Oude Glorie dichters Kleurrijke fuchsiashow in tuin van familie Hofman te Looperskapelle j* Mosselen donderdag eindelijk in winkel Uitstel mosselseizoen roept vraagtekens op Fietsrally Moermansk- Zaandam Vliegtuig slaat over de kop DINSDAG 23 JULI 1996 NR 26013 S ■TiBiiigjBi»» iWWi FOTO MARIJKE FOLKERTSMA Beslist geen oude vrouwtjesplant'' LOOPERSKAPELLE - „Ik strooi overal geluk, ik breng een stekkie van de fuchsia..," zong Hettie Blok destijds uit volle borst in 'Ja Zus ter, Nee Zuster'. Wie één dezer dagen een bezoek brengt aan de tuin van de familie Hofman aan de Kapelleweg 27 in Looperskapelle, loopt grote kans aan dit liedje herinnerd te worden. Tot en met woensdag 24 juli wordt daar de fuchsia show gehouden van de Zeeuwse Fuchsia Vereni ging. tjesplant hoor," haast hij zich te zeggen; blijkbaar wordt die term soms ook gebruikt. Hoewel het koude voorjaar oorzaak is van het feit, dat sommige soorten thans nog groen zijn, is Hofman toch ge lukkiger met dit weer dan met de hitte van vorig jaar. Een fuchsia heeft het niet zo op brandende zon en dient daar dan ook met schaduwgaas te gen beschermd te worden. Met de huidige temperaturen krijgt alle te pronk staande kleurenpracht 's avonds een waterbad en een verfrissende douche. De fuchsiashow vormt een hoogtepunt binnen het seizoen van de Zeeuwse Fuchsia Ver eniging. Het evenement biedt de leden de mogelijkheid el- kaars kweekresultaten te be kijken en verder is het een mooie manier voor de vereni ging om naar buiten te treden. De tuin van de familie Hofman vormt een idyllische pleister- De heer Jan Hofman maakte vroeger als banketbakker in Krimpen aan den IJssel bloe metjes van marsepein. Sinds hij van zijn levensavond geniet in Looperskapelle kweekt hij fuchsia's. Hij beschikt over een fraaie tuin en omdat het voor de Fuchsia Vereniging vaak moeilijk is een geschikte locatie te vinden voor de jaar lijkse show, stelde Jan zijn hof graag beschikbaar. Ruim 25 leden, van Vlissingen tot Tholen, brachten ruim 250 soorten fuchsia's bijeen daar in de tuin aan de Kapelleweg. Dat is overigens niet eens zo veel, want volgens Hofman zijn er wel drie- a vierduizend soorten. 'Bellenplant' Hofman bevestigt, dat een fuchsia in de volksmond vaak 'bellenplant' wordt genoemd. ,,Maar het is geen oude vrouw plaats zowel voor de ware fuchsialiefhebber als voor de toevallige passant. Hofman ..vond zijn bur.en bereid pap-, keerfaciliteit te bieden. Be stuursleden van de Fuchsia Vereniging zijn elke dag aan wezig om de vereniging te pro moten en om potten en stekjes te verkopen. Met d^e ledenwer ving verloopt het, volgens Hof man, thans heel succesvol. Nieuwe leden behoeven overi gens niet per se 'groene vin gers' te hebben. Ze krijgen bij toetreding een informatie boekje om hen wegwijs te ma ken bij het kweken en verzor gen van fuchsia's. Spint en de witte vlieg zijn nare bezoekers voor deze bloemrijke plant. De taxuskever is een ware vijand. Deze zwartbruine kever vreet ronde gaten in het blad en las tiger nog zijn de larven, die in de potgrond leven en de wor tels aantasten. Als bestrij dingsmiddel wordt aangera den: een omgekeerd bloem potje met hooi, Curator of met Aaltjes. De leden ontvangen verder zes maal per jaar het verenigings blad 'Swingtime', uiteraard genoemd naar een fuchsiaras. Tijdens de 'ledenbijeenkom sten worden gastsprekers uit genodigd en deskundige kweek- en bemestingsadvie zen verstrekt. Complimenten „Complimenten hoor; we heb ben nog nooit zoveel soorten bij elkaar gezien. En niet com- mercieel, dat is opk heel pret- i'Otig."-. Hpfman ne<3fpt,tevreden deze enthousiaste reactie van een echtpaar uit het midden van het land in ontvangst. Vo rige week donderdag werd de fuchsiashow geopend en de be langstelling blijkt behoorlijk groot tot nu toe. Hofman heeft speciaal een terrasje in zijn tuin ingericht om de bezoekers gastvrij te ontvangen.Desge wenst geven de aanwezige des kundigen een toelichting op al het moois in de tuin. De Walz Jubelteen blijkt een geliefde fuchsia, Helaas zijn daar nou net vrijviel geen stek jes van verkrijgbaar. Een rondgang door de tuin leert, dat fuchsia's beslist niet alleen rood getint zijn, maar in talrijke varianten bloeien. Van dieppaars tot wit, hoewel de roodachtige tinten vaak wel overheersen. Een ongeculti veerde fuchsia uit Zuid-Azië houdt zich dapper in de zonni ge tuin, hoewel hij het, volgens Hofman, niet echt naar zijn zin heeft. De plant hoort thuis op veel koudere hoge bergtoppen. De Cheers toont zich een snelle vertakker en de Eleonar Leyt- ham laat zich kennen als een trotse, vrij ongenaakbare fuch sia. „Als je haar groei wilt begelei den en de knoppen eruit haalt, houdt ze plots haar bloemen achterwege." Hofman raakt niet uitgepraat over al dat fraais in zijn tuin. Kijkje in de fuchsiatuin bij de familie Hofman. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - In de Rus sische havenstad Moermansk aan de Barentszzee vertrekken volgende maandag achttien Nederlanders op de fiets naar Zaandam. Ze doen samen met twintig Russische doorbijters mee aan de Peter de Grote fietsrally. Zes weken later ho pen ze in Zaandam aan te ko men. Dan hebben ze 4821 kilo meter in de benen zitten. De rally wordt gehouden om dat het 300 jaar geleden is dat tsaar Peter de Grote Neder land bezocht en bij terugkeer in eigen land naar Nederlands voorbeeld een marine in dienst stelde. Als de fietsers op 7 sep tember in Zaandam aanko men, starten gelijktijdig offi ciële manifestaties in St. Petersburg en in Zaandam, ter gelegenheid van het Peter de Grote jaar. De Nederlandse deelnemers, die twee dagen voor de start in Moermansk met een C-130 Her cules transportvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht vanaf vliegbasis Eindhoven samen met vijf begeleiders naar Rusland worden gevlo gen, hebben per persoon 10.000 gulden sponsorgeld ingeza meld. Dat geld komt ten goede aan het ziekenhuis van de stad Severomorsk. De Hercules vervoert ook hulpgoederen en speelgoed voor de kinderafde ling van het ziekenhuis. APELDOORN (ANP) - Een 27- jarige vlieger uit Apeldoorn is maandag tegen de avond tij dens het uitvoeren van een noodlanding bij Apeldoorn over de kop geslagen. Hij bleef op wat schrammen na onge deerd. Het vliegtuigje was opgeste gen van het vliegveld Teuge en kwam tijdens de terugtocht van een reclamevlucht langs de kust door nog onbekende oorzaak in moeilijkheden. Bo ven Apeldoorn viel de motor uit. De vlieger gooide zijn sleep af en wist de bebouwing juist te vermijden: hij landde in een aardappelveld dat direct aan de bebouwde kom van Apel doorn grenst. Volgens de poli tie scheerde hij laag over de huizen. Het 90 vierkante meter tellende spandoek kwam in een boom terecht. Het toestel, een Pipercup, kwam op zijn kop in de klei te recht. De piloot zat alleen in het vliegtuigje, een dubbeldek ker. Over de schade kon de po litie na het ongeval weinig zeg gen: een woedende stier belette de agenten lange tijd het wrak te naderen. YERSEKE - De echte Zeeuwse mosselen zullen donderdag, na drie weken uitstel, eindelijk in de winkel liggen. De mosselverwerkingsindus trie in Yerseke draait sinds dinsdag op volle toeren om de mosselen te reinigen, te sorteren en te verpakken. Mosselverwerkingsbedrijf Aquamossel in Yerseke begon het nieuwe seizoen dinsdag ochtend met een geheel nieuw systeem. Het proces is erop ge richt de schelpdiertjes omzich tiger te behandelen. „Bij de ou de verwerkingsmethode heeft een mossel een houdbaarheid van drie tot vier dagen. Met dit systeem blijven ze gegaran deerd zes dagen goed", verze kert directeur L. Dingemanse. In plaats van ketels waarin de schelpdieren rondtollen voor een schoonmaakbeurt ge bruikt Aquamossel nu een rus tiger „wasstraat" van borstels en een machine die de baarden van de mosselen zonder al te veel geweld verwijdert. „Mos selen zijn stressgevoelig", legt Dingemanse de nadelen van de ketels uit. „Bij elke tik laat een mossel water los en dat wa ter in de schelp heeft invloed op de smaak en houdbaar heid." Na een handmatige laatste controle belanden de schelp dieren in een koelbaan waar ze op een temperatuur van 1 graad Celsius komen. Op die temperatuur gaan ze in de ju ten baaltjes de koeling in. De vijftig werknemers van Aqua mossel kunnen op die manier 15.000 kilo mosselen per uur verwerken. De langere houdbaarheid is van groot belang voor de ex port naar landen als Duits land, Frankrijk, België en Luxemburg, maar ook voor de binnenlandse handel, aldus de directeur van het Yersekse be drijf. Een team van Aquamos sel ontwierp het nieuwe sys teem in samenwerking met een machinebedrijf. Voor de on derneming betekende het nieu we systeem een investering van 7,5 miljoen gulden. BRUINISSE - De mosselkwekers (en een hande laar) in Bruinisse hebben geen begrip voor de starre houding van de verenigde mosselhande laren in Yerseke. Terwijl de Zeeuwse kwekers ervan overtuigd zijn dat zij volop mosselen van een goede kwaliteit kunnen leveren, blijft de handel in Yerseke consequent nee verkopen. Tenminste, wat het product van eigen bodem betreft. „Want", zei voorzitter W. van den Berg van Algemeen Vis- sersbelang: „Wanneer men be denkt dat diezelfde handela ren hun beste klanten wel bedienen van mosselen afkom stig uit allerlei verschillende gebieden in Europa, terwijl de kwaliteit van onze eigen mos sel goed genoeg is, moet men toch allerminst vraagtekens zetten bij de huidige gang van zaken." Tijdens een inleiding voor le den en(genodigden ventileerde Van den Berg afgelopen zater dag ongezouten kritiek op het besluit van de handel. Niet al leen de kwekers zijn namelijk teleurgesteld. Ook de afne mers in de horeca en de detail handel klagen steen en been omdat zij een stuk omzet mis sen. Uit de woorden van mos selkweker Van den Berg bleek dat hij, als een van de eerste aanvoerders, er geen spijt van heeft er voor te hebben gezorgd dat er voldoende mosselen van een goede kwaliteit op de Bru- se Visserijdagen aanwezig wa ren. „Naar ik heb vernomen is er alleen vrijdag al 1.500 kilo mosselen gekookt en ook de ge bakken mosselen zijn een groot succes", aldus Van den Berg. Vooruitblikkend op de ge meentelijke herindeling riep burgemeester A. Vogelaar de vissers op om alert te blijven voor wat de belangenbeharti ging van de mosselsector be treft. De tijd dat het Bruse ge meentebestuur voor de vissers op de bres heeft gestaan is bij na voorbij. Vogelaar adviseer de om samen met de zusterver eniging Helpt Elkander uit Zierikzee aan de politieke bel te gaan trekken. Vanaf begin september tot half oktober zullen in de soap-tele visieseries Goede Tijden, Slechte Tijden en Goudkust re gelmatig mosselen opdoemen. Wekelijks een eet- of kookmo- ment te zien zijn. Directeur L. Lucas van het Mosselkantoor in Yerseke maakte dat zater dag in Bruinisse bekend in een inleiding over mosselpromo tie. De visdetailhandel vormt in de promotie van de mossel nog steeds een zwakke schakel. De detailhandel moet daarom in de ogen van Lucas enthousias ter met mosselen aan de slag. „De productkennis laat hier en daar te wensen over. Om dit te veranderen zullen de detaillis ten worden uitgenodigd voor een 'studiedag' in Yerseke." 0) 0) Geloof en oorlog Moet er zoveel gestreden worden Bepaalt dan het geloof je lot Moet er zoveel geleden worden Het gaat toch om één en dezelfde God, En die God vraagt alleen maar liefde Liefde voor je medemens In vrede met elkaar te leven Dat is die echte God Zijn wens. Katholiek, Joods, Protestants of Boeddha Hoe je ook je geloof belijdt Het enige echte ware is toch Dat men zich in zijn geloof verblijdt. Ik weet wel, oorlogen zijn er altijd geweest Door de eeuwen heen is er geleden Maar dat moet dan wereldwijd Met praten en daden worden bestreden. Als dat kon, dat zou volmaakt zijn Maar dat zijn wij mensen niet Maar kunnen we misschien iets helpen veranderen Aan dit eindeloze verdriet Dat kinderen, jonge mannen, ouden van dagen Zo moeten lijden door dit geweld Laten hen de leiders toch eens inzien Hoe droevig het met het mensdom is gesteld. C. J. v. d. Maas Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgoven von de Ziérikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten oon een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kon deze opsturen noor de Zierikzeescbe Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plootsen Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam von de schrijver of schrijfster stoot onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5