dichters Kinderopvang in vijf jaar tijd gewaardeerde voorziening Zierikzee is een van de vier locaties filmfestival Vakantiewerk: Vraag en aanbod sluiten moeilijk op elkaar aan Excursie Van zoet naar zout Vernieling kerkDerichten Excursie voor voorzieningen speeltuinen op Tholen Knokpartij DINSDAG 30 JUL11996 NR 26017 Q) QJ Signalen Signalen wijzen ons op dingen, m die kunnen goed zijn, maar ook slecht. ^1^ Soms laten zij ons luide zingen, of maken ons van meester.... knecht.... Signalen heersen langs de wegen, maar in ons komen zij ook voor. Hier brengt dit dan een grote zegen, daar gaat weer alle hoop teloor.... Signalen hoeden ons voor rampen, die anders volk'ren raken zou. Nooit moet men hun bestaan bekampen, dit brengt maar wee-klaag, met veel rouw.... Signalen wijzen op veel einde, van leven dat eens pril begon. Maar hoe de levenszee ook deinde, nog altijd is, om al, de zon P. C. Noordhoek Zierikzee Vakantie-opvang voorziet in behoefte Herinnering aan de officiële opening van Meneer de Koekepeer in Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland gaat zaterdag 5 oktober het eerste lustrum vieren. De festiviteiten gaan plaatsvinden zowel in De Petteflet, het kinder opvangcentrum in Zierikzee als bij Meneer de Koekepeer in Burgh-Haamstede. Ronald Lutz, directeur van de Stichting Kinderopvang con stateert, dat deze voorziening na vijf jaar breed gewaardeerd wordt. Lutz laat weten, dat het aantal kinderopvangplaatsen, dat door bedrijven wordt inge huurd de afgelopen twee jaar is verviervoudigd. Bedrijven zien, volgens hem, steeds meer de voordelen van het huren van kinderopvangplaatsen. „Steeds meer cao-regelingen voorzien er ook in en boven dien zijn de fiscale aftrekmo gelijkheden verruimd," aldus Lutz. Ook bij de ouders zelf bestaat grote belangstelling voor de verschillende vormen van kin deropvang die de stichting te bieden heeft. De directeur uit in dit verband zijn waardering voor de leidsters, die borg staan voor de kwaliteit van de kinderopvang in Zierikzee en Haamstede. Hij heeft de erva ring, dat mond-tot-mond recla me de grootste motivator is voor ouders. Gastouders Ook bij de gemeentebesturen is de professionele kinderop vang een algemeen aanvaarde voorziening geworden. Met uitzondering van Bruinisse dan, want die betaalt er nog steeds niet aan mee. Lutz roemt de wijze, waarop de ge meente Zierikzee de belangen van de kinderopvang behar tigt en heeft uitgedragen naai de andere gemeenten. Straks na de herindeling wordt het, met één aanspreekpunt boven dien, nog eenvoudiger voor de stichting. De terugblik op vijf jaar Stich ting Kinderopvang Schouwen- Duiveland door Ronald Lutz heeft veel weg van een jubel kreet. Eén van de zaken, waar hij echter niet tevreden over kan zijn, is het aantal gastou ders in de Westhoek. In ver houding is daar behoorlijk veel vraag naar en er is vrijwel geen aanbod in vergelijking met andere plaatsen op Schou wen-Duiveland. Een andere wens, die Lutz op termijn graag gerealiseerd zou zien is een ruimere locatie voor De Petteflet in Zierikzee. Daar zouden de normale kinderop vang, de buitenschoolse op vang en de vakantie-opvang dan bij elkaar ondergebracht kunnen worden. Nu, in de voormalige kleuterschool 4 aan de Scheldestraat, ontbreekt daar de ruimte voor. In Zierikzee gaat dit najaar wel een buitenschoolse op- vanggroep van start. De stich ting is bezig daar een locatie voor te verwerven. Buiten schoolse opvang is bedoeld voor leerlingen van de basis school, van vier tot en met twaalf jaar op tijden dat de ba sisschool gesloten is. Ook in de vakanties dus. De specifieke vakantie-op vang, nu nog alleen in Haam stede bij Meneer de Koeke peer, is óp een wat andere leest geschoeid. Direct na de start van het kin deropvangcentrum in de West hoek werd de behoefte aan spe ciale opvang in de vakan tieperioden duidelijk. Vorig jaar ging men daar bij 'Meneer de Koekepeer' mee van start. Kinderen tot. en met twaalf jaar kunnen in de vakantie worden opgevangen bij de nor male kinderopvanggroep. Er geldt een maximum van twaalf kinderen. Wie verze kerd wil zijn v.an vakantie-op vang gedurende een aantal we ken, dient dus vroegtijdig te reserveren. In de praktijk ge beurt dat meestal al enkele maanden van tevoren. Vooral in de Westhoek hebben ouders, die werkzaam zijn in de horeca of midden-en kleinbedrijf tij dens de zomerpiek behoefte aan opvang voor hun kroost. Kortere perioden Overigens blijkt er ook voor kortere perioden, enkele da gen of dagdelen per week, ge bruik te worden gemaakt van de vakantie-opvang. Reserve ren daarvoor kan echter slechts een week van tevoren. Voor de drie leidsters bij 'Meneer de Koekepeer', Mir jam de Reus, Heidi Bonsius en Marlies Hoornweg betekent de vakantie-opvang de organisa tie van extra activiteiten. Lutz wijst in dit verband ook op de dubbelfunctie van opvang en het gezellig bezighouden van kinderen tijdens de vakantie. De leidsters doen hun best om vooral ook deze jonge vakan tiegasten, die in verhouding maar korte tijd in het kinder dagverblijf vertoeven, een ple zierige periode te bezorgen. Zo wel gebouw als omgeving van Meneer de Koekepeer bieden daar, volgens Lutz, uitsteken de mogelijkheden toe. „Het is het mooiste kinderdagverblijf van Nederland," aldus de en thousiaste directeur. Over het;ajgem,een maken al leen autochtonen gebruik van de vakantie-opvang. Het komt nauwelijks voor, dat recrean ten hier hun kindertjes tijde lijk onderbrengen. Vervoer In oktober gaat in Haamstede ook een aparte groep voor bui tenschoolse opvang van start. Antoinette Wisse houdt zich specifiek met deze opvang be zig. Inspelend op de behoefte wordt momenteel onderzocht of er vervoersmogelijkheden gecreëerd kunnen worden om ook kinderen uit de omliggen de dorpen gebruik te kunnen laten maken van de buiten schoolse opvang. Wie meer wil, weten over de mogelijkheden van de Stich ting Kinderopvang Schouwen- Duiveland kan bellen naar te lefoonnummer 416729. Spaanse cinema centraal in bijprogramma ZIERIKZEE - Middelburg, Zierikzee, Hulst en Vlissingen. Dat zijn de vier locaties waar het achtste Filmfestival Zeeland - van 26 september tot en met 5 oktober - zich afspeelt. Het is de eerste keer dat het festival zich op regionale schaal zal voltrekken. Het Filmfestival Zeeland is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een prominent evenement bin nen de culturele activiteiten van de Nazomer Festivals Zee land. Regionale spreiding, groter aanbod, meer kwaliteit en een groter bereik zijn de speerpunten voor het achtste Filmfestival Zeeland. Half september wordt het pro gramma in detail bekend ge maakt. In ieder geval komt er een zogenaamde avant-premiè- re waarbij tien dagen lang de allernieuwste films gedraaid worden, al dan niet opgeluis terd met de aanwezigheid van regisseur, actrice of acteur. Ander onderdeel van het pro gramma bestaat uit talkshows en lezingen, filmmakers, film kenners en andere connais- seurs worden uitgenodigd voor een gesprek. Ieder jaar is ook een bijprogramma opgenomen waarin een bepaald onderwerp centraal staat. Dit jaar wordt aandacht besteed aan Jong Ta lent en de Korte Film. In voorgaande edities van het filmfestival stond een selectie films uit Mexico, Cuba en Tsje chië centraal. Dit jaar wordt de schijnwerper gericht op de he dendaagse Spaanse cinema. In festivalcafé 't Schuttershof zijn optredens van diverse mu ziekgroepen. Het achtste Film festival Zeeland speelt zich af in Filmtheater Schuttershof en café 't Schuttershof in Middel burg, de Alhambratheaters in Vlissingen, de Koningin van Engeland in Hulst en Mondra- gon in Zierikzee. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt op woensdag 14 augustus om 10.30 uur een rondleiding onder de titel 'Van zoet naar zout' in het gebied de Manteling bij Oost- kapelle. Tijdens de rondleiding wordt véél aandacht besteed aan de bijzondere omgeving van het museum. Het bos, de duinen, het strand, de zee en de paal hoofden. De nadruk ligt op de overgangsgebieden, zoals de ti tel al zegt, van zoet naar zout. HAAMSTEDE - Een groep jon geren is door de politie beboet wegens het plegen van vernie lingen. Op de Duinhoeve in Haamste de werd een slagboom vernield en een microfoon gestolen. De microfoon werd later terugge vonden. Geref. Kerken Benoemd te Ameide (part time) als kerkelijk werkster: mw. E. G. de Jong-Kegel wo nende te Tienhoven, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Leidschendam: A. van de Beid te Rijsoord, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 1 augustus, 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 1 augustus, 19.30 uur ds. F. Ha- rinck. MIDDELBURG - Impuls Zee land houdt op zaterdag 21 sep tember onder het motto Be heer en Onderhoud een excursie in samenwerking met de gemeente Tholen naar speeltuinverenigingen Vrij en Blij in Sint Annaland en De Vossetuin in Oud-Vossemeer. De excursie is bestemd voor vrijwilligers en beroepskrach ten van bestaande speeltuinor ganisaties, buurt- en wijkver- enigingen, kinderclubs, peu terspeelzalen, ouderraden en leerkrachten basisonderwijs. Daarnaast kunnen ook mede werkers van gemeentelijke af delingen deelnemen. Tijdens deze dag zullen zowel prakti sche tips als beleidsplannen ten aanzien van het onderhoud centraal staan. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Ervaringen bij Randstad Uitzendbureau Vooral van eetcafé's, cafeta ria's, snackcorners en kleine supermarkten op de campings in Westerschouwen is er veel vraag naar vakantiehulpen. Het aanbod echter komt voor al van jongeren uit Zierikzee. „Als die niet over eigen ver voersmogelijkheden beschik ken, is er een probleem," aldus Ineke. „Vooral campings lig gen vaak nogal afgelegen. In de horeca moet er bovendien meestal tot 's avonds laat ge werkt worden en we willen jongeren van vijftien of zestien jaar dat liever niet laten doen." Ook de tijdstippen waarop vraag en aanbod in vakantie werk zich manifesteren, blij ken niet naadloos op elkaar af gestemd. De vraag dient zich, volgens Ineke, soms al in april aan. Er is dan vraag naar tijdelijke hulp 'voor als het druk wordt'. Dit zomerseizoen kenmerkt zich echter door een zeer trage start. In de praktijk blijkt dan dat je geen opties op jongeren kunt leggen. Zij kloppen eind juni, als de middelbare scholen sluiten, bij het uitzendbureau aan en willen dan het liefst meteen aan de slag. Kijkt men bij de horeca de kat dan nog even uit de boom, dan gaan jongeren daar niet op zitten wachten en zoeken elders werk. Verantwoordelijkheid Natuurlijk probeert Randstad Uitzendbureau, ondanks deze problemen, vraag en aanbod zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen. Ineke benadrukt de verantwoordelijkheid, die een uitzendbureau daarbij heeft. Zo wordt dus bepleit jongeren onder de zeventien niet na acht uur te laten werken en hen in het weekend minstens één dag vrijaf te geven. Soms maken bedrijven zelf met vakantiekrachten andere afspraken en laten de admini stratieve afwerking toch aan het uitzendbureau over. „Dat kan natuurlijk. Wij bemoeien ons dan niet met de bemidde ling, alleen met die admini stratieve afwikkeling en de klant betaalt dan ook een lager tarief," aldus Ineke. Vakantiekrachten hebben, volgens de intercedent, soms veel verantwoordelijkheid, met name in de horeca. Tussen tijds contact zowel met de klant als met de uitzendkracht acht zij dan ook van groot be lang. Bij klachten van de klant wordt getracht vanuit het uit zendbureau bij te sturen. Met de uitzendkrachten is vaak persoonlijk contact bij het we kelijks inleveren van de werk- briefjes. Te weinig' Soms hebben de uitzendkrach ten moeite met de onderlinge sfeer op de werkplek. De mees te klachten komen echter van vakantiehulpen, die naar hun mening veel te weinig worden opgeroepen. „Toch bereiden we hen daar altijd goed op voor," zegt Ineke. „Bij een be drijf, dat strandstoelen ver huurt, ben je bijvoorbeeld zeer afhankelijk van de weersom standigheden of er werk is of niet." Vaak komen er goede contac ten tot stand tussen werkge vers en vakantiekrachten, die vervolgens elk jaar terugko men. Het uitzendbureau ver zorgt dan alleen nog maar de administratieve rompslomp. Bij ziekte van de vakantie kracht geldt dat de eerste twee dagen voor eigen rekening ko men en vervolgens wordt ne gentig procent van het gemid deld dagloon door het uitzendbureau uitbetaald. Vooral door de grote vraag naar vakantiehulp heeft Rand stad de inschrijvingen voor het aanbod uitgebreid van twee middagen naar dinsdag, woensdag en donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Tot nu toe heeft dat, volgens Ineke, nog niet de gewenste toeloop tot gevolg. „Jongeren denken mis schien dat ze zo halverwege de vakantieperiode geen kans meer maken op tijdelijk werk, maar dat is dus niet zo. Er is nog volop vraag." Intake-gesprek Voor een intake-gesprek met jongeren, die zich voor de eer ste keer bij Randstad aanmel den voor vakantiewerk wordt volop tijd genomen. Zo'n eer ste kennismaking biedt, vol gens de intercedent, ook de ge legenheid een goede indruk te krijgen van de betreffende jon gere. En dat leidt er dan meest al weer toe dat de juiste kracht op de juiste werkplek wordt geplaatst. Voor jongens en meisjes, die voor het eerst vakantiewerk willen gaan doen, is zo'n uit zendbureau natuurlijk even wennen. „Over het algemeen weten ze wel heel goed wat ze niet willen. Als ze extreme wensen hebben, bijvoorbeeld maar twee uur per dag werken, geven we duidelijk aan, dat hun plaatsingskansen heel klein zijn," aldus Ineke. Ze heeft goede ervaringen met jongeren, die vakantiewerk verrichten. De meesten zijn be hoorlijk gemotiveerd en zijn heel stipt met het inleveren van hun werkbriefjes. „Maar dat laatste is niet verwonder lijk," voegt ze eraan toe. „Op basis van die werkbriefjes krijgen ze immers hun geld overgemaakt en daar is het hen toch in de eerste plaats om be gonnen." LLORET DE MAR (DPA) - Na een massaal gevecht tussen Ne derlandse en Duitse toeristen in de badplaats Lloret de Mar aan de Spaanse Costa Brava zijn drie Nederlanders gearres teerd. De ongeregeldheden ontston den zondagochtend toen onge veer dertig Nederlandse jonge ren het Wilhelmus zongen, waarop Duitse toeristen ant woordden met het Duitse volkslied. Na enkele beledi gingen vlogen beide groepen elkaar in de haren. ZIERIKZEE - Er is vanuit de horeca veel vraag naar vakantiekrachten. In de praktijk blijkt het echter moeilijk een passend aanbod op die vraag te vinden. Dat is de ervaring van Ineke Mol, intercedent bij Randstad Uitzendbureau aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. De jon ge leeftijd van de uitzendkrachten en vervoers problemen van en naar de Westhoek zijn daar debet aan. 1 MÉÉ^ 'fits 7>T, hr m t r.v 'fa '31 W Vanuit de horeca is veel vraag naar vakantiekrachten. (Foto: Marijke Folkerlsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5