslakken, schijf- hoornslakjes en moerasslak ken in een aquarium van vijfhonderd liter werden ge daan. De slakken vraten niet de zuurstof plantjes op, maar het rottend materiaal en lik ten algen van planten en de aquariumruit. In het boek Vijvers op na tuurbasis wordt ook aan dacht besteed aan kikkers, padden en salamanders. De dieren uit Grootmoeders tijd, die volgens Dijst ook te genwoordig heel goed in en om de vijver zijn te houden. „Hoe dichter we naar de na tuur gaan met onze vijvers, hoe beter het gaat. Hoe meer wij leren van deze natuur, hoe meer wij zullen begrij pen." Advertentie Du pain, du vin, du Boursin. En nu - voor een optimale ambiance - het magazine "En France", U krijgt dit kostelijke magazine gratis - oui, oui! - bij aankoop van twee pakjes Boursin van 150 gram. Zolang de voorraad strekt. Boursin, naturel, kruiden of peper f qq 2 pakjes S 150 gram Nu U.Z/Ö En met gratis het magazine "En France"." ZIERIKZEE - Het hoofdkantoor van de Rabobank Schouwen-Zierikzee aan het Havenpark in Zierik zee is vanaf 2 september ook op zaterdagmorgen open. Ook het Rabobank-kantoor in Haamstede gaat vanaf die datum op zaterdagmorgen open. De klanten kunnen op beide kantoren terecht van 10.00 tot 12.30 uur. De veran dering maakt onderdeel uit van een verruiming van de openingstijden, van alle Ra- bokantoren. Het betreft een verruiming die ook van toe passing is op werkdagen. Het hoofdkantoor in Zierik zee is vanaf begin september van maandag tot en met vrij dag geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Op donderdag kan het publiek tot 20.00 uur te recht. In Haamstede gaat de Rabobank op werkdagen eveneens open tot 17.00 uur. Plus de reeds genoemde ope ning op zaterdagmorgen. De Rabobank-kantoren in Nieu- werkerk en Scharendijke zijn vanaf 2 september iedere werkdag geopend van 09.00 tot 12.00 uur. Dat alles blijkt uit informa tie in het personeelsblad Ra bobank. De algemeen direc teur van de Rabobank Schouwen-Zierikzee, G. B. Beltman laat daarbij weten dat de nieuwe openingstij den beter aansluiten bij de eisen van deze tijd. „De eisen van onze klanten zijn de laat ste jaren sterk veranderd. We horen steeds vaker dat mensen het te druk hebben om tijdens kantoor-uren langs te komen. Door in Zie rikzee op donderdag een doorlopende openstelling 'te realiseren en op zaterdag morgen het kantoor even eens te openen is het gemak kelijker voor de klant om ons te bezoeken." Advertentie Sunshine, v.d. Goeskade 49, Goes Zie pag. 2 Advertentie Hem 26a 4301 HR Zierikzee 0111-417065

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1