Kermis in Renesse Kans subsidie brengt kanoroute door Duiveland stuk dichterbij Ministerie wacht gegevens over gekkeschapenziekte af Oud speelgoed en spelletjes in Museum de Blikvanger Roken levert schatkist 2,6 miljard op Politie houdt man aan in een gestolen auto Diepte en breedte watergangen kunnen problemen opleveren Drie auto's beschadigd bij aanrijding in file Expositie Joop Olthuis Onderzoek naar verduistering IJ-festival DINSDAG 23 JULI 1996 NR 26013 3 Verwachting t/m zaterdag 27 juli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412449 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Infevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid. temp. 19 graden Windkracht n.west 4 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp.10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht z.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juli Zon op 05.50, onder 21.40 Maan op 15.18, onder 00.42 25 juli Zon op 05.52, onder 21.39 Maan op 16.28, onder 01.14 Volle Maan: 30 juli (12.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Regen- en onweersbuien kondigden vandaag een overgang aan van droog en warm naar koeler en buiig weer. Morgen en donderdag is het wisselvallig en op veel plaat sen wordt het nog geen 20 graden. De minimumtemperatuur is komen de nacht omstreeks 12 graden. In het hele land komen buien voor, waarbij het ook onweert. Misschien doen zich ook nog windstoten voor. Morgen overdag blijft het bufig en de zon schijnt slechts sporadisch. Bij een frisse matige westenwind wordt het niet warmer dan een graad of 18. Het koele buiige weer hangt samen met een lagedrukgebied dat zich het afgelopen etmaal ontwikkelde bo ven het kanaal en nu boven de zui delijke Noordzee ligt. Morgen veran dert het lagedrukgebied nauwelijks van positie. Pas donderdag trekt het langzaam weg naar het oosten en vult daarbij geleidelijk op. Vrijdag krijgen we te maken met een uitloper van een hogedrukgebied en verdwij nen de buien. Echter niet voor lang want in de loop van het weekeinde nadert een nieuwe storing ons land. DEN HAAG (ANP) - De schat kist houdt jaarlijks 2,6 miljard gulden over aan de consumptie van tabak. Dit is het saldo van de opbrengsten van accijnzen en btw (2,3 miljard) en de di verse kosten die het roken met zich meebrengt (735 miljoen gulden). De negatieve effecten van ro ken hangen vooral samen met de kosten van de gezondheids zorg. Het NEI becijfert deze in 1992 op 859 miljoen gulden. Vrijdag Zaterdag Omdat de brug over de Greve- lingensluis open stond, ont stond er een file tot midden op de dam. Deze file werd te laat opgemerkt door een 27-jarige man uit Spakenburg. Hij bot ste eerst op de auto van een 54- jarige man uit Kamperland. Toen deze vervolgens naar links stuurde, botste de Spa kenburger ook nog op de auto van een zestigjarige man pit het Duitse Solingen. Twee au to's moesten worden wegge sleept. Er raakte niemand ge wond. Op de Stoofweg in Renesse kwamen twee auto's met el kaar in aanraking op een inrit. Een 21-jarige vrouw uit Zierikzee wilde ach teruit het erf verlaten, terwijl op hetzelfde moment een ne gentienjarige vrouw uit het Duitse Meckenheim achteruit het erf op wilde rijden. Er werd alleen materiële schade, veroorzaakt. BRUINISSE - Bij een kop/staartaanrijding op de Grevelingendam raakten gisteren drie au to's beschadigd. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een automobilist een file te laat op merkte. YERSEKE - De politie heeft vannacht in Yerse- ke een man aangehouden in een gestolen auto. De bestuurder kon geen papieren van hemzelf of de auto tonen. Tevens bleek het portierslot van de auto geforceerd en ontbrak het contact slot. DEN HAAG (ANP/RTR) - Het ministerie van Volksgezondheid ziet op dit moment geen reden voor een specifiek advies om af te zien van het eten van schapen- en geitenvlees. Dat laat het departement weten naar aanleiding van het voorstel van Europees Landbouwcommissaris Fischler maandag, om een verbod in te stellen op de consumptie van zenuw- en miltweefsel van deze dieren. ,,We weten niet waarop Fisch ler dat baseert. We wachten de gegevens af", aldus een woord voerder van Volksgezondheid dinsdag. Fischler zei maandag dat er wetenschappelijke aan wijzingen zijn dat schapen en geiten de gekkekoeienziekte BSE kunnen krijgen. Daarom wil hij het Permanent De bestuurder, een 23-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats, kon bij zijn. aan houding door de politie, geen verklaring geven voor de ge breken die de auto vertoonde. Hij werd daarom meegenomen naar het politiebureau in Goes voor nader verhoor. Uit onder zoek bleek dat de auto eerder in de nacht was gestolen in de omgeving van Moerdijk. Het voertuig is in beslag genomen. Een uur later hield de politie in dezelfde straat een tweetal aan in een personenauto. In de auto lagen inbrekerswerktuigen en een scanner. De bestuurder, een 33-jarige man uit Dor drecht was een goede bekende van de politie. Hij werd ge zocht wegens zijn vermeende betrokkenheid bij diefstal met braak. Het tweetal is eveneens meegenomen naar het politie bureau in Goes. De politie sluit niet uit dat de drie verdachten in groepsver band opereerden. Nader onder zoek moet uitwijzen of zij in Zeeland strafbare feiten heb ben gepleegd. In Bezoekerscentrum De Grevelingen OUDDORP - In Bezoekerscentrum De Greve lingen in Ouddorp is van 3 tot en met 31 augus tus een expositie te zien van de schilder Joop Olthuis. Olthuis is afkomstig uit Rot terdam-Hoogvliet en begon twaalf jaar geleden bij toeval met schilderen. Zijn vrouw kocht verf om iets om handen te hebben tijdens een noodge dwongen periode van thuis blijven. Toen ook Joop het pen seel ter hand nam, bleek hij een natuurtalent te zijn. Al ex perimenterend ontwikkelde hij zich verder. Eerst met acryl- en later met olieverf. Joop Olthuis wordt gerekend tot de fijnschilders. De tafere len van dieren, bloemen, land schappen en mensen die hij schildert zijn tot in het klein ste detail uitgewerkt. Om bij voorbeeld de vacht van een dier weer te geven, schildert hij met een penseel met één haar. De schilderijen van Olthuis waren eerder te zien in Den Haag op het Lange Voorhout, in Rotterdam in het World Trade Centre en in de oude ver trekhal van de Holland Ameri ka Lijn. Bij deze expositie won de schilder een publieksprijs. Verder exposeerde hij in Burgh-Haamstede. Tevens is in het bezoekerscen trum een expositie te zien over het Grevelingenmeer. Het cen trum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. AMSTERDAM (ANP) - Justi tie heeft een onderzoek inge steld naar een geval van fraude door een medewerker van de ABN-Amro bank. De man wist begin juni een bedrag van 25 miljoen gulden over te boeken naar een rekening in Abu Dab- hi en verdween vervolgens. Het verdachte personeelslid werkte op de afdeling beta lingsverkeer van het bankkan toor aan de Vijzelstraat. Zijn handelwijze kwam aan het licht omdat bedrijven ontdek ten dat er grote bedragen van hun rekeningen verdwenen. Volgens Van Dijk zijn die be drijven inmiddels schadeloos gesteld. Justitie wil in het belang van het onderzoek geen nadere me dedelingen doen over de frau dezaak. Verder bevat de expositie poë- sie-albums, van 1888 tot 1949, fornuisjes, boeken, een gan zenbord en knipplaten. Ook kleine blikken figuurtjes zoals die vroeger op de kermis, met snoep gevuld, te koop waren. Veterinair Comité (PVC), een groep van experts, vragen uit voorzorg een verbod in te stel len op het gebruik van zenuw weefsel en milten van schapen en geiten in voedsel voor dier lijke en menselijke consump tie. De verwekker van BSE bij koeien, en dus mogelijk ook bij schapen en geiten, zit altijd in het zenuwweefsel en komt in het gewone spierweefsel niet voor. Overigens wordt in Ne derland weinig schapen- en geitenvlees gegeten, en delen van het zenuwweefsel en de milt van de dieren waarschijn lijk al helemaal niet. Zwieren, zwaaien, botsen en je behendigheid testen. Het kan allemaal op de kermis in Renesse. Zaterdag streken de kermisgasten neer op het terrein rond de kerk in de badplaats. Het warme weer zorgde ervoor dat de klanten overdag het strand verkozen boven de kermisattracties, maar 's avonds bleek het kermisvertier wel in trek. De kermis is nog tot en met morgen, woensdag, te vin den in Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma) Op dit moment wordt al gekanood in de Kreken van Ouwerkerk. (Foto: Marijke Folkertsma) NIEUWERKERK - De kanoroute die de ge meente Duiveland vanaf Ouwerkerk wil aan leggen is een stap dichterbij gekomen. Er be staat gerede kans dat de kosten voor de helft gesubsidieerd worden door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Dat blsek onlangs in een ge sprek dat een gemeentelijke delegatie had op het ministerie in Den Haag. Volgens hoofd ge meentewerken, Dirk Haak, is de kans groot dat er subsidie los komt van het ministerie van LNV. Het gaat in dit geval uit de pot 'Subsidieregeling eenmalige projecten platte landsvernieuwing en agra risch natuurbeheer'. ,,Dat er een subsidiemogelijkheid be staat weten we al lang. M^ar uit de gesprekken die we on langs gevoerd hebben met het ministerie, werd duidelijk dat ze het wel zien zitten. Als we waarmaken wat zij denken dat er in zit, komt de subsidie er." Om hoeveel geld het gaat is nog niet bekend. Eind septem ber moet de gemeente een ge degen plan inleveren, waaruit ook de kosten duidelijk moe ten worden. ,,De plannen die er al jaren liggen, moeten hier voor worden uitgewerkt. En de verschillende mogelijkhe den moeten worden geïnventa riseerd," aldus Haak. Route In het verleden is er al eens een route uitgestippeld. Startpunt zijn de Kreken van Ouwer kerk. Van daaruit voert de rou te door de Gouweveerpolder en door de polder Vierbannen van Duiveland. Bij Nieuwer- kerk loopt de kanoroute door de watergang langs de Loens- weg. Of de route ook daadwerkelijk zo gerealiseerd wordt als de be doeling is, hangt volgens Haak met name af van.de diepte en breedte van de watergangen en de hoogte van de duikers waar de kanoërs onderdoor moeten. Niet op alle plaatsen voldoen deze aan de eisen. Op plaatsen waar de watergang niet kan worden uitgediept of ver breed, moet volgens Haak worden gekluund.We moeten dit met kluunplaatsen realise ren. Daar gaat het om, want anders lukt het waarschijnlijk •niet." Daarnaast moeten op verschillende plaatsen langs de route in- en uitstapplaatsen worden gemaakt. Voor de realisering heeft de ge meente contact gezocht met Kano verhuur de Vierbannen van Theo en Nelleke Okker. Zij hebben sinds dit seizoen een vergunning van Staatsbos beheer om in de Kreken van Ouwerkerk te varen. Nelleke is blij met de toenadering van de gemeente. ,,Op basis van het recreatieplan van de ge meente hebben we de kano's gekocht voor op de kreken. We gingen ons al afvragen of het plan nog uitgevoerd ging wor den. Ik vind het prima als de gemeente dit regelt met het rijk. Dat kunnen ze waar schijnlijk beter dan wij." Als de kanoroute er komt hoopt zij op töestemming van Staatsbosbeheer om met meer kano's te mogen varen. Op dit moment is zes het maximum. En dan alleen van 14 juni tot 1 november; buiten het broed- seizoén. Daarnaast zijn er nog andere restricties aan de ver gunning verbonden. Zo mogen de kanoërs niet in de rietkra gen. ,,Je moet de mensen dus soms een beetje opvoeden. Maar als alles goed gaat zit er misschien meer in," aldu\ Nel leke Plattelandstoerisme De kanoroute in het krekenge- bied is een van de projecten in het kader van de ontwikkeling van het plattelandstoerisme. Onder de naam. 'Zeeland ach ter duin en dijk' heeft de pro vincie Zeeland, in samenwer king met de ministeries van Economische Zaken en LNV, hiertoe het startsein gegeven. Doel is de toerist kennis te la ten maken met het veelzijdig karakter van Schouwen-Dui- ■v eland. Dat dit eiland meer te bieden heeft dan zon, zee en strand, wil de provincie duidelijk ma ken door het aanbieden van verschillende recreatieve mo gelijkheden. Zo kan de toerist een kijkje nemen op het erf van verschillende agrarische bedrijven, de reservepijler be klimmen bij de Stormvloedke ring, is er een route uitgestip peld die voert langs de zichtbare littekens van de Wa tersnoodramp van 1953 en zijn er verspreid over het eiland verschillende fiets- en wandel routes. De tentoonstelling is te zien van 30 juli tot en met 17 sep tember. De openingstijden van het museum zijn: dinsdag en Spelletjes uit vroeger tijden in Museum de Blikvanger. AMSTERDAM (ANP) - Dan sers Studio brengt van 1 t/m 17 augustus, tijdens het Over het IJ Festival in Amsterdam, het „dansconcert" Odyssey. Deze choreografie van Beppie Blan- kert; gebaseerd op Homerus' Odyssee en Joyce's Ulysses, is gezet op een compositie van Louis Andriessen. Er wordt in het-Engels gezongen. Odyssey ging vorig j aar in Rotterdam in première. De voorstellingen zijn op het voormalig NDSM- terrein aan de Neveritaweg in Amsterdam-Noord. Aanvang 21.00 uur. RENESSE - Vroeger tijden herleven in Blikmu seum de Blikvanger in Renesse. Van 30 juli tot en met 17 september is daar een tentoonstelling van speelgoed en spelletjes uit de periode 1880 tot en met 1950. vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook op de zondagen 18 augus tus en 8 september van 11.00 tot 15.00 uur. Het museum is gevestigd aan de Capelweg 18 in Renesse. Het grootste deel van de collec tie is eigendom van museumei genares Annemarie Heiligers- Jansen. Deze collectie wordt aangevuld met stukken van derden: een bouwdoos uit 1880, een schaalmodel van de.Rot terdamse tram en eer. poppen- wandelwagentje uit 1920.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3