Trainer Englebert heeft niet de makkelijkste erfenis gekregen In de schijnwerper Dolle derde dag voor Nederland WIK oefent tegen bekende opponenten Introductie Aantal deelnemers voor wielerronde gehalveerd Den Ouden/Dettingmeyer eenvoudig naar laatste vier DINSDAG 23 JULI 1996 NR 26013 Nieuwe oefenmeester Zierikzee keert terug op Schouwen-Duiveland Jan Englebert, de nieuwe trainer van Zierikzee, begint vrijdag met de eerste training van zijn ploeg. In de eerste vier weken is het motto gelijke monniken, gelijke kappen,,Een eerste en tweede elftal ken ik niet," verduidelijkt hij zijn werkwijze. (Foto: Marijke Folkertsma) STEENBERGEN - Een kampioenschap, een pe- riodetitel, deelname aan de nacompetitie, zes spelers - en niet de minste - weg, maar twee er voor terug. Jan Englebert, de nieuwe kapitein van voetbalvereniging Zierikzee, is nog net niet op een zinkend schip gestapt. Hij moet echter wel roeien met de riemen die hij heeft. Zijn voorganger Jan Meul- meester heeft afgaande op de prestaties een keurig curricu lum vitae achtergelaten. Ech ter, met zijn vertrek naar De Meeuwen in Zoutelande heb ben nog eens zes andere voet ballers Zierikzee voorlopig vaarwel gezegd. En Englebert zit ermee opgescheept. Het baart de inwoner van Steenbergen geen zorgen. Toch kijkt hij met enige weemoed terug naar de vertrokken per sonen. Willem Lafeber, de doelman en gestopt vanwege rugproblemen, was in de ogen van de geboren Hagenaar de beste keeper in de klasse van Zierikzee en een belangrijke pion in het elftal van Zierik zee. Marco Saman, rechtsback, is een bijtertje dat anderen be ter laat voetballen. Kees Verwest en Patrick de Broekert waren volgens Engle bert min of meer vaste krach ten. Voor de naar Goes ver trokken Erwin Nelissen en Patrick Roggeband had Engle bert een mooie toekomst voor ogen. ,,Ik had de intentie om hen beter te laten voetballen. Nelissen kan bijvoorbeeld ook achter de spitsen goed uit de voeten." Kwaliteit Helaas voor Englebert kwa men er maar twee spelers voor terug. Eén van hen is Leon Hendrikse van WIK, een grote onbekende voor Englebert. De oefenmeester is zich ervan be wust dat Zierikzee aan kwali teit heeft ingeboet. Zoveel re aliteitszin bezit hij wel. ,,We moeten het hebben van een goed collectief zonder spelers aan te kopen of aan te trekken. Als je betaalt, moet je iedereen gelijk betalen. Als je het niet doet, kom je niet in de eerste klasse. Dan heb je meer kwali teiten nodig." Overigens wil Zierikzee op langere termijn wel weer hogerop. Englebert is geen onbekende voor het voetbal op Schouwen- Duiveland. Voordat hij tien jaar geleden Bruse Boys train- de, had hij al een aantal clubs gehad. Zijn loopbaan als speler begon als ventje van tien jaar bij het Haagse LENS (Lenig en Snel). In Den Haag lag in 1947 zijn wieg. Tot zijn 32e voetbal de hij daar, van de jeugd tot bij de senioren. Met het eerste elf tal promoveerde hij van de vierde naar de eerste klasse. Na zo'n lange tijd bij LENS te hebben gespeeld, heette het moeilijk afscheid nemen. Het op en neer reizen van Steenber gen naar Den Haag en vice ver sa en zijn werk als vertegen woordiger deden hem beslui ten in Steenbergen te gaan voetballen. Hij kwam ook hier in het eerste terecht en maakte uiteindelijk de keuze trainer te worden. In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op deze pagina verschijnt. Spor ters die in het weekeinde een opmerkelijke prestatie hebben geleverd of in de komende dagen aan een belangrijk eve nement meedoen worden uit genodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat John Quaak 'In de schijnwerper'. De hardloper uit Haamstede sukkelt de laatste tijd met blessures. Zijn deelname aan de Bombokaal in zijn woonplaats, aanstaan de donderdag, staat op losse schroeven. Naam: John Quaak. Geboren: 18-3-1961 in Zierikzee. Woonplaats: Haamstede. Sport: Hardlopen. Partner: Sylvia van de Avoird. Club(s): DFS, Delta Sport. Beroep: PTT-beambte. Hobby's: Weinig, hardlopen. Favoriete sporten: Alles, als het maar sport is. TV-programma's: Goede series. Geen Bold hè. Kranten/tijdschriften: Algemeen Dagblad, Zierikzee- sche Nieuwsbode. Muziek: Van alles door elkaar. Eten: Bami met satésaus Drinken: Ik drink geen alcohol. Uitgaan: Doe ik bijna nooit. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: De Domeinen. Favoriete stad in Nederland: Amsterdam. Vakantie: Wintersport. Geloof: Nederlands Hervormd. Heeft hekel aan: Verplichtingen niet nakomen. Slechtste eigenschap: 's Morgens heb ik een slecht humeur, zegt mijn vrouw al tijd. Beste eigenschap: Ik wil altijd tot het einde gaan, altijd winnen. Kost me nu mijn blessure. Mooiste sportmoment: Dat ik 'New York' gelopen heb (1989). Vervelendste sportmoment: Blessures krijgen. Blessures: Ja, nu een kuitblessure. Sportief doel: Marathon onder de 2.30 uur lopen. Sportvrouw/sportman uit de regio: Mijn zoontje met tennis. Beste trainer: Gerrit Klip bij DFS. We train den nooit, maar werden wel kampioen. Delta Sport: Alleen atletiek. Concurrentie: Mijn neef Kees. Rachid Ben Meziane: Geèn commentaar. Hardlopers zijn doodlopers: Nee, als je maar met je hoofd loopt. Waar blijf je voor thuis: Voor een goede film. Daar kom ik zelfs voor uit mijn bed. Olympische Spelen: Dat vind ik onwijs mooi, ik kijk er tot half drie naar. Bang voor: Om een blessure te krijgen. Toekomst: Gezellig doen, lekker trainen, met mijn vrouw en kinderen op vakantie gaan. Met de benodigde papieren op zak proefde hij als jeugdtrai ner van Tholense Boys aan het trainersvak. WHS was zijn eer ste 'echte' club als hoofdver antwoordelijke voor een selec- tiegroep. Onder zijn hoede speelde Theo Moerland, de scheidende trainer bij Bruse Boys. Bij deze club kwam hij na WHS terecht. Drie jaar lang speelde hij met het elftal uit Bruinisse in de tweede klasse. Het was de tijd van Cees Wil- lemse (trainer SKNWK), Wim Geluk en uiteraard - wie kent ze niet - de familie Van den Berge, Jacob, Tonnie_Fred en Jaap. Tussen Bruse Boys en Zierik zee 'bezocht' Englebert Tho lense Boys, het Tilburgse RKTVV en SPS. Vorig jaar deed hij niets, op voetbalge- bied dan. Dat Zierikzee bij hem aanklop te, was wel het laatste dat hij verwachtte. Englebert was al in een ver gevorderd stadium met Seolto uit Zevenbergen. „Dat zag er goed'uit. Het was een moeilijke keuze. Ik heb twee gesprekken gehad met Zierikzee." Gevoelsmatig koos hij voor Zierikzee. „De club heeft een bepaalde traditie en had in het verleden een goed elftal. Met Zeeuwen kan ik beter uit de voeten dan met Brabanders." Er waren wel tijden dat verenigingen uit de omgeving van Steenbergen hem vroegen. Het kwam er om welke reden dan ook nooit van. In zijn woonplaats Steen bergen is hij nooit gevraagd. „Je moet geen club trainen waarije woont," vindt Engle bert. Bij voetbalvereniging Zierik zee start Englebert niet be paald gelukkig op de eerste training van vrijdag. De kalen de coach mist de al genoemde zes vertrokken personen en drie man, John van der Have, Barry Hage en Marco Jonker, ontbreken vanwege vakantie. Spaanse bar Het is niet één, twee, drie ge zegd dat dit trio vanuit-een Spaanse bar, of waar in Euro pa ze ook geweest mogen zijn, zomaar hun kicksen aan kun nen trekken en een basisplaats opeisen. Englebert kent in de eerste vier weken van de voor bereiding geen onderscheid tussen het eerste en tweede elf tal. „Omdat ik het tweede elf tal zondags niet kan zien, voeg ik ze het hele seizoen door op trainingen samen." Natuurlijk heeft Englebert ideeën over hoe hij Zierikzee wil laten voetballen. Als voor beeld neemt hij de wedstrijd tegen MOC'17 in Bergen op Zoorh. Daar klopte alles, aldus Englebert. Het liefst zou de trainer een ploeg willen zien die een mix heeft van een aan vallend Zierikzee en Bruse vechtlust. Bovenal pretendeert Engle bert een eerlijke trainer te zijn. Een paar keer absent op een training betekent geen basis plaats. „Pietje of Klaasje, dat maakt me niet uit." Graag zou de Steenbergenaar zijn selectie een instelling meegeven die hij vroeger had. „Ik deed er alles voor. Ik heb altijd hard ge traind, niet gerookt en gedron ken en zaterdagavond niet stappen. Als iemand er door de week niet voor leeft, heeft trai nen geen zin." Een tikkeltje ouderwets misschien? Hij geeft het onmiddellijk toe. Englebert gaat nog even door. „Als iemand om zes uur naar zijn nest is gegaan, moet hij het eerlijk zeggen. Dan ga ik met de jongen verder die het wel op kan brengen." Eerlijkheid siert de mens. Zo ook Jan Eng lebert. ZIERIKZEE - In aanloop naar de komende voet balcompetitie stelt de Zierikzeesche Nieuwsbo de de nieuwe trainers, die niet van Schouwen- Duiveland komen, voor. Jan Englebert is de laat ste in een serie van drie verhalen. De Steenberge naar is geen onbekende voor het Schouwen-Dui- velandse voetbal. Tien jaar geleden trainde hij Bruse Boys. Jan Meul- meester, de voorganger van Englebert, heeft geen makkelijke erfenis ach tergelaten. Zes spelers verlieten de vereniging. In de eerste twee afleve ringen kwamen Pim Po- tappel (Brouwershaven) en Alexander van Keulen (Bruse Boys) aan de beurt. Begin september besteedt de Zierikzee sche Nieuwsbode aan dacht aan alle voetbal clubs op Schouwen- Duiveland met voorbe schouwingen, indelingen en selectiespelers. Renners laten Bruinisse schieten BRUINISSE - De dertigste uitvoering van de wielerronde van Bruinisse voor amateurs op donderdag 25 juli staat veel minder in de be langstelling dan vorig jaar. Slechts dertig cou reurs hebben zich tot nu toe aangemeld. In 1995 mocht het organiserende comité twee keer zo veel wielrenners ontvangen. Volgens organisator Teun van Zalm is de matige belangstel ling een landelijk verschijnsel. „De professionals komen niet meer tot aansprekende presta ties," geeft Van Zalm als oor zaak aan. Een beetje gelijk heeft hij wel. Op drie etappeze ges van de afgelopen Tour na hebben de Nederlandse ren ners in het voorseizoen weinig laten zien. Als plaatselijke trekpleister staat Arnold Duinhouwer uit Brouwershaven aan de start. Zijn voornaamste concurren ten komen uit Brabant: Wilf red Bastiaanse en Eric de Crom (Hoogerheide), Toine den Bra- ber (Fijnaart), Rini Sestig (Oosterhout) en Mario van Vlimmeren (Hoeven). Peter Mol (Kapelle) en Frangois Franse (Kwadendamme) zijn de Zeeuwse troeven. Het programma in Bruinisse begint om twee uur met een dikke bandenwedstrijd voor kinderen in diverse leeftijds klassen, om half vijf gevolgd door een criterium voor cyclo- sportieven waarvoor zich 43 personen hebben ingeschre ven. Een omnium voor de elite amateurs besluit de wielerdag in Bruinisse. Vanaf zes uur worden er vijf onderdelen af gewerkt: een tijdrit, een pun- tenkoers, een rit in lijn, een cri terium en een afvalkoers. BURGH-HAAMSTEDE - C. den Ouden en W. Dettingmeyer jr. hebben zich in het gemengd dubbel Cl van het tennistoernooi op TC Wester- schouwen simpel voor de halve eindstrijd ge plaatst. Het koppel deed dit ten koste van het duo Van Dorn/Van Dorn, 6-3 6-3. R. den Ouden en J. van de We tering hielden stand in het he- rendubbel Dl. Het als tweede geplaatste koppel was in twee sets te machtig voor J. Koorn en C. Krowinkel. Uitslagen open dubbeltoernooi TC Westerschouwen GDC1: Den Ouden/Detting- meyer jr.-Van Dorn/Van Dorn 6-3 6-3. HDC2: Smits/Van de Stigchel- Vrij/Folmer 6-3 1-6 6-4. DDC2: Klaver/Platschoore-De Vlieger/'t Mannetje 6-1 0-6 6-4. GDC2: Kort/Kort-Van Rooy/ Nou wen 6-2 6-4. HDD1: Prins/Prins-Hoare/ Van Wijk 6-3 6-3, Dool/Schijf- Van der Linde/Wels 6-4 7-5, Vermeulen/Bakker-Roda/Vis- ser 6-3 6-4, Den Ouden/Van de Wetering-Koorn/Krowinkel 6- 3 6-2. DDD1: Heersche/Kort-Ci- troen/ Smits 6-16-2. GDD1: Vermeulen/Vermeu- len-Veerhoek/Wielaart 6-2 6-3. HDD2: Schiettekatte/De Vos- Speksnijder/Speksnijder 6-3 6- 2, Meuldijk/Boelen-Fokke/ Visser 6-3 2-6 6-4. GDD2: Van Noort/Monkau- Straal/Straal 2-6 7-5 6-4. DD veteranen: Krabbendam/ B i j de vaate-Vleeshou wers/ Schenk 6-16-2. GD veteranen: Hollander/Hol lander-Citroen/Schuiten 6-4 6- 2. ZIERIKZEE - WIK blijft in de voorbereiding op de voetbalcompetitie dicht bij huis. De ploeg uit Kerkwerve heeft vijf opponenten uitgeko zen om warm te draaien: Tholense Boys, Bruse Boys, Stavenisse, Brouwershaven en Duive- land. Dreischor heeft Bruse Boys ook weten te strikken. De ploeg van Toine Tiggelman speelt verder tegen MEVO, de tweede selectie en AZC. Renes- se begint op 18 augustus met een oefenwedstrijd tegen het derde van RCS. Jong Ambon, Zeeland Sport en Vierpolders zijn de andere sparringpart ners in aanloop naar de compe titie. Oefenprogramma WIK, 10 augustus: Tholense Boys-WIK, 17 augustus: Bruse Boys-WIK, 24 augustus: WIK- Stavenisse, 27 augustus: WIK- Brouwershaven (of tweede be kerronde), 31 augustus: Duiveland-WIK (of derde be kerronde). Dreischor, 15 augustus: MEVO- Dreischor, 18 augustus: Drei schor 1-Dreischor 2, 25 augus tus: Dreischor-AZC, 27 augus tus: Dreischor-Bruse Boys. Renesse, 18 augustus: RCS 3- Renesse, 23 augustus: Renesse- Jong Ambon, 25 augustus: Re- nesse-Zeeland Sport, 31 augustus: Renesse-Vierpol ders. ATLANTA (ANP) - De derde dag van de Olym pische Spelen heeft de medailleban bij Neder land doorbroken. Het was meteen goed raak. De nationale vertegenwoordiging, die de eerste twee dagen in Atlanta teleurstelde, bracht het totaal in één klap op drie bronzen plakken. Tot groot genoegen van chef de mission André Bol huis, die een zucht van verlichting slaakte. Claudia Zwiers had de pri meur bij het judo. Zij eindigde als derde in de klasse tot 66 ki logram. Even later volgde Mark Huizinga bij de mannen in de categorie tot 86 kg haar voorbeeld. Daarmee drongen zij het tegenvallende optreden op de eerste dag van de grote favoriete in het zwaargewicht, Angelique Seriese, volledig naar de achtergrond. Kirsten Vlieghuis voegde daar bij het zwemmen nog een bron zen medaille aan toe. Ze lever de die prestatie op de 400 meter vrije slag met een nationaal re cord, 4.08.70. Het oude record van 4.09.40 van Annelies Maas stond sinds 1977 in de boeken. Carla Geurts eindigde als zes de. Gezeur „Nu zijn we eindelijk van dat gezeur af over het moeten win nen van medailles," verzucht te Bolhuis. „Toen om negen uur de Spelen begonnen, vroe gen ze me om kwart over negen of er al een medaille was ge wonnen." Bij de huldiging van de judoka's wond de ex-hoc- keyer zich op over het verkeer de vlagvertoon. In plaats van rood, wit, blauw hing de drie kleur blauw, wit, rood... „Op de tribune zitten notabene de minister-president en een staatssecretaris. Na de huldi ging heb ik gevraagd de vlag om te draaien. Dat weigerde de organisatie echter. Zo ziet de Nederlandse vlag er uit, zei men. Zij wisten het allemaal beter. Het is hier werkelijk een hel." Pieter van den Hoogenband eindigde voor de tweede keer in het zwemtoernooi als vier de. De 18-jarige Eindhovenaar overtrof zichzelf in het ko ningsnummer bij de mannen, de 100 meter vrije slag. Hij ves tigde een fraai nationaal re cord met 49,13 seconden, slechts 0.11 seconde langzamer dan de bronzen Braziliaan Bor- ges. Het goud was net als in 1992 (Barcelona) voor de Rus Alexander Popov, het zilver ging naar de Amerikaan Gary Hall jr. Nationaal record Van den Hoogenband was zon dag op de 200 meter vrije slag ook al als vierde geëeindigd. Ook toen was de afstand tot de bronzen medaille een knipoog, elfhonderdsle seconde. In de laatste zwemfinale van de dag eindigde ook de estafetteploeg 4x100 m vrij vrouwen als vier de. Marianne Muis, Minouche Smit, Wilma van Hofwegen en Karin Brienesse zorgden met 3.42,40 voor een nationaal re cord. De waterpolöploeg ging voor de derde achtereenvolgende maal kopje onder. Na de neder lagen tegen Joegoslavië (8-11) en Spanje (7-8) was ditmaal Hongarije te sterk (8-10). De ploeg van Hans van Zeeland verspeelde tot twee keer toe een voorsprong. Nederland moet de resterende duels met Duitsland en Rusland winnen om zich alsnog voor de kwart finales te plaatsen. Dan deden de honkballers het beter. Zij sloegen in de tweede wedstrijd toe tegen Australië (16-6). Daarmee poetste de ploeg het openingsverlies te gen Japan (2-12) uit. Nederland stond na de eerste inning al met 8-0 voor. De volleybalvrouwen en soft- balploeg liepen tegen de twee de nederlaag aan, beide tegen de Verenigde Staten. Na een goed begin verloor het volley balteam met 1-3 (15-12 10-15 15- 17 7-15). Het eerste treffen met China was al met 0-3 verloren gegaan. De softbalwedstrijd ging met 0-9 verloren. Eerder waren de softbalsters uit Ja pan te sterk voor Oranje (3-0). Bij de roeiers was het eerste optreden van de zo geroemde Holland Acht indrukwek kend. De equipe, favoriet voor het goud, won in de series en plaatste zich rechtstreeks voor de eindstrijd. De lichte dubbel twee en dubbel vier mannen gingen over naar de halve fina les. Het zeiltoernooi ging wegens de ongunstige weersomstan digheden slechts ten dele door. De soling van de broers Potma en van Hettinga eindigde in de eerste race als achtste, Finnzei- ler Roy Heiner kwam niet ver der dan de 21e positie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7