Radiospotjes over chlamydia-infecties Rumptstad presenteert nieuwe serie ploegen dier in het vizier Tussentijdse toets rijexamen vergroot kans op rijbewijs Wijkgroep Poortambacht Drie zwart/witte zusjes zijn dol op spelletjes Achtergronden faillissementen in nieuw boek van R. J. Blom Beter voorbereid en minder nerveus op examen Zestigjarig bestaan van bedrijf Onderzoek naar kwaliteit van dienstverlening verhuurders WOENSDAG 24 JULI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an derezaken waar u als burgeren wij als politie bij betrokken kunnen raken. Nog een keer alcoholvrij. De vorige keer hadden we het over de misverstanden met betrekking tot de werking van alcohol in het verkeer. Voor degenen die het voorafgaande niets zegt,hebben we nog iets anders in petto: de strafmaatregelen. De wettelijke grens is 0.5 promille of 220 microgram adem-alcoholgehalte (AAG).Die bereik je al na ongeveer twee glazen. Drink je nog een paar glazen meer, dan kan je dat je rijbewijs kosten. Dat is wel een beetje duur voor een avondje stappen. En dan heb je eigenlijk nog geluk. Want gepakt worden is natuurlijk beter dan iemand het ziekenhuis in rijden.Om over een dodelijk ongeluk nog maar te zwijgen. Als je er dus een beetje helder over nadenkt dan drink je gewoon fris wanneer je rijdt. De politie is sinds 1 februari 1992 bovendien verplicht het rijbewijs te vorderen bij een AAG van meer dan 570 mi crogram.Deze straffen gelden alleen als net de eerste keer is en er geen doden of gewonden zijn gevallen.Is dat wel het geval dan is de straf hoger. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ondernemers met slecht lopende bedrijven gaan veel te lang door met zakendoen. Daardoor ontstaat een torenhoge schul denlast die voor rekening komt van banken, leve ranciers en belastingbetalers. Slecht functionerende ondernemers zien hun eigen onkunde niet, zijn dus ook niet in staat corrigerend op te treden en ontken nen het naderend faillissement. Toch is die slechte ondernemer gemakkelijk te herkennen. Tot deze conclusie komt de bekende bedrijfsonderzoe- ker Robert J. Blom in zijn nieuwste boek Failliet! Het Onderzoek. Blom onderzocht de oorzaken van failliet gaan en kwam onder andere tot de slotsom dat de economie daar niet of nauwelijks mee te maken heeft. Wel blijken de oorzaken te liggen in slecht functioneren van on dernemers die eigenlijk nooit ,t ondernemer hadden mogen Worden. Blom analy seerde honderden faillisse menten en ondervroeg even zovele gefailleerde onderne mers en faillissementscura toren. Als gevolg van het slechte functioneren ontstaat, er al snel een hoge schuldenlast. Blom geeft aan dat de uitein delijke schuldenlast over een reeks van jaren wordt opge bouwd. De ondernemer ziet geen kans om onder die schulden uit te komen; uit eindelijk klapt de zaak en wordt het faillissement uit gesproken. De totale schade per jaar komt in de buurt van 4 miljard gulden! De onderzoeksresultaten lei den tot een scherp profiel van de slecht functionerende ondernemer; de slechte on dernemer kan dus herkend worden, op zijn/haar (beta- lings-) gedrag, het (slechte)' zakelijke handelen, de schuldenlast en niet in de laatste plaats, de nood sprong genomen te ontko men aan het onvermijdelijke faillissement. Hoewel Blom in zijn onder zoek de slechte functioneren de ondernemer feitelijk vele verwijten maakt, gaat hij ook in op de persoonlijke om standigheden van gefailleer- den. Over de slechte relatie met de curator, de ellende, de financiële neergang, schei- dingsproblematiek, de slech te vooruitzichten, de slechte woonsituatie. Kortom, over het leven na het faillisse ment. En dat blijkt slecht en triest te zijn. Maar Blom stelt dat ook die tijd voorbij gaat. Een goed leesbaar boek, be doeld voor een ieder die met het faillissement te maken heeft of daarin geïnteres seerd is. Zonder vakjargon, met vele praktijkvoor beeld en, interviews met gefail- leerden en een voorwoord van Dr. A.H.G. Rinnooy Kan. Nadere informatie via telefoonnummer 070-3810503 TRIATHLON WESTKAPELLE - In West- kapelle wordt woensdag 14 augustus de achtste triathlon van Westkapelle gehouden. Bij het evenement moet 750 meter worden gezwommen in zee, dertig kilometer ge fietst en zes kilometer gelo pen. De laatste twee afstan den worden afgelegd op de Westkappelse dijk en door het toeristisch centrum van Westkapelle. De triathlon begint om 19.00 uur. Iedere belangstellende vanaf veer tien jaar kan aan het evene ment deelnemen. Informatie en aanmelding via telefoon nummer 0118-571281. MIDDELPLATEN ARNEMUIDEN - Vanuit ha ven De Piet aan de zuidkant van het Veerse Meer wordt zaterdag 27 juli een excursie gehouden naar het natuurge bied Middelplaten. Middelplaten is eigendom van Natuurmonumenten en alleen te bezoeken via excur sies. Het gebied is rijk aan bloemen, vlinders en vogels. Na een wandeling door het gebied waar pony's grazen volgt een boottocht over de geul naar het tweede gebied van Middelplaten. De excur sie begint om 10.00 uur. Be langstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden via telefoonummer 0113- 655983. (Op werkdagen van 19.00 tot 20.00 uur). ORGELBESPELINGEN DREISCHOR - Organist Dirk Jansz. Zwart geeft don derdag 25 juli de eerste van zijn traditionele zomerse or gelbespelingen in de Her vormde kerk in Dreischor, aanvang 20.15 uur. Op het programma staan composi ties van Buxtehude, J. S. Bach, J. L. Krebs, G. Tele- mann, Mendelssohn, Jan Zwart en van de concertge ver zelf. Hierna concerteert Dirk Jansz. Zwart elke don derdagavond tot en met 22 augustus in de kerk van Dreischor. VALSE PTT-ER GOEDEREEDE - Een per soon, die zich uitgaf voor een medewerker van de PTT, drong de afgelopen week binnen in een aantal wonin gen in de gemeente Goede reede. De man drong binnen met het smoesje dat hij de PTT- aansluiting wilde controle ren. Hij keek de kamer rond en verdween weer met de me dedeling dat hij toch op de centrale moest zijn. Bij na vraag bij de PTT bleek dat de man daar niet werkt. De po litie adviseert de burgers om mensen die aan de deur ko men altijd om een legitima tiebewijs te vragen. DIEFSTALLEN OUDDORP - Aan de Bokweg in Ouddorp werden diverse planten uit tuinen getrok ken. Op een parkeerplaats op de Brouwersdam werd een auto beschadigd. Vanaf een cam ping aan de Vrijheidsweg in Ouddorp werden een horloge en een zonnebril gestolen. Vanuit de kleedruimte van het zwembad van Port Zélan- de werd een tas met kleding, geld en waardepapieren ont vreemd. Aan de Groeneweg in Ouddorp werden twee Duitse kentekenplaten ge vonden die afkomstig bleken te zijn van een Mercedes 124. die in Duitsland was gesto len. OUDDORP - In het kader van haar Vrij Veilig Cam pagne vraagt de Stichting SOA-bestrijding (sek sueel overdraagbare aandoeningen) extra aandacht voor de meest voorkomende seksueel overdraagba re aandoening: chlamydia trachomatis. Radio Goe- ree Lokaal ondersteunt de, tot eind september du rende, campagne met radiospotjes. Chlamydia-infecties komen jaarlijks in Nederland onge veer 60.000 keer voor. Meest al bij jonge heteroseksuele mannen en vrouwen. Deson danks is bij het publiek wei nig bekend over de infectie, die met name voor vrouwen ernstige gevolgen kan heb ben. Door eileiderontstekin gen als gevolg van chlamy dia worden jaarlijks ruim duizend vrouwen onvrucht baar. De campagne wordt onder steund door minister E. Borst van volksgezpndheid, welzijn en sport. Volgens haar blijft veilig vrij-gedrag het belangrijkste instrument verspreiding van het HIV/ aids virus, maar ook andere seksueel overdraagbare ziekten te voorkomen. Het bevorderen van con doomgebruik staat centraal bij de campagne van SOA- bestrijding. Hoewel steeds meer mensen met wisselende contacten zeggen condooms te gebruiken bestaan nog steeds barrières die veilig vrijen in de weg staan. Het gaat daarbij met name over problemen met het ter spra ke brengen van condooms tussen de partners en het goed om kunnen gaan met condooms. Door het publiek te informe ren over het vóórkomen van soa, de gevolgen ervan en de wijze waarop het kan wor den voorkomen hoopt de Stichting SOA-bestrijding veilig vrijgedrag te stimule ren. De stichting heeft 1996 uitgeroepen tot chlamydia- jaar. Rumptstad terracompactor RST2000F zorgt er voor dat bouwvoren gelijkmatig worden aan gedrukt. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Tijdens de viering van het zestig-jarig bestaan van het bedrijf introdu ceerde Rumptstad een nieuwe serie ploegen met een vaste snijbreedte; de zogenaamde R-serie. Het RSP2000 ploegenprogramma van het bedrijf is hier mee voltooid. Het programma omvat een complete lijn ploegen met vaste en variabele snijbreed te, voor trekkers met een vermogen van negentig tot 240 pk. De ploegen van de nieuwe R-serie zijn gebouwd volgens een modulair sys teem. Daardoor wordt het moge lijk om de verschillende com ponenten en accessoires uit te wisselen en past de ploeg zich aan aan de trekker en grondomstandigheden. De RSP2000 ploegen hebben een ruime bouw, optimale instel- mogelijkheden en een ruim assortiment aan accessoires. Terracompactor Door het gebruik van lage- druk berijdingssystemcn is het steeds beter mogelijk om in één werkgang een vlak zaaibed te maken. Het nadeel van deze werk wijze is d^t de bouwvoor niet gelijkmatig wordt aange drukt. waardoor fijnzadige gewassen slechter of trager kunnen opkomen. Om dit nadeel op te heffen ontwikkelde Rumptstad de terracompactor. Het appa raat kan zowel achter als voor de hefinrichting wor den gekoppeld. Het Rumpt- stadprogramma omvat sinds kort een eenvoudige versie van de terracompactor (de RST2000F) voor trekkers met een dubbelwcrkende fronthefinrichting. Het apparaat wordt geleverd met twee accumulatoren met kogelkranen voor een zwe vende. bodemvolgende op hanging. De druk kan wor den afgelezen op een manometer. De terracom pactor werd speciaal ontwik keld voor zavel en kleigron den. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Er zijn huurders die uitermate tevreden zijn over hun verhuurder. De jaarlijkse huurverhoging blijft natuurlijk even slikken, maar voor het overige: niets dan lof. Doen zich bijvoorbeeld tocht- of vochtproblemen voor, dan worden die bij het eerste telefoontje aangepakt. Er zijn ook huurders die het minder hebben getroffen. De Huurderslijn van de Neder landse Woonbond krijgt da gelijks telefoontjes over ver huurders die weigeren op klachten te reageren. Ver huurders die niet bereikbaar zijn; of die brieven niet of laat beantwoorden; onder houdsverplichtingen niet na komen en nog onbeschoft zijn ook. Bent u zo'n huurder en ontvangt u het bericht dat uw huur per 1 juli weer 6 of 6,5 procent omhoog gaat, dan gaat het bij u om meer dan al leen maar even slikken. Verhuurders moeten hun verplichtingen nakomen, net zoals huurders de huur moe ten betalen. De Woonbond wil weten hoe het ervoor staat met de dienstverlening van verhuurders. De ver huurders beargumenteren de hoge huurverhogingen onder meer met de kosten die ze daarvoor maken. Dan moet volgens de bond maar eens duidelijk worden wat huur ders maandelijks moet'en be talen en wat de kwaliteit is van de geleverde diensten. Daarom doet de Woonbond op dit moment een groot on derzoek naar de kwaliteit van de dienstverlening van de verhuurders. De Woon bond wil de onderzoeksgege vens gebruiken om in over leg met de verhuurders- (organisaties) te treden en in strumenten te ontwikkelen om de dienstverlening van de verhuurders te verbete ren. In het kader van het onder zoek krijgen huurders uit het hele land een vragenlijst toe gestuurd met het verzoek die in te vullen. Gevraagd wordt naar ervaringen met groot- onderhoud en renovatie; er zijn vragen opgenomen over het omgaan van de verhuur der met onderhoudsklach ten, de kwaliteit van de wo ning; de bereikbaarheid en klantvriendelijkheid van de verhuurder, de beantwoor ding van brieven, de algeme ne informatie die de ver huurder verstrekt en andere vormen van dienstverlening. Huurders die willen mee doen kunnen een briefje of briefkaart sturen naar de Ne derlandse Woonbond, Nieu we Achtergracht 17, 1018 XV Amsterdam. Vermeld daar op 'deelname huurderspa- nel'. Telefonisch opgave via telefoon (020) 5517700. Na op gave krijgt u een vragenlijst toegezonden. ZIERIKZEE - Dc Wijkgroep Poortambacht i.o heeft sinds kort een bestuur. Voorzitter is mevrouw M. Tange. Zij nam het initiatief tot de op richting van dc wijkgroep. De oprichting van de wijk groep vloeit voort uit het on derzoek naar sociale vernieu wing dat de gemeente vorig jaar in Poortambacht heeft uitgevoerd. Het onderzoek wees uit dat er grote behoef te was aan activiteiten in de wijk en een eigen accommo datie. Eind juni is een infor matieavond gehouden voor het formeren van een werk groep en het ontplooien van activiteiten. Het bestuur be staat uit voorzitter Tange, E. Perquin (secretaris), M. van Mourik (penningmeester), H. Rodenhuis (ouderen), S. Pil (PR en jongeren) en S. Hul- iekes (PR). Het bestuur krijgt ondersteuning van Ru dy Prager van het sociaal- cultureel werk. (Foto: Marijke Folkcrtsma) In het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee verblijven acht jonge katjes. Zes poesjes daarvan kunnen direct ge plaatst worden bij een baasje. Twee zwarte katertjes moeten nog een weekje geduld hebben. De drie 'meiden' op de foto zijn negen weken jong. Deze kleine zwart/witte zusjes zijn heel levenslustig; ze zijn dol op spelen. Je hoeft maar een bal letje weg te gooien of ze vliegen er al achteraan. Het is een prachtig stel. Twee lapjespoezen en een schildpadpoes kun nen ook onmiddellijk onder de hoede van een baasje worden genomen.Wie belangstelling heeft om deze lieve, speelse die ren in het gezin op te nemen, kan bellen met het asiel, tele foon 0111-417013. Er zitten 34 katten en zes honden. Hond Sa- scha is geplaatst. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - „Wanneer je een flink aantal rijlessen hebt gehad, wil je graag weten of je op de goede weg bent voor het eigenlijke exa men. Je denkt dat je reeds een hele piet bent en de instructeur is ook wel tevreden, maar hoe ver ben je nu echt? Ik wilde dat ook weten en heb in overleg met mijn rijschool de tussentijdse toets van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen afgelegd." Dankzij deze toets leerde ik mijn sterke punten kennen en de onderdelen waaraan ik nog moest werken. Door deze tussentijdse toets kon ik ge richt mijn rij-opleiding af maken. Inmiddels ben ik dan ook geslaagd voor mijn rij examen." Dat zegt Simone Goudsmit uit Brabant, de provincie waar de start van de tussentijdse toets rijexa men plaatsvond „Dankzij de tussentijdse toets wist ik ook wat mij bij het examen te wachten stond, want de toets duurt even lang als het eigen lijke examen en verloopt precies zo. En de toets wordt afgenomen door een officiële examinator van het CBR. Tijdens de toets worden alle examenonderdelen onder de loep genomen en getoetst volgens de exameneisen," verklaart Simone. Adviesformulier Nog een voordeel van de tus sentijdse toets is dat de eigen rij-instructeur meerijdt. Die ziet dus wat de leerling goed of fout doet. Na afloop van de toets geeft de examinator een adviesformulier. Hierop staan dezelfde onder werpen als op het uitslagfor mulier van het rij-examen. Per onderdeel geeft de exa minator een advies. Hij stelt dit advies trouwens op in sa menspraak met de rij-in structeur. Zo kunnen leerlin gen precies zien wat ze wèl en wat ze nog niet onder de knie hebben. En zo weten de kan didaat en rij-instructeur aan welke onderwerpen tijdens de rijlessen extra aandacht moet worden besteed. Minder nerveus Bij het rij-examen moeten ze dat adviesformulier weer meenemen. Bij twijfel over de examenuitslag kan het ad viesformulier de doorslag ge ven. Nog een positief punt van deze 'B-toets', zoals de tussentijdse toets voor het rij-examen B heet, is dat de kandidaten door deze erva ring straks bij het echte rij examen veel minder nerveus zullen zijn. Ze weten wat ze te wachten staat en zijn ge sterkt door de opgedane er varing. Ook voor het motorexamen kan een tussentijdse toets worden afgelegd. Wie bij deze 'A-toets' een positief ad vies krijgt over de voertuig- beheersing, zoals de rem proef, het rijden van het acht je en/of de cirkel, heeft daarmee meteen al een vrij stelling op zak voor deze on derdelen op het echte rij-exa men. Bovendien duurt het motorexamen met zo'n vrij stelling tien minuten korter en kost het twintig gulden minder dan een gewoon exa men. Ook voor het rij-exa men B kan men via de tus sentijdse toets vrijstellingen verwerven. Wie tijdens de Rijden onder de ogen van een echte examinatormaar nog geen echt rijexamen. TTT de bijzondere verrich tingen, zoals file parkeren, bochtje achteruit, helling- proef en straatje keren, vlek keloos uitvoert, krijgt hier voor een vrijstelling. Theoriecertificaat De tussentijdse toetsen (TTT) voor de rij-examens A en B zijn opgezet in het kader van een landelijke proef naar een idee van de 'Denktank', waarin de ABAN, ANWB, BOVAG, CBR, KNMV en het ministerie van verkeer en waterstaat samenwerken. De proefperiode loopt tot medio 1997. Om in aanmer king te komen voor de toets moeten de leerlingen een gel dig theoriecertificaat hebben en dit aan het begin van de TTT tonen. Kosten De leerling bepaalt samen met de rijschóol het tijdstip van de toets. Het CBR advi seert om de toets af te leggen als ongeveer tweederde van de beoogde rij-opleiding ach ter de rug is. Eerder opgaan voor de TTT is zonde van de moeite en van het geld. De kosten voor de TTT liggen zo'n 20 gulden lager dan de prijs voor het officiële exa men. Dit wil zeggen: 168,60 voor de A-toets en 122,80 voor de B-toets. Daar komen nog de kosten van de rij schoolbij. De rijschool kan bij het CBR een tussentijdse toets reser veren. De leerling mag kie zen waar hij of zij de toets af legt: op het dichtstbijzijnde CBR-examencentrum, of vanaf de rijschool. Dit laat ste kan alleen als de rijschool vier of acht TTT-en achter el kaar heeft gepland. Een exa minator van het CBR komt dan naar de rijschool toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7