Mysterieuze graancirkel in gerstveld Bruse boer I Strandzone-campagne van start door plaatsing nieuwe borden S 0 1 Gïfttjo^ 1 Hier is sprake van kwajongenswerk, 'Het echte klapstuk moet nog komen' Zes jongeren opgepakt wegens mishandeling t. J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OLYMPISCHE SPELEN 'S NACHTS AIWA videorecorder icvcnstt Wegpiraat tien dagen in de cel Aangebrande fietser 2 INTERVENTIE 3 PIRATEN 7 TENNIS PROFITEER DUBBEL VAN DE EXTRA VOORDELIGE JULI-AKTIE. dé krant van schouwen - duiveland! J 326&- 3 2 63 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HV-FX 650S 4 koppen showview LCD afstandsbediening Meeneemprijs Iefóte 499 j" 3 jaar garantie Nieuwerkerk 64 13 68 lujom technisch installatie bubo Brouwershaven 69 16 34 DONDERDAG 25 JULI 1996 152e JAARGANG NR 26014 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Na twee jaar terug op Schouwen-Duiveland: Dinsdag werd een graancirkel ontdekt in Bruinisse. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - Op een akker met gerst aan de Boomdijk in Bruinisse is een mysterieuze graancirkel ontdekt. De aren liggen plat in een doorsnee van ruim tien meter. Begin deze week werd ook een graancirkel ontdekt in het Zeeuws-Vlaamse Graauw. Ook twee jaar gele den doken er op Schouwen-Duiveland graancir kels op in juli. Vanaf de Boomdijk in Bruinis se is de graancirkel goed zicht baar. De aren liggen in een cir kel plat. In tegenstelling tot de graancirkels die twee jaar ge leden werden aangetroffen in Zierikzee en Serooskerke, staat zo hier en daar nog een halm gerst overeind. De ran den van de cirkel lijken echter als door een mes gesneden. De cirkel werd dinsdagmorgen door voorbijgangers ontdékt. Volgens de eigenaar van het land, A. Geluk, was er zater dag nog niets te zien. Voor hem is het zo klaar als een klontje. ,,Hier is sprake van kwajon- genswerk," zegt hij kort maar krachtig. Hij steekt de schuld op de toeristen. En meer in het bijzonder op de jeugdige bezoe kers. Volgens Geluk brengen die niets anders dan ellende. ,,Er zitten wel nette mensen tussen, maar het meeste is ge spuis." In buitenaardse ver schijnselen gelooft hij niet.Je kunt zien dat er mensen op het land zijn geweest. De voetstap pen staan er nog in. En het komt al- weer overeind. Zoiets moeten ze doen als ik erbij ben. Dan zullen ze het weten." De blik in zijn ogen, belooft wei nig goeds voor diegene die deze eer te beurt valt. Van dichtbij bekekep is er in de cirkel echter geen spoor van voetstappen te bekennen. Bo vendien is er geen enkele graankorrel geplet. Wel zijn er dwars door de cirkel sporen van een tractor zichtbaar. Maar volgens Geluk is dat lo gisch, want hij heeft zaterdag nog de aardappelen in het er naast gelegen veld gesproeid. Toen was de cirkel er nog niet, verklaart hij. Omdat hij niet iedere dag op het land aan de Boomdijk komt, weet hij niet wanneer de cirkel ontstaan is. Ook H. van der Vlist, eigenaar van Jeugdherberg de Stoofpol- der, die grenst aan het stuk land, heeft daar geen enkel idee van. Hij heeft niets gezien of gehoord. Hij sluit uit dat het gasten van de jeugdherberg zijn geweest, die een grap wil len uithalen. ,,Er zitten op het moment alleen kinderen hier," aldus Van der Vlist. Rumoer J. Steketee uit de Dijkstraat, heeft in de nacht van maandag op dinsdag wel iets gehoord in de buurt van de- Boomdijk. Toen hij om ongeveer 2.00 uur huiswaarts keerde, na,in actie te zijn geweest voor de brand weer zag hij een groep „ver dachte personen" in de rich ting van de Stoofpolder lopen. ,,Ik heb nog even gewacht en hoorde rumoer, maar ben toch maar naar huis gegaan. Toen ik de volgende dag hoorde van de graancirkel was mijn eerste reactie dat ze een leuke grap hadden uitgehaald. In buiten aardse wezens geloof ik niet zo," zegt hij. De cirkel in Bruinisse is niet de eerste die deze zomer in Zee land is ontdekt. Begin van de week had het Zeeuws-Vlaamse Graauw de primeur. Hier lig gen in een akker de aren plat in een cirkel met een doorsnee van zo'n zes meter. In de zomer van 1994 versche nen er graancirkels in Zierik zee en Serooskerke. Volgens Geluk was dat toen ook het ge val op hetzelfde stuk land als nu. Hij heeft daar echter geen ruchtbaarheid aan gegeven. ,Ik ben er zelfs niet eens wezen kijken," zegt hij. Onderzoekers van de Stichting Contact Network Internatio nal (uitgever van het Engels talig wetenschappelijk tijd schrift Nexus) en van de Stichting Opus (gespeciali seerd in parapsychologie enu- fologie), deden dat wel in Zie rikzee en Serooskerke. Zij waren het echter niet met el kaar eens. Waar de een beweer de dat de cirkel in Zierikzee echt was en in Serooskerke nep, beweerde de ander precies het omgekeerde. Ook in Almere en in het Drent se Smilde werden twee jaar ge leden graancirkels ontdekt. Experts waren er in het geval van Smilde van overtuigd dat deze niet door mensen was ge maakt. Twee jongeren uit het dorp bekenden verantwoorde lijk te zijn voor de cirkel. Maar de deskundigen weigerden te geloven dat ze waren beetgeno men. Twee Britten verklaarden vijf jaar geleden, al tien jaar lang cirkels in korenvelden in En geland te trekken. Ook toen bleven veel mensen de cirkel toch zien als teken van buiten aardse wezens. Zeker omdat de twee Britten zeiden ongeveer tweehonderd cirkels te hebben gemaakt, terwijl er alleen in Groot-Brittannië tweeduizend waren aangetroffen. En ook in de Verenigde Staten, Canada, Australië en Japan werd mel ding gemaakt van dit ver- WESTENSCHOUWEN - Zeventien kilometer strand beter in kaart. Dat is het motto van de strandzone-campagne in Westerschouwen. Die campagne ging gisteren, donderdag, van start met het plaatsen van een nieuw informatiebord bij strandovergang De Rotonde te Westenschou- wen. „Maar het klapstuk moet nog komen," stelt gemeentevoor- lichter Geert van Breugel. Wat dat klapstuk is verklapt hij nog niet. Hij wil alleen kwijt dat het om 'opstellingen' in de kernen Renesse en Haamstede gaat. De nieuwe borden vervangen de oude houten borden. Deze Bij strandovergang De Rotonde in Westenschouwen werd het allereerste bord 'nieuwe stijl' ge plaatst. De overige 21 strandovergangen worden binnen twee weken voorzien van nieuwe bebor- ding. (Foto: Marijke Folkertsma) zijn vanwege de verdeling van het Westerschouwse en Mid- denschouwse strand in zones achterhaald. „Dat kan niet meer anno 1996," aldus ge- meentevoorlichter Geert van Breugel van Westerschouwen. „Deze nieuwe borden passen in deze tijd. Ze zijn veel vrien delijker en nodigen uit om be studeerd te worden. Het grap pige is ook dat je ziet dat mensen echt gaan staan lezen wat er allemaal op staat." De plaatsing van de nieuwe borden vloeit voort uit het be sluit van de gemeente het strand onder te verdelen in verschillende categorieën. Het strand bij De Rotonde is uitge roepen tot 'luxe strand'. „Ge nieten van zon, zee en strand met alle comfort binnen hand bereik," jubelt het bord. In concreto wil de aanduiding luxe strand zeggen dat er meer dere strandpaviljoens zijn, toi letten, douches, strandstoelen, parasols en niet te vergeten een post van de reddingsbri gade. Met de verdeling in catego rieën wordt ingespeeld op het huidige gebruik van de strand- gedeelten. Gezinnen met kin deren zoeken in de regel de kortste strandovergang op, terwijl rustzoekers er niet voor schromen om lange wan delingen - bijvoorbeeld via het Middenpad of het Verklikker pad - te nemen om een rustig stuk strand te bereiken. Vervolg op pagina 2. RENESSE - De 27-jarige man uit Eindhoven die in de nacht van zaterdag op zondag een do- demansrit door Renesse maak te, is dinsdag door de rechter commissaris tien dagen in bewaring gesteld. De man reed zondag rond mid dernacht met grote snelheid door het centrum van Renesse. Toen de politie de achtervol ging inzette liep de snelheid op tot honderd kilometer per uur. Hierbij konden publiek en po litie zich het vege lijf redden door snel opzij te springen. Buiten de bebouwde kom werd bij de achtervolging een snel heid gehaald van 140 kilome ter per uur. Pas in de buurt van Kerkwer- ve kon de man bij een wegaf- zetting tot stoppen worden ge dwongen. De man kon geen verklaring geven voor zijn rij gedrag. RENESSE - Een 25-jarigc man uit Vuglit is gisteren door de politie aangehouden, omdat hij tot vijf keer toe op een ver keersbord inreed op de Vroon- weg in Renesse. De man was blijkbaar zeer heetgebakerd. Want behalve dat hij het op het verkeersbord had voorzien, kreeg ook zijn ei gen fiets het te verduren. Tot twee keer toe gooide hij het rij wiel van boven zijn hoofd op de grond. Wat van verre komt gevlogen, wort hier wonderlyck onthaelt. Zon en warmer m HET WEER Vannacht opklaringen, weinig winden kans op mistbanken. Minimum temperatuuromstreeks Wgraden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Wind veranderlijk, zwak tot matig, rond kracht 3. VN overwegen zending van een interventiemacht naar Burundi. Eerste Patriciërs- en Piratenfestival in Zierikzee een succes. 6 VLASDAG Twaalfde editie Vlasdag in Dreischor met veel folk lore en muziek. De Looff en Van de Stigchel in Burgh-Haamstede naar finale gemengd dubbel C1 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in Renesse zes jongeren opgepakt, wegens het mishandelen van twee mannen. Het tweetal werd geschopt en gesla gen en liep verschillende kneuzingen en pijnlij ke plekken op. Het tweetal, een twintig- en 21- jarige man uit Hendrik-Ido- Ambacht en IJsselstein, maak te een opmerking in de richting van de zes jongeren, in de leef tijd van zeventien tot twintig jaar, uit Fijnaart, Zevenber gen en Standaarbuiten, over lekker samen plezier maken. De jongeren dachten voor ho mo uitgemaakt te worden, het geen ze kennelijk zo beledi gend vonden, dat ze op de vuist gingen. De twee mannen werden ge schopt en geslagen en liepen kneuzingen op en pijnlijke plekken over het hele lichaam. Ze zijn door een arts behan deld. Onder invloed De zes jongeren verkeerden al lemaal onder invloed van alco hol. Eén van hen verkeerde zelfs in een zo kennelijke staat, dat hij niet verhoord kon wor den. Ze zijn in de loop van woensdagmorgen in vrijheid gesteld, met een proces- ver baal wegens mishandeling en openbare geweldpleging rij ker. fotoboek "Vow twee cent 4 Ijl Voor twee 1 Sciionvcn cent azij •f»m eland lil n in 'n kopje VToeqcr jaren «n»i ril V i 1 Als u zich deze maand tot wederopzegging abonneert op de Zie- rikzeesche Nieuwsbode betaalt u de eerste drie maanden slechts 12,50 per maand. Daarna betaalt u een termijnbedrag afhanke lijk van uw keuze uit onderstaande mogelijkheden.* JA, ik wil (na de eerste 3 maanden a 12,50 per maand) een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KW ARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 190,00 'Indien u besluit na 3 maanden uw abonnement te beëindigen, stuurt u een briefje met uw opzegging naar onderstaand antwoordnummer. Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw i bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. GQ i j 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1