Patriciërs- en Piratenfestival blijkt meteen al een succes 'Recordaantal zeehonden geen reden tot optimisme' Auto loopt schade op door vallende kuip Combinatie ontspanning en cultuur een goede formule Surfer bij toeval gered Geparkeerde auto's beschadigd Duitsers aangehouden met pistolen Onbekenden vernielen borden Boxen uit auto gestolen Hoogste aantal sinds jaren zestig Hardrijders bekeurd DONOEROAG 25 JULI 1996 MR 26014 3 Bij het Patriciërs- en Piratenfestival kon men waterfietsen in de Oude Haven. (Foto: Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Het Patriciërs- en Piratenfestival dinsdag in Zierikzee bleek meteen al een suc ces. Het festival vond plaats op de locatie Oude Haven, bij de Museumhaven, het Havenpark en op het Havenplein. De combinatie van ontspan ning en cultuur blijkt een formule die aanslaat bij het hedendaagse publiek. Het evenement trok in de ochtend het meeste publiek. De Zeeuwse platbodemsche pen in de Museumhaven, het Circus Savanti uit Arnhem in een piratenuitmonstering met hun straattheater, de zingende Rotterdamse Stien en de Vier- tuoze Matroze waren belang rijke trekpleisters. Voor kin deren was er een zeeroverkist. Daar was èen aantal sleutels bij. Als de sleutel van je keuze op het slot paste, mocht je een cadeautje uitzoeken. Op het Havenpark stond een tobbe- dansbaan met zwembad. Daar werd door de kinderen dank baar gebruik van gemaakt. In de Oude Haven kon men wa terfietsen. De attracties waren gratis. Op de Mol zat Rotterdamse Stien met haar accordeon. Ze zong hartverscheurende en ontroerende zeemansliederen én liederen 'uit het hart gegre pen' van Koos Speenhof. Het luisterende publiek stroomde toe toen theatergroep Savanti toevallig langs trok en zich bij Stien voegde. Deze ontmoeting leverde een spontaan stukje straattheater van de bovenste plank op. Stien zong met tra nen in haar stem de onverslijt- bare hit 'Ketelbinkie' en de groep zorgde voor de theatrale omlijsting. Een riant applaus viel de artiesten ten deel. Bij de Museumhaven schuifel den de bezoekers voetje voor voetje over het plankier om de rivierklipper 'Mijn Genoegen' te kunnen bezichtigen. Vrij willigers van de Museumha ven hebben aan boord van de klipper een expositie ingericht met als thema Schepen van weleer van de Delta. De ge toonde modellen zijn van vaar tuigen, die een relatie hebben of gehad hebben met de scheepvaart in de zuidwestelij ke delta van Nederland. De modellen zijn vervaardigd door amateur modelbouwers. Op de dag van het Patriciërs- en Piratenfestival trok de Mu seumhaven 1200 bezoekers. Op gewone dagen ligt het gemid deld aantal bezoekers rond de tweehonderd. Herinnering Vooral Duitse toeristen lieten blijken blij te zijn met deze maritieme attractie. „Er is werkelijk met liefde voor het detail gerestaureerd," aldus één van de Oosterburen. Hij wrong zich daarbij in allerlei bochten om een uit hout gesne den zeemeermin in het juiste perspectief van zijn videoca mera te krijgen. „De oude traditionele scheep vaart trekt me aan," vertelde hij, „ik ben heel blij dat die schepen hier neergelegd zijn. Ze hebben een geheel eigen sfeer, zelfs een eigen geur. Als ik thuis kom heb ik alleen de herinnering en daarom leg ik alle details op beeld vast." Een andere Duitse toerist bezocht de platbodems met zijn drie zo nen. „Ik interesseer me voorde cultuur van Nederland en neem de kinderen mee. Ik hoop die belangstelling op hen over te kunnen brengen! We zijn ook al in het Scheepvaartmuseum in Rotterdam geweest. Dat vonden de jongens ook heel mooi." Volgens Ria Geluk van Zierik zee Aktief Is de Zeeuwse poon, die op het ogenblik in de haven ligt zeer de moeite waard om te gaan zien. Het schip is van een Belgische eigenaar en daarom maar tijdelijk in Zierikzee. Coördinator Peter Weeda zei heel blij te zijn dat er nu weer een stap vooruit gedaan is in het aanbod van de Museumha ven. „We hebben nu al onze hoop gevestigd op de realisatie van de restauratiewerkplaats. Er zal dan een scheepsbouw meester van de Bataviawerf in Lelystad komen, die vrijwilli gers op zal leiden voor de res tauratie. We hopen dat de res tauratie ook een publieks trekker zal worden." Weeda vertelde blij te zijn, dat er zo veel gezinnen met kinderen de schepen bezoeken. „Ik heb wel gezien, dat we extra voorzie ningen moeten treffen om ge zinnen met kinderen te ont vangen. Kinderen zijn onder nemend en we zitten op het wa ter, dat is een punt van aan dacht waard." 1 Ambachten Ook de markt met oude am bachten trok weer veel kij kers. Vooral J. de Vos uit Mid delburg trok de aandacht met zijn flessenscheepjes. Hij ver telde dat hij zijn hele leven al wordt gefascineerd door zeil schepen en de modellen ervan. „Als kind liep ik op wég naar mijn tante altijd langs een ko perslagerij. Daar hadden ze een fles met een scheepje bui ten hangen en als het donker werd ging daarin een lichtje aan. Zoiets spreekt tot de ver beelding van een kind en ik heb dat beeld altijd bij me ge houden." Eenr flessenschip kost hem zo'n tachtig werku ren. „Ik vraag ér bij de ver koop een flink bedrag voor, want mensen moeten beseffen, dat zo iets niet *zo maar komt aangewaaid. Als je een verkeerde beweging maakt bij het optrekken van de boot in de flés, ligt de hele boel aan diggelen. Ik heb heel veel literatuur over de model len, maar onderhand zitten de meeste al in mijn hoofd." SEROOSKERKE - Een vallende kuip heeft maandagavond schade aan een auto veroor zaakt op de N59 bij Serooskerke. De kuip stond op een boot, die op een aanhanger stond. Gisteren raakten drie auto's beschadigd bij een kop/staart- aanrijding bij de verkeerslich ten in Nieuwerkerk. Een 64-ja- rige man uit Scherpenisse remde voor het rode licht. Dat werd te laat opgemerkt door een 78-jarige man uit Moerker ken en een 25-jarige vrouw uit Melissant. De auto met aanhanger, waar op de boot stond, reed in de richting van Nieuwerkerk. Kort na de kruising met de De- lingsdijk viel uit de boot een kuip op de weg. Op dat mo ment kwamen er uit de tegen overgestelde richting twee au to's. De eerste auto kon de kuip nog ontwijken. Een twin tigjarige man uit Den Bosch lukte dat echter niet. De kuip kwam tegen de linkerkant van de auto terecht. Deze kant werd beschadigd vanaf het voorportier tot achter het spat- scherm van het achterwiel. De bestuurder van de auto met aanhanger is doorgereden. Op de Heuvelsweg reed een twintigjarige man uit Lochem ter hoogte van Kerkwerve te gen een boom. De man verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Hij brak hierbij zijn linker sleutel been. STELLENDAM - Tijdens een reddingsactie bij Willemstad waarbij een jacht was vastge lopen, kon de reddingsboot John Stegers en passant een surfer oppikken, die in de pro blemen was geraakt. Op de Blokkendam bij Willem stad raakte op dinsdag 23 juli een jacht vast. Via de kust wacht werd de binnenboot van de KNRM gealarmeerd. De John Stegers voer uit, maar halverwege de tocht naar het jacht kreeg de bemanning de mededeling, dat een passerend schip het-jacht had vlot getrok ken. Op de terugweg kon de be manning bij de Hellushaven in Hellevoetsluis hulp verlenen aan een surfer, die in de pro blemen was geraakt. Deze wa tersporter kon in dit geval snel geholpen worden en bij zijn jachtje in de Hellushaven afge leverd worden. BURGH-HAAMSTEDE/RE- NESSE - In Burgh-Haamstede en Renesse werd gisteren een geparkeerd staande auto be schadigd. In beide gevallen is de veroorzaker van de schade doorgereden. Een negentienjarige man uit Honselersdijk werd op een parkeerterrein in Haamstede aangesproken door een per soon, toen hij zijn auto op kwam halen. De man vertelde dat er iemand tegen zijn auto was gereden. Het rechterpor tier was ingedeukt en in de lak waren sporen zichtbaar van een kunststof bumper. In Renesse bleef een twintigja rige man uit het Duitse Solin gen met de gebakken peren zit ten. Hij had zijn auto geparkeerd aan (le Hogezoom. Bij terugkomst trof hij het voertuig aan met een diepe kras boven de wielkast. RENESSE - Twee mannen uit Keulen (negentien en twintig jaar) zijn dinsdagavond in Re nesse aangehouden, omdat ze in bezit waren van een alarm pistool. Het tweetal werd aangehou den op de Zeeanemoonweg tij dens een routinecontrole. Bij het onderzoek kwamen de twee alarmpistolen te voor schijn. De wapens werden in beslag genomen. De mannen kregen een boete en werden na betaling weer in vrijheid ge steld. SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam is de afgelopen dagen een groot aantal ver keersborden vernield. De vernielingen zijn met name gepleegd aan de aanzet van de dam aan de Schouwse kant. Behalve borden zijn er ook bermplaatjes vernield, en ver dwenen. De vernielingen zijn tussen vrijdag en dinsdag ge pleegd. De schade bedraagt on geveer 1.700 gulden. SCHARENDIJKE - Uit een au to aan de Brouwersdam zijn dinsdag twee geluidsboxen uit een auto gestolen. De boxen zaten bevestigd aan de hoedenplank. Toen de 22-ja- rige eigenaar uit het Duitse Meschede na een dag recreëren terugkeerde bij zijn auto, bleek het voertuig opengebro ken. De hoedenplank, inclusief de boxen, was uit de auto ge haald. MIDDELBURG - In het voorjaar van 1996 kwam bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg het recordaantal van vijftig waarnemingen van zeehonden in de Voordelta binnen. Volgens Henk Baptist, biologisch onderzoeker bij het RIKZ, echter nog geen reden tot optimisme. Dit voorjaar werd een recordaantal zeehonden geteld in de Voordelta(Foto: Joop van Houdt Sinds de jaren zestig, zo meldt het Centraal Informatiepunt Voordelta, zijn er in dit gebied niet zoveel zeehonden meer waargenomen. In april telde het RIKZ in het oostelijk deel van de Westerschelde tien zee honden. Achter de Roggenplaat, op de rand van het Oliegeultje, lagen ook tien zeehonden. Voor de Kop van Schouwen werd één zeehond gesignaleerd en op de platen ten westen van Goeree lagen er vijf. Voor de Kop van de Maasvlakte lag een groep van zestien zeehonden. Op de Westplaat in het Brielse Gat signaleerde een recreant (door de telelens van zijn camera) tien zeehonden die van een ma ger voorjaarszonnetje lagen te genieten. Ook in het'Grevelingenmeer wordt af en toe een zeehond ge zien. Baptist: ..Dat was in het voorjaar. Vorige week vrijdag is er geteld, maar de resultaten daarvan heb ik nog niet bin nen. Het staat echter vast dat er nu al veel minder zijn. Iede re winter komen er zeehonden naar de Voordelta vanuit En geland en de Waddenzee. Mo gelijk zijn er door de strenge winter wat meer dieren van de Waddenzee hierheen gekomen. Dat is op zich wel een goede zaak, maar zodra het toeristen- seizoen begint worden die po pulaties verstoord en trekken ze weer weg. Waarheen weten we niet precies." Oliegeultje Het probleem zit volgens Bap tist in het feit dat het grootste deel van de Voordelta nog niet onder bescherming staat van de Natuurbeschermingswet (NB-wet), met uitzondering van de Roggenplaat en het Oliegeultje in de Oosterschel- de. Baptist: „De aanwijzing tot beschermd gebied is abso luut noodzakelijk om tot een gezonde zeehondenpopulatie te komen. Zeehonden hebben rustplaatsen nodig. Ze moeten in de zon liggen om de nodige vitaminen op te slaan en om jongen te zogen. Ook in de pe riode dat ze verharen moeten ze aan land kunnen. In het wa ter is een zeehond niet schuw en durven ze in de buurt van mensen te komen, maar op het land voelen ze zich heel kwets baar. Eén enkele surfer of roei er kan al veroorzaken dat ze vertrekken. Volgens de bioloog betekent dat niet dat belangen van re creatie- en natuurorganisaties elkaar in de weg hoeven te zit ten: „Je kunt probleemloos een heleboel recreatie loslaten in een gebied, maar sluit dan wel een deel af voor zeehon den. Als dat door middel van de NB-wet gebeurt kun je ook sancties op overtredingen zet ten. Aan het Oliegeultje zie je dat het werkt." De bescher- mingsstatus van gebieden in de Voordelta is echter al jaren een punt van discussie tussen de verschillende belangheb benden (recreatie en natuur). In de nieuwsbrief van het Cen traal Informatiepunt Voordel ta zegt Oda van Gorkum, van het Breed Overleg Deltawate ren: „De NB-wet is een middel dat pas moet worden toegepast als overige instrumenten niet de nodige effecten hebben ge sorteerd. De recreatiesector er vaart de NB-wet als een rigide instrument waarmee van bo venaf verboden worden opge legd. Recreanten begrijpen vaak niet waarom een gebied waar men al jaren komt opeens wordt afgesloten." Eerder genoemd Oliegeultje is volgens Van Gorkum 'symbo lisch' geworden voor het nega tieve imago dat de NB-wet in de recreatiesector heeft. De af sluiting in het zomerseizoen stuitte op veel verzet bij men sen die het populaire 'rondje Roggenplaat' niet meer kon den maken. Belangrijk Thijs Kramer van het Delta Overleg (het platform van de natuur- en milieuorganisaties die actief zijn in het Deltage bied) is wel van de noodzaak van de NB-wet overtuigd: „Zo'n wet is nodig om een aan tal maatregelen juridisch te verankeren. Met goede voorne mens alleen kom je er niet." Verder vindt hij dat de gevol gen van een NB-wetaanwijzing soms schromelijk worden overdreven. Kramer: „Water sportverenigingen bijvoor beeld suggereren soms dat er niets meer kan na een NB-wet aanwijzing. Maar een bezoekje aan het betreffende gebied op een zonnige dag geeft vaak een heel ander beeld. Als we het over de Voordelta en de Oos- tersehelde hebben, gaat het om hele belangrijke natuurgebie den. waarvan iedereen vindt dat we er zuinig mee om moe ten springen. Dat bereik je al leen door ongewenste ontwik kelingen, zoals een ongebrei delde groei van recreatie of overbevissing, te voorko men." Verwachting t/m maandag 29 ji WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli Zon op 05.53, onder 21.37 Maan op 17.37, onder 01.53 Volle Maan: 30 juli (12.36) HET WEEROVERZICHT OE BILT - Het buiige weer verdwijnt. Vanaf morgen blijft het op de meeste plaatsen droog en schijnt geregeld de zon. Ook wordt het warmer; de middagtemperatuur ligt voorlopig rond 22 graden. Er staat maar weinig wind. Vandaag is dat wel anders; langs de kust woei vanochtend nog een harde noordwestenwind, kracht 7. Intussen is de wind wat afgeno men en ook is het bijna overal droog. Vanavond en vannacht klaart het ge leidelijk op, waarbij vooral landin waarts enkele mistbanken kunnen ontstaan. De temperatuur daalt naar omstreeks 10 graden. Morgen over dag veroorzaakt een uitloper van een hogedrukgebied rustig, droog en vrij zonnig weer. In het noorden wordt het ongeveer 21 graden, in het zuiden kan het kwik oplopen tot 24 graden. Ook tijdens het weekeinde heeft de hogedrukuitloper invloed op ons weer, maar doordat storingen iets dichterbij kunnen komen, is een enkele bui niet helemaal uit te slui ten. Verder verandert er weinig, zo dat ook zaterdag en zondag over ge matigd zomerweer kan worden gesproken. ZIERIKZEE - Snelheidscon troles in Zierikzee en Seroos kerke leverden gisteren 235 be keuringen op. Op de Serooskerkseweg in Se rooskerke werd tussen 10.00 en 12.00 uur gecontroleerd. Van de 1.473 voertuigen die de ra- darapparatuur passeerden re den er zestig te hard. In Zierikzee werd zoals gebrui kelijk gecontroleerd op de Weg naar de Val. Tussen 12.15 en 15.15 uur passeerden er 2.414 voertuigen, waarvan 175 met een hogere snelheid dan tach tig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 119 kilometer per uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Npuweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. - (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen pen Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3